Świńska grypa - pytania i odpowiedzi - portal DOZ.pl
Świńska grypa - pytania i odpowiedzi
Roman Wodowski

Świńska grypa - pytania i odpowiedzi

Wirus świńskiej grypy N1H1 stał się przyczyną pandemii grypy w czerwcu 2009 roku, kiedy to pojawił się w Meksyku i Stanach Zjednoczonych, a następnie przeniósł się w inne rejony, w tym także do Europy. Wirus doprowadził wówczas do śmierci ponad 18, 5 tys. osób w 214 krajach. Ostatnie doniesienia dotyczące zachorowań na grypę wywołaną wirusem AH1N1 wzbudziły duży niepokój. Co powinniśmy wiedzieć na ten temat?

Co to jest świńska grypa?

Grypa jest wirusową chorobą zakaźną, rozpowszechnioną na całym świecie. Wyróżnia się 3 typy wirusa grypy: A, B i C. Wirusy typu B i C są typowo ludzkie, natomiast wirusy typu A występują zarówno u człowieka, jak i zwierząt – przede wszystkim u ptaków wodnych, a także u kur i świń. Podobnie jak u ludzi, wirusy wywołują u świń sezonowe epidemie grypy charakteryzujące się dużą liczbą zachorowań, ale niewielką śmiertelnością. Świńska grypa stanowi potoczne określenie zakaźnej choroby układu oddechowego występującej u świń, ale mogącej przenosić się również na człowieka. W 2009 r. WHO ogłosiła pandemię wywoływaną nowym wariantem wirusa grypy A/H1N1v (H1N1 2009, tzw. grypa świńska), który zdominował sezon 2009/2010. Ten wirus krążył w środowisku od 5 lat i uwzględniono go w składzie szczepionek przeciwko grypie przeznaczonych na ten sezon epidemiczny.

Jak dochodzi do zarażenia człowieka świńską grypą?

W przeszłości świńska grypa rzadko rozwijała się u ludzi.  Jeśli już - to najczęściej poprzez bliski kontakt z zakażonymi zwierzętami (narażeni byli więc pracownicy ubojni, hodowcy). Problemem stał się jednak fakt przenoszenia wirusa z człowieka na człowieka. Rozprzestrzenia się on najczęściej drogą kropelkową, ale możliwe jest także zarażenie się poprzez dotyk.

Polecane dla Ciebie

Co mogło spowodować gwałtowny wzrost zachorowań na świńską grypę?

Otóż materiał genetyczny wirusa grypy podlega częstym mutacjom, co pozwala mu unikać systemu immunologicznego gospodarza. Co więcej, różne odmiany wirusa grypy potrafią wymieniać się między sobą swoimi genami. W tym przypadku organizm świni mógł posłużyć za "wylęgarnię" nowych odmian.  Zdaniem badaczy, nowy, agresywny szczep wirusa A H1N1 powstał wskutek wymiany informacji genetycznej pomiędzy trzema typami wirusów: świńskim, ptasim i ludzkim. Nowy wirus przenosi się łatwo z człowieka na człowieka, nie wymagając już kontaktu z organizmem zwierzęcia.

Kto może być bardziej podatny?

Zwykła grypa sezonowa najczęściej atakuje dzieci oraz osoby starsze, charakteryzujące się słabszym układem odpornościowym.  W przypadku świńskiej grypy nie musi to być regułą.  Ostatnie zachorowania na nową odmianę świńskiej grypy dotyczyły najczęściej ludzi poniżej 60 roku życia.  Zdaniem badaczy, osoby starsze mogą mieć bowiem wyższy poziom przeciwciał skierowanych przeciwko wirusowi typu A. Trzeba jednak podkreślić, że jeśli osoba powyżej 60 roku zachoruje na świńską grypę, to jej przebieg może być bardzo groźny. Szczególnie wysokie ryzyko zachorowania dotyczy kobiet w ciąży oraz ludzi ze schorzeniami współistniejącymi.

Jakie są objawy grypy świńskiej?

Objawy grypy świńskiej są takie jak objawy „zwykłej” grypy i obejmują:

 • gorączkę,
 • kaszel,
 • ból gardła,
 • bóle mięśni,
 • ból głowy,
 • dreszcze,
 • zmęczenie.

Co mogę zrobić? Jak mogę zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Przede wszystkim obowiązuje wzmożona higiena. Często myj dłonie (mydło, specjalne żele), unikaj skupisk i kontaktu z osobami,  u których występują objawy podobne do grypy sezonowej (gorączka, osłabienie, kaszel, katar, ból gardła, u niektórych nudności, wymioty i biegunka).

Podejrzewam, że mam grypę świń. Co powinienem zrobić? Kiedy należy skorzystać z porady lekarskiej?

Opisywane objawy mogą być również spowodowane przez wiele innych czynników. Nie popadaj w panikę! Osoby, u której wystąpiły objawy infekcji górnych dróg oddechowych (gorączka, katar, kaszel, bóle mięśniowe, ból gardła, itd.) powinny zgłosić się do swoich lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Leczenie grypy świńskiej podobnie jak sezonowej ma najczęściej charakter objawowy. Stosuje się leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwkaszlowe. Konieczne jest położenie się chorego do łóżka.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

  Paracetamol jest jednym z bardziej popularnych leków sprzedawanych  bez recepty (OTC). Stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu, można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Fakty i mity o kacu

  Niezależnie od wyników badań dotyczących odżywczych właściwości alkoholu i jego pozytywnego działania na nasz organizm, ogólnie wiadomo, że alkohol spożywany w nadmiarze jest szkodliwy. Najlepszym sposobem uniknięcia nieprzyjemnych skutków alkoholowych ekscesów (czyli tzw. kaca) jest spożywanie drinków w odpowiednich ilościach.

 • Sposoby na kaca – jak radzić sobie z syndromem dnia poprzedniego?

  „Ach, co to była za noc!” – wspominamy z rozmarzeniem Sylwestra. Często temu rozmarzeniu towarzyszą jednak przykre pamiątki w postaci tępego bólu głowy, nudności, wzmożonego pragnienia i ogólnego złego samopoczucia. Każdy z nas może doświadczać zupełnie innego wachlarza objawów związanego z odchorowywaniem naszych wcześniejszych szaleństw.

 • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

  Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

 • Domowe sposoby na hemoroidy – jak wyleczyć hemoroidy? Poznaj naturalne metody na pozbycie się żylaków odbytu

  Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, pod warunkiem jednak, że zastosujemy je odpowiednio wcześnie – w momencie pojawienia się pierwszych objawów hemoroidów (zazwyczaj jest to świąd i pieczenie odbytu). Wśród naturalnych metod walki z żylakami odbytu znajdują się zimne okłady z lodu, nasiadówki, ciepłe kąpiele z dodatkiem olejków, a także maści i czopki dostępne w aptece bez recepty.

 • Siemię lniane – właściwości i zastosowanie ziaren lnu. Jak przygotować siemię lniane?

  Siemię lniane, czyli nasiona lnu pospolitego, to niewielkie ziarenka o brązowej lub lekko złotej barwie. Z powodu wielu właściwości prozdrowotnych zaliczane są do superfoods – wykorzystywane są we wspomagającym leczeniu wielu schorzeń, np. układu pokarmowego czy sercowo–naczyniowego, mają także pozytywne działanie na włosy oraz skórę. Jakie są właściwości siemienia lnianego? Jak przygotować siemię lniane?

 • Żele do dezynfekcji – jakie wybrać? Czy wszystkie ochronią przed koronawirusem?

  Mydło, płyny antybakteryjne i żele do dezynfekcji na stałe zagościły w naszym życiu. Choć oferta rynkowa jest ogromna, to nie wszystkie dostępne produkty skutecznie usuwają koronawirusa z powierzchni użytkowych, a przede wszystkim z naszych dłoni. Jak wybrać mądrze? Jakimi kryteriami się kierować?

 • Zioła na uchyłki jelita grubego

  Zła dieta, która jest oparta na produktach wysokoprzetworzonych i o niskiej zawartości błonnika pokarmowego, może doprowadzić do wystąpienia uchyłkowatości jelit, będącej chorobą cywilizacyjną. Uważa się również, że pewne znaczenie w pojawianiu się uchyłków jelit mają predyspozycje genetyczne, co udowodniło zidentyfikowanie genów odpowiedzialnych za powstawanie uchyłkowatości. Jakie zioła będą najlepsze dla prawidłowej pracy jelit i dlaczego przy siemieniu lnianym należy pić dużą ilość wody?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij