Badanie: progesteron podawany w ciąży zmniejsza ryzyko poronienia
Katarzyna Szulik

Badanie: progesteron podawany w ciąży zmniejsza ryzyko poronienia

Badacze z Uniwersytetu w Birmingham potwierdzili stawianą od wielu lat tezę, że podawanie progesteronu kobietom w ciąży, które mają za sobą poronienie i doświadczyły krwawień na jej wczesnym etapie może zwiększyć ich szanse na uniknięcie kolejnej utraty dziecka i bezpieczny poród. Rzetelność wyników podkreśla fakt, że badanie było największym do tej pory, analizującym to zagadnienie.

Wspomniane wnioski zostały sformułowane na podstawie danych pochodzących z badania PRISM organizowanego we współpracy z National Centre for Miscarriage Research w Wielkiej Brytanii. Objęło ono największą jak dotąd próbę kobiet, które doświadczyły krwawień z pochwy na wczesnym etapie ciąży. Mowa o 4153 uczestniczkach leczonych w 48 brytyjskich szpitalach o średniej wieku wynoszącej 31 lat. Przyszłe matki zostały losowo podzielone na 2 równe grupy — jedna podczas ciąży otrzymywała progesteron, a druga placebo. 

Poronienie jest stosunkowo częstą komplikacją towarzyszącą ciąży, która dotyka 1 na 5 kobiet. W przypadku tych, które krwawiły z pochwy na jej wczesnym etapie, ryzyko przedwczesnej utraty dziecka wynosi około 33%. 

Wcześniejsze badania prowadzone na małą skalę sugerowały, że podawanie przyszłym matkom progesteronu, czyli hormonu niezbędnego dla podtrzymania ciąży może zredukować ryzyko poronienia u kobiet z tej grupy. Te wnioski wymagały potwierdzenia na większej próbie, dlatego na jej bazie badacze sprawdzili, do jakiego stopnia progesteron zwiększy liczbę dzieci urodzonych co najmniej po 34 tygodniu u kobiet wysoce zagrożonych poronieniem. 

Wpływ podawania progesteronu w ciąży na ryzyko poronienia

Badanie w sposób jednoznaczny nie dowiodło, że progesteron pomaga każdej kobiecie doświadczającej krwawień ciążowych. Uzyskane wyniki pozwalają jednak sądzić, że jego skuteczność jest wysoka u tych pań, które poza krwawieniami ciążowymi doświadczyły poronienia już wcześniej. 

Naukowcy odnotowali, że po podaniu progesteronu kobietom, które wcześniej miały 1 lub 2 poronienia, liczba urodzonych przez nie dzieci zwiększyła się o 4% w stosunku do grupy otrzymującej placebo. Odsetek ten wyniósł odpowiednio 76% u kobiet przyjmujących progesteron i 72% u tych, którym podawano placebo. Korzyści były znacznie większe w przypadku pań wielokrotnie przeżywających poronienia, a więc 3 lub więcej. Odsetek żywych urodzeń zwiększył się aż o 15% w stosunku do grupy przyjmującej placebo. Mowa o 85% żywych urodzeniach w grupie z progesteronem i 72% w grupie z placebo.  

Poprzednie analizy prowadzone nad skutecznością progesteronu w dziedzinie zapobiegania poronieniom objęły niecałe 200 uczestniczek. Natomiast w opisanym powyżej badaniu udział wzięło ponad 4 tysiące kobiet, co zdecydowanie podnosi jakość i rzetelność jego wyników. Odkrycie, że progesteron może znacząco zwiększyć szanse na bezpieczną ciążę u matek, które już doświadczyły poronienia i są nim zagrożone również przez wzgląd na krwawienia ma ogromne znaczenie kliniczne. Oznacza to, że taka terapia mogłaby pomóc ocalić tysiące dzieci, które w innym wypadku byłyby poważnie zagrożone śmiercią. Autorzy badania liczą, że ich wnioski zostaną dostrzeżone przez brytyjski National Institute for Health and Care Excellence w celu modyfikacji aktualnych, krajowych wytycznych dotyczących opieki nad kobietami zagrożonymi poronieniem. 

Najczęstsze przyczyny poronień w ciąży

Poronienie dotyka około 15% ciąż, a do samoistnej terminacji może dojść w wyniku szeregu czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Wśród anatomicznych przyczyn tego zjawiska wskazuje się na endometriozę, czyli rozrost błony śluzowej szyjki macicy, niewydolność szyjki macicy, mięśniaki macicy, zrosty wewnątrzmaciczne oraz wrzodzone wady macicy. Należy do nich dodać genetyczne przyczyny wynikające z nieprawidłowej liczby lub struktury chromosomów oraz hormonalne — poronienie zazwyczaj następuje wskutek samoistnego, zwiększonego wydzielania hormonu luteinizującego LH, który upośledza rozwój wczesnej ciąży, m.in. przez obniżanie wydzielania progesteronu, kluczowego dla jej podtrzymania. 

Do rzadszych przyczyn poronień należą infekcje bakteryjne lub wirusowe, w szczególności różyczka, opryszczka, toksoplazmoza i świnka. Ich ryzyko zwiększają także używki (alkohol, papierosy), późny wiek zajścia w ciążę (zwłaszcza po 35. roku życia, osiągając 50% po 40. roku życia). Jak widać, części wspomnianych czynników niebezpieczeństwa można zapobiec. Warto także poddać się szczegółowym badaniom jeszcze przed zajściem w ciążę, by w porę podjąć leczenie i zmniejszyć prawdopodobieństwo poronienia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    Współcześnie wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij