Talasoterapia – na czym polega „terapia morzem” i komu się ją zaleca?
Mateusz Burak

Talasoterapia – na czym polega „terapia morzem” i komu się ją zaleca?

Talasoterapia to forma leczenia uzdrowiskowego wykorzystująca nadmorski klimat oraz czynniki terapeutyczne związane z morzem, takie jak piasek, wodę morską czy algi morskie w leczeniu wielu schorzeń. Dobroczynne właściwości morskiego klimatu znajdą zastosowane w schorzeniach układu oddechowego, układu ruchu czy układu nerwowego. W jakich jeszcze dolegliwościach pomocna może okazać się terapia morzem? Jakie  zabiegi stosuje się w talasoterapii?

Co to jest talasoterapia?

Termin talasoterapia wywodzi się z języka greckiego, od słowa „thalassa” oznaczającego morze oraz – „therapea” czyli terapia, co końcowo określa się mianem terapii morzem.

Podczas talasoterapii wykorzystuje się zabiegi lecznicze wspomagające oddziaływanie naturalnych walorów środowiska nadmorskiego: piasku, alg, mułu, masy perłowej, ikry ryb, aerozolu morskiego oraz wody – a to wszystko w sprzyjających warunkach klimatycznych. Metody leczenia uzdrowiskowego związane z morską terapią to hydroterapia i balneoterapia.

Szeroka gama oddziałujących bodźców wywiera zbawienny wpływ na kondycję psychofizyczną organizmu, w szczególności podczas dłuższych pobytów w tego typu sanatoriach.

Najpopularniejsze ośrodki talasoterapeutyczne mieszczą się w obrębie basenu morza śródziemnego, tj. w Izraelu oraz Maroku. Błoto oraz sól z Morza Martwego stanowią niemal bezcenne surowce wykorzystywane w kosmetyce. Wysoka zawartość chlorku magnezu, chlorku sodu oraz pierwiastków, takich jak jod, brom czy siarka powoduje, że z olbrzymim powodzeniem wykorzystuje się tego rodzaju muł (zwany popularnie czarnym błotem) w schorzeniach dermatologicznych, np. grzybicy, łuszczycy oraz atopowym zapaleniu skóry (AZS). Dowiedziono wysokiej skuteczności kosmetyków posiadających w składzie minerały z Morza Martwego, na regulację wydzielania sebum w przypadku cery tłustej. Maseczki, żele myjące oraz peelingi doskonale potrafią normalizować pracę gruczołów łojowych. 

Wskazania i przeciwwskazania do talasoterapii

Naukowo dowiedziono podobieństwo w składzie wody morskiej i płynów owodniowych oraz surowicy krwi. Dzięki temu organizm może, w procesie osmozy, wchłaniać dobroczynne składniki mineralne. Wskazaniami do terapii morzem są:

  • choroby dróg oddechowych,
  • schorzenia o podłożu reumatycznym,
  • choroby endokrynologiczne jak np. choroby tarczycy,
  • osteoporoza,
  • stany obniżenia odporności,
  • stany wyczerpania fizycznego,
  • przewlekły stres,
  • niektóre choroby psychiczne, jak np. nerwice, depresja,
  • schorzenia dermatologiczne, jak np. łuszczyca, grzybica,
  • dolegliwości bólowe kręgosłupa o charakterze przewlekłym,
  • problemy z cerą.

Przeciwwskazania do talasoterapii obejmują:

  • przyjmowanie leków fotouczulających,
  • padaczkę fotogenną,
  • schorzenia nerek,
  • nadczynność tarczycy,
  • ostre stany zapalne,
  • schorzenia psychiczne w stadium zaostrzenia.

Należy zaznaczyć, że ciąża jest przeciwwskazaniem względnym. Oznacza to, że lekarz ostatecznie powinien zdecydować o możliwości poddawania się danym zabiegom, uwzględniając stan kobiety. 

Powiązane produkty

Zabiegi stosowane w talasoterapii

Skojarzenia z talasoterapią powinny wzbudzać zabiegi z zakresu helio-, klimato-, aerozolo-, hydro-, muzyko-, kinezy- i fitoterapii. Stanowią one nieodłączny element kompleksowej terapii morzem. Balneoterapia i hydroterapia pozwalają na wykorzystanie uzdrawiających właściwości wody oraz zawartych w niej składników mineralnych. Dzięki szerokiej gamie kąpieli leczniczych, natrysków, polewań, nacierań, zawijań i okładów, organizm człowieka może zostać poddany ekspozycji na bardzo wiele dobroczynnych bodźców. Mowa tutaj o korzystnym, rozluźniającym działaniu wody podawanej pod ciśnieniem lub podobnym działaniu bezpośrednim morskich fal, wytwarzaniu płaszcza solnego przez wodę morską oraz schładzaniu ciała – oddziaływanie chemiczne i termiczne. Korzystając z morskich kąpieli, należy stosować zasady, które mówią o tym, że temperatura wody powinna wynosić około 17 stopni Celsjusza. Codziennie należy stopniowo wydłużać czas kąpieli (z 3 do 12–14 minut). Bezpośrednio po wyjściu z morza warto pozostawić skórę do wyschnięcia, nie używając ręcznika – spowoduje to wytworzenie na skórze płaszcza solnego i pozwoli na dostarczenie substancji o korzystnym działaniu.

Obecność w powietrzu nadmorskim zawiesiny zawierającej jod bardzo korzystnie wpływa układ oddechowy i układ krążenia. Zabieg definiowany jest jako aerozoloterapia i polega na spacerach brzegiem morza, podczas których wspomniana zawiesina wnika do dróg oddechowych. Jej ogólnoustrojowe oddziaływanie wspiera układ immunologiczny, usprawnia przemianę materii i ma wyjątkowo korzystne działanie w schorzeniach tarczycy. Warunkiem jest stosowanie odpowiedniej metodyki. Mianowicie, oddychanie morskim aerozolem musi trwać 60 minut, z dnia na dzień czas ten należy wydłużać o 10 minut. Oczekując pozytywnego efektu, powinniśmy zaplanować pobyt na przynajmniej dwa tygodnie, aby wdychanie powietrza z jodem odbywało się końcowo przez około 3 godziny. 

Talasoterapia - borowina, słońce, ćwiczenia, algi morskie

Peloidoterapia ma bardzo wąskie spektrum zastosowania w zakresie zabiegów talasoterapii. Poza zastosowaniem drobnych zabiegów z wykorzystaniem borowiny, sprowadza się do wykorzystywania właściwości piasku podczas długich przechadzek po plaży. 

Helioterapia wykorzystuje promieniowanie słoneczne, a właściwie jego efekty podczas tzw. kąpieli słonecznych. Opalanie stymuluje produkcję witaminy D, której niedobory mogą skutkować zaburzeniami depresyjnymi czy bólami mięśniowo–powięziowymi. Jest ona bardzo ważnym czynnikiem w profilaktyce krzywicy oraz leczeniu osteoporozy. Stosując ekspozycję na promienie słoneczne, należy pamiętać o odpowiedniej ochronie przed nadmierną dawką promieniowania ultrafioletowego. Mając na uwadze jego intensyfikację w środowisku nadmorskim, przez odbijanie od piasku, powierzchni wody, nie wolno zapomnieć o preparatach ochronnych z filtrem.

Kinezyterapia jest również bardzo ważnym elementem procesu leczenia uzdrowiskowego. Termin ten powinien wzbudzać skojarzenia związane z zabiegami ruchowymi, gimnastyką. W trakcie pobytów nadmorskich, w ośrodkach talasoterapeutycznych – w postaci ćwiczeń oraz aktywności w wodzie, spacerów, czy aqua–aerobiku. 

Algi morskie stanowią kolejny cenny surowiec o bogatym składzie stosowany w dietetyce oraz w kosmetyce. Dzięki wysokiej zawartości witamin, węglowodanów, mikro i makroelementów są bardzo pożądanym składnikiem produktów kosmetycznych. Stosowane w postaci maseczek, kremów, jako elementy diety podczas pobytu w sanatoriach. Dedykowane osobom z problemami skórnymi jak. np.: egzema, łuszczyca, trądzik, cellulit. Dobrze sprawdzają się jako elementy kuracji pielęgnacyjnych włosów. Równie dużą popularnością cieszą się zabiegi nawilżające i przeciwstarzeniowe z wykorzystaniem kawioru. Zawartość cennych witamin i składników mineralnych decyduje o dużych walorach pielęgnacyjnych tego składnika. Nie sposób nie wspomnieć także o używaniu pereł oraz masy perłowej podczas zabiegów morskich. Bogata zawartość aminokwasów pozwala na skuteczne wykorzystanie w preparatach kąpielowych, peelingach oraz kremach o właściwościach złuszczających, liftingujących i łagodzących. Należy podkreślić, że talasoterapia powinna być procesem kompleksowym i łączyć wiele z wymienionych tutaj metod. Gwarantuje to lepszy efekt leczniczy i bardziej ogólnoustrojowy wpływ na organizm człowieka. 

Korzyści płynące z terapii morzem obejmują zarówno sferę psychiczną, jak i fizyczną – efekt jest nie do przecenienia. Leczenie z zastosowaniem morskich surowców powinno odbywać się w warunkach uzdrowiskowych i trwać około 4 tygodnie. O przebiegu terapii i doborze zabiegów leczniczych zazwyczaj decyduje lekarz balneolog – warunkuje to skuteczność całego procesu.

W Polsce ośrodki talasoterapeutyczne zlokalizowane są w pasie nadmorskim w otoczeniu Bałtyku. Walory klimatyczne oraz mnogość ośrodków z bogatą ofertą zabiegów uzdrowiskowych sprawiają, że jest to bardzo dobre miejsce, aby skorzystać z klimatoterapii.

  1. T. Mika, W. Kasprzak, Fizykoterapia, wyd. PZWL 2001, s. 1–448
  2. M. Wirth, F. Kirschbaum, J. Gessner i in., Chemical and biochemical composition of caviar from different sturgeon species and orgins, „Nahrung” 2000, nr 44 (4), s. 233–237.
  3. I. Jakubiak, Talasoterapia i skarby z morskich głębin, Panacea 2012, nr 3(40), s. 13–15.
  4. W. Kasprzak, A. Mańkowska, Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, wyd. PZWL 2010, s. 1–424.
  5. A. Ratz–Łyko, Surowce pochodzenia morskiego jako składniki kosmetyków, „Cosmetology Today: patents and inventions” 2013, nr 4, s. 3–7.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl