Szczepionka pomoże zwalczyć alergię na koty
Katarzyna Szulik

Szczepionka pomoże zwalczyć alergię na koty

Dzięki rozwojowi medycyny udało się opracować skuteczne leki na większość alergii, jednak niektóre z nich, takie jak uczulenie na koty, pozostają bardzo uciążliwe i trudne w leczeniu. Alergie tego typu są podwójnie szkodliwe, ponieważ ich skutki dotykają nie tylko ludzi, ale także zwierzęta, które często wskutek choroby właściciela oddawane są do schronisk lub porzucane. Grupa naukowców ze Szwajcarii stworzyła szczepionkę, dzięki której same zwierzęta przestają być czynnikiem alergizującym. 

Pomysł naukowców jest nietypowy, ponieważ opracowany przez nich lek nie jest przeznaczony dla ludzi, ale dla zwierząt. Jego celem jest osłabienie aktywności białka Fel d 1, wytwarzanego przez gruczoły łojowe i ślinowe. W tym sensie uczula nie tyle sierść kota, co jego ślina, którą pozostawia podczas mycia. Z kolei łój, podobnie jak u ludzi, jest produkowany przez kocią skórę, a konkretnie przez mieszki włosowe, co oznacza, że białko może bardzo łatwo przenieść się na człowieka już przy krótkim kontakcie. Koncentracja Fel d 1 jest różna w zależności od partii ciała zwierzęcia, przykładowo więcej znajduje się na grzbiecie niż na brzuchu, a do tego cząsteczki naskórka zawierające łój lub ślinę wyjątkowo łatwo rozprzestrzeniają się w powietrzu. 

Jak zminimalizować ryzyko uczulenia?

Prawdopodobieństwo wystąpienia alergii można zmniejszyć, decydując się na kotkę zamiast kocura, ponieważ samce uczulają mocniej, jak również, wybierając zwierzęta o jasnej, najlepiej białej sierści. Wiadomo także, że kastracja wiąże się ze zmniejszeniem wydzielanego przez gruczoły zwierzęcia łoju. 

Ze względu na uciążliwość alergii hodowcy próbowali stworzyć tzw. rasy hipoalergiczne, o minimalnym ryzyku uczulenia, jednak taki stan jest trudny do osiągnięcia, ponieważ reakcja alergiczna jest kwestią bardzo indywidualną. Niemniej skala problemu jest duża, ponieważ uczulenie na białko Fel d 1 będące najczęstszą, choć nie jedyną, przyczyną alergii na koty, dotyka około 10 proc. populacji. 

Skuteczna i bezpieczna szczepionka dla pupila

Zespół naukowców przewodzony przez Szwajcarów, we współpracy z firmą komercyjną, przeprowadził testy szczepionki na 54 kotach różnych ras i w każdym wypadku udało się zredukować wydzielanie alergizującego białka bez negatywnego wpływu na same zwierzęta. Szczepionka jest więc w pełni bezpieczna i nie wykazuje toksycznych właściwości. W składzie szczepionki znalazły się molekuły białka Fel d 1 oraz wirusa mozaiki ogórka (CMV), co pozwoliło uzyskać odpowiedź zwierzęcego układu odpornościowego i zniszczyć szkodliwe molekuły. Jeśli skuteczność szczepionki się potwierdzi, wprowadzenie jej na rynek może oznaczać przełom dla wszystkich miłośników czworonogów. Obecnie osoby uczulone na kota, które nie chcą rozstawać się z pupilem, mogą zdecydować się na terapię odczulającą trwającą przez co najmniej kilka lat, jednak stopień jej skuteczności również jest kwestią indywidualną.

Powiązane produkty

Nowa wiedza o toksoplazmozie

Kolejnym czynnikiem ryzyka zdrowotnego dla posiadaczy kotów jest przenoszona przez zwierzęta toksoplazmoza. Koty są wyłącznymi nosicielami szkodliwego dla ludzi wirusa, jednak przyczyny tego stanu rzeczy do tej pory nie były znane. Naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin–Madison odkryli podłoże tego stanu rzeczy — by wirus mógł stać się aktywny, musi wytworzyć gamety, a więc być zdolny do rozmnażania. Do przeprowadzenia tego procesu konieczny jest kwas linolowy, który w kocich jelitach występuje w wyjątkowo wysokim stężeniu, ponieważ ich organizmy nie są w stanie go przetrawić. Wynika to z braku enzymu przekształcającego kwas linolowy w arachidonowy. Ta wiedza może pomoc naukowcom w opracowaniu szczepionki na toksoplazmozę, dzięki której kocie jelita odzyskają zdolność do rozkładu kwasu, tym samym, uniemożliwiając wirusowi osiągnięcie dojrzałości płciowej. Toksoplazmozą można zarazić się poprzez kontakt z kocim żwirkiem.

Konsekwencje toksoplazmozy dla ludzi zazwyczaj nie są dotkliwe (zakażenie często przebiega bezobjawowo), ale w przypadku kobiet w ciąży przeniesienie wirusa na płód może grozić nawet jego obumarciem i powstawaniem bardzo poważnych wad rozwojowych, takich jak wodogłowie.
  1. A. Carpineti, Scientists Have Created A “Vaccine” To Stop You Being Allergic To Your Cat, „iflscience.com” [online], https://www.iflscience.com/plants-and-animals/scientists-have-created-a-vaccine-to-stop-you-being-allergic-to-your-cat-/, [dostęp:] 23.08.2019 r.
  2. F. Thoms, G. T. Jennings, M. Maudricha i in., Immunization of cats to induce neutralizing antibodies against Fel d 1, the major feline allergen in human subjects, "The Journal of Allergy and Clinical Immunology", July 2019, DOI: https://doi.org/10.1016/j.jaci.2019.01.050.
  3. Zwierzosfera, Alergia na kota. – Co uczula? Koty hipoalergiczne? "zwierzosfera.pl" [online], https://www.zwierzosfera.pl/alergia-na-kota-co-uczula-koty-hipoalergiczne/, [dostęp:] 23.08.2019 r.
  4. B. Martorelli Di Genova, S. K. Wilson, J. P. Dubey i in., Intestinal delta-6-desaturase activity determines host range for Toxoplasma sexual reproduction, „PLOS Biology”, 2019; 17 (8): e3000364 DOI: 10.1371/journal.pbio.3000364.
  5. PLOS, Parasite needs chemical (lipid/nutrient) in cat intestines for sex: Finding may help reduce the risk of contracting toxoplasmosis from cat litter "sciencedaily.com" [online] www.sciencedaily.com/releases/2019/08/190821173713.htm, [dostęp:] 23.08.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Którą suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl