Test wykryje Alzheimera nawet z 20–letnim wyprzedzeniem
Katarzyna Szulik

Test wykryje Alzheimera nawet z 20–letnim wyprzedzeniem

Lepiej zapobiegać, niż leczyć — to porzekadło znajduje zastosowanie w przypadku niemal wszystkich chorób i podkreśla wartość profilaktyki. Rozwojowi choroby nie zawsze można zapobiec, ale świadomość wysokiego ryzyka jej pojawienia się, może pomóc zahamować objawy ze znacznym wyprzedzeniem. Temu celowi służy opracowany przez Amerykanów test wykrywający Alzheimera, który przewiduje wystąpienie objawów choroby nawet 20 lat wcześniej.

Choroba Alzheimera należy do kategorii nieuleczalnych i niewrażliwych na jakiekolwiek działania profilaktyczne. Jedyne, co można zrobić, to podjąć leczenie w jak najwcześniejszym stadium, by zahamować postęp choroby i zapewnić dotkniętej nią osobie komfort życia na możliwie jak najdłuższy czas. W tym celu konieczne jest rozpoznanie czynników ryzyka, którymi, zgodnie z obecną wiedzą, jest gromadzenie się płytek beta-amyloidowych w mózgu oraz posiadanie wariantu genu APOE4, który zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju Alzheimera od 3 do 5 razy w stosunku do osób, które go nie mają.

Nowy test z krwi

Testy z krwi badające wspomniane czynniki były tworzone już wcześniej, ale naukowcom z Washington University School of Medicine udało się opracować nową, ulepszoną wersję badania, które pozwala na postawienie diagnozy z dwudziestoletnim wyprzedzeniem i skutecznością wynoszącą aż 94 procent. Wspomniany test, na wzór poprzedniego, ocenia aktualne poziomy beta-amyloidów we krwi i na tej podstawie przewiduje, ile z nich już teraz osadziło się w mózgu, zwiększając ryzyko wystąpienia Alzheimera. Przy jego określaniu pod uwagę brana jest również obecność wariantu genetycznego APOE4 w genomie pacjenta.

Wiarygodność testu sprawdzano na 158 dorosłych powyżej 50 roku życia, w zdecydowanej większości wolnych od jakichkolwiek zaburzeń natury kognitywnej. Pobrano im krew i wykonano badanie PET, a następnie porównano te wyniki, stwierdzając skuteczność diagnozy z krwi na poziomie od 88 do nawet 94 procent. Najwyższą skuteczność odnotowano po uwzględnieniu czynników ryzyka, w tym wariantu genetycznego, wieku oraz płci, choć ona ma stosunkowo najmniejsze znaczenie w tym kontekście.

Szybka diagnoza zwiększa szanse na dobre życie

Test jest szybszym i tańszym sposobem wczesnej detekcji Alzheimera od metody PET, czyli pozytronowej tomografii emisyjnej, pokazującej zmiany zachodzące w mózgu pacjenta, której używa się obecnie. Wspomniane badanie jest jednak trudno dostępne, a by móc możliwie szybko wykryć chorobę, musiałoby być wykonywane regularnie. Możliwość zamiany wspomnianego badania na pobranie krwi, którego można dokonać w każdym gabinecie zabiegowym, byłaby istotną zmianą dla wszystkich zagrożonych wystąpieniem choroby.

Na wczesnym etapie choroby pacjenci są leczeni lekami, których zadaniem jest przywrócenie komunikacji między neuronami wywołującej zaburzenia kognitywne. Jeśli uda się wdrożyć to leczenie szybko, na etapie początkowych problemów, rozwój choroby można opóźnić, długo utrzymując pacjenta w dobrym zdrowiu. Jednak ze względu na brak skutecznych i dostępnych form wczesnego diagnozowania, z tej szansy korzysta nie więcej niż 20 procent chorych. Zdecydowana większość pacjentów dowiaduje się o chorobie na wysokim poziomie jej zaawansowania, co  w dużej mierze uniemożliwia skuteczne leczenie. Z tym problemem boryka się cały świat, nie inaczej jest w Polsce, gdzie również brakuje systemu umożliwiającego szybkie diagnozowanie i podjęcie leczenia.

Powiązane produkty

Jak rozpoznać chorobę Alzheimera?

Wśród wczesnych objawów mogących wskazywać na rozwój choroby znajduje się wiele, które łatwo pomylić ze zwykłym roztargnieniem. Gdy jednak zaczną one w realny sposób utrudniać codzienne funkcjonowanie, należy przeprowadzić badanie mogące odpowiedzieć na pytanie o podłoże tych problemów.

Zaniepokojenie powinny wzbudzić:

  • ogólne problemy z pamięcią, zwłaszcza dotyczące rzeczy istotnych, takich jak zamykanie mieszkania, wyłączanie kuchenki, gubienie przedmiotów,
  • trudności z wykonywaniem codziennych, domowych czynności,
  • planowanie i rozwiązywanie prostych problemów z dużym trudem,
  • zaburzenia postrzegania czasu i przestrzeni, w tym trudności z dotarciem do domu, czy nieumiejętność odróżnienia poranka od wieczora,
  • sytuacje, w których dana osoba ma trudność z identyfikacją znajomych obrazów czy zjawisk,
  • trudności z czytaniem i pisaniem wykraczające poza pogarszający się wzrok czy zdolności motoryczne,
  • częste zmiany nastroju i zachowań,
  • kłopoty z adekwatną oceną sytuacji,
  • tendencja do ograniczania kontaktów z ludźmi.
  1. R. McCall, Blood Test Detects Early Stage Alzheimer's With 94 Percent Accuracy, Surpassing The Current Gold Standard, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/blood-detects-early-stage-alzheimers-with-94-percent-accuracy-surpassing-the-current-gold-standard/, [dostęp:] 06.08.2019 r.
  2. S. E. Schindler, J.G. Bollinger, V. Ovod i in., View ORCID ProfileRandall J. Bateman, High-precision plasma β-amyloid 42/40 predicts current and future brain amyloidosis, "Neurology", first published August 1, 2019, DOI: https://doi.org/10.1212/WNL.0000000000008081.
  3. B. Grygiel, Jak rozpoznać chorobę Alzheimera? 10 alarmujących symptomów "focus.pl" [online] https://www.focus.pl/artykul/jak-rozpoznac-chorobe-alzheimera-10-alarmujacych-symptomow-poznaj-objawy?page=10, [dostęp:] 06.08.2019 r.
  4. Medonet, Choroba Alzheimera. Pierwsze objawy, diagnoza, leczenie, "medonet.pl" [online], http://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,choroba-alzheimera--pierwsze-objawy--diagnoza--leczenie,galeria,1722329,6.html, [dostęp:] 06.08.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Osoby z nadciśnieniem mają większe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera

    Badanie przeprowadzone przez naukowców z Australii sugeruje, że nieleczone nadciśnienie tętnicze podnosi ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera o 42% w porównaniu z chorymi, którzy stosują leki obniżające ciśnienie krwi. Poznaj szczegóły tej analizy i dowiedz się, jak zapobiegać nadciśnieniu.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl