Ćwiczenia aerobowe mogą pomóc przy stłuszczonej wątrobie
Katarzyna Szulik

Ćwiczenia aerobowe mogą pomóc przy stłuszczonej wątrobie

Podstawową strategia leczenia niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby jest farmakologia i zmiana diety. Jak się okazuje, dodanie do tego zestawu ćwiczeń aerobowych może dać bardzo dobre efekty zdrowotne nawet bez interwencji farmakologicznej. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez naukowców z Trinity College Dublin. 

Ćwiczenia najlepszym lekiem na stłuszczoną wątrobę?

Wspomniane badania dotyczą niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby, czyli stanu, w którym tłuszcz odkłada się właśnie w tym organie, co w sposób istotny przekłada się na zdrowie. Nieleczone stłuszczenie wątroby może doprowadzić do zwłóknienia wątroby, jej niewydolności, marskości i nowotworu, jak również prowadzić do problemów układu sercowo–naczyniowego oraz metabolicznych. W związku z jej charakterem, czynnikami ryzyka niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby są otyłość i cukrzyca typu 2. To schorzenie jest najczęściej występującą dolegliwością wątroby, odpowiadająca aż za 25 proc. ogółu schorzeń tego organu, a odsetek ten regularnie rośnie, co sprawia, że odnalezienie nowych leków na tę dolegliwość jest sprawą absolutnie kluczową. 

Problem w tym, że leków celowanych konkretnie w stłuszczenie wątroby po prostu nie ma. Jedynym sposobem na pozbycie się nadmiaru tłuszczu z wątroby jest wdrożenie restrykcyjnej diety i ćwiczeń. Już wcześniej pojawiały się głosy, że skupienie się na aktywności fizycznej, niekoniecznie prowadzącej do znaczących spadków wagi, może być kluczowe dla poprawy kondycji wątroby, jednak do tej pory nikt nie podjął się badania tego zagadnienia 

Naukowcy z Irlandii podjęli wyzwanie i odkryli, że szczególnie dobry wpływ na poprawę kondycji osób z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby mają ćwiczenia aerobowe. Jest to pierwsze badanie tego rodzaju, które pokazuje znaczącą poprawę stanu wątroby – na podstawie wyników biopsji – po wdrożeniu wyłącznie ćwiczeń fizycznych i bez odnotowania znaczącej utraty wagi. Co więcej, badanie pokazało, że poprawa stanu wątroby była bezpośrednio powiązana z poziomem aktywności fizycznej. 

Regularność to klucz do sukcesu

Unikatowość badania polega na oparciu jego wyników wyłącznie o wynik biopsji otłuszczonej wątroby przy interwencji leczniczej sprowadzającej się do ćwiczeń fizycznych. Wcześniej badania tego typu wykonywano dwukrotnie, ale na ich wiarygodności zaważyły poważne ograniczenia metodologiczne. W ich wypadku uwzględniano ćwiczenia o niskiej intensywności i nie kontrolowano tego, czy uczestnicy rzeczywiście je wykonują i robią to w sposób prawidłowy, przez co powiązanie ewentualnych zmian w wynikach biopsji z aktywnością fizyczną nie było możliwe. 

Najnowsze badanie pokazało bardzo jasną i bezpośrednią relację między intensywną aktywnością fizyczną i kondycją wątroby dotkniętej stłuszczeniem niealkoholowym. Z jego przebiegu wynika jednak, że efekty ćwiczeń nie utrzymują się w dłuższej perspektywie, dlatego, by utrzymać wątrobę w dobrej kondycji, muszą być wykonywane regularnie. Wyraźne, pozytywne zmiany w kondycji wątroby były widoczne już po 12 tygodniach regularnych ćwiczeń. Niestety obecnie nie ma możliwości prowadzenia nadzoru nad ćwiczeniami fizycznymi pacjentów z poziomu szpitala czy systemu ochrony zdrowia jako takiego. Pozostaje mieć nadzieje, że pacjenci będą na własną rękę dbać o kondycję w trosce o zdrowie swojej wątroby. 

Powiązane produkty

Zielona herbata pomaga w przypadku stłuszczenia wątroby

O ważniej roli aktywności fizycznej w radzeniu sobie z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby w lutym 2002 roku informowali także naukowcy z Penn State University w USA. W ich badaniu do ćwiczeń dodano również regularne spożywanie ekstraktu z zielonej herbaty, co pozwoliło zredukować dolegliwości związane z chorobą aż o 75 proc.

Badanie zostało wykonane na modelu zwierzęcym, konkretnie na myszach, które przez 16 tygodni przebywały na diecie wysokotłuszczowej, równocześnie przyjmując ekstrakt z zielonej herbaty i podejmując regularną aktywność fizyczną. Po upływie tego okresu zawartość lipidów w ich wątrobie stanowiła tylko jedną czwartą ilości, która osadziła się w wątrobach zwierząt z grupy kontrolnej. 

  1. P. O’Gorman, S. Naimimohasses, A. Monaghan i in., Improvement in histological endpoints of MAFLD following a 12-week aerobic exercise intervention, „Alimentary Pharmacology & Therapeutics” 2020, DOI: 10.1111/apt.15989, [dostęp:] 03.08.2020 r. 
  2. Trinity College Dublin, Aerobic exercise could have the final say on fatty livers, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2020/07/200729114728.htm, [dostęp:] 03.08.2020 r. 
  3. W. Y. Khoo, B. J. Chrisfield, S. Sae–Tan, J. D. Lambert, Mitigation of nonalcoholic fatty liver disease in high–fat–fed mice by the combination of decaffeinated green tea extract and voluntary exercise, „The Journal of Nutritional Biochemistry” 2020, DOI: 10.1016/j.jnutbio.2019.108262, [dostęp:] 03.08.2020 r. 
  4. Penn State, Green tea extract combined with exercise reduces fatty liver disease in mice: although untested in human trials, results suggest a potential health strategy, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2020/02/200214134655.htm, [dostęp:] 03.08.2020 r

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10 proc. dorosłej populacji i nawet 30 proc. dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl