Komórki macierzyste mogą wyleczyć cukrzycę typu 1
Katarzyna Szulik

Komórki macierzyste mogą wyleczyć cukrzycę typu 1

Cukrzyca znajduje się w czołówce listy najbardziej szkodliwych i uciążliwych chorób cywilizacyjnych. W tym kontekście mówimy jednak głównie o cukrzycy typu 2, a więc nabytej, której pojawienie się zazwyczaj ma źródło w niezdrowym trybie życia. Szansy na złagodzenie czy wręcz odwrócenie choroby poprzez zmianę nawyków nie mają chorzy na cukrzycę wrodzoną, czyli typu 1, którzy do końca życia są skazani na restrykcyjną kontrolę stanu zdrowia i nieustanne przyjmowanie insuliny.

Co cukrzyca ma wspólnego z komórkami macierzystymi?

Cukrzyca typu 1 występuje na skutek wadliwej relacji autoimmunologicznej, w wyniku której organizm identyfikuje komórki wytwarzające insulinę w trzustce jako zagrożenie i niszczy je. W efekcie trzustka przestaje wydzielać insulinę, co uniemożliwia kontrolę stężenia cukru we krwi. W poszukiwaniach sposobu na wyleczenie cukrzycy typu 1, uwagę naukowców przykuły ludzkie pluripotencjalne komórki macierzyste, zdolne do przekształcania się w dowolny typ komórek, w tym w komórki beta wytwarzające insulinę.

Do tej pory jednak nie udawało się wykorzystywać ich na tyle efektywnie, by odnieść pozytywny skutek leczniczy w przypadku cukrzycy typu 1. Naukowcom z Washington School of Medicine udało się opracować sposób, który czyni ten proces bardziej efektywnym. 

Problem ze zbędnymi komórkami

Problem w przekształcaniu komórek macierzystych w produkujące insulinę stanowi fakt, że w tym procesie otrzymujemy nie tylko komórki beta, ale także inne ich rodzaje, związane z wątrobą i trzustką. Ponieważ potencjał komórek macierzystych jest ograniczony, w procesie przekształcania może więc powstać zbyt mało komórek o znaczeniu terapeutycznym, ponieważ resztę z nich stanowić będą te, których nie wykorzystamy. Zadaniem naukowców stała się więc minimalizacja produkcji komórek o roli innej niż docelowa.

W tym celu naukowcy z Waszyngtonu postanowili skupić się na cytoszkielecie pluripotencjalnych komórek macierzystych, by tą drogą nakierować przekształcanie komórek na odpowiednie tory. Jednym z jego zadań jest właśnie umożliwianie komórkom przemieszczania się, dokonywania podziału i multiplikacji. Dlatego możliwość kontroli tego procesu pozwala naukowcom na minimalizację produkcji niepotrzebnych komórek i wytwarzanie lepszych jakościowo komórek produkujących insulinę. 

Powstałe w ten sposób komórki naukowcy przeszczepili myszom z cukrzycą typu 1, co pozwoliło na bardzo szybkie odwrócenie poważnej postaci cukrzycy typu 1 u zwierząt, oznacza to, że nowa technika pobrania daje realne szanse na wyleczenie wrodzonej cukrzycy. W efekcie udało się utrzymać naturalną kontrolę stężenia cukru we krwi u myszy przez średnio 9 miesięcy, przy czym niektóre myszy pozostawały wyleczone przez ponad rok. 

Warto dodać, że myszy użyte w eksperymencie były chore na bardzo poważą postać cukrzycy typu 1, ze stężeniami cukru we krwi wynoszącymi więcej niż 500 mg/dl krwi, co u ludzi może oznaczać nawet śmierć. Po przeszczepie komórek poziomy glukozy we krwi unormowały się samoistnie już po upływie dwóch tygodni. 

Powiązane produkty

Nowa szansa dla chorych na cukrzycę

Rezultatów badań na myszach nie można oczywiście przekładać na ludzi w skali jeden do jednego. Naukowcy planują więc testy na większych zwierzętach, by później móc sprawdzić ich skuteczność na ludziach. Niemniej odkrycie mechanizmu, który umożliwia zwalczanie jednej z największych przeszkód w posługiwaniu się ludzkimi komórkami pluripotencjalnymi w celach leczniczych, daje nadzieję na kolejne przełomy. Zwłaszcza, że wyleczenie cukrzycy typu 1 do tej pory uważane było za niemożliwe. 

  1. N. J. Hogrebe, P. Augsornworawat, K. G. Maxwell i in., Targeting the cytoskeleton to direct pancreatic differentiation of human pluripotent stem cells, „Nature Biotechnology” 2020, https://doi.org/10.1038/s41587-020-0430-6, [dostęp:] 02.03.2020 r.
  2. A. Sandoiu, Type 1 diabetes cured in mice using stem cells, "medicalnewstoday.com" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/type-1-diabetes-cured-in-mice-using-stem-cells, [dostęp:] 02.03.2020 r.
  3. A. A. Tomei, C. Villa, C. D. Ricordi, Development of an encapsulated stem cell-based therapy for diabetes, „Expert Opinion on Biological Therapy” 2015, nr 15(9), s. 1321–1336, doi:10.1517/14712598.2015.1055242, [dostęp:] 02.03.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Karagen – czy E407 jest szkodliwy?

    Karagen to polisacharyd pochodzenia naturalnego, szeroko stosowany w różnych gałęziach przemysłu, takich jak produkcja żywności, farmaceutyków i kosmetyków. Poniższy tekst odpowiada na kluczowe pytania: Czym jest karagen? W jaki sposób się go pozyskuje? Gdzie można go znaleźć? Dlaczego dodaje się go do śmietany? Czy jego spożycie jest bezpieczne?

  • Chelaty – czym są chelatowane formy minerałów?

    Minerały to składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Uczestniczą w wielu procesach fizjologicznych, m.in. w przewodnictwie nerwowym, skurczach mięśni czy w utrzymywaniu równowagi elektrolitowej. Ich wchłanianie może być utrudnione przez różne czynniki, w tym np. przez postać chemiczną pierwiastka. Z tego względu rośnie zainteresowanie minerałami w formie chelatów – są to związki, w których jon metalu (np. cynku, żelaza, magnezu) jest połączony z aminokwasem lub kwasem organicznym. Takie połączenia mogą poprawiać biodostępność, ponieważ są stabilniejsze w środowisku żołądkowym i mogą wykorzystywać alternatywne mechanizmy transportu w jelitach. Czy minerały w formie chelatów rzeczywiście są lepiej przyswajalne? Jakie znaczenie w suplementacji mają formy chelatowane?

  • Formy magnezu – które są najlepiej przyswajalne? Jaki rodzaj magnezu wybrać?

    Magnez to jeden z pierwiastków odgrywających kluczową rolę w naszym organizmie – bierze udział w wielu procesach metabolicznych, wpływa na układ nerwowy, mięśnie, serce i poziom energii. Dostępne są różne formy magnezu, z których każda ma inne właściwości i stopień przyswajalności. Które z nich warto wybrać? Jaki magnez jest najlepiej przyswajalny?

  • Jak czytać ulotki leków – na co zwrócić uwagę?

    Jakie informacje można znaleźć w ulotce leku? Czym różni się zwykła ulotka znajdująca się w opakowaniu od Charakterystyki Produktu Leczniczego? I czy należy obawiać się wszystkich wypisanych działań niepożądanych? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę, zanim zażyjesz zalecony lub przepisany preparat.

  • Witaminy metylowane – kiedy i dlaczego wybrać taką formę?

    Coraz częściej na etykietach suplementów diety można znaleźć informację, że dany preparat zawiera „witaminy w formie metylowanej”. Choć brzmi to skomplikowanie, metylowane witaminy to po prostu biologicznie aktywne formy niektórych składników odżywczych, które mogą być lepiej przyswajalne i skuteczniejsze w działaniu – szczególnie u osób z określonymi zaburzeniami metabolicznymi. Kiedy warto sięgnąć po takie preparaty? Czy są bezpieczne dla każdego?

  • Nowa lista leków refundowanych od 1 lipca – co się zmienia?

    Od 1 lipca 2025 roku wchodzi w życie nowa i trzecia w tym roku lista leków refundowanych, która przynosi istotne zmiany dla wielu pacjentów w Polsce. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło objęcie refundacją 41 nowych terapii, w tym 18 onkologicznych, z czego siedem dotyczy chorób rzadkich. Pozostałe 23 terapie objęte nową refundacją dotyczą chorób nieonkologicznych, w tym pięciu chorób rzadkich. Wprowadzono również zmiany cenowe oraz rozszerzono wskazania refundacyjne dla niektórych leków.

  • Kosmetyki z filtrem UV wycofane ze sprzedaży. Ograniczenia w stosowaniu homosalatu

    Unia Europejska regularnie aktualizuje przepisy dotyczące bezpieczeństwa stosowanych przez ludzi kosmetyków. Jednym z ostatnich przykładów jest Rozporządzenie Komisji (UE) 2022/2195, które wprowadziło istotne zmiany w zasadach stosowania m.in. filtrów UV, w tym homosalatu. Nowy limit stężenia substancji obowiązuje od początku lipca 2025 roku.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl