Błękitne światło nie musi zaburzać snu. Najnowsze doniesienia naukowe
Katarzyna Szulik

Błękitne światło nie musi zaburzać snu. Najnowsze doniesienia naukowe

Na kilka godzin przed snem zgaś wszystkie ekrany, jeśli nie chcesz mieć problemów ze snem – tak przez lata radzili nam lekarze, argumentując to negatywnym wpływem tzw. błękitnych ekranów na nasz organizm. To długo utrzymujące się przekonanie podważa badania naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze, z których wynika, że w godzinach wieczornych właśnie takie światło jest dla nas korzystne. 

Światłoczułe białko

Odkrycie naukowców ma ścisły związek z rytmem, jaki naszemu organizmowi nadaje zegar biologiczny. Zdaniem badaczy właśnie dlatego wieczorem reagujemy lepiej na chłodniejsze światło, natomiast w ciągu dnia wolimy otaczać się cieplejszym. Jest to więc naturalne, a jako że urządzenia elektroniczne emitują chłodne światło, kontakt z nimi nie powinien zaburzać naszego rytmu dobowego i powodować problemów ze snem.

Ludzkie oko jest ważnym elementem funkcjonowania zegara biologicznego, ponieważ to przez nie światło dociera do organizmu. Szczególnie ważna w tym procesie jest melanopsyna, czyli światłoczułe białko, które lepiej wykrywa fotony o krótszej długości fali, co skłoniło naukowców do postawienia tezy, że niebieskie światło oddziałuje na nas silniej.

Jednak nasze postrzeganie kolorów pochodzi z komórek stożka siatkówki, a jak pokazują nowe badania, sygnały świadczące o dopływie błękitnego światła do siatkówki redukują jego wpływ na zegar biologiczny. W rezultacie niebieskie kolory, które są związane ze zmierzchem, mają na nas słabszy wpływ niż białe lub żółte światło o podobnej jasności.

Błękitne światło o zmierzchu nie szkodzi?

Tę tezę naukowcy postanowili zweryfikować w badaniu na myszach, które przebywały w pomieszczeniach oświetlanych światłem o błękitnym i żółtym odcieniu, a przy okazji analizowali ich reakcje. Jak się okazało, błękitne światło wpływało na zwierzęta w stopniu znacznie mniejszym niż żółte. Z tego punktu widzenia chłodne błękitne światło powoduje mniej „zakłóceń” niż dzienne, które może skłaniać do większej aktywności. W teorii więc wieczorem warto więc wyłączyć światła i spędzić czas przed ekranem bez jego dodatkowych źródeł.

Powiązane produkty

Kolory mają znaczenie

Przekonanie o szkodliwości błękitnego światła skłoniło producentów urządzeń elektronicznych do ich modyfikacji. Zmiana koloru ekranu wraz ze zmianą pory dnia miałaby czynić je zdrowszymi, jednak jak pokazują badania, nasz organizm może źle reagować na tę zmianę, ponieważ zmiana koloru sprawia, że wieczór bardziej przypomina dzień. Paradoksalnie więc, próba zmniejszenia szkodliwości urządzeń skutkuje tym, że mogą szkodzić nam jeszcze bardziej, co potwierdzają również badania prowadzone przez naukowców z Manchesteru.

Dla zdrowia powinniśmy więc otaczać się światłami odpowiadającymi konkretnemu okresowi w ciągu doby – ciepłymi i jaskrawymi za dnia oraz chłodniejszymi i wpadającymi w błękit o zmierzchu i w nocy.

Jak sugerują autorzy badania, dostosowanie naszych zegarów biologicznych do rytmu naszej pracy i życia codziennego może być dobre dla zdrowia, w czym może pomóc także odpowiednie stosowanie kolorów.

Niebieskie światło w nadmiarze może niszczyć mózg

Inne, nomen-omen, światło na ten problem rzuciły badania naukowców z Oregon State University opublikowane w październiku 2019 r. Wynika z nich, że niebieskie światło emitowane przez laptopy czy telefony komórkowe może przyspieszać procesy starzenia oraz niszczenie komórek mózgowych oraz siatkówki. 

Wnioski te płyną z badania prowadzonego na muchach. Owady przebywające przez 12 godzin w świetle i 12 godzin w ciemności żyły krócej w porównaniu z muchami trzymanymi w całkowitej ciemności lub z tymi trzymanymi w świetle błękitnym. U much wystawionych na działanie niebieskiego światła stwierdzono uszkodzenie komórek siatkówki i neuronów mózgowych oraz upośledzenie ruchliwości, co zaobserwowano na podstawie trudności we wspinaniu się na ściany ich zagrody. 

  1. J. W. Mouland, F. Martial, A. Watson i in., Cones Support Alignment to an Inconsistent World by Suppressing Mouse Circadian Responses to the Blue Colors Associated with Twilight, “Current Biology” 2019, 29 (24): 4260 DOI: 10.1016/j.cub.2019.10.028, [dostęp:] 07.01.2019. 
  2. University of Manchester, Blue light may not be as disruptive to our sleep patterns as originally thought, "sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/12/191216173654.htm, [dostęp:] 07.01.2019. 
  3. J. W. Mouland, F. Martial, A. Trevor i in., Daily blue-light exposure shortens lifespan and causes brain neurodegeneration in Drosophila, “Aging and Mechanisms of Disease” 2019, DOI: 10.1038/s41514-019-0038-6, [dostęp:] 07.01.2019. 
  4. Oregon State University, Daily exposure to blue light may accelerate aging, even if it doesn't reach your eyes, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/10/191017101253.htm, [dostęp:] 07.01.2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Najlepszy krem na oparzenia – alantoina? Jakie ma właściwości?

    Alantoina ze względu na silne działanie regeneracyjne, nawilżające oraz łagodzące wykorzystywana jest w licznych produktach kosmetycznych. Obecnie w przemyśle kosmetycznym stosuje się głównie alantoinę pochodzenia syntetycznego. Jest częstym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, w tym skóry niemowląt i dzieci. Występuje w balsamach, kremach do ciała oraz emulsjach do kąpieli. Preparaty z jej dodatkiem wykazują działanie regenerujące i łagodzące podrażnienia.

  • Szczepionka na grypę – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    W zależności od sezonu epidemicznego w Polsce liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę osiąga od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów. Zazwyczaj największą liczbę zachorowań odnotowuje się pomiędzy styczniem a marcem. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi.

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    https://www.doz.pl/czytelnia/a17707-Najmocniejszy_kolagen_do_picia__jaki_jest_najlepiej_przyswajalnyKolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij