Jak sen wpływa na jelita?
Katarzyna Szulik

Jak sen wpływa na jelita?

Jak wynika z badań naukowców z Nova Southeastern University, zła jakość snu może negatywnie odbić się na mikrobiomie jelitowym, co z kolei może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia. Naukowcy przypuszczają, że wspomniana korelacja może mieć związek z konsekwencjami istnienia osi mózg – jelita, łączącej bakterie jelitowe z funkcjonowaniem na poziomie neuronalnym. 

Mikroflora jelitowa a zaburzenia psychiczne

Uczestnicy badania nosili monitory snu, których pomiary były w stanie stwierdzić jakość ich wypoczynku. Dodatkowo przez okres badania pobierano od nich także próbki mikrobiomu, by móc stwierdzić, czy jego jakość pozostawała w relacji ze składem flory jelitowej. Okazało się, że taki związek istnieje – u osób, u których sen był niższej jakości, skład mikroflory był mniej zróżnicowany niż u tych, które się wysypiały. Niska jakość mikrobiomu ma związek z szeregiem schorzeń na różnym tle, które wiążą się zarówno ze zdrowiem fizycznym, neurologicznym, jak i psychicznym. Mikroflora jelitowa ma ogromne znaczenie z perspektywy występowania zaburzeń ze spektrum autyzmu, wiele badań mówi również o jego wpływie na depresję, a obecnie prowadzone analizują rolę mikrobioty w rozwoju schizofrenii i zaburzeń psychotycznych. 

Zaburzenia snu hamują „oczyszczanie” mózgu

Dobry, jakościowy sen ma ogromne znaczenie dla ogólnego zdrowia. Nie tylko pozwala je zachować, ale może wręcz je poprawić, z kolei jego brak wpływa negatywie na samopoczucie, odporność i ogólne funkcjonowanie organizmu. Wśród krótkotrwałych konsekwencji braku snu wymienić można większą podatność na stres i zaburzenia psychosomatyczne, natomiast przewlekłe to między innymi choroby układu sercowo–naczyniowego oraz nowotwory. W głębokiej fazie snu następuje proces „oczyszczania” mózgu ze szkodliwych czynników, więc jego zaburzenie może mieć fatalne skutki dla zdrowia. 

Naukowcy brali pod uwagę przede wszystkim psychiczne konsekwencje braku snu dla mikrobiomu oraz mechanizmy nim rządzące w kontekście przetwarzania emocji i funkcjonowania psychologicznego. 

Skład mikroflory jelitowej ma związek z kilkoma czynnikami. Jednym z najważniejszych jest genetyka, ponieważ mikrobiom można „dziedziczyć” wraz z DNA i tym samym mieć lepszą, bardziej zróżnicowaną florę jelitową już od pierwszych dni życia. Na jego skład wpływają również przyjmowane leki. Przykładowo antybiotyki wyjaławiają mikrobiom, dlatego warto przyjmować probiotyki działające osłonowo, by tego uniknąć.

Na florę jelitową można wpływać również za pośrednictwem diety bogatej w produkty probiotyczne, takie jak jogurty czy żywność fermentowana. 

Polecane dla Ciebie

Czym właściwie jest dobra jakość snu?

Zgodnie wytycznymi National Sleep Foundation, czyli organizacji skupiającej się na badaniach nad snem, o śnie dobrej jakości mówmy, gdy większość snu w ciągu doby odbywa się w łóżku (co najmniej 85 proc.), zasypianie zajmuje nie więcej niż 30 minut, a ewentualne rozbudzenie po zaśnięciu trwa nie dłużej niż 20 minut. W 2018 r. ukazało się badanie łączące kiepską jakość snu z podwyższonym ryzykiem migotania przedsionków, które prowadzi do obniżenia jakości życia i zwiększa prawdopodobieństwo występowania udaru mózgu, demencji, zawałów serca, niewydolności nerek oraz przedwczesnej śmierci.

Takie wyniki dały analizy czterech badań, z których wynikało, że osoby częściej doświadczające nagłych nocnych przebudzeń częściej otrzymywały diagnozę migotania przedsionków od tych, których sen nie był zakłócany. Szczególne znaczenie miał niedostatek snu w fazie REM, czyli szybkiego ruchu gałek ocznych, który kończy zasadniczą fazę snu, czyli NREM. W fazie REM najczęściej dochodzi do wybudzeń.

Badanie wyraźnie pokazało, że nie ogólna długość snu, ale fakt braku zakłóceń w jego trakcie odgrywał kluczową rolę z punktu widzenia ewentualnego ryzyka schorzeń układu sercowo–naczyniowego. 
  1. M. A. Christensen, S. Dixit, T. A. Dewland i in., Sleep characteristics that predict atrial fibrillation, „Heart Rhythm” 2018; DOI: 10.1016/j.hrthm.2018.05.008.
  2. Elsevier, Poor sleep quality linked to atrial fibrillation, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2018/06/180626113132.htm, [dostęp] 31.10.2019 r.
  3. Medonet, Fazy snu, "www.medonet.pl" [online], http://www.medonet.pl/zdrowie,fazy–snu–––opis–faz––zaburzenia–snu, artykuł1726814.html, [dostęp] 31.10.2019 r.
  4. Nova Southeastern University, New study points to another possible correlation between sleep and overall good health: Your gut microbiome and quality sleep are interconnected, “sciencedaily.com” [online] www.sciencedaily.com/releases/2019/10/191028164311.htm [dostęp].
  5. M. Ohayon, E. M. Wickwire, M. Hirshkowitz i in., National Sleep Foundation's sleep quality recommendations: first report. Sleep Health 2017; 3 (1): 6 DOI: 10.1016/j.sleh.2016.11.006.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij