Nowy test z krwi pomoże wykryć raka mózgu
Katarzyna Szulik

Nowy test z krwi pomoże wykryć raka mózgu

Naukowcy z Uniwersytetu Strathclyde w Glasgow opracowali nowy test na bazie krwi, wykrywający obecność guzów mózgu z 87–procentową skutecznością. Wynalazek został przetestowany w warunkach klinicznych, na grupie ponad 100 pacjentów, i daje nadzieję na szybką diagnozę dla osób zagrożonych wystąpieniem guza mózgu. 

Guz mózgu – późna diagnoza

Guzy mózgu są jednymi z najrzadziej spotykanych typów nowotworów, jednak ich konsekwencje dla zdrowia są bardzo poważne. Zaledwie jedna trzecia chorych przeżywa pierwsze 5 lat po wyleczeniu. Trudność w ich leczeniu wynika w dużej mierze z faktu, że guzy mózgu są wykrywane na późnym etapie rozwoju, często w chwili, gdy w grę nie wchodzi już operacja lub też usunięcie tkanki zainfekowanej nowotworem w całości. Guz długo nie wykazuje objawów lub są one na tyle niespecyficzne, że łatwo pomylić go z innym schorzeniem. Mogą to być między innymi bóle głowy czy zaburzenia pamięci. 

Biologiczny odcisk palca nowotworu mózgu

Test z krwi wykrywający guza mózgu mógłby więc być ogromnym wsparciem dla lekarzy, którzy byliby w stanie zweryfikować swoje podejrzenia dotyczące ewentualnej choroby pacjenta na drodze bardzo prostego badania. Przy jego konstrukcji wykorzystano światło podczerwone by stworzyć „biologiczny podpis” poszczególnych próbek, które następnie zostały przekazane do analizy przez odpowiednio zaprogramowaną sztuczną inteligencję, która poszukuje oznak raka w próbce. Dzięki zastosowaniu tej technologii udało się zidentyfikować biochemiczny „odcisk palca” raka mózgu widoczny pod mikroskopem.

Test był w stanie właściwe zidentyfikować raka w grupie 104 osób ze skutecznością 87 proc. Zarówno test, jak i technologia są proste w przeprowadzeniu i nieinwazyjne lub o minimalnej inwazyjności, nie potrzeba również w szczególny sposób przygotowywać próbki do badania. 

Powiązane produkty

Wszechstronny test z krwi

We wrześniu tego roku informowaliśmy o powstaniu innego testu z krwi, zdolnego do prawidłowej identyfikacji rożnych typów nowotworów. Tego odkrycia dokonali naukowcy z Dana Faber Cancer Institute, a ich wynalazek pozwala zidentyfikować DNA komórek nowotworowych, które zrzucają do krwiobiegu w chwili śmierci. Jest to możliwe dzięki umiejętności wykrycia grup metylowych wskazujących na modyfikację DNA. Jak pokazały badania przeprowadzone na grupie ponad 3500 próbek krwi, test był w stanie wykryć obecność ponad 20 nowotworów, w tym pęcherza, okrężnicy, żołądka, jajników, trzustki, skóry, płuc, głowy i szyi, piersi oraz białaczkę. Skuteczność rozpoznania wyniosła aż 99,4 proc. i różniła się w zależności od stadium raka. Na jego pierwszym etapie wynosiła nieco ponad 30 proc,. jednak na drugim już ponad 75 proc. 

Nowa strategia walki z nowotworem mózgu

We wspomnianej grupie zabrakło guza mózgu, co dowodzi, że wczesne wykrycie tego schorzenia nastręcza dużych trudności. Nie inaczej jest z jego leczeniem, jednak badacze z Uniwersytetu w Georgii wpadli na nowy pomysł terapii nawet agresywnych form raka mózgu, wykorzystującej dobrze znany lek na inne schorzenie. Mowa o insulinie, której składnik – surfen, miałby pomóc w walce z glejakiem wielopostaciowym, czyli wyjątkowo agresywną formą nowotworu mózgu niepoddającą się leczeniu chirurgicznemu. O jego groźnym charakterze świadczy fakt, że ponad połowa osób, u których go rozpoznano, umiera w ciągu 15 miesięcy od postawienia diagnozy. Badanie tej strategii terapeutycznej na modelu zwierzęcym wykazało, że u myszy leczonych surfenem guzy mózgu były znacznie mniejsze, podobnie jak objętość krwotoku mózgowego, który towarzyszy rozwojowi nowotworu. 

  1. A. Sandoiu, New blood test detects brain tumors with 87% accuracy, "medicalnewstoday.com" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/326635.php, [dostęp:] 18.10.2019 r.
  2. H. J. Butler, P. M. Brennan, J. M. Cameron i in., Development of high–throughput ATR–FTIR technology for rapid triage of brain cancer, "Nature Communications", volume 10, Article number: 4501 (2019).
  3. Dana–Farber Cancer Institute, New blood test capable of detecting multiple types of cancer, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/09/190928082724.htm, [dostęp:] 18.10.2019 r.
  4. M. T. Logun, K. E. Wynens, G. Simchick i in., Surfen–mediated blockade of extratumoral chondroitin sulfate glycosaminoglycans inhibits glioblastoma invasion, „The FASEB Journal”, 2019; fj.201802610RR DOI: 10.1096/fj.201802610RR.
  5. University of Georgia, Existing drug could treat aggressive brain cancer: New use of insulin compound could block tumors, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/09/190910154701.htm, [dostęp:] 18.10.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl