Antydepresanty w ciąży mogą powodować autyzm
Katarzyna Szulik

Antydepresanty w ciąży mogą powodować autyzm

Farmakoterapia w czasie ciąży powinna się odbywać pod ścisłym nadzorem lekarza, by zachować zarówno matkę, jak i płód w możliwie najlepszym zdrowiu. Jak się okazuje, ta zasada dotyczy również zdrowia psychicznego i przyjmowania leków na depresję. Najnowsze badania dowodzą, że  jeden z najpopularniejszych preparatów tego typy przyjmowany podczas ciąży, fluoksetyna, może zwiększać ryzyko autyzmu.

Wcześniejsze obserwacje potwierdziły, że fluoksetyna, będąca inhibitorem zwrotnego wychwytu serotoniny, jest w stanie przeniknąć w głąb łożyska i do mleka matki. Konsekwencje tego faktu, zarówno w wymiarze krótko- jak i długoterminowym do tej pory nie były jednak badane. Tego zadania podjęli się naukowcy z Duke-NUS Medical School, a wyniki  ich obserwacji ukazały się na łamach czasopisma „Molecular Brain”.

Fluoksetyna zmienia zachowania zwierząt

Naukowcy postanowili sprawdzić, w jaki sposób fluoksetyna wpłynie na potomstwo myszy, przy czym głównym obszarem ich zainteresowania było to, w jaki sposób ta ekspozycja odbije się na zachowaniu zwierząt. Miałoby to stanowić potencjalne potwierdzenie tezy o zwiększonym ryzyku wykształcenia się autyzmu u dzieci kobiet przyjmujących leki antydepresyjne podczas ciąży.

Myszy otrzymywały fluoksetynę przez 15 dni w czasie ciąży, w okresie odpowiadającym drugiemu trymestrowi ciąży ludzkiej. Efekty porównano z potomstwem zwierząt, które otrzymywały roztwór wody z solą.

Jak się okazało, rozwój poznawczy i behawioralny potomstwa myszy przyjmujących antydepresanty w okresie ciąży był wyraźnie gorszy od osobników nie poddanych takiej ekspozycji. By to sprawdzić naukowcy wyznaczali zwierzętom różne zadania, takie jak przejście labiryntu czy odróżnianie od siebie poszczególnych osobników, które poznawały po raz pierwszy. W każdym wypadku myszy „na fluoksetynie” radziły sobie znacznie gorzej, tj. dłużej poszukiwały drogi w labiryncie i potrzebowały więcej prób i czasu na to, by odróżnić jedną mysz od drugiej. Te obserwacje potwierdziło badanie mózgów zwierząt, które wykazały nadaktywność receptorów serotoniny w mózgach zwierząt poddawanych działaniu antydepresantów. Ten fakt upośledzał ich zdolności poznawcze i behawioralne – dowiedziono tego podając im lek blokujący aktywność receptora, po którym ich pamięć i zachowania uległy poprawie.

 Czas na badania kliniczne

Kolejnym etapem badania ma być zbadanie dzieci z autyzmem urodzonych przez matki przyjmujące antydepresanty w celu sprawdzenia, czy receptory serotoniny w ich mózgach również wykazują zwiększoną aktywność. Jeśli to założenie się potwierdzi, naukowcy planują wdrożyć terapię polegającą na podawaniu dzieciom powszechnie stosowanych blokerów receptorów serotoniny, by sprawdzić, czy poprawi ona ich zdolności kognitywne i behawioralne.

Eksperci są zgodni co do tego, że wzrost liczby osób, którym postawiono diagnozę na obecność autyzmu, wynika nie z rosnącej skali zjawiska, ale raczej wyższego poziomu społecznej świadomości na jego temat i nowych technik testowania.

Opisane wyżej badanie dostarcza rzetelnych argumentów za istnieniem związku między autyzmem a ekspozycją na działanie leków antydepresyjnych w łonie matki w modelu zwierzęcym. Przełożenie wspomnianych wyników na ludzi mogłoby otworzyć drogę do opracowania zupełnie nowych terapii.

Polecane dla Ciebie

Genetyczne tło autyzmu

Na początku roku 2019 naukowcom z Aarhus University jako pierwszym na świecie udało się zidentyfikować powszechne genetyczne warianty ryzyka dla autyzmu. Odkrycie to oznacza, że w przyszłości być może uda się odkryć, które wyróżniają osoby w różnych stadiach zaawansowania choroby, stawiać lepsze diagnozy i nieść skuteczniejszą pomoc osobom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Autyzm nie jest nowym fenomenem, ponieważ pierwszą diagnozę tego typu postawiono już w 1938 roku. Od tamtej pory badacze starają się wyjaśnić pochodzenie zaburzeń, i choć w grę wchodziło wiele czynników, jednym z najczęściej wymienianych była właśnie genetyka.

  1. Duke-NUS Medical School, Possible link between autism and antidepressants use during pregnancy, „ScienceDaily” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/04/190430103509.htm, [dostęp: 22.05.2019].
  2. J. Grove, S. Ripke, T. D. Als i in., Identification of common genetic risk variants for autism spectrum disorder, „Nature Genetics” [online], DOI: 10.1038/s41588-019-0344-8, [dostęp: 22.05.2019].
  3. W. Yu, S. Tan, Y. Xiao i in., Prenatal selective serotonin reuptake inhibitor (SSRI) exposure induces working memory and social recognition deficits by disrupting inhibitory synaptic networks in male mice, „Molecular Brain”, nr 12 (1) 2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij