Talasoterapia – na czym polega „terapia morzem” i komu się ją zaleca?
Mateusz Burak

Talasoterapia – na czym polega „terapia morzem” i komu się ją zaleca?

Talasoterapia to forma leczenia uzdrowiskowego wykorzystująca nadmorski klimat oraz czynniki terapeutyczne związane z morzem, takie jak piasek, wodę morską czy algi morskie w leczeniu wielu schorzeń. Dobroczynne właściwości morskiego klimatu znajdą zastosowane w schorzeniach układu oddechowego, układu ruchu czy układu nerwowego. W jakich jeszcze dolegliwościach pomocna może okazać się terapia morzem? Jakie  zabiegi stosuje się w talasoterapii?

Co to jest talasoterapia?

Termin talasoterapia wywodzi się z języka greckiego, od słowa „thalassa” oznaczającego morze oraz – „therapea” czyli terapia, co końcowo określa się mianem terapii morzem.

Podczas talasoterapii wykorzystuje się zabiegi lecznicze wspomagające oddziaływanie naturalnych walorów środowiska nadmorskiego: piasku, alg, mułu, masy perłowej, ikry ryb, aerozolu morskiego oraz wody – a to wszystko w sprzyjających warunkach klimatycznych. Metody leczenia uzdrowiskowego związane z morską terapią to hydroterapia i balneoterapia.

Szeroka gama oddziałujących bodźców wywiera zbawienny wpływ na kondycję psychofizyczną organizmu, w szczególności podczas dłuższych pobytów w tego typu sanatoriach.

Najpopularniejsze ośrodki talasoterapeutyczne mieszczą się w obrębie basenu morza śródziemnego, tj. w Izraelu oraz Maroku. Błoto oraz sól z Morza Martwego stanowią niemal bezcenne surowce wykorzystywane w kosmetyce. Wysoka zawartość chlorku magnezu, chlorku sodu oraz pierwiastków, takich jak jod, brom czy siarka powoduje, że z olbrzymim powodzeniem wykorzystuje się tego rodzaju muł (zwany popularnie czarnym błotem) w schorzeniach dermatologicznych, np. grzybicy, łuszczycy oraz atopowym zapaleniu skóry (AZS). Dowiedziono wysokiej skuteczności kosmetyków posiadających w składzie minerały z Morza Martwego, na regulację wydzielania sebum w przypadku cery tłustej. Maseczki, żele myjące oraz peelingi doskonale potrafią normalizować pracę gruczołów łojowych. 

Wskazania i przeciwwskazania do talasoterapii

Naukowo dowiedziono podobieństwo w składzie wody morskiej i płynów owodniowych oraz surowicy krwi. Dzięki temu organizm może, w procesie osmozy, wchłaniać dobroczynne składniki mineralne. Wskazaniami do terapii morzem są:

  • choroby dróg oddechowych,
  • schorzenia o podłożu reumatycznym,
  • choroby endokrynologiczne jak np. choroby tarczycy,
  • osteoporoza,
  • stany obniżenia odporności,
  • stany wyczerpania fizycznego,
  • przewlekły stres,
  • niektóre choroby psychiczne, jak np. nerwice, depresja,
  • schorzenia dermatologiczne, jak np. łuszczyca, grzybica,
  • dolegliwości bólowe kręgosłupa o charakterze przewlekłym,
  • problemy z cerą.

Przeciwwskazania do talasoterapii obejmują:

  • przyjmowanie leków fotouczulających,
  • padaczkę fotogenną,
  • schorzenia nerek,
  • nadczynność tarczycy,
  • ostre stany zapalne,
  • schorzenia psychiczne w stadium zaostrzenia.

Należy zaznaczyć, że ciąża jest przeciwwskazaniem względnym. Oznacza to, że lekarz ostatecznie powinien zdecydować o możliwości poddawania się danym zabiegom, uwzględniając stan kobiety. 

Powiązane produkty

Zabiegi stosowane w talasoterapii

Skojarzenia z talasoterapią powinny wzbudzać zabiegi z zakresu helio-, klimato-, aerozolo-, hydro-, muzyko-, kinezy- i fitoterapii. Stanowią one nieodłączny element kompleksowej terapii morzem. Balneoterapia i hydroterapia pozwalają na wykorzystanie uzdrawiających właściwości wody oraz zawartych w niej składników mineralnych. Dzięki szerokiej gamie kąpieli leczniczych, natrysków, polewań, nacierań, zawijań i okładów, organizm człowieka może zostać poddany ekspozycji na bardzo wiele dobroczynnych bodźców. Mowa tutaj o korzystnym, rozluźniającym działaniu wody podawanej pod ciśnieniem lub podobnym działaniu bezpośrednim morskich fal, wytwarzaniu płaszcza solnego przez wodę morską oraz schładzaniu ciała – oddziaływanie chemiczne i termiczne. Korzystając z morskich kąpieli, należy stosować zasady, które mówią o tym, że temperatura wody powinna wynosić około 17 stopni Celsjusza. Codziennie należy stopniowo wydłużać czas kąpieli (z 3 do 12–14 minut). Bezpośrednio po wyjściu z morza warto pozostawić skórę do wyschnięcia, nie używając ręcznika – spowoduje to wytworzenie na skórze płaszcza solnego i pozwoli na dostarczenie substancji o korzystnym działaniu.

Obecność w powietrzu nadmorskim zawiesiny zawierającej jod bardzo korzystnie wpływa układ oddechowy i układ krążenia. Zabieg definiowany jest jako aerozoloterapia i polega na spacerach brzegiem morza, podczas których wspomniana zawiesina wnika do dróg oddechowych. Jej ogólnoustrojowe oddziaływanie wspiera układ immunologiczny, usprawnia przemianę materii i ma wyjątkowo korzystne działanie w schorzeniach tarczycy. Warunkiem jest stosowanie odpowiedniej metodyki. Mianowicie, oddychanie morskim aerozolem musi trwać 60 minut, z dnia na dzień czas ten należy wydłużać o 10 minut. Oczekując pozytywnego efektu, powinniśmy zaplanować pobyt na przynajmniej dwa tygodnie, aby wdychanie powietrza z jodem odbywało się końcowo przez około 3 godziny. 

Talasoterapia - borowina, słońce, ćwiczenia, algi morskie

Peloidoterapia ma bardzo wąskie spektrum zastosowania w zakresie zabiegów talasoterapii. Poza zastosowaniem drobnych zabiegów z wykorzystaniem borowiny, sprowadza się do wykorzystywania właściwości piasku podczas długich przechadzek po plaży. 

Helioterapia wykorzystuje promieniowanie słoneczne, a właściwie jego efekty podczas tzw. kąpieli słonecznych. Opalanie stymuluje produkcję witaminy D, której niedobory mogą skutkować zaburzeniami depresyjnymi czy bólami mięśniowo–powięziowymi. Jest ona bardzo ważnym czynnikiem w profilaktyce krzywicy oraz leczeniu osteoporozy. Stosując ekspozycję na promienie słoneczne, należy pamiętać o odpowiedniej ochronie przed nadmierną dawką promieniowania ultrafioletowego. Mając na uwadze jego intensyfikację w środowisku nadmorskim, przez odbijanie od piasku, powierzchni wody, nie wolno zapomnieć o preparatach ochronnych z filtrem.

Kinezyterapia jest również bardzo ważnym elementem procesu leczenia uzdrowiskowego. Termin ten powinien wzbudzać skojarzenia związane z zabiegami ruchowymi, gimnastyką. W trakcie pobytów nadmorskich, w ośrodkach talasoterapeutycznych – w postaci ćwiczeń oraz aktywności w wodzie, spacerów, czy aqua–aerobiku. 

Algi morskie stanowią kolejny cenny surowiec o bogatym składzie stosowany w dietetyce oraz w kosmetyce. Dzięki wysokiej zawartości witamin, węglowodanów, mikro i makroelementów są bardzo pożądanym składnikiem produktów kosmetycznych. Stosowane w postaci maseczek, kremów, jako elementy diety podczas pobytu w sanatoriach. Dedykowane osobom z problemami skórnymi jak. np.: egzema, łuszczyca, trądzik, cellulit. Dobrze sprawdzają się jako elementy kuracji pielęgnacyjnych włosów. Równie dużą popularnością cieszą się zabiegi nawilżające i przeciwstarzeniowe z wykorzystaniem kawioru. Zawartość cennych witamin i składników mineralnych decyduje o dużych walorach pielęgnacyjnych tego składnika. Nie sposób nie wspomnieć także o używaniu pereł oraz masy perłowej podczas zabiegów morskich. Bogata zawartość aminokwasów pozwala na skuteczne wykorzystanie w preparatach kąpielowych, peelingach oraz kremach o właściwościach złuszczających, liftingujących i łagodzących. Należy podkreślić, że talasoterapia powinna być procesem kompleksowym i łączyć wiele z wymienionych tutaj metod. Gwarantuje to lepszy efekt leczniczy i bardziej ogólnoustrojowy wpływ na organizm człowieka. 

Korzyści płynące z terapii morzem obejmują zarówno sferę psychiczną, jak i fizyczną – efekt jest nie do przecenienia. Leczenie z zastosowaniem morskich surowców powinno odbywać się w warunkach uzdrowiskowych i trwać około 4 tygodnie. O przebiegu terapii i doborze zabiegów leczniczych zazwyczaj decyduje lekarz balneolog – warunkuje to skuteczność całego procesu.

W Polsce ośrodki talasoterapeutyczne zlokalizowane są w pasie nadmorskim w otoczeniu Bałtyku. Walory klimatyczne oraz mnogość ośrodków z bogatą ofertą zabiegów uzdrowiskowych sprawiają, że jest to bardzo dobre miejsce, aby skorzystać z klimatoterapii.

  1. T. Mika, W. Kasprzak, Fizykoterapia, wyd. PZWL 2001, s. 1–448
  2. M. Wirth, F. Kirschbaum, J. Gessner i in., Chemical and biochemical composition of caviar from different sturgeon species and orgins, „Nahrung” 2000, nr 44 (4), s. 233–237.
  3. I. Jakubiak, Talasoterapia i skarby z morskich głębin, Panacea 2012, nr 3(40), s. 13–15.
  4. W. Kasprzak, A. Mańkowska, Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, wyd. PZWL 2010, s. 1–424.
  5. A. Ratz–Łyko, Surowce pochodzenia morskiego jako składniki kosmetyków, „Cosmetology Today: patents and inventions” 2013, nr 4, s. 3–7.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl