Test F.A.S.T. - czy to udar?
Anna Posmykiewicz

Test F.A.S.T. - czy to udar?

Udar mózgu jest zespołem objawów klinicznych związanych z nagłym wystąpieniem ogniskowego lub uogólnionego zaburzenia czynności mózgu. Powstaje on na skutek zaburzenia krążenia mózgowego, zaś objawy utrzymują się dłużej niż 24 godziny. Wyróżnia sie dwa rodzaju udarów mózgu: udar krwotoczny i niedokrwienny. Udar krwotoczny powstaje na skutek wylewu krwi do mózgu, zaś udar niedokrwienny jest efektem zatrzymania dopływu krwi do mózgu.

Udar jest groźną w skutkach chorobą, nie zawsze wszystkie jego objawy "chcą sie cofnąć". Zdarzają się sytuacje, że człowiek, który przebył udar, już nigdy nie wróci do pełnej sprawności. Niestety zdarza się, ze udar kończy się śmiercią pacjenta. Dlatego też w przypadku wystąpienia udaru bardzo ważna jest szybka diagnoza. Dzięki niej bowiem można od razu zastosować właściwe leczenie, które może ograniczyć następstwa udaru oraz uratować człowiekowi życie. 

Czy istnieją czynniki ryzyka wystąpienia udaru mózgu?

Tak. Zdecydowanie ryzyko występowania udaru mózgu rośnie z wiekiem pacjenta, większa cześć udarów jest obecna u pacjentów około 70-letnich, choć nie oznacza to, że udar nie może być obecny u młodszych ludzi (czasami nawet zdarza się u dzieci!). Poza tym znacząco częściej udar mózgu dotyka mężczyzn niż kobiety, do wystąpienia udaru predysponują też czynniki rodzinne i genetyczne (np. udar mózgu przebyty wcześniej przez innego członka rodziny). Innymi czynnikami, które mogą przyczynić się do powstania udaru mózgu, jest nadciśnienie tętnicze krwi oraz zaburzenia czynności serca, przede wszystkim migotanie przedsionków. Poza tym do powstania udaru przyczynia się też palenie papierosów, otyłość, nadużywanie alkoholu oraz innych używek. Dodatkowo, czynnikami predysponującymi do wystąpienia udaru są cukrzyca, zakrzepica krwi, czy też zaburzenia gospodarki lipidowej oraz choroby naczyń. 

Po to, aby łatwiej rozpoznać objawy ewentualnego udaru mózgu, został stworzony przez amerykańskich  naukowców test F.A.S.T. 

Na czym polega test F.A.S.T.?

Skrót FAST to nic innego jak pierwsze litery słów " twarz", " ramie", " mowa", " czas" w języku angielskim. Maja one kluczowe znaczenie w rozpoznawaniu pierwszych symptomów udaru. 

Polecane dla Ciebie

Jak zatem "odczytywać" test FAST?

F, face, czyli twarz. W przypadku podejrzenia udaru należy poprosić chorego o uśmiechniecie się, wtedy należy obserwować czy twarz pacjenta jest symetryczna - głównie chodzi o ewentualne opadanie kącików ust, jeśli któryś kącik opada może to niestety świadczyć o udarze. Opadanie kącików ust jest efektem osłabienia i porażenia mięśni mimicznych twarzy.

A, arm, czyli ramie. Chorego należy poprosić o zamknięcie oczu i wyciągnięcie kończyn górnych do przodu wnętrzem dłoni do góry. Jeśli jedno ramie będzie niżej lub będzie opadać, może to sugerować udar.

S, speach, czyli mowa. Należy poprosić chorego o wypowiedzenie prostego zdania, np. Mam na imię Kasia oraz o jego dokładne powtórzenie. Jeśli mowa chorego będzie bełkotliwa lub jeśli pacjent będzie miał problem z powtórzeniem zdania i będzie je przekręcał, jest to sygnał, ze mogło dojść do udaru.

T, time, czyli czas. Ponieważ czas jest tak naprawdę najważniejszy w przypadku udaru, jeśli zaobserwujemy którykolwiek z wyżej wymienionych symptomów u pacjenta, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. To bowiem dzięki szybkiej pomocy medycznej oraz włączeniu prawidłowego leczenia można uratować choremu życie! 

Jak wygląda postępowanie z pacjentem, u którego został zdiagnozowany udar?

Pacjent ze zdiagnozowanym udarem musi jak najszybciej zostać przewieziony przez zespół pogotowia ratunkowego na oddział neurologiczny do szpitala. Przed przyjazdem karetki chorego powinno ułożyć się w pozycji bocznej ustalonej i zabezpieczyć jego czynności życiowe. Poza tym do momentu przyjazdu karetki należy cały czas monitować oddech i tętno chorego. Na oddziale neurologicznym pacjent zostanie poddany dalszej diagnostyce, jak również zostanie włączone właściwe leczenie ratujące życie pacjenta. 

Czy udar zawsze udaje sie wyleczyć?

Niestety nie. Zdarza się, że pomimo szybkiej i właściwej pomocy pacjent umiera. Jeśli uda się "pokonać udar", wtedy często chory wymaga stałej rehabilitacji i opieki, bowiem na skutek choroby mogą pozostać niedowłady i zaburzenia, z którymi trzeba będzie nadal walczyć. Zdarza się, że dzięki właściwej rehabilitacji i pomocy objawy udaru cofają się całkowicie i pacjent wraca do życia sprzed choroby. Zdarzają się jednak sytuacje, w których niektóre skutki udaru nie chcą sie cofnąć - wtedy, w zależności od stopnia ich nasilenia, pacjent może już do końca życia wymagać pomocy i opieki. 

Czy udar może się powtórzyć?

Niestety tak. Należy pamiętać o tym, że przebycie udaru, nawet lekkiego, jest czynnikiem predysponującym do wystąpienia w przyszłości kolejnego incydentu udarowego. Dlatego też po przebyciu udaru należy bezwzględnie przestać palić, nie powinno się też spożywać alkoholu. Należy natomiast stale monitorować ciśnienie tętnicze, spożywać potrawy ubogocholesterolowe oraz znajdować się pod stałą opieką swojego lekarza prowadzącego. 

Udar może zagrażać życiu człowieka. Dlatego niezmiernie istotna jest szybka pomoc udzielona choremu. Dzięki testowi FAST tak naprawdę każdy z nas jest w stanie wstępnie zdiagnozować udar. Dlatego też, nawet przy najmniejszym podejrzeniu udaru od razu trzeba reagować szybko - należy natychmiast wzywać zespół pogotowia ratunkowego, aby ratować choremu życie! 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

    Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

  • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

    Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

  • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

    HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

  • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

    Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

  • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

    Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

  • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

    Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

  • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

    Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

  • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

    Diastema popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, a dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub odbudowy estetycznej, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij