Nowa, nieinwazyjna metoda poprawy wzroku
Katarzyna Szulik

Nowa, nieinwazyjna metoda poprawy wzroku

Gdy wzrok się pogarsza, jedyne, co możemy zrobić, to spowolnić proces jego degradacji. Kiedy dochodzi do poważnych uszkodzeń, jedynym ratunkiem pozostaje operacja, często trudna i o nie do końca przewidywalnych skutkach. Jak się okazuje, poprawa jakości widzenia może być znacznie łatwiejsza niż sądziliśmy do tej pory. Z badań specjalistów z dziedziny okulistyki z Imperial College London wynika, że codzienne wpatrywanie się w czerwone światło przez okres trzech minut może znacząco poprawić wzrok osób w starszym wieku. 

Turbodoładowanie mitochondriów

Komórka ludzkiej siatkówki zawiera dwa rodzaje komórek fotoreceptorowych, znanych jako stożki i pręty, przez wzgląd na ich charakterystyczny kształt. Pręty opowiadają za widzenie peryferyjne i właściwą jakość widzenia w świetle dziennym, natomiast dzięki stożkom możemy odróżniać kolory. 

Oba typy komórek potrzebują dużo energii, by móc działać prawidłowo. Ich osobistymi elektrowniami są mitochondria, a paliwem – trifosforan adenozyny, który wytwarzają. Po przekroczeniu 40. roku życia produkcja wspomnianego składnika zmniejsza się, ponieważ same mitochondria także zaczynają gorzej funkcjonować, co przekłada się na pogorszenie pracy stożków i prętów, a co za tym idzie, spadek jakości widzenia. Kluczem dla poprawy wzroku wydaje się więc wsparcie mitochondriów z komórek fotoreceptorowych, a właśnie takie działanie wykazuje czerwone światło o długości fal między 650 a 1000 nanometrów. Weryfikacją tej tezy zajęli się naukowcy z Imperial College London. 

Ledowe światło poprawiło funkcjonowanie komórek

W badaniu udział wzięły 24 osoby między 28. a 72. rokiem życia nieposiadające żadnych schorzeń wzroku. W pierwszym dniu badania wszyscy przeszli testy mające ocenić funkcjonowanie stożków i prętów w ich rogówkach. 

Czułość prętów mierzono, nakazując uczestnikom wypatrywanie bladej smugi światła w ciemności, a stożków – na drodze testów kolorystycznych wykorzystujących obrazy z kolorowych plam z wtopionymi w nie literami. Następnie każdy z uczestników otrzymał lampkę ledową emitującą głębokie czerwone światło o długości fal wynoszącej 670 nanometrów z prośbą wpatrywania się w światło przez 3 minuty dziennie przez okres dwóch tygodni. 

Powiązane produkty

Czerwone światło poprawia wzrok

Wpatrywanie mogło się odbywać również przez zamknięte oczy, ponieważ powieka nie blokuje czerwonego światła.

Po upływie dwóch tygodni wszyscy uczestnicy ponownie przeszli testy wzroku i okazało się, że ci z nich, którzy ukończyli 40. rok życia, wykazali się poprawą funkcjonowania stożków średnio o 22 proc. Zwiększona wrażliwość na kolory dotyczyła w największej mierze barw ze spektrum błękitów, a pogorszenie ich widzenia jest najczęściej pierwszym symptomem pogorszenia pracy mitochondriów. 

Zauważono także poprawę w funkcjonowaniu prętów, choć w tym wypadku była ona znacznie mniej imponująca. Może to wynikać z faktu, że pręty pozbawione źródła energii szybko obumierają i jest to proces naturalny – do 70. roku życia bezpowrotnie tracimy około 30 proc. z nich. Stożki bez energii przestają funkcjonować, ale nie giną, a terapia czerwonym światłem, jak sugerują wyniki badania, jest w stanie ponownie pobudzić je do funkcjonowania. Badanie daje więc nadzieję na prostą, nieinwazyjną terapię, która jest w stanie poprawić widzenie u osób starszych. Co równie ważne, lampy emitujące czerwone światło są także tanie w produkcji, co zdecydowanie zwiększa ich potencjalną dostępność.

  1. B. Taub, Looking at a deep red light for just a few minutes a day can help restore damaged eyesight, "iflcience.com" [online], https://www.iflscience.com/health–and–medicine/looking–deep–red–light–just–few–minutes–day–help–restore–damaged–eyesight/, [dostęp:] 02.07.2020 r.
  2. H. Shinhmar, M. Grewal, S. Sivaprasad i in., Optically improved mitochondrial function redeems aged human visual decline, “The Journals of Gerontology: Series A”, https://doi.org/10.1093/gerona/glaa155, [dostęp:] 02.07.2020 r.
  3. H. Kilworth, Declining eyesight improved by looking at deep red light, "ucl.ac.uk" [online], https://www.ucl.ac.uk/news/2020/jun/declining–eyesight–improved–looking–deep–red–light, [dostęp:] 02.07.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Przeciwdziałanie samobójstwom – gdzie szukać pomocy?

    Samobójstwa stanowią poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie, w tym także w Polsce. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku życie odbiera sobie około 700 tysięcy osób, co oznacza, że co 40 sekund ktoś umiera w wyniku samobójstwa.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.