Nowa, nieinwazyjna metoda poprawy wzroku
Katarzyna Szulik

Nowa, nieinwazyjna metoda poprawy wzroku

Gdy wzrok się pogarsza, jedyne, co możemy zrobić, to spowolnić proces jego degradacji. Kiedy dochodzi do poważnych uszkodzeń, jedynym ratunkiem pozostaje operacja, często trudna i o nie do końca przewidywalnych skutkach. Jak się okazuje, poprawa jakości widzenia może być znacznie łatwiejsza niż sądziliśmy do tej pory. Z badań specjalistów z dziedziny okulistyki z Imperial College London wynika, że codzienne wpatrywanie się w czerwone światło przez okres trzech minut może znacząco poprawić wzrok osób w starszym wieku. 

Turbodoładowanie mitochondriów

Komórka ludzkiej siatkówki zawiera dwa rodzaje komórek fotoreceptorowych, znanych jako stożki i pręty, przez wzgląd na ich charakterystyczny kształt. Pręty opowiadają za widzenie peryferyjne i właściwą jakość widzenia w świetle dziennym, natomiast dzięki stożkom możemy odróżniać kolory. 

Oba typy komórek potrzebują dużo energii, by móc działać prawidłowo. Ich osobistymi elektrowniami są mitochondria, a paliwem – trifosforan adenozyny, który wytwarzają. Po przekroczeniu 40. roku życia produkcja wspomnianego składnika zmniejsza się, ponieważ same mitochondria także zaczynają gorzej funkcjonować, co przekłada się na pogorszenie pracy stożków i prętów, a co za tym idzie, spadek jakości widzenia. Kluczem dla poprawy wzroku wydaje się więc wsparcie mitochondriów z komórek fotoreceptorowych, a właśnie takie działanie wykazuje czerwone światło o długości fal między 650 a 1000 nanometrów. Weryfikacją tej tezy zajęli się naukowcy z Imperial College London. 

Ledowe światło poprawiło funkcjonowanie komórek

W badaniu udział wzięły 24 osoby między 28. a 72. rokiem życia nieposiadające żadnych schorzeń wzroku. W pierwszym dniu badania wszyscy przeszli testy mające ocenić funkcjonowanie stożków i prętów w ich rogówkach. 

Czułość prętów mierzono, nakazując uczestnikom wypatrywanie bladej smugi światła w ciemności, a stożków – na drodze testów kolorystycznych wykorzystujących obrazy z kolorowych plam z wtopionymi w nie literami. Następnie każdy z uczestników otrzymał lampkę ledową emitującą głębokie czerwone światło o długości fal wynoszącej 670 nanometrów z prośbą wpatrywania się w światło przez 3 minuty dziennie przez okres dwóch tygodni. 

Powiązane produkty

Czerwone światło poprawia wzrok

Wpatrywanie mogło się odbywać również przez zamknięte oczy, ponieważ powieka nie blokuje czerwonego światła.

Po upływie dwóch tygodni wszyscy uczestnicy ponownie przeszli testy wzroku i okazało się, że ci z nich, którzy ukończyli 40. rok życia, wykazali się poprawą funkcjonowania stożków średnio o 22 proc. Zwiększona wrażliwość na kolory dotyczyła w największej mierze barw ze spektrum błękitów, a pogorszenie ich widzenia jest najczęściej pierwszym symptomem pogorszenia pracy mitochondriów. 

Zauważono także poprawę w funkcjonowaniu prętów, choć w tym wypadku była ona znacznie mniej imponująca. Może to wynikać z faktu, że pręty pozbawione źródła energii szybko obumierają i jest to proces naturalny – do 70. roku życia bezpowrotnie tracimy około 30 proc. z nich. Stożki bez energii przestają funkcjonować, ale nie giną, a terapia czerwonym światłem, jak sugerują wyniki badania, jest w stanie ponownie pobudzić je do funkcjonowania. Badanie daje więc nadzieję na prostą, nieinwazyjną terapię, która jest w stanie poprawić widzenie u osób starszych. Co równie ważne, lampy emitujące czerwone światło są także tanie w produkcji, co zdecydowanie zwiększa ich potencjalną dostępność.

  1. B. Taub, Looking at a deep red light for just a few minutes a day can help restore damaged eyesight, "iflcience.com" [online], https://www.iflscience.com/health–and–medicine/looking–deep–red–light–just–few–minutes–day–help–restore–damaged–eyesight/, [dostęp:] 02.07.2020 r.
  2. H. Shinhmar, M. Grewal, S. Sivaprasad i in., Optically improved mitochondrial function redeems aged human visual decline, “The Journals of Gerontology: Series A”, https://doi.org/10.1093/gerona/glaa155, [dostęp:] 02.07.2020 r.
  3. H. Kilworth, Declining eyesight improved by looking at deep red light, "ucl.ac.uk" [online], https://www.ucl.ac.uk/news/2020/jun/declining–eyesight–improved–looking–deep–red–light, [dostęp:] 02.07.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl