Czy e-papieros mniej szkodzi zdrowiu niż tradycyjny?
Joanna Orzeł

Czy e-papieros mniej szkodzi zdrowiu niż tradycyjny?

Negatywny wpływ dymu tytoniowego na zdrowie człowieka został gruntownie potwierdzony wynikami wieloletnich badań. Jak wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (ang. World Health Organization, WHO) pomimo powszechnej wiedzy na temat szkodliwości palenia tytoniu, około 14% populacji naszego globu regularnie i czynnie pali papierosy. Niestety, liczba palaczy dramatycznie wzrasta, jeżeli uwzględnimy wpływ dymu tytoniowego na osoby znajdujące się w bezpośrednim otoczeniu osób palących, czyli palaczy biernych. 

Alternatywy dla papierosa — czy są bezpieczne i jak wpływają na nasze zdrowie?

Wiadomo, że w dymie tytoniowym znajduje się około 4000 substancji chemicznych, z których co najmniej 250 jest zaliczanych do szkodliwych, a ponad 50 do rakotwórczych. Dowody naukowe oraz liczne kampanie mające na celu nakłonienie palaczy do rzucenia nałogu, spowodowały wprowadzenie na rynek alternatywnych źródeł uzależniającej nikotyny. Jednak tabletki, plastry czy gumy nie dają możliwości trzymania papierosa czy zaciągnięcia się nim. Są to czynności, których najczęściej brakuje palaczom podczas procesu żegnania się z nałogiem. Alternatywą w takiej sytuacji, według producentów mogą być e-papierosy lub podgrzewacze tytoniu (nazywane zgodnie z nomenklaturą WHO elektronicznymi systemami dostarczania nikotyny). Są to produkty reklamowane jako bezpieczniejsze i mniej szkodliwe dla zdrowia od klasycznych papierosów. Czy jednak obietnice producentów pokrywają się z rzeczywistością?

Jak działają e-papierosy?

E-papieros to swego rodzaju inhalator. Jego zadaniem jest podgrzanie roztworu zawierającego nikotynę do temperatury wrzenia (temperatury rzędu 150-180°C, zależnie od użytej cieczy lotnej i systemu podgrzewającego). W tym rozwiązaniu nikotyna wprowadzana jest do organizmu użytkownika w postaci aerozolu. Roztwór inhalacyjny składa się z lotnej cieczy (glikol propylenowy lub gliceryna) w której rozpuszczona jest nikotyna oraz aromaty. Co istotne, stosowane aromaty często mają przyjemny zapach (np. owocowy), przez co użytkownik nieświadomie może dostarczać do swojego organizmu nikotynę w dawce wielokrotnie przewyższającej tę, którą zapewniają klasyczne papierosy.

Jakie substancje wdycha użytkownik e-papierosa?

E-papierosy są dostępne na rynku około 15 lat. Ten stosunkowo długi czas pozwolił na przeprowadzenie licznych badań, z których jednoznacznie wynika, że aerozol generowany z roztworów inhalacyjnych zawiera toksyczne i kancerogenne związki chemiczne (głównie formaldehyd i acetaldehyd). Ich stężenie natomiast zależy od użytej cieczy lotnej oraz napięcia baterii. Jak wynika z dostępnych badań, w niektórych przypadkach stężenie to może wielokrotnie przekroczyć to uzyskiwane w dymie z klasycznego papierosa.

Jak działają podgrzewacze tytoniu? 

Zgodnie z zapewnieniami producentów, w tego typu urządzeniach tytoń nie jest poddawany procesowi spalania, który w tradycyjnych papierosach zachodzi w temperaturze około 800°C. Uwolnienie nikotyny następuje na skutek podgrzania specjalnie sprasowanego tytoniu do temperatury rzędu 250-300°C (stosowana temperatura różni się w zależności od producenta). Zapach powstający podczas procesu podgrzewania, według zapewnień producentów, jest mniej uciążliwy i szybciej się ulatnia w porównaniu do dymu tytoniowego powstającego podczas klasycznego procesu spalania. Tytoń zawarty w dedykowanych wkładach jest silnie sprasowany i często nasączony chemikaliami np. glikolem propylenowym.

Jakie substancje wdycha użytkownik podgrzewacza tytoniu?

Według informacji zawartych na stronie wiodących producentów podgrzewaczy tytoniu, ich użytkownicy wdychają o około 90% mniej szkodliwych substancji w porównaniu z palaczami, którzy dostarczają sobie podobną dawkę nikotyny podczas palenia klasycznego papierosa. Ze względu na stosunkowo krótką karierę tego typu urządzeń na rynku (ich historia to niespełna 5 lat) liczba badań im poświęconych jest znikoma. W sieci można natknąć się głównie na obiecujące rezultaty badań przeprowadzonych na zlecenie producentów. 

Pierwsze niezależne wyniki opublikowane w 2019 roku wykazują, że nie jest to alternatywa pozbawiona toksycznych i kancerogennych substancji, a poziom tych substancji bywa nawet wyższy niż w przypadku klasycznych papierosów.

Niestety, dostępne alternatywy dla klasycznego papierosa nie są rozwiązaniami zupełnie bezpiecznymi dla naszego zdrowia. Co więcej, krótki czas ich obecności na rynku powoduje, że nie wiemy, jak dokładnie wpływają one na zdrowie użytkowników oraz osób znajdujących się w ich bezpośrednim otoczeniu. Nie możemy w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na pytanie czy, podobnie jak klasyczne papierosy, wywołują choroby, takie jak choroby płuc, zmiany nowotworowe czy problemy natury kardiologicznej. Na dzień dzisiejszy wiemy, że zarówno w przypadku e-papierosów jak i podgrzewaczy tytoniu, toksyczne substancje są generowane, choć często w mniejszej ilości lub w niższym stężeniu. Jednak uzyskanie rzetelnej oceny wpływu tych urządzeń na zdrowie i życie ludzi wymaga czasu. Dlatego też należy z rezerwą podchodzić do wszelkich obietnic producentów.

  1. WHO report on the global tobacco epidemic 2017, www.who.int [online], https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/tobacco, [dostęp:] 12.07.2019.
  2. S.S. Sohal i.in. IQOS exposure impairs human airway cell homeostasis: direct comparison with traditional cigarette and e-cigarette, “ERJ Open Research”, 5/2019 
  3. B.P. Jenssen i.in. Heat-not-Burn Tobacco Products: Tobacco Industry Claims No Substitute for Science, “Pediatrics”, 141/1/2019
  4. L. Kośmider, Ekspozycja użytkowników elektronicznych papierosów na wybrane związki toksyczne, Rozprawa doktorska, Śląski Uniwersytet Medyczny, 2016

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

  • Fosfolipidy niezbędne – czym są i czemu są tak ważne dla wątroby?

    Zapoczątkowany w ubiegłym stuleciu rozwój cywilizacyjny i jego negatywne konsekwencje, jak np. zanieczyszczenie środowiska, nadmierne spożycie produktów przetworzonych czy dodatki do żywności mogą mieć negatywny wpływ na nasz organizm. W tym na wątrobę, główny narząd, w którym dokonują się najważniejsze i podstawowe przemiany metaboliczne.1

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij