Szczepionka pomoże zwalczyć alergię na koty
Katarzyna Szulik

Szczepionka pomoże zwalczyć alergię na koty

Dzięki rozwojowi medycyny udało się opracować skuteczne leki na większość alergii, jednak niektóre z nich, takie jak uczulenie na koty, pozostają bardzo uciążliwe i trudne w leczeniu. Alergie tego typu są podwójnie szkodliwe, ponieważ ich skutki dotykają nie tylko ludzi, ale także zwierzęta, które często wskutek choroby właściciela oddawane są do schronisk lub porzucane. Grupa naukowców ze Szwajcarii stworzyła szczepionkę, dzięki której same zwierzęta przestają być czynnikiem alergizującym. 

Pomysł naukowców jest nietypowy, ponieważ opracowany przez nich lek nie jest przeznaczony dla ludzi, ale dla zwierząt. Jego celem jest osłabienie aktywności białka Fel d 1, wytwarzanego przez gruczoły łojowe i ślinowe. W tym sensie uczula nie tyle sierść kota, co jego ślina, którą pozostawia podczas mycia. Z kolei łój, podobnie jak u ludzi, jest produkowany przez kocią skórę, a konkretnie przez mieszki włosowe, co oznacza, że białko może bardzo łatwo przenieść się na człowieka już przy krótkim kontakcie. Koncentracja Fel d 1 jest różna w zależności od partii ciała zwierzęcia, przykładowo więcej znajduje się na grzbiecie niż na brzuchu, a do tego cząsteczki naskórka zawierające łój lub ślinę wyjątkowo łatwo rozprzestrzeniają się w powietrzu. 

Jak zminimalizować ryzyko uczulenia?

Prawdopodobieństwo wystąpienia alergii można zmniejszyć, decydując się na kotkę zamiast kocura, ponieważ samce uczulają mocniej, jak również, wybierając zwierzęta o jasnej, najlepiej białej sierści. Wiadomo także, że kastracja wiąże się ze zmniejszeniem wydzielanego przez gruczoły zwierzęcia łoju. 

Ze względu na uciążliwość alergii hodowcy próbowali stworzyć tzw. rasy hipoalergiczne, o minimalnym ryzyku uczulenia, jednak taki stan jest trudny do osiągnięcia, ponieważ reakcja alergiczna jest kwestią bardzo indywidualną. Niemniej skala problemu jest duża, ponieważ uczulenie na białko Fel d 1 będące najczęstszą, choć nie jedyną, przyczyną alergii na koty, dotyka około 10 proc. populacji. 

Skuteczna i bezpieczna szczepionka dla pupila

Zespół naukowców przewodzony przez Szwajcarów, we współpracy z firmą komercyjną, przeprowadził testy szczepionki na 54 kotach różnych ras i w każdym wypadku udało się zredukować wydzielanie alergizującego białka bez negatywnego wpływu na same zwierzęta. Szczepionka jest więc w pełni bezpieczna i nie wykazuje toksycznych właściwości. W składzie szczepionki znalazły się molekuły białka Fel d 1 oraz wirusa mozaiki ogórka (CMV), co pozwoliło uzyskać odpowiedź zwierzęcego układu odpornościowego i zniszczyć szkodliwe molekuły. Jeśli skuteczność szczepionki się potwierdzi, wprowadzenie jej na rynek może oznaczać przełom dla wszystkich miłośników czworonogów. Obecnie osoby uczulone na kota, które nie chcą rozstawać się z pupilem, mogą zdecydować się na terapię odczulającą trwającą przez co najmniej kilka lat, jednak stopień jej skuteczności również jest kwestią indywidualną.

Polecane dla Ciebie

Nowa wiedza o toksoplazmozie

Kolejnym czynnikiem ryzyka zdrowotnego dla posiadaczy kotów jest przenoszona przez zwierzęta toksoplazmoza. Koty są wyłącznymi nosicielami szkodliwego dla ludzi wirusa, jednak przyczyny tego stanu rzeczy do tej pory nie były znane. Naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin–Madison odkryli podłoże tego stanu rzeczy — by wirus mógł stać się aktywny, musi wytworzyć gamety, a więc być zdolny do rozmnażania. Do przeprowadzenia tego procesu konieczny jest kwas linolowy, który w kocich jelitach występuje w wyjątkowo wysokim stężeniu, ponieważ ich organizmy nie są w stanie go przetrawić. Wynika to z braku enzymu przekształcającego kwas linolowy w arachidonowy. Ta wiedza może pomoc naukowcom w opracowaniu szczepionki na toksoplazmozę, dzięki której kocie jelita odzyskają zdolność do rozkładu kwasu, tym samym, uniemożliwiając wirusowi osiągnięcie dojrzałości płciowej. Toksoplazmozą można zarazić się poprzez kontakt z kocim żwirkiem.

Konsekwencje toksoplazmozy dla ludzi zazwyczaj nie są dotkliwe (zakażenie często przebiega bezobjawowo), ale w przypadku kobiet w ciąży przeniesienie wirusa na płód może grozić nawet jego obumarciem i powstawaniem bardzo poważnych wad rozwojowych, takich jak wodogłowie.
  1. A. Carpineti, Scientists Have Created A “Vaccine” To Stop You Being Allergic To Your Cat, „iflscience.com” [online], https://www.iflscience.com/plants-and-animals/scientists-have-created-a-vaccine-to-stop-you-being-allergic-to-your-cat-/, [dostęp:] 23.08.2019 r.
  2. F. Thoms, G. T. Jennings, M. Maudricha i in., Immunization of cats to induce neutralizing antibodies against Fel d 1, the major feline allergen in human subjects, "The Journal of Allergy and Clinical Immunology", July 2019, DOI: https://doi.org/10.1016/j.jaci.2019.01.050.
  3. Zwierzosfera, Alergia na kota. – Co uczula? Koty hipoalergiczne? "zwierzosfera.pl" [online], https://www.zwierzosfera.pl/alergia-na-kota-co-uczula-koty-hipoalergiczne/, [dostęp:] 23.08.2019 r.
  4. B. Martorelli Di Genova, S. K. Wilson, J. P. Dubey i in., Intestinal delta-6-desaturase activity determines host range for Toxoplasma sexual reproduction, „PLOS Biology”, 2019; 17 (8): e3000364 DOI: 10.1371/journal.pbio.3000364.
  5. PLOS, Parasite needs chemical (lipid/nutrient) in cat intestines for sex: Finding may help reduce the risk of contracting toxoplasmosis from cat litter "sciencedaily.com" [online] www.sciencedaily.com/releases/2019/08/190821173713.htm, [dostęp:] 23.08.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń wpływa na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

    Sproszkowane ziele wąkrotki azjatyckiej, czyli adaptogenu nazywanego także gotu kola lub brahmi, zaleca się stosować u osób mających problemy z koncentracją i pamięcią. Wąkrotkę można przyjmować zarówno w formie kapsułek, czyli dojelitowo, jak i bezpośrednio na skórę w przypadku wystąpienia problemów dermatologicznych. Gotu kola działa także przeciwlękowo, łagodzi napięcie i niepokój. Jak dawkować gotu kola, ile kosztuje ten adaptogen i czy kobiety w ciąży mogą przyjmować wąkrotkę azjatycką? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

    Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

    Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

  • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

  • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

    Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

  • Na co stosować szafran? Właściwości lecznicze, dawkowanie

    Już w starożytności wykorzystywano szafran do poprawiania smaku jedzenia, do barwienia tkanin, a także w lecznictwie. Szafran stanowi najdroższą przyprawę świata. Posiada charakterystyczny smak oraz barwę. Jego walory smakowe doceniane są w kuchni, a ostatnimi czasy zainteresowanie wzbudzają jego właściwości lecznicze. Warto jednak podkreślić, że szafran można przyjmować doustnie jedynie w niewielkich ilościach, ponieważ jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij