Wysoki poziom hormonów płciowych zwiększa ryzyko autyzmu u dzieci
Katarzyna Szulik

Wysoki poziom hormonów płciowych zwiększa ryzyko autyzmu u dzieci

Przyczyny autyzmu do dziś nie zostały wykryte, choć większość badaczy skłania się ku tezie o genetycznym podłożu choroby. Jedna z najnowszych teorii mówi o ważnej roli hormonów płciowych w rozwoju wspomnianego schorzenia. Już wcześniej o zwiększanie ryzyka autyzmu „obwiniano” męskie androgeny, a dzięki badaniom Brytyjczyków pod lupą znalazły się również estrogeny.

Badania nad związkiem wysokiego stężenia estrogenów w ciąży z autyzmem prowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge. W tym celu poddali analizie próbki płynu owodniowego, w którym rozwijały się osoby, u których później rozwinęły się zaburzenia ze spektrum autyzmu. Mowa o 98 próbkach, które porównano z próbkami pochodzącymi od ponad 170 w pełni zdrowych osób. W obu przypadkach naukowcy zwracali szczególną uwagę na stężenie estrogenów w płynie.

Jak się okazało, u wszystkich 98 osób z autyzmem poziomy estrogenu były znacząco podwyższone w stosunku do grupy kontrolnej, która nie została dotknięta wspomnianymi zaburzeniami. W ten sposób Brytyjczycy potwierdzili tezę o ważnej roli hormonów płciowych w rozwoju autyzmu, które w specyficznych warunkach genetycznych mogą stać się inhibitorami zaburzeń tego rodzaju.

Badania nad męskimi hormonami płciowymi pod tym samym kątem były prowadzone w roku 2015 również przez naukowców ze wspomnianego zespołu. Wówczas odkryli oni, że podwyższony poziom androgenów występuje w płynie owodniowym osób, u których zdiagnozowano autyzm, co w ich opinii mogło tłumaczyć także, dlaczego zaburzenia ze spektrum autyzmu są częściej stwierdzane u chłopców.

Estrogen decyduje o autyzmie?

Badanie nad estrogenami pokazało jednak, że wysokie poziomy estrogenu, na które wystawiany jest płód, są lepszym predykatorem autyzmu od pomiaru poziomu androgenów. Naukowcy nie znają jednak źródła pochodzenia estrogenów. Mogą one być przekazywane do płodu przez matkę, ale też być wytwarzane przez dziecko lub mieć związek z rozwojem łożyska. Kolejnym etapem badań naukowców ma być więc odkrycie pochodzenia hormonów oraz tego, w jaki sposób wchodzą w interakcję z płodem podczas ciąży. Z tego względu wspomnianych wyników nie można postrzegać jako potencjalnego markera przy badaniach nad prawdopodobieństwem wystąpienia autyzmu, ponieważ związki przyczynowo-skutkowe nie są jednoznaczne.

Nie środowisko, a geny

Potwierdzenie genetycznego podłoża autyzmu przyniosły badania naukowców z Instytutu Karolinska w Sztokholmie, które objęły ponad 2 miliony osób w pięciu krajach, czyniąc te badania największymi tego typu na świecie. Ich wnioski głoszą, że w 80% przypadków rozwój autyzmu jest związany z uwarunkowaniami genetycznymi i właśnie w nich należy poszukiwać przyczyn zaburzeń z tego spektrum. Wcześniej dużą rolę w rozwoju autyzmu przypisywano czynnikom zewnętrznym, które jednak, zgodnie z badaniem, stanowią nie więcej niż 20% ogółu przyczyn autyzmu. Mowa między innymi o szczepionkach, które w wielu środowiskach wciąż są posądzane o wywoływanie autyzmu, mimo że rzetelność badań na ten temat została obalona ponad 20 lat temu. Naukowcy nie stwierdzili również, by wpływ na rozwój autyzmu miały czynniki związane z matką, takie jak jej waga, sposób porodu czy odżywiania podczas ciąży.

Mimo potwierdzenia, że czynniki genetyczne odgrywają kluczową rolę w rozwoju wspomnianych zaburzeń, nadal nie wiadomo, które z nich dokładnie należy uznać za przyczyniające się do powstawania zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Powiązane produkty

Czym jest autyzm?

Autyzm jest schorzeniem z pogranicza neurologicznego i behawioralnego, które powoduje trudności w kontaktach społecznych, utrudniając standardową komunikację lub właściwą interpretację słów bądź gestów innych ludzi. Obecnie częściej od autyzmu mówimy o zaburzeniach ze spektrum autyzmu (ASD), ze względu na szeroki zakres zachowań, który obejmują, oraz to, do jakiego stopnia zaburzają normalne funkcjonowanie. Do tej pory nie odnaleziono przyczyn autyzmu, nieznane są również sposoby na jego całkowite wyleczenie. Chorobę można jednak kontrolować i łagodzić niektóre z jej objawów, między innymi dbając o zdrowie mikrobioty jelitowej, która u osób z ASD lub autyzmem bywa zaburzona. Autyzm wykrywany jest u dzieci, jednak jego stwierdzenie jest możliwe dopiero około 3 roku życia, gdy symptomy zaczynają być bardziej specyficzne. Zaliczamy do nich wzmożoną wrażliwość na dźwięki czy zapachy, często również dotyk, trudności z komunikacją werbalną i niewerbalną oraz pewne oderwanie od otoczenia, objawiające się np. brakiem reakcji na prośby czy polecenia lub ignorowaniem innych osób.

Autystycy, choć ograniczeni w pewnych sferach, bywają wybitnie uzdolnieni w innych. Mogą wykazywać talenty artystyczne, świetnie radzić sobie z rozwiązywaniem zadań matematycznych czy odznaczać się wyjątkowo dobrą pamięcią. Nierzadko wypadają świetnie również w testach na inteligencję.

Zdecydowanie bardziej narażeni na wystąpienie autyzmu są chłopcy – w ich przypadku jest on diagnozowany cztery razy częściej niż u dziewczynek.

  1. D. Bai, B. Hon Kei Yip, G. C. Windham i in., Association of Genetic and Environmental Factors With Autism in a 5-Country Cohort, „JAMA Psychiatry”, 2019.
  2. S. Baron-Cohen, A. Tsompanidis, B. Auyeung i in., Foetal oestrogens and autism, „Molecular Psychiatry”, 2019.
  3. University of Cambridge, High levels of estrogen in the womb linked to autism, „medicalxpress.com” [online], https://medicalxpress.com/news/2019-07-high-estrogen-womb-linked-autism.html, [dostęp] 30.07.2019 r.
  4. Understanding Autism -- the Basics, „webmd.com” [online], https://www.webmd.com/brain/autism/understanding-autism-basics#1, [dostęp] 30.07.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl