Implant zęba — jak wygląda wstawianie sztucznego zęba?
Joanna Łuniewska-Rajch

Implant zęba — jak wygląda wstawianie sztucznego zęba?

Wszczepianie implantów stomatologicznych w bardzo dużej części przypadków braków zębów jest najlepszym rozwiązaniem leczniczym. Zabieg ten jednak nieznany przez pacjentów napawa ich lękiem, który czasami może zniechęcać do samego zabiegu. Jak wygląda zatem sam zabieg implantacji? Czy jest czego się bać?

Planowanie leczenia

W leczeniu implantologicznym bardzo istotne jest ustalenie prawidłowego planu leczenia. Przed wykonaniem zabiegu konieczne jest przeprowadzenie z pacjentem dokładnego wywiadu dotyczącego:

•    występowania chorób ogólnych, mogących utrudnić ewentualną integrację implantu z kością
•    uzależnień pacjenta — palenie papierosów może być, a uzależnienie od alkoholu lub narkotyków jest zdecydowanym przeciwwskazaniem do wszczepienia implantu 
•    wcześniejszego leczenia stomatologicznego — użytkowanych protez, dolegliwości bólowych, występujących stanów zapalnych, stosowanej higieny itd. 

Dodatkowo istotne jest przeprowadzenie diagnostyki radiologicznej — wykonania badania tomografii komputerowej wiązką stożkową (badania CB CT) okolicy przyszłej implantacji. Takie badanie pokazuje, jakie jest położenie okolicznych struktur anatomicznych. W żuchwie najistotniejszy jest przebieg kanału żuchwy, natomiast w szczęce położenie dna zatoki szczękowej. 

Przebieg zabiegu implantacji

Zabieg implantacji nie jest zabiegiem długoczasowym — sam z siebie zajmuje od nawet około 20 minut do około godziny. Czas ten ulega wydłużeniu w przypadku konieczności wykonania zabiegów dodatkowych — augmentacji kości lub podniesienia dna zatoki. 

Zabieg implantacji przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. W szczęce jest to znieczulenie nasiękowe, w żuchwie znieczulenie nasiękowe lub przewodowe. Następnie lekarz dentysta nacina dziąsło i odkrywa kość, w której będzie dokonywać implantacji. Następnie dokładnie zaznacza miejsce implantacji drobnym wiertłem. Po tym wykonywane jest opracowanie w kości otworu pod przyszły implant. Po opracowaniu lekarz dentysta wkręca w kość implant. 

Dalsze postępowanie zależy od zaplanowanego przebiegu leczenia. Stomatolog może zaszyć ranę pozostawiając implant na czas zrastania z kością przykryty błoną śluzową. W tym przypadku dopiero po zrośnięciu implantu z kością zakłada się śrubę gojącą, po czym wykonuje się leczenie protetyczne. Drugim rozwiązaniem jest natychmiastowe zaopatrzenie implantu w śrubę gojącą i zszycie rany zaledwie na 7-10 dni. Jest to jednak rozwiązanie wymagające od pacjenta przestrzegania bardzo rygorystycznych zasad higieny. 

Powiązane produkty

Wykonanie odbudowy protetycznej

W większości przypadków odbudowę protetyczną wykonuje się po pełnej osteointegracji – pełnym „zrośnięciu” implantu z kością. Okres ten jest różny u pacjentów i wynosi średnio od 3 do 6 miesięcy. W żuchwie jest on krótszy wynosząc 3-4 miesiące, w żuchwie dłuższy, trwa 5-6 miesięcy.

Odbudowa protetyczna zęba najczęściej polega na wykonaniu korony protetycznej lub mostu. W przypadku odbudowy braków u osób bezzębnych może polegać na wykonaniu specjalnych zaczepów pod protezy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Przeciwdziałanie samobójstwom – gdzie szukać pomocy?

    Samobójstwa stanowią poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie, w tym także w Polsce. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku życie odbiera sobie około 700 tysięcy osób, co oznacza, że co 40 sekund ktoś umiera w wyniku samobójstwa.

  • Jaka jest rola żywnia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.