Ćwiczenia aerobowe mogą pomóc przy stłuszczonej wątrobie
Katarzyna Szulik

Ćwiczenia aerobowe mogą pomóc przy stłuszczonej wątrobie

Podstawową strategia leczenia niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby jest farmakologia i zmiana diety. Jak się okazuje, dodanie do tego zestawu ćwiczeń aerobowych może dać bardzo dobre efekty zdrowotne nawet bez interwencji farmakologicznej. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez naukowców z Trinity College Dublin. 

Ćwiczenia najlepszym lekiem na stłuszczoną wątrobę?

Wspomniane badania dotyczą niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby, czyli stanu, w którym tłuszcz odkłada się właśnie w tym organie, co w sposób istotny przekłada się na zdrowie. Nieleczone stłuszczenie wątroby może doprowadzić do zwłóknienia wątroby, jej niewydolności, marskości i nowotworu, jak również prowadzić do problemów układu sercowo–naczyniowego oraz metabolicznych. W związku z jej charakterem, czynnikami ryzyka niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby są otyłość i cukrzyca typu 2. To schorzenie jest najczęściej występującą dolegliwością wątroby, odpowiadająca aż za 25 proc. ogółu schorzeń tego organu, a odsetek ten regularnie rośnie, co sprawia, że odnalezienie nowych leków na tę dolegliwość jest sprawą absolutnie kluczową. 

Problem w tym, że leków celowanych konkretnie w stłuszczenie wątroby po prostu nie ma. Jedynym sposobem na pozbycie się nadmiaru tłuszczu z wątroby jest wdrożenie restrykcyjnej diety i ćwiczeń. Już wcześniej pojawiały się głosy, że skupienie się na aktywności fizycznej, niekoniecznie prowadzącej do znaczących spadków wagi, może być kluczowe dla poprawy kondycji wątroby, jednak do tej pory nikt nie podjął się badania tego zagadnienia 

Naukowcy z Irlandii podjęli wyzwanie i odkryli, że szczególnie dobry wpływ na poprawę kondycji osób z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby mają ćwiczenia aerobowe. Jest to pierwsze badanie tego rodzaju, które pokazuje znaczącą poprawę stanu wątroby – na podstawie wyników biopsji – po wdrożeniu wyłącznie ćwiczeń fizycznych i bez odnotowania znaczącej utraty wagi. Co więcej, badanie pokazało, że poprawa stanu wątroby była bezpośrednio powiązana z poziomem aktywności fizycznej. 

Regularność to klucz do sukcesu

Unikatowość badania polega na oparciu jego wyników wyłącznie o wynik biopsji otłuszczonej wątroby przy interwencji leczniczej sprowadzającej się do ćwiczeń fizycznych. Wcześniej badania tego typu wykonywano dwukrotnie, ale na ich wiarygodności zaważyły poważne ograniczenia metodologiczne. W ich wypadku uwzględniano ćwiczenia o niskiej intensywności i nie kontrolowano tego, czy uczestnicy rzeczywiście je wykonują i robią to w sposób prawidłowy, przez co powiązanie ewentualnych zmian w wynikach biopsji z aktywnością fizyczną nie było możliwe. 

Najnowsze badanie pokazało bardzo jasną i bezpośrednią relację między intensywną aktywnością fizyczną i kondycją wątroby dotkniętej stłuszczeniem niealkoholowym. Z jego przebiegu wynika jednak, że efekty ćwiczeń nie utrzymują się w dłuższej perspektywie, dlatego, by utrzymać wątrobę w dobrej kondycji, muszą być wykonywane regularnie. Wyraźne, pozytywne zmiany w kondycji wątroby były widoczne już po 12 tygodniach regularnych ćwiczeń. Niestety obecnie nie ma możliwości prowadzenia nadzoru nad ćwiczeniami fizycznymi pacjentów z poziomu szpitala czy systemu ochrony zdrowia jako takiego. Pozostaje mieć nadzieje, że pacjenci będą na własną rękę dbać o kondycję w trosce o zdrowie swojej wątroby. 

Powiązane produkty

Zielona herbata pomaga w przypadku stłuszczenia wątroby

O ważniej roli aktywności fizycznej w radzeniu sobie z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby w lutym 2002 roku informowali także naukowcy z Penn State University w USA. W ich badaniu do ćwiczeń dodano również regularne spożywanie ekstraktu z zielonej herbaty, co pozwoliło zredukować dolegliwości związane z chorobą aż o 75 proc.

Badanie zostało wykonane na modelu zwierzęcym, konkretnie na myszach, które przez 16 tygodni przebywały na diecie wysokotłuszczowej, równocześnie przyjmując ekstrakt z zielonej herbaty i podejmując regularną aktywność fizyczną. Po upływie tego okresu zawartość lipidów w ich wątrobie stanowiła tylko jedną czwartą ilości, która osadziła się w wątrobach zwierząt z grupy kontrolnej. 

  1. P. O’Gorman, S. Naimimohasses, A. Monaghan i in., Improvement in histological endpoints of MAFLD following a 12-week aerobic exercise intervention, „Alimentary Pharmacology & Therapeutics” 2020, DOI: 10.1111/apt.15989, [dostęp:] 03.08.2020 r. 
  2. Trinity College Dublin, Aerobic exercise could have the final say on fatty livers, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2020/07/200729114728.htm, [dostęp:] 03.08.2020 r. 
  3. W. Y. Khoo, B. J. Chrisfield, S. Sae–Tan, J. D. Lambert, Mitigation of nonalcoholic fatty liver disease in high–fat–fed mice by the combination of decaffeinated green tea extract and voluntary exercise, „The Journal of Nutritional Biochemistry” 2020, DOI: 10.1016/j.jnutbio.2019.108262, [dostęp:] 03.08.2020 r. 
  4. Penn State, Green tea extract combined with exercise reduces fatty liver disease in mice: although untested in human trials, results suggest a potential health strategy, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2020/02/200214134655.htm, [dostęp:] 03.08.2020 r

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl