Wirus Zika coraz bardziej niebezpieczny: zagadkowe zakażenie w USA
Katarzyna Szulik

Wirus Zika coraz bardziej niebezpieczny: zagadkowe zakażenie w USA

Wirus Zika przenosi się za pośrednictwem komarów i na drodze kontaktów seksualnych – te drogi zakażenia zostały potwierdzone przez badaczy. W Stanach Zjednoczonych doszło jednak do zakażenia, do którego prawdopodobnie nie doprowadził żaden ze wspomnianych sposobów.

Do niewyjaśnionego przypadku zakażenia doszło w stanie Utah, gdzie obecność wirusa stwierdzono u starszego mężczyzny, który zaraził się nim w czasie podróży. Ostatecznie mężczyzna zmarł, jednak przed śmiercią objawy zarażenia wirusem Zika stwierdzono również u jego opiekuna.

Co spowodowało zakażenie?

Zgodnie z ustaleniami, wspomniana osoba nigdzie nie podróżowała, nie doszło również do kontaktu seksualnego między opiekunem a mężczyzną, którym się zajmował. W tej sytuacji ewentualne zarażenie tłumaczyłby wyłącznie przywieziony z podróży komar, który przetrwał w bagażu, co jednak również jest wysoce nieprawdopodobne. Jeśli odrzucimy to wytłumaczenie trzeba zakładać, że wirus może rozprzestrzeniać się innymi, dotąd nie odkrytymi sposobami, co stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo wszystkich osób mających kontakt z zakażonymi.

Nie wiadomo, co doprowadziło do śmierci mężczyzny, który poza zarażeniem wirusem Zika cierpiał także na inne schorzenia. Po śmierci w jego krwi wykryto jednak bardzo duże stężenie wirusów w jego krwi, o około 100 tysięcy razy wyższe niż u innych zarażonych. W tej sytuacji ryzyko zarażenia mogło być wyższe, jednak jego bezpośrednia przyczyna wciąż jest nieznana.

Kolejne dowody na płciową migrację wirusa

Do niedawna komary były jedynym pewnym źródłem zakażenia, jednak z czasem dowiedziono, że dochodzi do niego również drogą płciową, przy czym w potwierdzonych przypadkach wirus przenosił się z mężczyzny na kobietę. Wczoraj poinformowano jednak o udowodnionym przypadku zakażenia mężczyzny przez kobietę, do którego doszło w Nowym Jorku. Objawy choroby wystąpiły u obu osób, jednak choroba przebiegła łagodnie, co jest charakterystyczne dla zdecydowanej większości zakażeń.

Epidemia wirusa Zika jest najbardziej niebezpieczna dla kobiet w ciąży, ponieważ zakażenie może wywołać małogłowie u płodu – potwierdzone przypadki tego typu odnotowano w ognisku zakażeń czyli w Ameryce Południowej. Poza tym zakażenie zazwyczaj przebiega mało inwazyjnie – chorzy mogą doświadczyć gorączki, wysypki, bóli stawów czy zaczerwienienia oczu.

Polecane dla Ciebie

Europa jest bezpieczna

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, europejczycy nie muszą obawiać się zakażeń wirusem Zika – oceniono je jako niewielkie do umiarkowanego. Czujność powinni zachować mieszkańcy portugalskiej wyspy Madera oraz czarnomorskich wybrzeży Gruzji i Rosji, gdzie występuje gatunek komara mogący przenosić wirusa. W Europie Środkowo-Wschodniej ryzyko zakażenia określa się jako zerowe ze względu na niesprzyjające warunki klimatyczne dla egzotycznych komarów przenoszących wirusa.

Optymistyczne wiadomości płyną również z Wielkiej Brytanii – tamtejsi wirusolodzy z Imperial College London szacują, że epidemia zakażeń wywołanych przez wirusa Zika wygaśnie już za trzy lata. Na podstawie komputerowych symulacji doszli do wniosku, że po tym czasie wirus straci możliwość rozprzestrzeniania się, a ponieważ po wyleczeniu nie można złapać go ponownie, ewentualna druga epidemia może nastąpić dopiero po kolejnej dekadzie. Nie wszyscy naukowcy zgadzają się z tą tezą, ponieważ na temat wirusa wciąż wiemy stosunkowo niewiele, a łagodny przebieg zakażeń sprawia, że trudno oszacować realną liczbę zarażonych. Część z nich może nie być świadoma tego faktu.

Mimo to osoby wybierające się do Ameryki Południowej nie powinny tracić czujności – wirus wciąż się rozprzestrzenia i może być groźny, a po nadchodzących igrzyskach w Rio skala zakażeń może się zwiększyć. Z tego względu władze kraju zalecają, żeby kobiety w ciąży powstrzymywały się przed wyjazdami do Ameryki Południowej, a turyści stosowali dostępne środki ochrony przeciw komarami.

Źródło: Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij