Heparinum GSK, 300 j.m./g, krem, 20 g

heparyna, krem, stłuczenie, żylaki

24,49 zł

Produkt chwilowo niedostępny

Powiadom o dostępności

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Producent

GLAXO WELLCOME POZNAN
Grunwaldzka 189
Poznań

Opis

Heparinum GSK to lek w postaci kremu na skórę do stosowania między innymi w żylakach kończyn dolnych, obrzękach czy stłuczeniach. Krem zawiera heparynę o działaniu przeciwzakrzepowym oraz przeciwzapalnym, w efekcie łagodzi ból i wspiera zmniejszenie obrzęku. 

Skład

Substancją czynną leku jest heparyna sodowa (Heparinum natricum).
1 g kremu zawiera 300 j. m. heparyny sodowej.

Substancje pomocnicze: glicerolu monostearynian, polisorbat 60, sorbitanu stearynian, alkohol cetostearylowy, alkohol benzylowy, parafina ciekła, kwas cytrynowy bezwodny, woda oczyszczona. 

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. 

Kerem Heparinum GSK jest przeznaczony wyłącznie do stosowania na skórę. Na chorobowo zmienione miejsca należy równomiernie pokryć cienką warstwę kremu. Lek stosować od 1 do 3 razy na dobę. 

Czas trwania leczenia zależy od schorzenia. W przypadku zapalenia żył, zakrzepowego zapalenia żył, żylaków kończyn, obrzęków, krwiaków podskórnych i stłuczeń krem należy aplikować przez 1 do 2 tygodni. W terapii ostrych obrzęków po tępych urazach – zaleca się stosowanie leku do 10 dni.

Działanie

Krem zawiera heparynę, działającą przeciwzakrzepowo oraz przeciwzapalnie. Heparinum GSK skraca czas wchłaniania krwiaków śródskórnych oraz obrzęków i odgrywa ważną rolę w likwidowaniu miejscowych stanów zapalnych. Lek łagodzi ból i przyczynia się do szybszego ustąpienia obrzęku zapalnego. 

Wskazania

Wskazaniami do zastosowania kremu Heparinum GSK jest terapia wspomagająca w chorobach żył powierzchniowych, takich jak:

  • zapalenie żył, zakrzepowe zapalenie żył, żylaki kończyn dolnych,
  • obrzęki, stłuczenia, krwiaki podskórne.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Heparinum GSK:

  • jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
  • na otwarte rany, na błony śluzowe ani w okolicach oczu, ponieważ lek zawiera alkohol;
  • jeśli pacjent ma zmiany skórne o nieustalonej przyczynie;
  • na zakażone rany.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Jeśli wystąpi którykolwiek z niżej wymienionych objawów niepożądanych, należy natychmiast przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem.

Rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 1000 pacjentów): reakcje nadwrażliwości (uczuleniowe) objawiające się: wysypką, zaczerwienieniem, świądem, suchością skóry lub pieczeniem. Objawy te występują rzadko, zwłaszcza po długotrwałym stosowaniu leku.

Inne działania niepożądane wystąpiły u niewielkiej liczby pacjentów, jednak ich częstość nie jest znana.: grudkowo - plamkowe zmiany na skórze z obecnością krwi, wyprysk skórny połączony z zapaleniem naczyń krwionośnych spowodowanym rozpadem białych krwinek (zwane leukocytolitycznym zapaleniem naczyń krwionośnych). Objawy te występują u niektórych pacjentów chorujących na czerwienicę prawdziwą (zwiększenie liczby krwinek czerwonych i białych oraz płytek krwi, powodujące zatory i zakrzepy).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Krem należy stosować ostrożnie, jeśli pacjent ma skazę krwotoczną (skłonność do krwawień.
  • 100 mg kremu zawiera 1 mg alkoholu benzylowego i 5 mg alkoholu cetostearylowego. Z uwagi na zawartość alkoholu benzylowego nie należy podawać wcześniakom lub noworodkom. Lek może powodować zatrucia i reakcje alergiczne u niemowląt i dzieci do 3 lat.
  • Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego, lek może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Przechowywanie:

  • Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
  • Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Nie zamrażać.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Heparinum GSK może wchodzić w interakcje z:

  • lekami przeciwzakrzepowymi (leki stosowane w celu zmniejszenia krzepliwości krwi, np. warfaryna),
  • kwasem acetylosalicylowym (stosowany w łagodzeniu bólu i obniżaniu gorączki, jak np. aspiryna).  

Heparinum GSK stosowany na duże powierzchnie skóry może zwiększyć ryzyko krwawień.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat. 

Cechy produktu

Polecane artykuły
  • Według ustaleń badaczy pochodzących z Wielkiej Brytanii heparyna blokuje białko spike koronawirusa SARS-CoV-2, które po połączeniu się z odpowiednim receptorem na powierzchni komórki gospodarza, umożliwia jej zakażenie. Czy heparyna znajdzie zastosowanie w leczeniu COVID-19?

  • Koagulogram to pakiet dziewięciu szczegółowych oznaczeń, których wyniki umożliwią dokonanie oceny stanu układu krzepnięcia krwi w organizmie. Badanie zaleca się pacjentom, u których planuje się przeprowadzanie zabiegu chirurgicznego, z podejrzeniem chorób wątroby, niedoborami witaminy K lub tym, którzy mimo braku urazu zauważają na swoim ciele siniaki lub wybroczyny.  Ile kosztuje badanie, jak należy się do niego przygotować i jak interpretować wyniki koagulogramu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Pajączki na nogach to potoczna nazwa teleangiektazji (wenulektazji), czyli  poszerzonych naczynek żylnych. Do objawu w postaci pajączków na nogach dochodzi na skutek pęknięcia kruchego naczynia krwionośnego tuż pod powierzchnią skóry, pojawia się wówczas widoczna gołym okiem fioletowa  żyłka, która traktowana jest często jako defekt kosmetyczny. Pajączki mogą jednak być również pierwszym objawem wskazującym na choroby żył. W leczeniu pajączków naczyniowych wykorzystuje się leki zmniejszające przepuszczalność ścian naczyń i polepszające krążenie w naczyniach.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl