Herbapini (Sirupus Pini compositum), syrop, 116 ml (150 g)

kodeina, sosna, koper włoski, syrop, kaszel, kaszel suchy

9,49 zł
6,33 zł / 100 g

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego
 • ODBIÓR W APTECE
  Odbiór w aptece

  Sprawdź lokalizację

 • WYSYŁKA KURIEREM
  Kurier DHL
  Kurier PHARMALINK
 • ODBIÓR W PUNKCIE
  Paczkomat INPOST
  Odbiór w punkcie DHL

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

POLPHARMA SA
Pelplińska 19
83-200 Starogard Gdański

Producent

HERBAPOL LUBLIN
Diamentowa 25
Lublin

Opis

Syrop Herbapini (Sirupus Pini compositum) to lek przeciwkaszlowy. Syrop zawiera fosforan kodeiny, podawany doraźnie w suchym męczącym kaszlu, jaki towarzyszy nieżytom górnych dróg oddechowych. Herbapini przeznaczony jest dla młodzieży w wieku powyżej 12 lat oraz dorosłych.

Skład

Substancjami czynnymi leku są wyciąg sosnowy (Pini extractum fluidum), nalewka koprowa (Foeniculi tinctura), kodeiny fosforan (Codeini phosphas hemihydricus).

100 g syropu zawiera: fosforan kodeiny (Codeini phosphas hemihydricus) - 0,05 g; wyciąg płynny z Pinus sylvestris L., turiones (pędy sosny, suche) (DER: 1:1,6) - 6,6 g, [ekstrahent: etanol 90% (v/v)]; nalewkę z Foeniculum vulgare Miller subsp. vulgare var. vulgare, fructus (owocu kopru włoskiego odmiany gorzkiej) (DER: 1:5) - 1 g, [ekstrahent: etanol 70% (v/v)].

15 ml syropu zawiera 9 mg fosforanu kodeiny.

Substancje pomocnicze: kwas fosforowy 85%; wapnia mleczan pięciowodny; sacharoza; woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek podaje się doustnie. Zwykle stosowane dawkowanie syropu Herbapini u młodzieży w wieku powyżej 12 lat i osób dorosłych to 15 ml syropu 3 razy dziennie.

Działanie

Lek Herbapini działa przeciwkaszlowo.

Wskazania

Wskazaniem do zastosowania syropu Herbapini jest doraźne leczenie suchego, męczącego kaszlu w przebiegu nieżytów górnych dróg oddechowych.

Przeciwwskazania

Nie stosować leku Herbapini u osób uczulonych na substancje czynne lub inne opioidy, lub na rośliny z rodziny baldaszkowatych (Apiaceae/Umbelliferae) (anyż, kminek, seler, kolendra i koper), lub na anetol, lub którykolwiek z pozostałych składników. Przeciwwskazaniem do zastosowania leku

u pacjentów z: astmą lub tendencją do skurczu oskrzeli, w ostrej niewydolności oddechowej, przewlekłymi zaparciami, ryzykiem wystąpienia porażennej niedrożności jelit, chorobami ukłądu oddechowego przebiegających z zaleganiem gęstej wydzieliny w drzewie oskrzelowym oraz z utrudnionym oddychaniem, uzależnieniem od leków oraz środków opioidowych, szybkim metabolizmem kodeiny do morfiny, ciężkimi zaburzeniami wątroby.

Ze względu na zawartość etanolu lek nie może być stosowany przy uszkodzeniu wątroby, w alkoholizmie, padaczce, uszkodzeniach mózgu i chorobach umysłowych.

Należy unikać stosowania leku u pacjentów z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym lub z urazem głowy (oprócz ryzyka wystąpienia depresji oddechowej i zwiększonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego, może mieć on wpływ na źrenice i inne reakcje organizmu istotne dla oceny neurologicznej).

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Fosforan kodeiny może powodować wystąpienie następujących działań niepożądanych:

 • wysypka, pokrzywka, świąd, trudności w oddychaniu, zwiększone pocenie się, zaczerwienienie skóry lub zaczerwienienie twarzy, obrzęk twarzy; gorączka, powiększenie śledziony i węzłów chłonnych;
 • hiperglikemia (zwiększenie ilości cukru we krwi);
 • jadłowstręt;
 • splątanie, senność, złe samopoczucie, zmęczenie, zawroty głowy, zmiany nastroju, omamy, pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego (niepokój ruchowy/pobudzenie), drgawki, depresja, bóle głowy, lub koszmary, podniesione ciśnienie wewnątrzczaszkowe, tolerancja lub uzależnienie, zaburzenia nastroju, hipotermia;
 • zwężenie źrenic, niewyraźne lub podwójne widzenie;
 • bradykardia, kołatanie serca, niedociśnienie, hipotonia ortostatyczna, tachykardia;
 • depresja oddechowa przy wyższych dawkach;
 • zaparcia (w tym zaparcia wynikające z długotrwałego stosowania), skurcz dróg żółciowych, nudności, wymioty, suchość w ustach, ból brzucha, zapalenie trzustki;
 • drżenie mięśni lub sztywność mięśni;
 • skurcz moczowodów, efekt antydiuretyczny, zatrzymanie moczu;
 • spadek libido i potencji, zaburzenia seksualne, zaburzenia erekcji.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Pacjenci z niewydolnością nerek, nadczynnością tarczycy, bólem brzucha, przerostem prostaty, astmą oskrzelową, chorobą obturacyjną płuc, drgawkami, urazami głowy oraz po zabiegach chirurgicznych w obrębie przewodu pokarmowego lub moczowo-płciowego przed zastosowaniem leku powinny skontaktować się z lekarzem.

Opioidy, czyli także kodeina zawarta w syropie mogą powodować skurcz dróg żółciowych, więc należy unikać stosowania leku przy zaburzeniach dróg żółciowych. Natomiast w przypadku guza chromochłonnego mogą pobudzać uwalnianie endogennej histaminy.

Kodeina jest przekształcana w morfinę w wątrobie z udziałem enzymu. Morfina jest substancją, która warunkuje działanie kodeiny. U niektórych osób występuje odmiana tego enzymu, co może powodować u nich różne działanie. U niektórych osób morfina nie powstaje lub powstaje w bardzo małych ilościach i wówczas nie będzie miała działania przeciwkaszlowego. U innych osób jest bardziej prawdopodobne wystąpienie ciężkich działań niepożądanych ze względu na bardzo duże ilości powstającej morfiny. Jeśli u pacjenta wystąpi którekolwiek z następujących objawów niepożądanych, należy przerwać stosowanie tego leku i natychmiast zasięgnąć porady lekarza: powolny lub płytki oddech, dezorientacja, senność, zwężenie źrenic, nudności lub wymioty, zaparcia, brak apetytu.

Długotrwałe stosowanie leku, zwłaszcza w dużych dawkach, może prowadzić do uzależnienia. Z tego względu nie zaleca się stosowania przez okres dłuższy niż 7 dni i przekraczania zalecanych dawek.

Przechowywanie:

Przechowywać w sposób niedostępny dla małych dzieci.
Przechowywać w temperaturze pokojowej.
Chronić od światła i wilgoci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Herbapini może wchodzić w interakcje z:

 • inhibitorami MAO (także w przeciągu 14 dni po ich zastosowaniu),
 • alkoholem,
 • lekami przeciwhistaminowymi starej generacji,
 • lekami nasennymi i przeciwlękowymi,
 • lekami przeciwcholinergicznymi,
 • metoklopramidem i domperydonem,
 • lekami przeciwbiegunkowymi (np. loperamidem, kaolinem);
 • lekami znieczulającymi;
 • trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi;
 • lekami przeciwpsychotycznymi;
 • antagonistami receptorów opioidowych np., buprenorfiną, naltreksonem, naloksonem;
 • chinidyną;
 • lekami przeciwnadciśnieniowymi;
 • cyprofloksacyną;
 • rytonawirem;
 • meksyletyną;
 • cymetydyną.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat, natomiast u młodzieży w wieku powyżej 12 lat z zaburzeniami czynności układu oddechowego w leczeniu objawowym kaszlu i (lub) przeziębienia.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Ze względu na możliwość wystąienia senności należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi maszyn.

Cechy produktu

Polecane artykuły
 • Kodeina to jeden z alkaloidów wyizolowanych z opium — soku mlecznego niedojrzałych makówek maku lekarskiego. Próby jego stosowania sięgają już starożytności, kiedy to opisywano działanie przeciwbólowe opium. Sok z naciętych makówek wykorzystywano przed zabiegami chirurgicznymi lub wytwarzano z niego nalewkę do popijania.

 • Kaszel to odruch obronny, który pozwala na oczyszczenie dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny lub z ciał obcych. Kaszel polega na nabraniu głębokiego wdechu, a następnie na wykonaniu wydechu przy początkowym krótkim zamknięciu głośni. Wytworzone wysokie ciśnienie w klatce piersiowej i w płucach w momencie otwarcia głośni gwałtownie wyrzuca powietrze, które porywa napotkane na swej drodze cząstki.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij