Śmierć bliskiego kobiety w ciąży może wpłynąć na psychikę jej dziecka
Katarzyna Szulik

Śmierć bliskiego kobiety w ciąży może wpłynąć na psychikę jej dziecka

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda, Petra Persson i Maya Rossin-Slater przeprowadziły badanie które sugeruje, że utrata bliskiej osoby podczas ciąży może wpłynąć na kondycję psychiczną dziecka w wieku dorosłym.

Zgodnie z ich badaniem, prenatalna ekspozycja na śmierć bliskiego krewnego ze strony matki zwiększa ryzyko wystąpienia ADHD w dzieciństwie oraz stanów lekowych i depresji w późniejszym wieku. Badaczki określiły zwiększone prawdopodobieństwo kierując się danymi na przyjmowanie leków na wspomniane dolegliwości na przestrzeni lat. 

Badaczki przyjrzały się stanowi zdrowia dzieci ze Szwecji urodzonych między 1973 a 2011 rokiem, których matki utraciły bliskiego krewnego podczas ciąży. Mowa o partnerze i zarazem ojcu dziecka, starszym dziecku, którymś z rodziców lub rodzeństwie. Badanych podzielono na dwie grupy – w pierwszej znalazły się matki, które utraciły kogoś w ciągu 9 miesięcy od poczęcia dziecka, natomiast w drugiej te, w których rodzinie śmierć nastąpiła w pierwszym roku jego życia. W badaniu wzięto pod uwagę ogólną kondycję psychiczną i fizyczną badanych, jak również leki na receptę, które zażywali podczas swojego życia. 

Jak mówi współautorka badania Petra Perrson, celem badania było przede wszystkim zwrócenie uwagi na konieczność maksymalnej redukcji czynników stresujących u kobiet w ciąży, ponieważ części z nich, jak na przykład śmierci osoby bliskiej, nie sposób zapobiec. Jej utrata wyzwala stres związany nie tylko z koniecznością pogodzenia się z brakiem partnera bądź rodzica, ale również jego długofalowymi konsekwencjami ekonomicznymi. Mowa między innymi o utracie dochodów lub wsparcia związanego z koniecznością powrotu do pracy lub jej podjęcia, co w ciąży może okazać się ogromnym wyzwaniem. 

Stres i depresja szkodzą wszystkim

W opinii jego autorek, badania podobne temu, które same przeprowadziły, są argumentem za zwiększeniem wsparcia finansowego dla kobiet w ciąży znajdujących się w trudnej sytuacji.

Brak pieniędzy na właściwe odżywianie czy opiekę w czasie ciąży bywa jednym z najbardziej stresujących czynników towarzyszących matkom w tym newralgicznym okresie. 

Kobiety w ciąży niejako z natury znajdują się w grupie zagrożonych stresem powiązanym z depresją, co również może wpływać na dziecko. Ze statystyk wynika, że depresja jest najczęstszym powikłaniem okresu okołoporodowego, dotykającym więcej matek niż np. cukrzyca ciążowa. Wbrew nazwie, może rozpocząć się jeszcze przed narodzinami dziecka i trwać w nawet do roku po porodzie. Jej przejawy to ogólne obniżenie nastroju i brak zainteresowania dzieckiem, którym towarzyszyć mogą problemy z zasypianiem, koncentracją, lęk, poczucie winy, a w skrajnych przypadkach także myśli samobójcze.

Depresja bywa utożsamiana z tzw. baby blues, czyli zjawiskiem smutku poporodowego, które dotyka aż 80 proc. matek. Mowa o chwilowym obniżeniu nastroju po porodzie związanym ze zmianą, przez którą w związku z tym faktem przechodzi organizm kobiety. 

Wysokie koszty leczenia

Autorki badania postanowiły zbadać tę kwestię pod wpływem innej analizy, która brała pod uwagę wpływ niedożywienia na późniejszą kondycję psychiczną dzieci z Iraku i Ugandy. Wykazało ono wyraźną tendencję do występowania chorób psychicznych u dzieci mających utrudniony dostęp do jedzenia. Z tego punktu widzenia, w opinii Persson i Rossin-Slater, stres wyrasta na jedno z największych zagrożeń dla zdrowia przyszłych pokoleń, dlatego konieczne jest opracowanie metod zapobiegania występowaniu tych jego przejawów, na które mamy wpływ. Jak pokazują badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych, stres niesie za sobą dotkliwe skutki społeczne i finansowe Tyko w 2008 roku Amerykanie przeznaczyli 9,6 miliarda dolarów na leki antydepresyjne przepisywane na receptę, co plasuje te dolegliwość na trzecim miejscu, po zwiększonym cholesterolu i bólu, wśród najbardziej zmedykalizowanych schorzeń. Ten problem dotyczy również dzieci i wiąże się z rosnąca liczbą rozpoznań schorzeń wymagających leczenia. W 2013 roku rynek leków na ADHD w USA wart był 9 miliardów dolarów, podczas gdy 10 lat wcześniej kwota ta wynosiła niecałe 2 miliardy. 

Powiązane produkty

Co piąty nastolatek cierpi na depresję

Ogromnym problemem także polskich dzieci i nastolatków jest depresja. Jej objawem mogą być nie tylko smutek czy apatia, z którymi najczęściej kojarzymy tę chorobę, ale także agresja, pobudzenie oraz pogarszanie wyników w nauce. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że na depresję w Polsce leczy się ich niemal 8. tysięcy.

Ci, którzy są w stanie uzyskać profesjonalną pomoc mogą uważać się za szczęśliwców, biorąc pod uwagę fatalną dostępność psychiatrii dziecięcej w Polsce. Zmaga się ona z ogromnym niedoborem specjalistów spowodowanym niskimi zarobkami i bardzo wysokim poziomem stresu towarzyszących wykonywaniu tego zawodu. W efekcie potrzebujące pomocy dzieci czekają na nią miesiącami, a w tym czasie ich stan systematycznie się pogarsza. Tego zagrożenia nie można lekceważyć, zwłaszcza biorąc pod uwagę stan psychiczny polskich nastolatków. Z badań przeprowadzonych w Warszawie wynika, że co piąta piętnastolatka ma objawy depresji, natomiast statystyki policyjne pokazują wyraźny wzrost liczby prób samobójczych w tej grupie wiekowej. 

Ten stan rzeczy ma zmienić program pomocy, który resort zdrowia chce uruchomić już w 2019 roku. Jego podstawą jest umożliwienie dzieciom dostępu do pomocy psychologiczne blisko ich miejsca zamieszkania, w tym w szkole, poprzez zatrudnianie większej liczby psychologów dziecięcych. Zgodnie z założeniami powstać mają także tzw. mobilne zespoły terapeutyczne, a nacisk zostanie przeniesiony z leczenia szpitalnego na ambulatoryjne, nie wymagające przyjmowania dzieci do placówek leczniczych. Priorytetem resortu jest także zwiększenie dostępności terapii rodzinnej, ponieważ problemy psychiczne dziecka mocno odbijają się na jego najbliższym środowisku, a nierzadko mają w nim swoje źródło.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    Współcześnie wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij