Czy e-papieros mniej szkodzi zdrowiu niż tradycyjny?
Joanna Orzeł

Czy e-papieros mniej szkodzi zdrowiu niż tradycyjny?

Negatywny wpływ dymu tytoniowego na zdrowie człowieka został gruntownie potwierdzony wynikami wieloletnich badań. Jak wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (ang. World Health Organization, WHO) pomimo powszechnej wiedzy na temat szkodliwości palenia tytoniu, około 14% populacji naszego globu regularnie i czynnie pali papierosy. Niestety, liczba palaczy dramatycznie wzrasta, jeżeli uwzględnimy wpływ dymu tytoniowego na osoby znajdujące się w bezpośrednim otoczeniu osób palących, czyli palaczy biernych. 

Alternatywy dla papierosa — czy są bezpieczne i jak wpływają na nasze zdrowie?

Wiadomo, że w dymie tytoniowym znajduje się około 4000 substancji chemicznych, z których co najmniej 250 jest zaliczanych do szkodliwych, a ponad 50 do rakotwórczych. Dowody naukowe oraz liczne kampanie mające na celu nakłonienie palaczy do rzucenia nałogu, spowodowały wprowadzenie na rynek alternatywnych źródeł uzależniającej nikotyny. Jednak tabletki, plastry czy gumy nie dają możliwości trzymania papierosa czy zaciągnięcia się nim. Są to czynności, których najczęściej brakuje palaczom podczas procesu żegnania się z nałogiem. Alternatywą w takiej sytuacji, według producentów mogą być e-papierosy lub podgrzewacze tytoniu (nazywane zgodnie z nomenklaturą WHO elektronicznymi systemami dostarczania nikotyny). Są to produkty reklamowane jako bezpieczniejsze i mniej szkodliwe dla zdrowia od klasycznych papierosów. Czy jednak obietnice producentów pokrywają się z rzeczywistością?

Jak działają e-papierosy?

E-papieros to swego rodzaju inhalator. Jego zadaniem jest podgrzanie roztworu zawierającego nikotynę do temperatury wrzenia (temperatury rzędu 150-180°C, zależnie od użytej cieczy lotnej i systemu podgrzewającego). W tym rozwiązaniu nikotyna wprowadzana jest do organizmu użytkownika w postaci aerozolu. Roztwór inhalacyjny składa się z lotnej cieczy (glikol propylenowy lub gliceryna) w której rozpuszczona jest nikotyna oraz aromaty. Co istotne, stosowane aromaty często mają przyjemny zapach (np. owocowy), przez co użytkownik nieświadomie może dostarczać do swojego organizmu nikotynę w dawce wielokrotnie przewyższającej tę, którą zapewniają klasyczne papierosy.

Jakie substancje wdycha użytkownik e-papierosa?

E-papierosy są dostępne na rynku około 15 lat. Ten stosunkowo długi czas pozwolił na przeprowadzenie licznych badań, z których jednoznacznie wynika, że aerozol generowany z roztworów inhalacyjnych zawiera toksyczne i kancerogenne związki chemiczne (głównie formaldehyd i acetaldehyd). Ich stężenie natomiast zależy od użytej cieczy lotnej oraz napięcia baterii. Jak wynika z dostępnych badań, w niektórych przypadkach stężenie to może wielokrotnie przekroczyć to uzyskiwane w dymie z klasycznego papierosa.

Jak działają podgrzewacze tytoniu? 

Zgodnie z zapewnieniami producentów, w tego typu urządzeniach tytoń nie jest poddawany procesowi spalania, który w tradycyjnych papierosach zachodzi w temperaturze około 800°C. Uwolnienie nikotyny następuje na skutek podgrzania specjalnie sprasowanego tytoniu do temperatury rzędu 250-300°C (stosowana temperatura różni się w zależności od producenta). Zapach powstający podczas procesu podgrzewania, według zapewnień producentów, jest mniej uciążliwy i szybciej się ulatnia w porównaniu do dymu tytoniowego powstającego podczas klasycznego procesu spalania. Tytoń zawarty w dedykowanych wkładach jest silnie sprasowany i często nasączony chemikaliami np. glikolem propylenowym.

Jakie substancje wdycha użytkownik podgrzewacza tytoniu?

Według informacji zawartych na stronie wiodących producentów podgrzewaczy tytoniu, ich użytkownicy wdychają o około 90% mniej szkodliwych substancji w porównaniu z palaczami, którzy dostarczają sobie podobną dawkę nikotyny podczas palenia klasycznego papierosa. Ze względu na stosunkowo krótką karierę tego typu urządzeń na rynku (ich historia to niespełna 5 lat) liczba badań im poświęconych jest znikoma. W sieci można natknąć się głównie na obiecujące rezultaty badań przeprowadzonych na zlecenie producentów. 

Pierwsze niezależne wyniki opublikowane w 2019 roku wykazują, że nie jest to alternatywa pozbawiona toksycznych i kancerogennych substancji, a poziom tych substancji bywa nawet wyższy niż w przypadku klasycznych papierosów.

Niestety, dostępne alternatywy dla klasycznego papierosa nie są rozwiązaniami zupełnie bezpiecznymi dla naszego zdrowia. Co więcej, krótki czas ich obecności na rynku powoduje, że nie wiemy, jak dokładnie wpływają one na zdrowie użytkowników oraz osób znajdujących się w ich bezpośrednim otoczeniu. Nie możemy w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na pytanie czy, podobnie jak klasyczne papierosy, wywołują choroby, takie jak choroby płuc, zmiany nowotworowe czy problemy natury kardiologicznej. Na dzień dzisiejszy wiemy, że zarówno w przypadku e-papierosów jak i podgrzewaczy tytoniu, toksyczne substancje są generowane, choć często w mniejszej ilości lub w niższym stężeniu. Jednak uzyskanie rzetelnej oceny wpływu tych urządzeń na zdrowie i życie ludzi wymaga czasu. Dlatego też należy z rezerwą podchodzić do wszelkich obietnic producentów.

  1. WHO report on the global tobacco epidemic 2017, www.who.int [online], https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/tobacco, [dostęp:] 12.07.2019.
  2. S.S. Sohal i.in. IQOS exposure impairs human airway cell homeostasis: direct comparison with traditional cigarette and e-cigarette, “ERJ Open Research”, 5/2019 
  3. B.P. Jenssen i.in. Heat-not-Burn Tobacco Products: Tobacco Industry Claims No Substitute for Science, “Pediatrics”, 141/1/2019
  4. L. Kośmider, Ekspozycja użytkowników elektronicznych papierosów na wybrane związki toksyczne, Rozprawa doktorska, Śląski Uniwersytet Medyczny, 2016

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl