Chorzy są zadowoleni z pakietu onkologicznego
Katarzyna Szulik

Chorzy są zadowoleni z pakietu onkologicznego

97 procent chorych na raka wystawiło pakietowi onkologicznemu pozytywną ocenę – wynika z ankiety przeprowadzonej wśród pacjentów przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych. Zdecydowana większość z nich zgodziła się, że pakiet jest potrzebny i wprowadził korzystnie zmiany w ich leczeniu.

Zarówno pacjenci, jak i przedstawiciele PKPO są zgodni, że wprowadzenie pakietu onkologicznego było dobrym posunięciem i choć wymaga modyfikacji, by lepiej spełniał oczekiwania pacjentów, nie powinno się z niego rezygnować. Podczas konferencji prasowej, na której ogłoszono wyniki ankiety, przedstawicielka PKPO Aleksandra Rudnicka podkreślała, że mimo obaw obecnie w wielu placówkach wystawianie tzw. zielonych kart (DiLO – Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego) przebiega bez problemu i wyraziła nadzieję, że z czasem inni lekarze również się do nich przekonają.

Kto ma prawo do zielonej karty?

Żeby otrzymać zieloną kartę w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu konieczny jest wywiad i badanie. To ostatnie nie jest wymagane, gdy np. lekarz wyczuje guzka w piersi, stwierdzi długotrwały i nie dający się wyleczyć kaszel lub uzna, że nagły spadek wagi lub gorączka mają bliżej niewytłumaczalne przyczyny.

W innych wypadkach podstawą do wydania karty są wyniki badań, na które kieruje lekarz. Jeśli potwierdzą wstępną diagnozę, pacjent otrzymuje zieloną kartę, z którą kontynuuje leczenie. Warto wiedzieć, że karta jest własnością pacjenta, który musi mieć ją ze sobą podczas wizyt lekarskich i badań. Po wypisaniu ich wyników lub wniosków jest ona zwracana.

Do wydawania zielonych kart uprawnieni są również lekarze specjaliści, jednak formalnie tylko w sytuacji, gdy diagnoza jest pewna i potwierdzona. Jeśli jednak specjalista ma uzasadnione podejrzenie wystąpienia nowotworu, również może przepisać kartę pacjentowi.

Coraz łatwiej leczyć raka

Dzięki pakietowi poprawiło się zwłaszcza leczenie czerniaka, raka piersi, raka płuc oraz nowotworu przewodu pokarmowego GIST. Jego wprowadzenie zbiegło się w czasie z udostępnieniem wielu nowych leków do terapii, na co pozwoliło uruchomienie tzw. programów lekowych.

Prezes Polskiej Unii Onkologii Janusz Meder stwierdził, że w ostatnich latach można było zaobserwować między innymi wzrost średniej przeżycia chorych na szpiczaka z 3 do 6 lat, a ziarnica złośliwa atakująca płuca obecnie jest wyleczalna u 90 proc. chorych. Pod względem pięcioletnich przeżyć u pacjentów onkologicznych gonimy Europę Zachodnią, ale nasze wyniki w tym względzie są od 10 do 15 punktów procentowych gorsze.

Choć leczenie nowotworów najczęściej występujących się poprawiło, brakuje terapii dedykowanych chorym z nowotworami rzadkimi, takimi jak mielofibroza i rak skóry. W każdym z wypadków mowa o maksymalnie stu chorych w całym kraju, więc objęcie ich nowoczesnymi terapiami nie powinno stanowić wielkiego obciążenia dla budżetu państwa.

Pakiet skrócił czas oczekiwania na leczenie

W maju tego roku fundacja Watch Health Care sprawdzała, w jaki sposób wprowadzenie pakietu wpłynęło na długość kolejek. Okazało się, że w styczniu 2016 roku chorzy z zieloną kartą czekali na refundowane usługi onkologiczne około 2,4 tygodnia, podczas gdy pacjenci bez niej pięć tygodni. Krótszy jest także okres oczekiwania na operację, który w przypadku raka piersi wynosi 3,1 miesiąca dla pacjentki z kartą i 6 miesięcy dla pacjentki leczącej się standardową ścieżką. Nie można więc zaprzeczyć, że karta DiLO pomaga skrócić czas leczenia i diagnostyki, jednak nie gwarantuje zmieszczenia się w ustalonym odgórnie, dziewięciotygodniowym okresie przewidzianym na diagnostykę.

Źródło: PAP, Rynek zdrowia, Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij