To węglowodany, a nie tłuszcze podnoszą poziom cholesterolu
Katarzyna Szulik

To węglowodany, a nie tłuszcze podnoszą poziom cholesterolu

Cholesterol wynika z nadmiaru tłuszczu w diecie – dla większości z nas ta asocjacja jest oczywista, a podstawowym zaleceniem lekarzy dla osób z podwyższonym cholesterolem jest redukcja ilości tłuszczów nasyconych w diecie. Okazuje się jednak, że to przekonanie nie ma poparcia w faktach naukowych, a większe zagrożenie dla osób z hipercholesterolemią stanowią nie tłuszcze, ale węglowodany. 

Wysoki poziom cukru gorszy od tłuszczu?

Takie wnioski płyną z badania opublikowanego na łamach pisma BMJ Evidence–Based Medicine, które analizowało poziom ryzyka zdrowotnego dla osób z hipercholesterolemią, czyli zaburzeniem genetycznym skutkującym zwiększeniem poziomu cholesterolu dwu- lub nawet czterokrotnie w stosunku do osób zdrowych. Eksperci i organizacje prozdrowotne, w tym Amerykańskie Towarzystwo Chorób Serca, zalecają takim osobom ograniczenie spożywania mięsa i produktów odzwierzęcych, w tym nabiału oraz bardzo tłustych olejów, takich jak kokosowy. Te zalecenia wziął pod lupę zespół ekspertów z dziedziny chorób serca i nie odnalazł żadnego uzasadnienia zdrowotnego dla stosowani diety ubogiej w tłuszcze nasycone przy okazji hipercholesterolemii. Ich zdaniem to ograniczenie węglowodanów, a konkretnie cukrów, przynosi znacznie lepsze korzyści zdrowotne osób zmagających się ze zbyt wysokim cholesterolem.

Zalecenia te wynikają z faktu, że hipercholesterolemia znacząco zwiększa ryzyko chorób serca, cukrzycy i otyłości, a kluczową rolę w ich zapobieganiu na drodze dietetycznej pełni dieta uboga w węglowodany. Te wnioski pozostają w zgodzie ze sformułowanymi wcześniej hipotezami na łamach Journal of the American College of Cardiology. 

Autorzy artykułu twierdzą, że to pokarmy podnoszące poziom cukru we krwi, takie jak białe pieczywo, ziemniaki i słodycze, powinny być zredukowane do minimum w diecie osób z hipercholesterolemią, a nie pokarmy odzwierzęce czy egzotyczne oleje. 

Awokado obniża cholesterol

Wspomniane oleje nie tylko nie szkodzą, ale zgodnie z częścią badań wręcz pomagają osobom zmagającymi się z wysokim cholesterolem. Do takich wniosków w roku 2019 doszli naukowcy z Penn State University, którzy ustalili, że w regulacji złego cholesterolu może pomóc jedzenie jednego awokado dziennie. Egzotyczny, bogaty w tłuszcze owoc pomagał zredukować zwłaszcza drobnocząsteczkową odmianę cholesterolu – LDL. W badaniu uczestniczyło 45 dorosłych ze stwierdzoną nadwagą lub otyłością. Pierwszy, dwutygodniowy etap badania służył ujednoliceniu ich diety zgodnie z amerykańskim standardem.

Kolejny etap obejmował przestawienie uczestników na trzy różne diety: niskotłuszczową, z umiarkowaną zawartością tłuszczu oraz umiarkowaną obejmującą jedzenie jednego awokado dziennie. Na każdej z diet uczestnicy badania przebywali przez 5 tygodni.

Po zakończeniu diety wzbogaconej o awokado poziom drobnych cząsteczek LDL we krwi uczestników był niższy niż w przypadku dwóch pozostałych diet. Dodatkowo, po jej zakończeniu w organizmach uczestników badania stwierdzono również wyższe stężenie cennego antyoksydantu, luteiny. 

Powiązane produkty

Rodzaj mięsa nie ma znaczenia

Wątpliwości w tym przypadku budzi także eliminacja z diety czerwonego mięsa na rzecz zwiększenia ilości drobiu. Zgodnie z wynikami badania naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego, oba typy mięsa wpływają na cholesterol w ten sam sposób (w badaniu porównano wpływ diety bogatej w mięso czerwone, białe i roślinne źródła tłuszczy na poziom cholesterolu we krwi).

Jak się okazało, jeśli poziom tłuszczu w każdej z diet jest identyczny, to, czy jemy mięso czerwone czy białe nie ma znaczenia z punktu widzenia poziomów cholesterolu. Znaczące obniżenie zauważono jedynie w przypadku diety roślinnej. Dieta bogata w mięso prowadziła do znaczącego zwiększenia ilości dużych cząstek LDL odpowiadających za wysoki poziom cholesterolu we krwi. 

  1. D.M. Diamond, A. A. Alabdulgader, M. de Lorgeril i in., Dietary recommendations for familial hypercholesterolaemia: an evidence–free zone, „BMJ Evidence–Based Medicine” 2020, doi: 10.1136/bmjebm–2020–111412, [dostęp:] 07.07.2020 r.
  2. University of South Florida, People with high cholesterol should eliminate carbs, not saturated fat, "medicalxpress.com" [online], https://medicalxpress.com/news/2020–07–people–high–cholesterol–carbs–saturated.html, [dostęp:] 07.07.2020 r.
  3. L. Wang, L. Tao, L. Hao i in., A moderate–fat diet with one avocado per day increases plasma antioxidants and decreases the oxidation of small, dense LDL in adults with overweight and obesity: a randomized controlled trial, „The Journal of Nutrition” 2019; DOI: 10.1093/jn/nxz231, [dostęp:] 07.07.2020 r.
  4. Penn State, One avocado a day helps lower 'bad' cholesterol for heart healthy benefits, „sciencedaily.com" [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2019/10/191028104136.htm, [dostęp:] 07.07.2020 r.
  5. N. Bergeron, S. Chiu, P. T. Williams i in., Effects of red meat, white meat, and nonmeat protein sources on atherogenic lipoprotein measures in the context of low compared with high saturated fat intake: a randomized controlled trial, „The American Journal of Clinical Nutrition” 2019; DOI: 10.1093/ajcn/nqz035, [dostęp:] 07.07.2020 r.
  6. University of California – San Francisco, Red and white meats are equally bad for cholesterol, "sciencedaily.com" [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2019/06/190604084840.htm, [dostęp:] 07.07.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.