Szansa na przełom w leczeniu raka prostaty
Katarzyna Szulik

Szansa na przełom w leczeniu raka prostaty

Nowotwór prostaty jest najpowszechniejszym męskim nowotworem, dotykającym jedną na sześć osób przed ukończeniem 85. roku życia. Na świecie z tą formą raka zmaga się co najmniej 1.3 mln osób, co przekłada się na ogromne zapotrzebowanie na skuteczne leki zdolne do poprawy jakości życia. Naukowcy z Australii odkryli sposób na zwiększenie efektywności abirateronu. Po modyfikacjach efekty jego stosowania mogłyby wzrosnąć aż o 40 proc. 

Lek pod postacią oleju przy raku prostaty?

Naukowcy z Uniwersytetu Australijskiego zaproponowali zmianę formuły leku na tę, w formie oleju, co pozwoli na bardziej precyzyjne dawkowanie leku oraz znacząco zminimalizuje potencjalne skutki uboczne jego zażywania, takie jak opuchlizna stawów oraz biegunka. Prace nad zmianą formuły leku wynikały z faktu, że w obecnej formie substancja o nazwie abirateron jest przyswajana przez organizm tylko w 10 proc. Reszta nie może zostać wchłonięta, ponieważ preparat nie rozpuszcza się w wodzie, a co za tym idzie nie może zostać w pełni przyswojony przez organizm. 

W efekcie 90 proc. preparatu pozostaje produktem ubocznym, wydalanym przez organizm. Co więcej, w celu osiągnięcia nawet tak niskiej przyswajalności, pacjenci przyjmujący lek z abirateronem muszą pościć na dwie godziny przed i godzinę po przyjęciu leku, co może być bardzo niekomfortowe i obniżać jakość codziennego życia. Lek w postaci oleju wchłania się znacznie lepiej, pozostając znacznie mniej inwazyjnym dla organizmu pacjenta. 

Nowa formuła i większa przyswajalność

Naukowcom udało się rozpuścić bardzo duże ilości substancji aktywnej leku, octanu abirateronu, w oleju, któremu następnie nadano formę porowatych, krzemionkowych mikrocząstek. Stały się bazą pudru, z którego można uformować tabletki lub umieścić go w kapsułkach. Dzięki temu dawkę leku można zredukować z 1000 do 700 mg dziennie, wykluczając konieczność poszczenia.

Lek z abirateronem jest jednym z najpopularniejszych leków przepisywanych mężczyznom dotkniętym nowotworem prostaty, stąd zwiększenie jego skuteczności może mieć ogromny wpływ na życie i zdrowie pacjentów na całym świecie. Wszystko to pod warunkiem, że lek pomyślnie przejdzie badania kliniczne, które jednak będą mogły się rozpocząć dopiero za dwa lata. Gdy jednak jego skuteczność zostanie potwierdzona, nowa formulacja będzie mogła znaleźć zastosowanie nie tylko w leczeniu osób z rakiem prostaty, ale także przy opracowywaniu leków na inne dolegliwości, znacząco zwiększając ich przyswajalność.

Powiązane produkty

Kobiecy lek na męski nowotwór

W kwietniu 2020 r. ukazały się również wyniki innego badania, które pokazało, że lek dotąd stosowany w leczeniu raka piersi i jajników również wykazuje wysoką skuteczność w terapii zaawansowanego raka prostaty. Mowa o leku olaparib, którego przyjmowanie nie jest obciążone skutkami ubocznymi towarzyszącymi standardowej chemioterapii, a podany chorym na raka prostaty hamuje wzrost nowotworu. 

Preparat znajduje zastosowanie u tych z pacjentów onkologicznych, u których stwierdzono wady w kodzie genetycznym nowotworu. Jak się okazało, przyjmowanie olaparibu w sposób istotny spowalniało progresję choroby w tej grupie chorych. U mężczyzn z wadliwymi genami BRCA1, BRCA2 lub ATM terapia okazała się wyjątkowo skuteczna, opóźniając progresję dwukrotnie w stosunku do terapii innymi lekami – z 3,6 do 7,4 miesięcy. Średni wynik dla chorych, u których stwierdzono wadliwość genów różnego typu, wyniósł 5,8 miesiąca. 

Przyjmowanie leku zwiększało także przeżywalność pacjentów z rakiem prostaty i wadami wspomnianych wyżej genów o średnio 4 miesiące. Podawanie mężczyznom leku opracowanego z myślą o nowotworach kobiecych nie poszerzyło również zakresu jego skutków ubocznych, które sprowadzają się do mdłości i anemii. Naukowcy z Wielkiej Brytanii, którzy są autorami odkrycia, mają nadzieję, że dalsze badania nas stosowaniem olaparibu potwierdzą jego skuteczność u mężczyzn z zaawansowanym rakiem prostaty, a w przyszłości pozwolą na łączenie go z innymi terapiami dodatkowo zwiększającymi efektywność leczenia nowotworów tego rodzaju. 

  1. H. B. Schultz i in., Enhancement of abiraterone acetate oral bioavailability by supersaturated-silica lipid hybrids, “International Journal of Pharmaceutics” 2020, DOI: 10.1016/j.ijpharm.2020.119264, [dostęp:] 22.06.2020 r.
  2. University of South Australia, Breakthrough discovery to transform prostate cancer treatment, "medicalxpress.com" [online], https://medicalxpress.com/news/2020-06-breakthrough-discovery-prostate-cancer-treatment.html, [dostęp:] 22.06.2020 r.
  3. J. de Bono, J. Mateo, K. Fizazi i in., Olaparib for Metastatic Castration-Resistant Prostate Cancer, “New England Journal of Medicine” 2020; DOI: 10.1056/NEJMoa1911440, [dostęp:] 22.06.2020 r.
  4. Institute of Cancer Research, Major trial shows breast cancer drug can hit prostate cancer Achilles heel, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2020/04/200428170629.htm.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl