Świńska grypa - pytania i odpowiedzi
Roman Wodowski

Świńska grypa - pytania i odpowiedzi

Wirus świńskiej grypy N1H1 stał się przyczyną pandemii grypy w czerwcu 2009 roku, kiedy to pojawił się w Meksyku i Stanach Zjednoczonych, a następnie przeniósł się w inne rejony, w tym także do Europy. Wirus doprowadził wówczas do śmierci ponad 18, 5 tys. osób w 214 krajach. Ostatnie doniesienia dotyczące zachorowań na grypę wywołaną wirusem AH1N1 wzbudziły duży niepokój. Co powinniśmy wiedzieć na ten temat?

Co to jest świńska grypa?

Grypa jest wirusową chorobą zakaźną, rozpowszechnioną na całym świecie. Wyróżnia się 3 typy wirusa grypy: A, B i C. Wirusy typu B i C są typowo ludzkie, natomiast wirusy typu A występują zarówno u człowieka, jak i zwierząt – przede wszystkim u ptaków wodnych, a także u kur i świń. Podobnie jak u ludzi, wirusy wywołują u świń sezonowe epidemie grypy charakteryzujące się dużą liczbą zachorowań, ale niewielką śmiertelnością. Świńska grypa stanowi potoczne określenie zakaźnej choroby układu oddechowego występującej u świń, ale mogącej przenosić się również na człowieka. W 2009 r. WHO ogłosiła pandemię wywoływaną nowym wariantem wirusa grypy A/H1N1v (H1N1 2009, tzw. grypa świńska), który zdominował sezon 2009/2010. Ten wirus krążył w środowisku od 5 lat i uwzględniono go w składzie szczepionek przeciwko grypie przeznaczonych na ten sezon epidemiczny.

Jak dochodzi do zarażenia człowieka świńską grypą?

W przeszłości świńska grypa rzadko rozwijała się u ludzi.  Jeśli już - to najczęściej poprzez bliski kontakt z zakażonymi zwierzętami (narażeni byli więc pracownicy ubojni, hodowcy). Problemem stał się jednak fakt przenoszenia wirusa z człowieka na człowieka. Rozprzestrzenia się on najczęściej drogą kropelkową, ale możliwe jest także zarażenie się poprzez dotyk.

Polecane dla Ciebie

Co mogło spowodować gwałtowny wzrost zachorowań na świńską grypę?

Otóż materiał genetyczny wirusa grypy podlega częstym mutacjom, co pozwala mu unikać systemu immunologicznego gospodarza. Co więcej, różne odmiany wirusa grypy potrafią wymieniać się między sobą swoimi genami. W tym przypadku organizm świni mógł posłużyć za "wylęgarnię" nowych odmian.  Zdaniem badaczy, nowy, agresywny szczep wirusa A H1N1 powstał wskutek wymiany informacji genetycznej pomiędzy trzema typami wirusów: świńskim, ptasim i ludzkim. Nowy wirus przenosi się łatwo z człowieka na człowieka, nie wymagając już kontaktu z organizmem zwierzęcia.

Kto może być bardziej podatny?

Zwykła grypa sezonowa najczęściej atakuje dzieci oraz osoby starsze, charakteryzujące się słabszym układem odpornościowym.  W przypadku świńskiej grypy nie musi to być regułą.  Ostatnie zachorowania na nową odmianę świńskiej grypy dotyczyły najczęściej ludzi poniżej 60 roku życia.  Zdaniem badaczy, osoby starsze mogą mieć bowiem wyższy poziom przeciwciał skierowanych przeciwko wirusowi typu A. Trzeba jednak podkreślić, że jeśli osoba powyżej 60 roku zachoruje na świńską grypę, to jej przebieg może być bardzo groźny. Szczególnie wysokie ryzyko zachorowania dotyczy kobiet w ciąży oraz ludzi ze schorzeniami współistniejącymi.

Jakie są objawy grypy świńskiej?

Objawy grypy świńskiej są takie jak objawy „zwykłej” grypy i obejmują:

  • gorączkę,
  • kaszel,
  • ból gardła,
  • bóle mięśni,
  • ból głowy,
  • dreszcze,
  • zmęczenie.

Co mogę zrobić? Jak mogę zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Przede wszystkim obowiązuje wzmożona higiena. Często myj dłonie (mydło, specjalne żele), unikaj skupisk i kontaktu z osobami,  u których występują objawy podobne do grypy sezonowej (gorączka, osłabienie, kaszel, katar, ból gardła, u niektórych nudności, wymioty i biegunka).

Podejrzewam, że mam grypę świń. Co powinienem zrobić? Kiedy należy skorzystać z porady lekarskiej?

Opisywane objawy mogą być również spowodowane przez wiele innych czynników. Nie popadaj w panikę! Osoby, u której wystąpiły objawy infekcji górnych dróg oddechowych (gorączka, katar, kaszel, bóle mięśniowe, ból gardła, itd.) powinny zgłosić się do swoich lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Leczenie grypy świńskiej podobnie jak sezonowej ma najczęściej charakter objawowy. Stosuje się leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwkaszlowe. Konieczne jest położenie się chorego do łóżka.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń wpływa na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

    Sproszkowane ziele wąkrotki azjatyckiej, czyli adaptogenu nazywanego także gotu kola lub brahmi, zaleca się stosować u osób mających problemy z koncentracją i pamięcią. Wąkrotkę można przyjmować zarówno w formie kapsułek, czyli dojelitowo, jak i bezpośrednio na skórę w przypadku wystąpienia problemów dermatologicznych. Gotu kola działa także przeciwlękowo, łagodzi napięcie i niepokój. Jak dawkować gotu kola, ile kosztuje ten adaptogen i czy kobiety w ciąży mogą przyjmować wąkrotkę azjatycką? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

    Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

    Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

  • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

  • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

    Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

  • Na co stosować szafran? Właściwości lecznicze, dawkowanie

    Już w starożytności wykorzystywano szafran do poprawiania smaku jedzenia, do barwienia tkanin, a także w lecznictwie. Szafran stanowi najdroższą przyprawę świata. Posiada charakterystyczny smak oraz barwę. Jego walory smakowe doceniane są w kuchni, a ostatnimi czasy zainteresowanie wzbudzają jego właściwości lecznicze. Warto jednak podkreślić, że szafran można przyjmować doustnie jedynie w niewielkich ilościach, ponieważ jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij