Dziś e-palacze tracą swoje przywileje
Katarzyna Szulik

Dziś e-palacze tracą swoje przywileje

Nowe przepisy, wchodzące w życie w dniu dzisiejszym, zrównują status palaczy tradycyjnych z amatorami elektronicznego dymka. W związku z tym e-papierosy będą mogły kupować wyłącznie osoby pełnoletnie, a palenie ich w miejscach publicznych będzie zabronione.

Wspomniane przepisy, uchwalone przez polski sejm 22 lipca, są związane z przyjętą w 2014 roku przez Unię Europejską dyrektywą tytoniową, której celem jest ograniczenie dostępności i popularności różnych form palenia tytoniu. W większości UE nowe przepisy weszły w życie już w maju, natomiast w Polsce zaczynają obowiązywać od dnia dzisiejszego.

E-papieros równy zwykłemu

Nowe przepisy w największym stopniu uderzają w e-palaczy, do tej pory uprzywilejowanych w stosunku do użytkowników zwykłych papierosów. Status obu się zrównuje, co oznacza zakaz sprzedaży e-papierosów i akcesoriów osobom niepełnoletnim oraz palenia ich w miejscach publicznych. Niedozwolone będzie palenie e-papierosów między innymi na przystaniach, na terenie przychodni czy szpitali, w placówkach oświatowych czy obiektach sportowo-rekreacyjnych. W hotelach, zakładach pracy, lokalach gastronomicznych, domach spokojnej starości, a także, na mocy noweli, na całodobowych oddziałach psychiatrycznych, palenie jest dozwolone pod warunkiem zorganizowania osobnej palarni. Palenie w lokalach gastronomicznych nadal będzie zabronione, chyba że dane dane miejsce dysponuje osobną, zamykaną salą z dobrą wentylacją.

Drastyczne ostrzeżenia i brak aromatów

Nowe przepisy wprowadzają zmiany także w odniesieniu do klasycznych wyrobów tytoniowych. Przede wszystkim, na opakowaniach pojawiają się nowe, graficzne i tekstowe ostrzeżenia, dotyczące między innymi niekorzystnego wpływu palenia na stan jamy ustnej, szkodliwości palenia w ciąży czy związku tej aktywności z impotencją czy miażdżycą. Nowe ostrzeżenia zajmą miejsce informacji o zawartości substancji smolistych czy tlenków węgla, które zazwyczaj nie mają wpływu na podjęcie decyzji o paleniu lub rezygnacji z niego. Największą zmianą w tym względzie będzie jednak zakaz sprzedaży papierosów aromatyzowanych, za wyjątkiem mentolowych, które zakaz obejmie dopiero od 2020 roku. Przeciwko wyłączeniu ze sprzedaży mentoli protestowały władze Polski i Rumunii, wspólnie kierując go do rozpatrzenia przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Ten jednak utrzymał ustalenia w mocy, argumentując, że wszystkie wyroby tytoniowe zwierające charakterystyczne aromaty (w tym mentolowy) w swej istocie nie różnią się w skutkach, gdy mowa o skłanianiu do rozpoczęcia konsumpcji tytoniu i podtrzymywania tego nawyku. Trybunał zauważył jednakże, że dodawanie mentolowych aromatów do papierosów ma je uatrakcyjnić dla konsumentów, więc eliminacja tego czynnika mogłaby skłonić część osób do porzucenia palenia lub zaniechania rozpoczęcia nałogu.

Kolejną konsekwencją nowych przepisów jest całkowity zakaz reklamy wyrobów tytoniowych (również elektronicznych) oraz sprzedawanie ich przez internet.

Palimy mniej, bo rosną ceny

Zmiany mają przynieść zmniejszenie liczby palaczy, która wprawdzie spada, jednak nie ze względu na większą świadomość zdrowotną, ale coraz wyższe ceny papierosów.
Z najnowszego raportu Instytutu Ekonomiki, Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że liczba palaczy w Polsce w 2015 roku zmniejszyła się o 1,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, a ogólne spożycie wyniosło niemal 50 mld sztuk. Spożycie papierosów zmniejsza się, ale tempo zdecydowanie wyhamowało – w 2014 roku odnotowano spadek konsumpcji na poziomie 15 proc. Obecnie liczba palaczy w Polsce wynosi około 9 milionów.

Źródło: PAP, naTemat.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij