Chroń skórę przed mrozem! 5 sposobów
Ernest Niewiadomski

Chroń skórę przed mrozem! 5 sposobów

Zimą Twoja skóra, a szczególnie twarz narażona jest na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych takich jak mróz i wiatr, a także nagłe zmiany temperatury oraz wysuszający wpływ centralnego ogrzewania. Wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz ochronna warstwa lipidowa twarzy staje się coraz cieńsza, przez co skóra traci więcej wody niż w czasie letnich upałów, a to może prowadzić do podrażnień, nadmiernego wysuszenia, a nawet odmrożenia.

Szczególnie narażone na działanie niekorzystnych czynników są osoby z wrażliwą suchą skórą oraz problemami, takimi jak atopowe zapalenie skóry (AZS). W mniejszym stopniu problem dotyczy osób z tłustą skórą, u których naturalny płaszcz ochronny ulega stałej regeneracji. Do najczęściej występujących objawów szkodliwego wpływu mrozu na skórę twarzy należą: nadmierne przesuszenie, spadek elastyczności, wzmożone napięcie, swędzenie, łuszczenie naskórka, skłonność do podrażnień, pękanie naczynek krwionośnych, a także zwiększona produkcja sebum i przyspieszone procesy starzenia się skóry, takie jak powstawanie przebarwień oraz zmarszczek. Nie tylko skóra twarzy źle znosi zimę, podobnie reaguje skóra dłoni oraz w mniejszym stopniu reszty ciała. 

Jak zabezpieczyć skórę przed szkodliwym wpływem mrozu?

Przede wszystkim należy zadbać o właściwą pielęgnację i nawilżenie. Oto kilka sprawdzonych sposobów:

•    Unikaj kosmetyków wysuszających skórę
Do oczyszczania i demakijażu używaj produktów pozbawionych detergentów, łagodnych i wzbogaconych lipidami. Doskonale sprawdzą się mleczka, olejki, emolienty i płyny micelarne. Właściwie dobrany produkt nie pozostawia uczucia napięcia skóry. Pamiętaj, aby delikatnie, ale dokładnie osuszać skórę po umyciu, jest to szczególnie istotne w przypadku AZS oraz nie myć twarzy bezpośrednio przed wyjściem z domu.

•    Stosuj kremy do twarzy dostosowane do pory roku i rodzaju cery
Zimą stosuj kremy o bogatej konsystencji i wysokiej zawartości lipidów, które regenerują naturalną strukturę skóry i tworzą na jej powierzchni warstwę izolacyjną chroniącą przed mrozem. Pamiętaj, aby były odpowiednio dobrane w zależności od rodzaju skóry i warunków atmosferycznych. Do cery suchej stosuj kremy tłuste i półtłuste. Skóra wrażliwa i naczyniowa wymaga specjalnej pielęgnacji, stosuj kremy łagodzące podrażnienia i wzmacniające zawierające witaminę C, witaminę K, rutynę oraz wyciągi z arniki, kasztanowca czy miłorzębu japońskiego. Skóra tłusta i trądzikowa zazwyczaj nie wymagają stosowania kremów tłustych, w tym przypadku odpowiednie będą kremy normalizujące i zimowe kremy nawilżające.

Szczególnie narażona na działanie mrozu jest delikatna skóra wokół oczu, niemal całkowicie pozbawiona naturalnej bariery ochronnej, zabezpiecz ją delikatnym kremem półtłustym.

•    Chroń usta, małżowiny uszne oraz skórę głowy
Brak odpowiedniej pielęgnacji ust może prowadzić do ich spierzchnięcia i nieprzyjemnych krwawiących pęknięć, dlatego obowiązkowo w czasie mrozu należy stosować pomadki ochronne. Małżowiny uszne są szczególnie narażone na odmrożenia, dlatego powinny być smarowane tłustym kremem ochronnym. Zimą należy nosić okrycie głowy, ponieważ mróz obkurcza naczynia krwionośne, przez co do cebulek włosów dociera mniej substancji odżywczych, a włosy stają się słabsze i częściej wypadają.

•    Zadbaj o swoje dłonie
Zimą dłonie stale są narażone na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych, dlatego wymagają szczególnej pielęgnacji i ochrony. Stosuj zimowe kremy ochronne przed wyjściem z domu i w trakcie przebywania na mrozie. W domu nakładaj kremy nawilżające i odżywcze po każdym umyciu rąk oraz zawsze, gdy wyczujesz, że są przesuszone. 

•    Chroń skórę przed słońcem
Zimą najczęściej skupiamy się na ochronie przed mrozem i wiatrem, zapominając o ochronie przed słońcem. Śnieg odbija promienie UV potęgując ich niekorzystny wpływ na skórę, jest to szczególnie niekorzystne w przypadku wrażliwej cery naczyniowej oraz jasnej karnacji ze skłonnością do przebarwień. Stosuj kremy z filtrem przez cały rok.

Zima to trudny okres dla naszej skóry, dlatego wymaga ona szczególnej opieki. Unikaj kosmetyków wysuszających, stosuj odpowiednie kremy ochronne, najlepiej z serii zimowej zawierające lipidy i filtry przeciwsłoneczne. Nie zapominaj o nakryciu głowy i rękawiczkach. W pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem stosuj nawilżacze powietrza. Unikaj długich gorących kąpieli i stosuj odżywcze balsamy do ciała. W siarczysty mróz stosuj tłuste kremy ochronne niezależnie od rodzaju cery, ograniczysz w ten sposób ryzyko odmrożenia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

    W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

    Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

  • Odżywki proteinowe do włosów – kiedy i jak je stosować? Co zawierają?

    Odżywki proteinowe mają za zadanie odżywić włosy, zregenerować je, sprawić, że staną się elastyczne, miękkie i lśniące. Brak wystarczającej ilości protein w pielęgnacji może prowadzić do osłabienia włosów – stają się one wówczas łamliwe, matowe i pozbawione blasku. Warto jednak pamiętać, że nadmiar protein może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i sprawić, że włosy będą sztywne i szorstkie.

  • Włosy niskoporowate – co to znaczy i jak o nie dbać?

    Dbanie o włosy w ostatnich latach przeszło istną rewolucję. Dawniej wszystko ograniczało się do mycia włosów i użycia „jakiejś odżywki”, najczęściej jednego z wiodących producentów kosmetyków. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Preparaty do pielęgnacji włosów są podzielone nie tylko na te do mycia i odżywiania. Stanowią ogromną grupę produktów, które możemy dobrać do potrzeb włosów, częstości wykorzystywania, ale przede wszystkim do ich typu – rodzaju porowatości. Czym są włosy niskoporowate i jak je odróżnić od średnio- i wysokoporów? Jak o nie dbać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij