Wysoki poziom hormonów płciowych zwiększa ryzyko autyzmu u dzieci
Katarzyna Szulik

Wysoki poziom hormonów płciowych zwiększa ryzyko autyzmu u dzieci

Przyczyny autyzmu do dziś nie zostały wykryte, choć większość badaczy skłania się ku tezie o genetycznym podłożu choroby. Jedna z najnowszych teorii mówi o ważnej roli hormonów płciowych w rozwoju wspomnianego schorzenia. Już wcześniej o zwiększanie ryzyka autyzmu „obwiniano” męskie androgeny, a dzięki badaniom Brytyjczyków pod lupą znalazły się również estrogeny.

Badania nad związkiem wysokiego stężenia estrogenów w ciąży z autyzmem prowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge. W tym celu poddali analizie próbki płynu owodniowego, w którym rozwijały się osoby, u których później rozwinęły się zaburzenia ze spektrum autyzmu. Mowa o 98 próbkach, które porównano z próbkami pochodzącymi od ponad 170 w pełni zdrowych osób. W obu przypadkach naukowcy zwracali szczególną uwagę na stężenie estrogenów w płynie.

Jak się okazało, u wszystkich 98 osób z autyzmem poziomy estrogenu były znacząco podwyższone w stosunku do grupy kontrolnej, która nie została dotknięta wspomnianymi zaburzeniami. W ten sposób Brytyjczycy potwierdzili tezę o ważnej roli hormonów płciowych w rozwoju autyzmu, które w specyficznych warunkach genetycznych mogą stać się inhibitorami zaburzeń tego rodzaju.

Badania nad męskimi hormonami płciowymi pod tym samym kątem były prowadzone w roku 2015 również przez naukowców ze wspomnianego zespołu. Wówczas odkryli oni, że podwyższony poziom androgenów występuje w płynie owodniowym osób, u których zdiagnozowano autyzm, co w ich opinii mogło tłumaczyć także, dlaczego zaburzenia ze spektrum autyzmu są częściej stwierdzane u chłopców.

Estrogen decyduje o autyzmie?

Badanie nad estrogenami pokazało jednak, że wysokie poziomy estrogenu, na które wystawiany jest płód, są lepszym predykatorem autyzmu od pomiaru poziomu androgenów. Naukowcy nie znają jednak źródła pochodzenia estrogenów. Mogą one być przekazywane do płodu przez matkę, ale też być wytwarzane przez dziecko lub mieć związek z rozwojem łożyska. Kolejnym etapem badań naukowców ma być więc odkrycie pochodzenia hormonów oraz tego, w jaki sposób wchodzą w interakcję z płodem podczas ciąży. Z tego względu wspomnianych wyników nie można postrzegać jako potencjalnego markera przy badaniach nad prawdopodobieństwem wystąpienia autyzmu, ponieważ związki przyczynowo-skutkowe nie są jednoznaczne.

Nie środowisko, a geny

Potwierdzenie genetycznego podłoża autyzmu przyniosły badania naukowców z Instytutu Karolinska w Sztokholmie, które objęły ponad 2 miliony osób w pięciu krajach, czyniąc te badania największymi tego typu na świecie. Ich wnioski głoszą, że w 80% przypadków rozwój autyzmu jest związany z uwarunkowaniami genetycznymi i właśnie w nich należy poszukiwać przyczyn zaburzeń z tego spektrum. Wcześniej dużą rolę w rozwoju autyzmu przypisywano czynnikom zewnętrznym, które jednak, zgodnie z badaniem, stanowią nie więcej niż 20% ogółu przyczyn autyzmu. Mowa między innymi o szczepionkach, które w wielu środowiskach wciąż są posądzane o wywoływanie autyzmu, mimo że rzetelność badań na ten temat została obalona ponad 20 lat temu. Naukowcy nie stwierdzili również, by wpływ na rozwój autyzmu miały czynniki związane z matką, takie jak jej waga, sposób porodu czy odżywiania podczas ciąży.

Mimo potwierdzenia, że czynniki genetyczne odgrywają kluczową rolę w rozwoju wspomnianych zaburzeń, nadal nie wiadomo, które z nich dokładnie należy uznać za przyczyniające się do powstawania zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Powiązane produkty

Czym jest autyzm?

Autyzm jest schorzeniem z pogranicza neurologicznego i behawioralnego, które powoduje trudności w kontaktach społecznych, utrudniając standardową komunikację lub właściwą interpretację słów bądź gestów innych ludzi. Obecnie częściej od autyzmu mówimy o zaburzeniach ze spektrum autyzmu (ASD), ze względu na szeroki zakres zachowań, który obejmują, oraz to, do jakiego stopnia zaburzają normalne funkcjonowanie. Do tej pory nie odnaleziono przyczyn autyzmu, nieznane są również sposoby na jego całkowite wyleczenie. Chorobę można jednak kontrolować i łagodzić niektóre z jej objawów, między innymi dbając o zdrowie mikrobioty jelitowej, która u osób z ASD lub autyzmem bywa zaburzona. Autyzm wykrywany jest u dzieci, jednak jego stwierdzenie jest możliwe dopiero około 3 roku życia, gdy symptomy zaczynają być bardziej specyficzne. Zaliczamy do nich wzmożoną wrażliwość na dźwięki czy zapachy, często również dotyk, trudności z komunikacją werbalną i niewerbalną oraz pewne oderwanie od otoczenia, objawiające się np. brakiem reakcji na prośby czy polecenia lub ignorowaniem innych osób.

Autystycy, choć ograniczeni w pewnych sferach, bywają wybitnie uzdolnieni w innych. Mogą wykazywać talenty artystyczne, świetnie radzić sobie z rozwiązywaniem zadań matematycznych czy odznaczać się wyjątkowo dobrą pamięcią. Nierzadko wypadają świetnie również w testach na inteligencję.

Zdecydowanie bardziej narażeni na wystąpienie autyzmu są chłopcy – w ich przypadku jest on diagnozowany cztery razy częściej niż u dziewczynek.

  1. D. Bai, B. Hon Kei Yip, G. C. Windham i in., Association of Genetic and Environmental Factors With Autism in a 5-Country Cohort, „JAMA Psychiatry”, 2019.
  2. S. Baron-Cohen, A. Tsompanidis, B. Auyeung i in., Foetal oestrogens and autism, „Molecular Psychiatry”, 2019.
  3. University of Cambridge, High levels of estrogen in the womb linked to autism, „medicalxpress.com” [online], https://medicalxpress.com/news/2019-07-high-estrogen-womb-linked-autism.html, [dostęp] 30.07.2019 r.
  4. Understanding Autism -- the Basics, „webmd.com” [online], https://www.webmd.com/brain/autism/understanding-autism-basics#1, [dostęp] 30.07.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl