Test wykryje Alzheimera nawet z 20–letnim wyprzedzeniem
Katarzyna Szulik

Test wykryje Alzheimera nawet z 20–letnim wyprzedzeniem

Lepiej zapobiegać, niż leczyć — to porzekadło znajduje zastosowanie w przypadku niemal wszystkich chorób i podkreśla wartość profilaktyki. Rozwojowi choroby nie zawsze można zapobiec, ale świadomość wysokiego ryzyka jej pojawienia się, może pomóc zahamować objawy ze znacznym wyprzedzeniem. Temu celowi służy opracowany przez Amerykanów test wykrywający Alzheimera, który przewiduje wystąpienie objawów choroby nawet 20 lat wcześniej.

Choroba Alzheimera należy do kategorii nieuleczalnych i niewrażliwych na jakiekolwiek działania profilaktyczne. Jedyne, co można zrobić, to podjąć leczenie w jak najwcześniejszym stadium, by zahamować postęp choroby i zapewnić dotkniętej nią osobie komfort życia na możliwie jak najdłuższy czas. W tym celu konieczne jest rozpoznanie czynników ryzyka, którymi, zgodnie z obecną wiedzą, jest gromadzenie się płytek beta-amyloidowych w mózgu oraz posiadanie wariantu genu APOE4, który zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju Alzheimera od 3 do 5 razy w stosunku do osób, które go nie mają.

Nowy test z krwi

Testy z krwi badające wspomniane czynniki były tworzone już wcześniej, ale naukowcom z Washington University School of Medicine udało się opracować nową, ulepszoną wersję badania, które pozwala na postawienie diagnozy z dwudziestoletnim wyprzedzeniem i skutecznością wynoszącą aż 94 procent. Wspomniany test, na wzór poprzedniego, ocenia aktualne poziomy beta-amyloidów we krwi i na tej podstawie przewiduje, ile z nich już teraz osadziło się w mózgu, zwiększając ryzyko wystąpienia Alzheimera. Przy jego określaniu pod uwagę brana jest również obecność wariantu genetycznego APOE4 w genomie pacjenta.

Wiarygodność testu sprawdzano na 158 dorosłych powyżej 50 roku życia, w zdecydowanej większości wolnych od jakichkolwiek zaburzeń natury kognitywnej. Pobrano im krew i wykonano badanie PET, a następnie porównano te wyniki, stwierdzając skuteczność diagnozy z krwi na poziomie od 88 do nawet 94 procent. Najwyższą skuteczność odnotowano po uwzględnieniu czynników ryzyka, w tym wariantu genetycznego, wieku oraz płci, choć ona ma stosunkowo najmniejsze znaczenie w tym kontekście.

Szybka diagnoza zwiększa szanse na dobre życie

Test jest szybszym i tańszym sposobem wczesnej detekcji Alzheimera od metody PET, czyli pozytronowej tomografii emisyjnej, pokazującej zmiany zachodzące w mózgu pacjenta, której używa się obecnie. Wspomniane badanie jest jednak trudno dostępne, a by móc możliwie szybko wykryć chorobę, musiałoby być wykonywane regularnie. Możliwość zamiany wspomnianego badania na pobranie krwi, którego można dokonać w każdym gabinecie zabiegowym, byłaby istotną zmianą dla wszystkich zagrożonych wystąpieniem choroby.

Na wczesnym etapie choroby pacjenci są leczeni lekami, których zadaniem jest przywrócenie komunikacji między neuronami wywołującej zaburzenia kognitywne. Jeśli uda się wdrożyć to leczenie szybko, na etapie początkowych problemów, rozwój choroby można opóźnić, długo utrzymując pacjenta w dobrym zdrowiu. Jednak ze względu na brak skutecznych i dostępnych form wczesnego diagnozowania, z tej szansy korzysta nie więcej niż 20 procent chorych. Zdecydowana większość pacjentów dowiaduje się o chorobie na wysokim poziomie jej zaawansowania, co  w dużej mierze uniemożliwia skuteczne leczenie. Z tym problemem boryka się cały świat, nie inaczej jest w Polsce, gdzie również brakuje systemu umożliwiającego szybkie diagnozowanie i podjęcie leczenia.

Polecane dla Ciebie

Jak rozpoznać chorobę Alzheimera?

Wśród wczesnych objawów mogących wskazywać na rozwój choroby znajduje się wiele, które łatwo pomylić ze zwykłym roztargnieniem. Gdy jednak zaczną one w realny sposób utrudniać codzienne funkcjonowanie, należy przeprowadzić badanie mogące odpowiedzieć na pytanie o podłoże tych problemów.

Zaniepokojenie powinny wzbudzić:

  • ogólne problemy z pamięcią, zwłaszcza dotyczące rzeczy istotnych, takich jak zamykanie mieszkania, wyłączanie kuchenki, gubienie przedmiotów,
  • trudności z wykonywaniem codziennych, domowych czynności,
  • planowanie i rozwiązywanie prostych problemów z dużym trudem,
  • zaburzenia postrzegania czasu i przestrzeni, w tym trudności z dotarciem do domu, czy nieumiejętność odróżnienia poranka od wieczora,
  • sytuacje, w których dana osoba ma trudność z identyfikacją znajomych obrazów czy zjawisk,
  • trudności z czytaniem i pisaniem wykraczające poza pogarszający się wzrok czy zdolności motoryczne,
  • częste zmiany nastroju i zachowań,
  • kłopoty z adekwatną oceną sytuacji,
  • tendencja do ograniczania kontaktów z ludźmi.
  1. R. McCall, Blood Test Detects Early Stage Alzheimer's With 94 Percent Accuracy, Surpassing The Current Gold Standard, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/blood-detects-early-stage-alzheimers-with-94-percent-accuracy-surpassing-the-current-gold-standard/, [dostęp:] 06.08.2019 r.
  2. S. E. Schindler, J.G. Bollinger, V. Ovod i in., View ORCID ProfileRandall J. Bateman, High-precision plasma β-amyloid 42/40 predicts current and future brain amyloidosis, "Neurology", first published August 1, 2019, DOI: https://doi.org/10.1212/WNL.0000000000008081.
  3. B. Grygiel, Jak rozpoznać chorobę Alzheimera? 10 alarmujących symptomów "focus.pl" [online] https://www.focus.pl/artykul/jak-rozpoznac-chorobe-alzheimera-10-alarmujacych-symptomow-poznaj-objawy?page=10, [dostęp:] 06.08.2019 r.
  4. Medonet, Choroba Alzheimera. Pierwsze objawy, diagnoza, leczenie, "medonet.pl" [online], http://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,choroba-alzheimera--pierwsze-objawy--diagnoza--leczenie,galeria,1722329,6.html, [dostęp:] 06.08.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń wpływa na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

    Sproszkowane ziele wąkrotki azjatyckiej, czyli adaptogenu nazywanego także gotu kola lub brahmi, zaleca się stosować u osób mających problemy z koncentracją i pamięcią. Wąkrotkę można przyjmować zarówno w formie kapsułek, czyli dojelitowo, jak i bezpośrednio na skórę w przypadku wystąpienia problemów dermatologicznych. Gotu kola działa także przeciwlękowo, łagodzi napięcie i niepokój. Jak dawkować gotu kola, ile kosztuje ten adaptogen i czy kobiety w ciąży mogą przyjmować wąkrotkę azjatycką? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

    Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

    Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

  • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

  • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

    Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

  • Na co stosować szafran? Właściwości lecznicze, dawkowanie

    Już w starożytności wykorzystywano szafran do poprawiania smaku jedzenia, do barwienia tkanin, a także w lecznictwie. Szafran stanowi najdroższą przyprawę świata. Posiada charakterystyczny smak oraz barwę. Jego walory smakowe doceniane są w kuchni, a ostatnimi czasy zainteresowanie wzbudzają jego właściwości lecznicze. Warto jednak podkreślić, że szafran można przyjmować doustnie jedynie w niewielkich ilościach, ponieważ jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij