Błękitne światło nie musi zaburzać snu. Najnowsze doniesienia naukowe
Katarzyna Szulik

Błękitne światło nie musi zaburzać snu. Najnowsze doniesienia naukowe

Na kilka godzin przed snem zgaś wszystkie ekrany, jeśli nie chcesz mieć problemów ze snem – tak przez lata radzili nam lekarze, argumentując to negatywnym wpływem tzw. błękitnych ekranów na nasz organizm. To długo utrzymujące się przekonanie podważa badania naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze, z których wynika, że w godzinach wieczornych właśnie takie światło jest dla nas korzystne. 

Światłoczułe białko

Odkrycie naukowców ma ścisły związek z rytmem, jaki naszemu organizmowi nadaje zegar biologiczny. Zdaniem badaczy właśnie dlatego wieczorem reagujemy lepiej na chłodniejsze światło, natomiast w ciągu dnia wolimy otaczać się cieplejszym. Jest to więc naturalne, a jako że urządzenia elektroniczne emitują chłodne światło, kontakt z nimi nie powinien zaburzać naszego rytmu dobowego i powodować problemów ze snem.

Ludzkie oko jest ważnym elementem funkcjonowania zegara biologicznego, ponieważ to przez nie światło dociera do organizmu. Szczególnie ważna w tym procesie jest melanopsyna, czyli światłoczułe białko, które lepiej wykrywa fotony o krótszej długości fali, co skłoniło naukowców do postawienia tezy, że niebieskie światło oddziałuje na nas silniej.

Jednak nasze postrzeganie kolorów pochodzi z komórek stożka siatkówki, a jak pokazują nowe badania, sygnały świadczące o dopływie błękitnego światła do siatkówki redukują jego wpływ na zegar biologiczny. W rezultacie niebieskie kolory, które są związane ze zmierzchem, mają na nas słabszy wpływ niż białe lub żółte światło o podobnej jasności.

Błękitne światło o zmierzchu nie szkodzi?

Tę tezę naukowcy postanowili zweryfikować w badaniu na myszach, które przebywały w pomieszczeniach oświetlanych światłem o błękitnym i żółtym odcieniu, a przy okazji analizowali ich reakcje. Jak się okazało, błękitne światło wpływało na zwierzęta w stopniu znacznie mniejszym niż żółte. Z tego punktu widzenia chłodne błękitne światło powoduje mniej „zakłóceń” niż dzienne, które może skłaniać do większej aktywności. W teorii więc wieczorem warto więc wyłączyć światła i spędzić czas przed ekranem bez jego dodatkowych źródeł.

Powiązane produkty

Kolory mają znaczenie

Przekonanie o szkodliwości błękitnego światła skłoniło producentów urządzeń elektronicznych do ich modyfikacji. Zmiana koloru ekranu wraz ze zmianą pory dnia miałaby czynić je zdrowszymi, jednak jak pokazują badania, nasz organizm może źle reagować na tę zmianę, ponieważ zmiana koloru sprawia, że wieczór bardziej przypomina dzień. Paradoksalnie więc, próba zmniejszenia szkodliwości urządzeń skutkuje tym, że mogą szkodzić nam jeszcze bardziej, co potwierdzają również badania prowadzone przez naukowców z Manchesteru.

Dla zdrowia powinniśmy więc otaczać się światłami odpowiadającymi konkretnemu okresowi w ciągu doby – ciepłymi i jaskrawymi za dnia oraz chłodniejszymi i wpadającymi w błękit o zmierzchu i w nocy.

Jak sugerują autorzy badania, dostosowanie naszych zegarów biologicznych do rytmu naszej pracy i życia codziennego może być dobre dla zdrowia, w czym może pomóc także odpowiednie stosowanie kolorów.

Niebieskie światło w nadmiarze może niszczyć mózg

Inne, nomen-omen, światło na ten problem rzuciły badania naukowców z Oregon State University opublikowane w październiku 2019 r. Wynika z nich, że niebieskie światło emitowane przez laptopy czy telefony komórkowe może przyspieszać procesy starzenia oraz niszczenie komórek mózgowych oraz siatkówki. 

Wnioski te płyną z badania prowadzonego na muchach. Owady przebywające przez 12 godzin w świetle i 12 godzin w ciemności żyły krócej w porównaniu z muchami trzymanymi w całkowitej ciemności lub z tymi trzymanymi w świetle błękitnym. U much wystawionych na działanie niebieskiego światła stwierdzono uszkodzenie komórek siatkówki i neuronów mózgowych oraz upośledzenie ruchliwości, co zaobserwowano na podstawie trudności we wspinaniu się na ściany ich zagrody. 

  1. J. W. Mouland, F. Martial, A. Watson i in., Cones Support Alignment to an Inconsistent World by Suppressing Mouse Circadian Responses to the Blue Colors Associated with Twilight, “Current Biology” 2019, 29 (24): 4260 DOI: 10.1016/j.cub.2019.10.028, [dostęp:] 07.01.2019. 
  2. University of Manchester, Blue light may not be as disruptive to our sleep patterns as originally thought, "sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/12/191216173654.htm, [dostęp:] 07.01.2019. 
  3. J. W. Mouland, F. Martial, A. Trevor i in., Daily blue-light exposure shortens lifespan and causes brain neurodegeneration in Drosophila, “Aging and Mechanisms of Disease” 2019, DOI: 10.1038/s41514-019-0038-6, [dostęp:] 07.01.2019. 
  4. Oregon State University, Daily exposure to blue light may accelerate aging, even if it doesn't reach your eyes, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/10/191017101253.htm, [dostęp:] 07.01.2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl