Świńska grypa - pytania i odpowiedzi
Roman Wodowski

Świńska grypa - pytania i odpowiedzi

Wirus świńskiej grypy N1H1 stał się przyczyną pandemii grypy w czerwcu 2009 roku, kiedy to pojawił się w Meksyku i Stanach Zjednoczonych, a następnie przeniósł się w inne rejony, w tym także do Europy. Wirus doprowadził wówczas do śmierci ponad 18, 5 tys. osób w 214 krajach. Ostatnie doniesienia dotyczące zachorowań na grypę wywołaną wirusem AH1N1 wzbudziły duży niepokój. Co powinniśmy wiedzieć na ten temat?

Co to jest świńska grypa?

Grypa jest wirusową chorobą zakaźną, rozpowszechnioną na całym świecie. Wyróżnia się 3 typy wirusa grypy: A, B i C. Wirusy typu B i C są typowo ludzkie, natomiast wirusy typu A występują zarówno u człowieka, jak i zwierząt – przede wszystkim u ptaków wodnych, a także u kur i świń. Podobnie jak u ludzi, wirusy wywołują u świń sezonowe epidemie grypy charakteryzujące się dużą liczbą zachorowań, ale niewielką śmiertelnością. Świńska grypa stanowi potoczne określenie zakaźnej choroby układu oddechowego występującej u świń, ale mogącej przenosić się również na człowieka. W 2009 r. WHO ogłosiła pandemię wywoływaną nowym wariantem wirusa grypy A/H1N1v (H1N1 2009, tzw. grypa świńska), który zdominował sezon 2009/2010. Ten wirus krążył w środowisku od 5 lat i uwzględniono go w składzie szczepionek przeciwko grypie przeznaczonych na ten sezon epidemiczny.

Jak dochodzi do zarażenia człowieka świńską grypą?

W przeszłości świńska grypa rzadko rozwijała się u ludzi.  Jeśli już - to najczęściej poprzez bliski kontakt z zakażonymi zwierzętami (narażeni byli więc pracownicy ubojni, hodowcy). Problemem stał się jednak fakt przenoszenia wirusa z człowieka na człowieka. Rozprzestrzenia się on najczęściej drogą kropelkową, ale możliwe jest także zarażenie się poprzez dotyk.

Polecane dla Ciebie

Co mogło spowodować gwałtowny wzrost zachorowań na świńską grypę?

Otóż materiał genetyczny wirusa grypy podlega częstym mutacjom, co pozwala mu unikać systemu immunologicznego gospodarza. Co więcej, różne odmiany wirusa grypy potrafią wymieniać się między sobą swoimi genami. W tym przypadku organizm świni mógł posłużyć za "wylęgarnię" nowych odmian.  Zdaniem badaczy, nowy, agresywny szczep wirusa A H1N1 powstał wskutek wymiany informacji genetycznej pomiędzy trzema typami wirusów: świńskim, ptasim i ludzkim. Nowy wirus przenosi się łatwo z człowieka na człowieka, nie wymagając już kontaktu z organizmem zwierzęcia.

Kto może być bardziej podatny?

Zwykła grypa sezonowa najczęściej atakuje dzieci oraz osoby starsze, charakteryzujące się słabszym układem odpornościowym.  W przypadku świńskiej grypy nie musi to być regułą.  Ostatnie zachorowania na nową odmianę świńskiej grypy dotyczyły najczęściej ludzi poniżej 60 roku życia.  Zdaniem badaczy, osoby starsze mogą mieć bowiem wyższy poziom przeciwciał skierowanych przeciwko wirusowi typu A. Trzeba jednak podkreślić, że jeśli osoba powyżej 60 roku zachoruje na świńską grypę, to jej przebieg może być bardzo groźny. Szczególnie wysokie ryzyko zachorowania dotyczy kobiet w ciąży oraz ludzi ze schorzeniami współistniejącymi.

Jakie są objawy grypy świńskiej?

Objawy grypy świńskiej są takie jak objawy „zwykłej” grypy i obejmują:

 • gorączkę,
 • kaszel,
 • ból gardła,
 • bóle mięśni,
 • ból głowy,
 • dreszcze,
 • zmęczenie.

Co mogę zrobić? Jak mogę zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Przede wszystkim obowiązuje wzmożona higiena. Często myj dłonie (mydło, specjalne żele), unikaj skupisk i kontaktu z osobami,  u których występują objawy podobne do grypy sezonowej (gorączka, osłabienie, kaszel, katar, ból gardła, u niektórych nudności, wymioty i biegunka).

Podejrzewam, że mam grypę świń. Co powinienem zrobić? Kiedy należy skorzystać z porady lekarskiej?

Opisywane objawy mogą być również spowodowane przez wiele innych czynników. Nie popadaj w panikę! Osoby, u której wystąpiły objawy infekcji górnych dróg oddechowych (gorączka, katar, kaszel, bóle mięśniowe, ból gardła, itd.) powinny zgłosić się do swoich lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Leczenie grypy świńskiej podobnie jak sezonowej ma najczęściej charakter objawowy. Stosuje się leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwkaszlowe. Konieczne jest położenie się chorego do łóżka.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Leki przeciwwirusowe na grypę. Czym jest amantadyna, rymantadyna, oseltamiwir i zanamiwir?

  Najsilniejszymi lekami przeciwwirusowymi na grypę są amantadyna, rymantadyna (leki starej generacji), oseltamiwir i zanamiwir (leki nowej generacji). Stosowane są jedynie na wskazanie lekarza, który tylko w uzasadnionych przypadkach wdroży leczenie tymi substancjami. Mają one charakter wirusostatyczny, a leczenie z ich udziałem trwa najczęściej 5. dni. Jakie są przeciwwskazania do stosowania leków przeciwwirusowych, jaki jest ich mechanizm działania oraz kiedy leki na grypę są skuteczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Etenzamid – składnik leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Właściwości, przeciwwskazania

  Etenzamid, czyli salicylan, to składnik, który często jest łączony z kwasem acetylosalicylowym i kofeiną. Komplet tych związków sprawia, że ich skuteczność przeciwbólowa lub przeciwzapalna jest bardzo wysoka. Zazwyczaj preparaty z tym składnikiem zalecane są w bólach głowy, bólach mięśniowo-szkieletowych, a także bólach o umiarkowanym nasileniu o podłożu zapalnym. Czy u dzieci można stosować etenzamid, jaka jest bezpieczna, maksymalna dawka dzienna tej substancji dla osoby dorosłej i jaki jest mechanizm działania etenzamidu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Izotretynoina – działanie, dawkowanie, skutki oboczne, zasady terapii

  W ostatnich latach bardzo popularne stało się leczenie trądziku izotretynoiną. Pomimo wielu skutków ubocznych, z jakimi wiąże się ta terapia, decydują się na nią nawet te osoby, u których trądzik nie jest wyjątkowo nasilony. Czym jest izotretynoina, dlaczego kobiety w ciąży nie mogą jej stosować oraz jak wylicza się dawkę skumulowaną?

 • Dlaczego profilaktyczne picie płynu Lugola jest niebezpieczne dla zdrowia?

  W ostatnich dniach bardzo wzrosło zainteresowanie płynem Lugola. Niektórzy próbują stosować go profilaktycznie, a nie na skutek wyraźnych wskazań zdrowotnych. Wprawdzie płyn Lugola wykazuje działanie antyseptyczne, a znajdujący się w nim jod wpływa korzystnie na pracę tarczycy, tak zażywanie go na „ własną rękę" może mieć bardzo negatywne, a wręcz tragiczne w skutkach konsekwencje. Dlaczego nie powinniśmy stosować płynu Lugola bez wyraźnych wskazań lekarskich i czym jest trądzik jodowy? 

 • Chlorheksydyna – w czym wystepuje? Leki z nią w składzie

  Chlorheksydyna to jeden ze środków najpowszechniej stosowanych do celów antyseptyki. Warto wiedzieć w jakich produktach występuje oraz jakie są przeciwwskazania do jego użycia. 

 • Jak działa mentol? W jakich produktach można go znaleźć?

  Mentol, który kojarzymy ze świeżym zapachem i odświeżającym smakiem, wykazuje wiele właściwości leczniczych. Z tego względu znajdziemy go nie tylko w kosmetykach czy popularnych produktach spożywczych, ale także i farmaceutykach. Jakie zatem dokładnie działanie wykazuje mentol? Czy może być szkodliwy? Kto powinien ograniczyć jego stosowanie?

 • Co stosować na oparzenia?

  Niewielkie i stosunkowo niegroźne oparzenia objawiają się zaczerwienioną skórą, bólem, obrzękiem lub pęcherzami. Możemy je samodzielnie wyleczyć przy zastosowaniu odpowiednich środków. Jakie zatem preparaty na oparzenia warto mieć w domowej apteczce? Podpowiadamy.

 • Jodek potasu – działanie, dawkowanie, profilaktyka. Kiedy i dlaczego należy go użyć?

  Określoną dla danej grupy wiekowej ilość jodku potasu należy przyjąć w jednorazowej dawce dobowej, która umożliwi wysycenie tarczycy i jej ochronę przed radioaktywnym jodem.  Przyjęcie odpowiedniej ilości jodku potasu chroni przed narażeniem popromiennym przez maksymalnie 24 godziny od przyjęcia dawki wysycającej. Czy profilaktyczne zażywanie jodku potasu jest wskazane i bezpieczne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij