Błękitne światło nie musi zaburzać snu. Najnowsze doniesienia naukowe
Katarzyna Szulik

Błękitne światło nie musi zaburzać snu. Najnowsze doniesienia naukowe

Na kilka godzin przed snem zgaś wszystkie ekrany, jeśli nie chcesz mieć problemów ze snem – tak przez lata radzili nam lekarze, argumentując to negatywnym wpływem tzw. błękitnych ekranów na nasz organizm. To długo utrzymujące się przekonanie podważa badania naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze, z których wynika, że w godzinach wieczornych właśnie takie światło jest dla nas korzystne. 

Światłoczułe białko

Odkrycie naukowców ma ścisły związek z rytmem, jaki naszemu organizmowi nadaje zegar biologiczny. Zdaniem badaczy właśnie dlatego wieczorem reagujemy lepiej na chłodniejsze światło, natomiast w ciągu dnia wolimy otaczać się cieplejszym. Jest to więc naturalne, a jako że urządzenia elektroniczne emitują chłodne światło, kontakt z nimi nie powinien zaburzać naszego rytmu dobowego i powodować problemów ze snem.

Ludzkie oko jest ważnym elementem funkcjonowania zegara biologicznego, ponieważ to przez nie światło dociera do organizmu. Szczególnie ważna w tym procesie jest melanopsyna, czyli światłoczułe białko, które lepiej wykrywa fotony o krótszej długości fali, co skłoniło naukowców do postawienia tezy, że niebieskie światło oddziałuje na nas silniej.

Jednak nasze postrzeganie kolorów pochodzi z komórek stożka siatkówki, a jak pokazują nowe badania, sygnały świadczące o dopływie błękitnego światła do siatkówki redukują jego wpływ na zegar biologiczny. W rezultacie niebieskie kolory, które są związane ze zmierzchem, mają na nas słabszy wpływ niż białe lub żółte światło o podobnej jasności.

Błękitne światło o zmierzchu nie szkodzi?

Tę tezę naukowcy postanowili zweryfikować w badaniu na myszach, które przebywały w pomieszczeniach oświetlanych światłem o błękitnym i żółtym odcieniu, a przy okazji analizowali ich reakcje. Jak się okazało, błękitne światło wpływało na zwierzęta w stopniu znacznie mniejszym niż żółte. Z tego punktu widzenia chłodne błękitne światło powoduje mniej „zakłóceń” niż dzienne, które może skłaniać do większej aktywności. W teorii więc wieczorem warto więc wyłączyć światła i spędzić czas przed ekranem bez jego dodatkowych źródeł.

Powiązane produkty

Kolory mają znaczenie

Przekonanie o szkodliwości błękitnego światła skłoniło producentów urządzeń elektronicznych do ich modyfikacji. Zmiana koloru ekranu wraz ze zmianą pory dnia miałaby czynić je zdrowszymi, jednak jak pokazują badania, nasz organizm może źle reagować na tę zmianę, ponieważ zmiana koloru sprawia, że wieczór bardziej przypomina dzień. Paradoksalnie więc, próba zmniejszenia szkodliwości urządzeń skutkuje tym, że mogą szkodzić nam jeszcze bardziej, co potwierdzają również badania prowadzone przez naukowców z Manchesteru.

Dla zdrowia powinniśmy więc otaczać się światłami odpowiadającymi konkretnemu okresowi w ciągu doby – ciepłymi i jaskrawymi za dnia oraz chłodniejszymi i wpadającymi w błękit o zmierzchu i w nocy.

Jak sugerują autorzy badania, dostosowanie naszych zegarów biologicznych do rytmu naszej pracy i życia codziennego może być dobre dla zdrowia, w czym może pomóc także odpowiednie stosowanie kolorów.

Niebieskie światło w nadmiarze może niszczyć mózg

Inne, nomen-omen, światło na ten problem rzuciły badania naukowców z Oregon State University opublikowane w październiku 2019 r. Wynika z nich, że niebieskie światło emitowane przez laptopy czy telefony komórkowe może przyspieszać procesy starzenia oraz niszczenie komórek mózgowych oraz siatkówki. 

Wnioski te płyną z badania prowadzonego na muchach. Owady przebywające przez 12 godzin w świetle i 12 godzin w ciemności żyły krócej w porównaniu z muchami trzymanymi w całkowitej ciemności lub z tymi trzymanymi w świetle błękitnym. U much wystawionych na działanie niebieskiego światła stwierdzono uszkodzenie komórek siatkówki i neuronów mózgowych oraz upośledzenie ruchliwości, co zaobserwowano na podstawie trudności we wspinaniu się na ściany ich zagrody. 

  1. J. W. Mouland, F. Martial, A. Watson i in., Cones Support Alignment to an Inconsistent World by Suppressing Mouse Circadian Responses to the Blue Colors Associated with Twilight, “Current Biology” 2019, 29 (24): 4260 DOI: 10.1016/j.cub.2019.10.028, [dostęp:] 07.01.2019. 
  2. University of Manchester, Blue light may not be as disruptive to our sleep patterns as originally thought, "sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/12/191216173654.htm, [dostęp:] 07.01.2019. 
  3. J. W. Mouland, F. Martial, A. Trevor i in., Daily blue-light exposure shortens lifespan and causes brain neurodegeneration in Drosophila, “Aging and Mechanisms of Disease” 2019, DOI: 10.1038/s41514-019-0038-6, [dostęp:] 07.01.2019. 
  4. Oregon State University, Daily exposure to blue light may accelerate aging, even if it doesn't reach your eyes, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/10/191017101253.htm, [dostęp:] 07.01.2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl