Przyczyny raka okrężnicy mogą leżeć w mikrobiomie jelitowym
Katarzyna Szulik

Przyczyny raka okrężnicy mogą leżeć w mikrobiomie jelitowym

Szkodliwe bakterie obecne w jelitach mogą odpowiadać za rozwój raka jelita grubego – sugerują badania prowadzone prze naukowców z Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona. Badacze odkryli związek między zmutowaną proteiną charakterystyczną dla tego typu nowotworu a zwiększeniem ilości szkodliwych bakterii w jelitach przyczyniających się do rozwoju raka. 

Konieczna weryfikacja

Zespół badaczy przeprowadził szereg badań nad genomem nowotworu pod kątem interakcji komórek z mikrobami obecnymi we florze jelitowej. W sumie pod uwagę wzięto ponad 1000 próbek gruczolakoraka jelita grubego, które zostały poddane analizie pod kątem sekwencji ich DNA, poziomów ekspresji mRNA oraz długości życia pacjentów ze zdiagnozowanym nowotworem. Wspomniane wyniki zostały porównane z analizą kału myszy, u których zaburzono przebieg szlaku sygnałowego czynnika beta, co następuje w wyniku interakcji z chorobowym mikrobiomem. Na tej podstawie naukowcy wyciągnęli wnioski na temat ewentualnej relacji między składem flory jelitowej a jelitem grubym. 

Jak się okazało, aktywność zmutowanej proteiny powodowała blokadę wspomnianej ścieżki poprzez wspieranie nadprodukcji szkodliwych bakterii sprzyjających rozwojowi raka okrężnicy. Naukowcy zidentyfikowali cztery szczepy bakterii charakterystyczne dla raka okrężnicy, dlatego kolejnym etapem badań będzie sprawdzenie, czy faktycznie mogą one być predyktorem raka na znacznie większej próbie pacjentów. 

Szansa na nowy test diagnostyczny

Zmiany na poziomie komórkowym przekładają się więc na skład mikrobiomu, co otwiera przed lekarzami potencjał do opracowania nowych, mniej inwazyjnych metod badań diagnostycznych w kierunku tego nowotworu, zwłaszcza u młodych pacjentów Być może w przyszłości do wykrycia choroby wystarczy pobranie próbki kału, której analiza pod kątem mikrobiologicznym odpowie na pytanie, czy istnieje zagrożenie rakiem jelita grubego i umożliwi podjęcie szybkich działań profilaktycznych. 

Polecane dla Ciebie

Jałowa mikroflora kontra nowotwór okrężnicy

To ważna kwestia, ponieważ zgodnie z szacunkami, na raka okrężnicy zapada coraz więcej młodych ludzi. Do tej pory był on uważany za chorobę wieku średniego i podeszłego, stąd zalecenia, by regularnie poddawać się badaniom pod tym kątem po 50. roku życia. Obecnie jednak osoby poniżej tej granicy wiekowej stanowią już 15 proc. ogółu chorych, co może mieć związek z dietą, a co za tym idzie ze zmianami w mikrobiomie jelitowym.

Kolejna z nowych hipotez dotyczących nowotworu okrężnicy wiąże jego pojawianie się z ekspozycją na antybiotyki, która również wzrosła w ostatnich dekadach.

Naukowcy z John Hopkins Kimmel Cancer Center zauważyli, że przyjmowanie nawet niewielkich dawek antybiotyków może zwiększać ryzyko nowotworu okrężnicy w perspektywie kolejnych 10 lat.

Wspomniana obserwacja została poczyniona na postawie analizy danych o zdrowiu ponad 11 milionów osób zbieranych na przestrzeni niemal ćwierć dekady. Wnioski naukowców z John Hopkins Kimmel Cancer Center pozostają w zgodzie z obserwacjami badaczy z Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona, ponieważ przyjmowanie antybiotyków prowadzi do negatywnych zmian w mikrobiomie jelitowym. 

Dbaj o jelita, unikaj antybiotyków 

Odnotowany wzrost ryzyka był niewielki, niemniej jednak obie obserwacje powinny stanowić przestrogę przed zbyt częstym przyjmowaniem antybiotyków, zwłaszcza w sytuacjach, gdy nie jest to bezwzględnie konieczne. Nadużywanie leków tego typu prowadzi nie tylko do wyjałowienia flory jelitowej, z czym wiąże się wzrost ryzyka szeregu chorób, ale również z rozwojem zjawiska antybiotykoodporności, które sprawia, że szczepy chorobotwórczych bakterii są coraz trudniejsze do zwalczenia, ponieważ uodparniają się na obecne na rynku leki.

  1. Johns Hopkins Medicine, Antibiotics exposure linked to increased colon cancer risk "eurekalert.org" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-08/jhm-ae082019.php, [dostęp:] 08.10.2019.
  2. George Washington University, Microbiome provides new clues to determining development of colon cancer "eurekalert.org", [online] https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-10/gwu-mpn100419.php [dostęp:] 08.10.2019 r. 
  3. S. Gu, S. Zaidi, I. Hassan i in., Mutated CEACAMs Disrupt Transforming Growth Factor beta Signaling and Alter the Intestinal Microbiome to Promote Colorectal Carcinogenesis, "Gastroenterology", Published October 01, 2019, DOI: https://doi.org/10.1053/j.gastro.2019.09.023.
  4. J. Zhang, C. Haines, A. Watson i in., Oral antibiotic use and risk of colorectal cancer in the United Kingdom, 1989-2012: a matched case-control study, Gut. 2019 Aug 19. pii: gutjnl-2019-318593. doi: 10.1136/gutjnl-2019-318593.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

  • Fosfolipidy niezbędne – czym są i czemu są tak ważne dla wątroby?

    Zapoczątkowany w ubiegłym stuleciu rozwój cywilizacyjny i jego negatywne konsekwencje, jak np. zanieczyszczenie środowiska, nadmierne spożycie produktów przetworzonych czy dodatki do żywności mogą mieć negatywny wpływ na nasz organizm. W tym na wątrobę, główny narząd, w którym dokonują się najważniejsze i podstawowe przemiany metaboliczne.1

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij