Dziś e-palacze tracą swoje przywileje
Katarzyna Szulik

Dziś e-palacze tracą swoje przywileje

Nowe przepisy, wchodzące w życie w dniu dzisiejszym, zrównują status palaczy tradycyjnych z amatorami elektronicznego dymka. W związku z tym e-papierosy będą mogły kupować wyłącznie osoby pełnoletnie, a palenie ich w miejscach publicznych będzie zabronione.

Wspomniane przepisy, uchwalone przez polski sejm 22 lipca, są związane z przyjętą w 2014 roku przez Unię Europejską dyrektywą tytoniową, której celem jest ograniczenie dostępności i popularności różnych form palenia tytoniu. W większości UE nowe przepisy weszły w życie już w maju, natomiast w Polsce zaczynają obowiązywać od dnia dzisiejszego.

E-papieros równy zwykłemu

Nowe przepisy w największym stopniu uderzają w e-palaczy, do tej pory uprzywilejowanych w stosunku do użytkowników zwykłych papierosów. Status obu się zrównuje, co oznacza zakaz sprzedaży e-papierosów i akcesoriów osobom niepełnoletnim oraz palenia ich w miejscach publicznych. Niedozwolone będzie palenie e-papierosów między innymi na przystaniach, na terenie przychodni czy szpitali, w placówkach oświatowych czy obiektach sportowo-rekreacyjnych. W hotelach, zakładach pracy, lokalach gastronomicznych, domach spokojnej starości, a także, na mocy noweli, na całodobowych oddziałach psychiatrycznych, palenie jest dozwolone pod warunkiem zorganizowania osobnej palarni. Palenie w lokalach gastronomicznych nadal będzie zabronione, chyba że dane dane miejsce dysponuje osobną, zamykaną salą z dobrą wentylacją.

Drastyczne ostrzeżenia i brak aromatów

Nowe przepisy wprowadzają zmiany także w odniesieniu do klasycznych wyrobów tytoniowych. Przede wszystkim, na opakowaniach pojawiają się nowe, graficzne i tekstowe ostrzeżenia, dotyczące między innymi niekorzystnego wpływu palenia na stan jamy ustnej, szkodliwości palenia w ciąży czy związku tej aktywności z impotencją czy miażdżycą. Nowe ostrzeżenia zajmą miejsce informacji o zawartości substancji smolistych czy tlenków węgla, które zazwyczaj nie mają wpływu na podjęcie decyzji o paleniu lub rezygnacji z niego. Największą zmianą w tym względzie będzie jednak zakaz sprzedaży papierosów aromatyzowanych, za wyjątkiem mentolowych, które zakaz obejmie dopiero od 2020 roku. Przeciwko wyłączeniu ze sprzedaży mentoli protestowały władze Polski i Rumunii, wspólnie kierując go do rozpatrzenia przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Ten jednak utrzymał ustalenia w mocy, argumentując, że wszystkie wyroby tytoniowe zwierające charakterystyczne aromaty (w tym mentolowy) w swej istocie nie różnią się w skutkach, gdy mowa o skłanianiu do rozpoczęcia konsumpcji tytoniu i podtrzymywania tego nawyku. Trybunał zauważył jednakże, że dodawanie mentolowych aromatów do papierosów ma je uatrakcyjnić dla konsumentów, więc eliminacja tego czynnika mogłaby skłonić część osób do porzucenia palenia lub zaniechania rozpoczęcia nałogu.

Kolejną konsekwencją nowych przepisów jest całkowity zakaz reklamy wyrobów tytoniowych (również elektronicznych) oraz sprzedawanie ich przez internet.

Polecane dla Ciebie

Palimy mniej, bo rosną ceny

Zmiany mają przynieść zmniejszenie liczby palaczy, która wprawdzie spada, jednak nie ze względu na większą świadomość zdrowotną, ale coraz wyższe ceny papierosów.
Z najnowszego raportu Instytutu Ekonomiki, Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że liczba palaczy w Polsce w 2015 roku zmniejszyła się o 1,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, a ogólne spożycie wyniosło niemal 50 mld sztuk. Spożycie papierosów zmniejsza się, ale tempo zdecydowanie wyhamowało – w 2014 roku odnotowano spadek konsumpcji na poziomie 15 proc. Obecnie liczba palaczy w Polsce wynosi około 9 milionów.

Źródło: PAP, naTemat.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij