Domowe Laboratorium, Test FOB na krew utajoną w kale, 1 szt.

test diagnostyczny, wyrób medyczny, test, krew w kale

To jest wyrób medyczny. Stosuj go zgodnie z instrukcją użycia lub etykietą.

Produkt usunięty z oferty doz.pl

O produkcie

Pokaż wszystkie produkty DOMOWE LABORATORIUM

Producent

Hydrex Diagnostics Sp. z o.o.
Aleja Stanów Zjednoczonych 61a
04-028 Warszawa

Opis

Domowe Laboratorium, Test FOB

Wyrób medyczny w postaci jednorazowego domowego testu do samokontroli. Test przeznaczony jest do wykrywania krwi utajonej w kale i stanowi narzędzie w profilaktyce zachorowań na nowotworu jelita grubego. Wykrywa wyłącznie hemoglobinę ludzką, przez co nie wymaga zachowania odpowiedniej diety.
Czułość testu określa 40 ng hemoglobiny w 1 ml roztworu ekstrakcyjnego.

Zawartość opakowania

1 aluminiowa szczelnie zamknięta kopertka, w której znajduje się: 1 płytka testowa i 1 środek pochłaniający wilgoć; pojemnik z diluentem i z aplikatorem do pobierania próbek kału; instrukcja wykonania testu.

Wskazania

Test na krew utajoną w kale FOB Test należy wykonać u osób, które obserwują u siebie objawy związane z chorobami jelita grubego.
Osoby po 35. roku życia, nawet jeśli nie mają tego typu objawów, powinny wykonywać badanie na krew utajoną w kale raz w roku, natomiast w przypadku osób po 50. roku życia takie badania są koniecznością.

Wskazaniem do wykonania badania na krew utajoną w kale są także predyspozycje rodzinne, ponieważ ok. 10% zachorowań na raka jelita grubego ma charakter rodzinny. W przypadku, gdy w rodzinie wystąpił rak jelita grubego, badanie na krew utajoną w kale powinno być wykonywane u osób już po 25. roku życia.

Objawy związane z chorobami jelita grubego to: uczucie niepełnego wypróżniania, nietrzymanie stolca i gazów, ból przy wypróżnianiu, śluzowate stolce, bóle w dole brzucha, niezamierzone chudnięcie, wzdęcia brzucha, brak łaknienia, zmiana rytmu wypróżnień, naprzemienne biegunki i zaparcia lub powiększenie wątroby.

Sposób użycia wyrobu medycznego

  1. Pobieranie próbki kału:
  • Weź do ręki pojemnik do pobierania próbek kału w taki sposób, aby niebieska nakrętka była na górze, a biała na dole. Odkręć niebieską nakrętkę i za pomocą aplikatora umieszczonego w tej nakrętce pobierz próbkę kału do badania.
  • Aby pobrać próbkę do badania, należy „wkręcić" końcówkę aplikatora w trzy różne miejsca badanego kału na głębokość ok. 1 cm. Należy przy tym zwrócić uwagę, aby kał pokrywał powierzchnię aplikatora tylko cienką warstwą. Uwaga: Zbyt duża ilość kału na aplikatorze, wprowadzona później do pojemnika z roztworem, może dać nieważny wynik testu.
  • Aplikator z pobraną w powyższy sposób próbką kału wprowadź z powrotem do pojemnika z roztworem ekstrakcyjnym, szczelnie zakręć i energicznie potrząśnij w celu dokładnego wymieszania.
  1. Wykonanie badania:
  •  Wyjmij płytkę testową z aluminiowej kopertki i umieść ją na poziomej powierzchni. W kopertce znajduje się również środek pochłaniający wilgoć, który należy wyrzucić do domowych śmieci. Badanie powinno być wykonane w ciągu godziny.
  • Trzymając pojemnik do pobierania próbek tak jak poprzednio (niebieska nakrętka na górze, biała na dole), odkręć tym razem białą nakrętkę, która zabezpiecza końcówkę pojemnika przed przypadkowym odłamaniem.
  • Energicznie potrząśnij pojemnikiem, aby dokładnie wymieszać próbkę kału z płynem. Następnie chwytając przez chusteczkę higieniczną za końcówkę pojemnika, odłam ją.
  • Ściskając ścianki pojemnika nakropl 3 pełne krople roztworu do okrągłego okienka na płytce testowej. W czasie nakraplania nie dotykaj końcówką do płytki testowej.
    Zacznij odmierzać czas.
  • Odczytaj wynik testu po 5 minutach. Nie bierz pod uwagę wyniku otrzymanego po czasie dłuższym niż 10 minut. Pozostałą w pojemniku na próbki resztę płynu wylej do toalety i spłucz wodą. Po odczytaniu wyniku, test i pusty pojemnik wyrzuć do domowych śmieci.
  1. Interpretacja wyników:
  • Wynik ujemny: W okienku wynikowym pojawia się tylko jedna linia: prążek kontrolny C. Prążek testowy T nie pojawia się. W badanej próbce nie wykryto krwi utajonej.
  • Wynik dodatni: W okienku wynikowym pojawiają się dwa zabarwione na różowo prążki: kontrolny C i testowy T. Intensywność zabarwienia prążka testowego T nie ma znaczenia. Prążek testowy T może  być  słabszy, taki sam lub silniejszy niż prążek kontrolny C. Nawet bardzo słaby prążek T należy interpretować jako dodatni wynik testu. W badanej próbce kału wykryto krew utajoną.
  • Wynik nieważny: W okienku wynikowym nie pojawia się żadna linia lub pojawia się tylko linia testowa T. W takim przypadku nie ma możliwości interpretacji wyniku testu i badanie należy powtórzyć z nowej próbki kału i używając nowego testu.

Przeciwwskazania i środki ostrożności

Przed zastosowaniem należy zapoznać się z treścią instrukcji użycia lub etykietą.
Test służy wyłącznie do użytku zewnętrznego.
Opakowanie z testem należy przechowywać w temperaturze 2-30°C. Nie zamrażać.
Nie używać testu w przypadku, gdy kopertka foliowa jest uszkodzona, ponieważ wilgoć z powietrza mogła uszkodzić test.
Test jest przeznaczony tylko do jednokrotnego użycia. Zużyty test usuwać jak każdy inny odpad domowy.
Test przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Cechy produktu

Polecane artykuły
  • Nie milknie zamieszanie wokół wycieku danych prawie 200 tysięcy pacjentów z serwerów ALAB laboratoria. Wczoraj odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiciele firmy podali kolejne szczegóły dotyczące minimalizowania skutków tej sytuacji. Dotychczas nie ujawniono jednak przyczyny tego największego w historii cyberprzestępstwa dotyczącego kradzieży danych osobowych pacjentów.

  • Rak okrężnicy jest drugim co do częstości nowotworem oraz drugą przyczyną zgonu w krajach zachodnich, a niestety ilość zachorowań na ten typ raka wciąż rośnie. Dlatego najważniejsza jest profilaktyka lub wczesne wykrycie, które zapewnia wysoką wyleczalność. Pierwsze symptomy raka okrężnicy są nietypowe i zależą od jego lokalizacji. Jak objawia się rak okrężnicy? Jak mu zapobiec?

  • Sigmoidoskopia (lub fiberosigmoidoskopia) to badanie, które pozwala zobrazować końcowy odcinek jelita grubego przy użyciu giętkiego przewodu z kamerą na końcu. Przeważnie jest bezbolesne i związane tylko z niewielkim dyskomfortem, jednak u niektórych pacjentów musi być wykonywane nawet w znieczuleniu ogólnym. Sigmoidoskopia jest tańsza, mniej obciążająca i wymagająca mniejszego przygotowania niż kolonoskopia. Na czym dokładnie polega to badanie? Co warto o nim wiedzieć?

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.