Nowa, nieinwazyjna metoda poprawy wzroku
Katarzyna Szulik

Nowa, nieinwazyjna metoda poprawy wzroku

Gdy wzrok się pogarsza, jedyne, co możemy zrobić, to spowolnić proces jego degradacji. Kiedy dochodzi do poważnych uszkodzeń, jedynym ratunkiem pozostaje operacja, często trudna i o nie do końca przewidywalnych skutkach. Jak się okazuje, poprawa jakości widzenia może być znacznie łatwiejsza niż sądziliśmy do tej pory. Z badań specjalistów z dziedziny okulistyki z Imperial College London wynika, że codzienne wpatrywanie się w czerwone światło przez okres trzech minut może znacząco poprawić wzrok osób w starszym wieku. 

Turbodoładowanie mitochondriów

Komórka ludzkiej siatkówki zawiera dwa rodzaje komórek fotoreceptorowych, znanych jako stożki i pręty, przez wzgląd na ich charakterystyczny kształt. Pręty opowiadają za widzenie peryferyjne i właściwą jakość widzenia w świetle dziennym, natomiast dzięki stożkom możemy odróżniać kolory. 

Oba typy komórek potrzebują dużo energii, by móc działać prawidłowo. Ich osobistymi elektrowniami są mitochondria, a paliwem – trifosforan adenozyny, który wytwarzają. Po przekroczeniu 40. roku życia produkcja wspomnianego składnika zmniejsza się, ponieważ same mitochondria także zaczynają gorzej funkcjonować, co przekłada się na pogorszenie pracy stożków i prętów, a co za tym idzie, spadek jakości widzenia. Kluczem dla poprawy wzroku wydaje się więc wsparcie mitochondriów z komórek fotoreceptorowych, a właśnie takie działanie wykazuje czerwone światło o długości fal między 650 a 1000 nanometrów. Weryfikacją tej tezy zajęli się naukowcy z Imperial College London. 

Ledowe światło poprawiło funkcjonowanie komórek

W badaniu udział wzięły 24 osoby między 28. a 72. rokiem życia nieposiadające żadnych schorzeń wzroku. W pierwszym dniu badania wszyscy przeszli testy mające ocenić funkcjonowanie stożków i prętów w ich rogówkach. 

Czułość prętów mierzono, nakazując uczestnikom wypatrywanie bladej smugi światła w ciemności, a stożków – na drodze testów kolorystycznych wykorzystujących obrazy z kolorowych plam z wtopionymi w nie literami. Następnie każdy z uczestników otrzymał lampkę ledową emitującą głębokie czerwone światło o długości fal wynoszącej 670 nanometrów z prośbą wpatrywania się w światło przez 3 minuty dziennie przez okres dwóch tygodni. 

Polecane dla Ciebie

Czerwone światło poprawia wzrok

Wpatrywanie mogło się odbywać również przez zamknięte oczy, ponieważ powieka nie blokuje czerwonego światła.

Po upływie dwóch tygodni wszyscy uczestnicy ponownie przeszli testy wzroku i okazało się, że ci z nich, którzy ukończyli 40. rok życia, wykazali się poprawą funkcjonowania stożków średnio o 22 proc. Zwiększona wrażliwość na kolory dotyczyła w największej mierze barw ze spektrum błękitów, a pogorszenie ich widzenia jest najczęściej pierwszym symptomem pogorszenia pracy mitochondriów. 

Zauważono także poprawę w funkcjonowaniu prętów, choć w tym wypadku była ona znacznie mniej imponująca. Może to wynikać z faktu, że pręty pozbawione źródła energii szybko obumierają i jest to proces naturalny – do 70. roku życia bezpowrotnie tracimy około 30 proc. z nich. Stożki bez energii przestają funkcjonować, ale nie giną, a terapia czerwonym światłem, jak sugerują wyniki badania, jest w stanie ponownie pobudzić je do funkcjonowania. Badanie daje więc nadzieję na prostą, nieinwazyjną terapię, która jest w stanie poprawić widzenie u osób starszych. Co równie ważne, lampy emitujące czerwone światło są także tanie w produkcji, co zdecydowanie zwiększa ich potencjalną dostępność.

  1. B. Taub, Looking at a deep red light for just a few minutes a day can help restore damaged eyesight, "iflcience.com" [online], https://www.iflscience.com/health–and–medicine/looking–deep–red–light–just–few–minutes–day–help–restore–damaged–eyesight/, [dostęp:] 02.07.2020 r.
  2. H. Shinhmar, M. Grewal, S. Sivaprasad i in., Optically improved mitochondrial function redeems aged human visual decline, “The Journals of Gerontology: Series A”, https://doi.org/10.1093/gerona/glaa155, [dostęp:] 02.07.2020 r.
  3. H. Kilworth, Declining eyesight improved by looking at deep red light, "ucl.ac.uk" [online], https://www.ucl.ac.uk/news/2020/jun/declining–eyesight–improved–looking–deep–red–light, [dostęp:] 02.07.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń wpływa na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

    Sproszkowane ziele wąkrotki azjatyckiej, czyli adaptogenu nazywanego także gotu kola lub brahmi, zaleca się stosować u osób mających problemy z koncentracją i pamięcią. Wąkrotkę można przyjmować zarówno w formie kapsułek, czyli dojelitowo, jak i bezpośrednio na skórę w przypadku wystąpienia problemów dermatologicznych. Gotu kola działa także przeciwlękowo, łagodzi napięcie i niepokój. Jak dawkować gotu kola, ile kosztuje ten adaptogen i czy kobiety w ciąży mogą przyjmować wąkrotkę azjatycką? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

    Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

    Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

  • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

  • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

    Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

  • Na co stosować szafran? Właściwości lecznicze, dawkowanie

    Już w starożytności wykorzystywano szafran do poprawiania smaku jedzenia, do barwienia tkanin, a także w lecznictwie. Szafran stanowi najdroższą przyprawę świata. Posiada charakterystyczny smak oraz barwę. Jego walory smakowe doceniane są w kuchni, a ostatnimi czasy zainteresowanie wzbudzają jego właściwości lecznicze. Warto jednak podkreślić, że szafran można przyjmować doustnie jedynie w niewielkich ilościach, ponieważ jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij