×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj
Fervex Junior, granulat bez cukru, 8 saszetek
Fervex Junior, granulat bez cukru, 8 saszetek
14.99 zł

Fervex Junior, granulat bez cukru, 8 saszetek

Fervex Junior, granulat bez cukru, 8 saszetek
14.99 zł
BEZPŁATNIE
Kurier DHL
9.99 zł

Fervex Junior - Paracetamolum, Pheniramini maleas, Acidum ascorbicum - zastosowanie i działanie

Skład:

paracetamol witamina C (kwas askorbinowy) maleinian feniraminy

Postać:

granulat do przygotowania roztworu doustnego

Kategoria:

Ośrodkowy układ nerwowy

Specjalności:

Medycyna rodzinna

Działanie:

przeciwbólowe przeciwgorączkowe udrażnia przewody nosowe hamuje odruch kichania

Wskazania do stosowania:

Doraźne leczenie objawowe chorób górnych dróg oddechowych: przeziębienia, zapalenia błon śluzowych nosa i gardła, alergicznego nieżytu nosa oraz objawów grypopodobnych u dzieci w wieku od 6 do 15 roku życia.

Dawkowanie:

Doustnie. Dzieci w wieku od 6 do 10 lat: 1 saszetka 2 razy na dobę. Dzieci w wieku 10-12 lat: 1 saszetka 3 razy na dobę. Dzieci w wieku 12-15 lat: 1 saszetka 4 razy na dobę. Przerwy w podawaniu kolejnych dawek powinny wynosić co najmniej 4 godziny. W przypadku upośledzenia czynności nerek, należy zachować co najmniej ośmiogodzinne przerwy między dawkami. Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance ciepłej lub chłodnej wody, wypić. Uwaga! Nie stosować dłużej niż 3 dni bez porozumienia z lekarzem. Nie stosować z innymi preparatami zawierającymi paracetamol. Nie stosować u dzieci poniżej 6 roku życia. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza:

Gdy Twoje dziecko ma nadwrażliwość na składniki preparatu, cukrzycę, schorzenia wątroby i/lub nerek, fenyloketonurię (preparat zawiera aspartam). Gdy Twoje dziecko leki o działaniu przeciwcholinergicznym, leki przeciwpadaczkowe.

Skutki uboczne:

Sporadycznie skórne reakcje uczuleniowe (pokrzywka, rumień), efekty atropinopodobne (suchość w jamie ustnej, zaburzenia akomodacji oka). Istnieją pojedyncze opisy zmian w obrazie morfologicznym krwi po podaniu paracetamolu. Stosowany w dużych dawkach lub długotrwale może upośledzić czynność wątroby i/lub nerek. Lek może powodować senność.

Opis

Fervex Junior to lek w postaci granulatu do sporządzania roztworu doustnego dla dzieci od 6 roku życia. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, udrażnia przewody nosowe, hamuje odruch kichania i łzawienie oczu, uzupełnia niedobory witaminy C.

Nie zawiera cukru.

Skład

Substancją czynną leku są paracetamol (Paracetamolum), kwas askorbowy (Aciudum ascorbicum), maleinian feniraminy (Pheniramini maleas)

Jedna saszetka zawiera 280 mg paracetamolu, 100 mg kwasu askorbowego, 10 mg maleinianu feniraminy.

Substancje pomocnicze: mannitol, kwas cytrynowy bezwodny, powidon, magnezu cytrynian bezwodny, acesulfam potasowy, aromat malinowy*.
*skład aromatu malinowego: maltodekstryna, aromat malinowy 054428A, Permastabil 505528RI, skrobia modyfikowana (E1450), czerwień Allura AC (E129), błękit brylantowy FCF (E133), żółcień pomarańczowa FCF (E110), sodu chlorek i (lub) sodu siarczan.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dzieci od 6 do 10 lat: 1 saszetka dwa razy na dobę.

Dzieci od 10 do 12 lat: 1 saszetka trzy razy na dobę.

Dzieci od 12 do 15 lat: 1 saszetka cztery razy na dobę.

  • Nie należy stosować dłużej niż 3 dni bez porozumienia z lekarzem.
  • Pomiędzy podaniem kolejnych dawek zachować przynajmniej czterogodzinne odstępy.
  • Zawartość saszetki należy rozpuścić w dostatecznej ilości zimnej lub gorącej wody.
  • W przypadku ciężkiej niewydolności nerek (klirens kreatyniny poniżej 10 ml/min) przerwy pomiędzy podaniem kolejnych dawek leku powinny wynosić przynajmniej 8 godzin.
  • W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe należy zwrócić się do lekarza.

Działanie

Lek Fervex Junior jest lekiem złożonym.

  • Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.
  • Maleinian feniraminy zmniejsza przekrwienie i obrzęk błon śluzowych przez co udrażnia przewody nosowe, hamuje odruch kichania i łzawienie oczu.
  • Kwas askorbowy uzupełnia niedobory witaminy C w organizmie.

Wskazania

Lek Fervex Junior stosuje się do doraźnego leczenia objawów grypy, przeziębienia i stanów grypopodobnych (ból głowy, gorączka, zapalenie błony śluzowej nosa i gardła) u dzieci powyżej 6 lat.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku Fervex Junior, jeśli występuje:

  • Nadwrażliwość (uczulenie) na substancje czynne lub którąkolwiek z substancji pomocniczych.
  • Ciężka niewydolność wątroby lub nerek.
  • Jaskra z wąskim kątem.
  • Rozrost gruczołu krokowego z towarzyszącą retencją moczu.
  • Fenyloketonuria, ze względu na zawartość aspartamu.
  • Nietolerancja fruktozy, zespół złego wchłaniania glukozy - galaktozy lub niedobór sacharazy - izomaltazy, ze względu na zawartość sacharozy w leku.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Działania niepożądane związane z feniraminą:

Działania neurowegetatywne:

  • uspokojenie lub senność, bardziej nasilone w początkowym okresie leczenia,
  • objawy antycholinergiczne, takie jak suchość błon śluzowych, zaparcia, zaburzenia akomodacji, rozszerzenie źrenic, kołatanie serca, ryzyko zatrzymania moczu,
  • niedociśnienie ortostatyczne,
  • zaburzenia równowagi, zawroty głowy, zaburzenia pamięci lub koncentracji uwagi, częściej u osób w wieku podeszłym,
  • zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenia,
  • splątanie, omamy,
  • rzadziej objawy o typie pobudzenia: niepokój ruchowy, nerwowość, bezsenność.

Reakcje nadwrażliwości (rzadkie):

  • rumień, świąd, wyprysk, plamica, pokrzywka,
  • obrzęk, rzadziej obrzęk Quinckego (obrzęk warg, języka czy krtani),
  • wstrząs anafilaktyczny (rodzaj ogólnoustrojowej reakcji alergicznej typu natychmiastowego z zaburzeniami krążenia i oddychania).

Objawy ze strony układu krwiotwórczego:

  • leukocytopenia (zmniejszona liczba białych krwinek), neutropenia (zmniejszona liczba granulocytów),
  • małopłytkowość (zmniejszona liczba płytek krwi),
  • niedokrwistość hemolityczna.

Działania niepożądane związane z paracetamolem:

  • Opisywano nieliczne przypadki reakcji nadwrażliwości, takich jak: wstrząs anafilaktyczny, obrzęk Quinckego, rumień, pokrzywka i wysypka skórna. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów, należy natychmiast zaprzestać podawania tego leku i leków o podobnym składzie.
  • Obserwowano wyjątkowo rzadkie przypadki małopłytkowości (zmniejszona liczba płytek krwi), leukocytopenii i neutropenii.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Należy zachować ostrożność w przypadku podawania leku u osób z zaburzeniami czynności nerek.
  • W przypadku chorych na cukrzycę należy uwzględnić obecność w leku cukru, którego zawartość wynosi 2,4 g w jednej saszetce.
  • Lek zawiera aspartam, który jest przeciwwskazany w fenyloketonurii.
  • Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
  • Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Lek Fervex Junior może wchodzić w interakcje z:

  • alkoholem
  • innymi lekami o działaniu uspokajającym w tym: pochodnymi morfiny (leki przeciwbólowe, przeciwkaszlowe), neuroleptykami, barbituranami, benzodiazepinami, lekami przeciwlękowymi, lekami nasennymi, lekami przeciwdepresyjnymi o działaniu uspokajającym (amitryptylina, doksepina, mianseryna, mirtazapina, trimipramina), lekami przeciwhistaminowymi, lekami przeciwnadciśnieniowymi o działaniu ośrodkowym, baklofenem i talidomidem
  • innymi lekami o działaniu atropinowym: leki przeciwdepresyjne o budowie podobnej do imipraminy, większość leków przeciwhistaminowych, leki przeciwparkinsonowskie, leki atropinopodobne o działaniu przeciwskurczowym, dizopiramid, neuroleptyki z grupy pochodnych fenotiazyny, klozapina
  • salicylamidem
  • ryfampicyną i innymi lekami indukującymi enzymy mikrosomalne
  • kofeiną
  • dużymi dawkami paracetamolu i niesteroidowych leków przeciwzapalnych
  • lekami przeciwzakrzepowymi z grupy kumaryny
  • inhibitorami MAO
  • warfarynyą
  • flufenazyną.

Lek zmniejsza pH moczu, co może mieć wpływ na wydalanie innych, równocześnie stosowanych leków.

Ciąża i karmienie piersią

Nie zaleca się stosowania leku w czasie ciąży.
Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia.

Wpływ na badania laboratoryjne

Lek może mieć wpływ na wyniki badania poziomu kwasu moczowego we krwi wykonywanego metodą obejmującą zastosowanie kwasu fosforo-wolframowego, jak również na badanie poziomu glukozy metodą oksydazowo-peroksydazową.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Lek nie może być stosowany u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Podczas przyjmowania leku może wystąpić senność wpływająca na sprawność psychofizyczną osób prowadzących pojazdy mechaniczne i obsługujących urządzenia mechaniczne.

Producent

BRISTOL-MEYERS SQUIBB POLSKA
Armii Ludowej 26
Warszawa
Cechy produktu
Płeć
Wiek
Typ produktu
Postać
Działanie/właściwości
Problem
Główny składnik
Część ciała
Układy narządowe
Pora stosowania
Sposób aplikacji