Implant zęba — jak wygląda wstawianie sztucznego zęba?
Joanna Łuniewska-Rajch

Implant zęba — jak wygląda wstawianie sztucznego zęba?

Wszczepianie implantów stomatologicznych w bardzo dużej części przypadków braków zębów jest najlepszym rozwiązaniem leczniczym. Zabieg ten jednak nieznany przez pacjentów napawa ich lękiem, który czasami może zniechęcać do samego zabiegu. Jak wygląda zatem sam zabieg implantacji? Czy jest czego się bać?

Planowanie leczenia

W leczeniu implantologicznym bardzo istotne jest ustalenie prawidłowego planu leczenia. Przed wykonaniem zabiegu konieczne jest przeprowadzenie z pacjentem dokładnego wywiadu dotyczącego:

•    występowania chorób ogólnych, mogących utrudnić ewentualną integrację implantu z kością
•    uzależnień pacjenta — palenie papierosów może być, a uzależnienie od alkoholu lub narkotyków jest zdecydowanym przeciwwskazaniem do wszczepienia implantu 
•    wcześniejszego leczenia stomatologicznego — użytkowanych protez, dolegliwości bólowych, występujących stanów zapalnych, stosowanej higieny itd. 

Dodatkowo istotne jest przeprowadzenie diagnostyki radiologicznej — wykonania badania tomografii komputerowej wiązką stożkową (badania CB CT) okolicy przyszłej implantacji. Takie badanie pokazuje, jakie jest położenie okolicznych struktur anatomicznych. W żuchwie najistotniejszy jest przebieg kanału żuchwy, natomiast w szczęce położenie dna zatoki szczękowej. 

Przebieg zabiegu implantacji

Zabieg implantacji nie jest zabiegiem długoczasowym — sam z siebie zajmuje od nawet około 20 minut do około godziny. Czas ten ulega wydłużeniu w przypadku konieczności wykonania zabiegów dodatkowych — augmentacji kości lub podniesienia dna zatoki. 

Zabieg implantacji przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. W szczęce jest to znieczulenie nasiękowe, w żuchwie znieczulenie nasiękowe lub przewodowe. Następnie lekarz dentysta nacina dziąsło i odkrywa kość, w której będzie dokonywać implantacji. Następnie dokładnie zaznacza miejsce implantacji drobnym wiertłem. Po tym wykonywane jest opracowanie w kości otworu pod przyszły implant. Po opracowaniu lekarz dentysta wkręca w kość implant. 

Dalsze postępowanie zależy od zaplanowanego przebiegu leczenia. Stomatolog może zaszyć ranę pozostawiając implant na czas zrastania z kością przykryty błoną śluzową. W tym przypadku dopiero po zrośnięciu implantu z kością zakłada się śrubę gojącą, po czym wykonuje się leczenie protetyczne. Drugim rozwiązaniem jest natychmiastowe zaopatrzenie implantu w śrubę gojącą i zszycie rany zaledwie na 7-10 dni. Jest to jednak rozwiązanie wymagające od pacjenta przestrzegania bardzo rygorystycznych zasad higieny. 

Powiązane produkty

Wykonanie odbudowy protetycznej

W większości przypadków odbudowę protetyczną wykonuje się po pełnej osteointegracji – pełnym „zrośnięciu” implantu z kością. Okres ten jest różny u pacjentów i wynosi średnio od 3 do 6 miesięcy. W żuchwie jest on krótszy wynosząc 3-4 miesiące, w żuchwie dłuższy, trwa 5-6 miesięcy.

Odbudowa protetyczna zęba najczęściej polega na wykonaniu korony protetycznej lub mostu. W przypadku odbudowy braków u osób bezzębnych może polegać na wykonaniu specjalnych zaczepów pod protezy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl