Solpadeine Forte Tabs, tabletki powlekane, 12 szt.

kodeina, paracetamol, tabletka, ból

Lek zawiera substancje psychoaktywne mogące prowadzić do uzależnień. Farmaceuta wydając zamówienie w aptece ma obowiązek odmówić sprzedaży leku, jeśli zamawiana ilość przekracza dopuszczoną prawem.

23,59 zł
Cena za szt.: 1,97 zł

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego
  • ODBIÓR W APTECE
    Odbiór w aptece

    Sprawdź lokalizację

  • WYSYŁKA KURIEREM
    Kurier DHL
    Kurier PHARMALINK
  • ODBIÓR W PUNKCIE
    Automaty DHL i punkty POP
    Paczkomat INPOST

O produkcie

Pokaż wszystkie produkty SOLPADEINE

Podmiot odpowiedzialny

Perrigo Poland Sp. z o.o.
Domaniewska 48
02-672 Warszawa
perrigopoland@perrigo.com

Opis

Solpadeine Forte to lek w postaci tabletek powlekanych o działaniu przeciwbólowym, który zawiera 2 substancje czynne. Paracetamol i kodeina odpowiadają za efekt przeciwbólowy. Lek stosuje się do uśmierzania bólu, który wymaga silniejszego działania niż jednoskładnikowe leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, jak na przykład: migrena, rwa kulszowa, ból zęba czy ból miesiączkowy. Solpadeine Forte można podawać krótkotrwale dzieciom powyżej 12 lat oraz dorosłym.

Skład

Substancjami czynnymi są paracetamol i kodeina.

Jedna tabletka zawiera 500 mg paracetamolu (Paracetamolum) i 12,8 mg kodeiny fosforanu półwodnego (Codeini phosphas hemihydricus).

Substancje pomocnicze: skrobia żelowana, kukurydziana, powidon K25, skrobia kukurydziana, talk, magnezu stearynian, kwas stearynowy, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa,  laktoza jednowodna, hypromeloza, makrogol 4000, żółcień chinolinowa (E 104), erytrozyna (E 127), tytanu dwutlenek (E 171).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Młodzież od 12 do 15 lat: jedna tabletka do 4 razy na dobę. Tej dawki nie należy podawać częściej niż w odstępach co 6 godzin. W grupie młodzieży w wieku 12-15 lat nie należy podawać więcej niż 4 dawki na dobę (co jest równoważne 2g paracetamolu i 51,2 mg półwodnego fosforanu kodeiny).

Młodzież od 16 do 18 lat: dwie tabletki do 4 razy na dobę. Tej dawki nie należy podawać częściej niż w odstępach co 6 godzin. Nie należy podawać więcej niż 4 dawki (co jest równoważne 4 g paracetamolu i 102,4 mg półwodnego fosforanu kodeiny) w ciągu 24 godzin.

Osoby dorosłe: dwie tabletki do 4 razy na dobę. Tej dawki nie należy podawać częściej niż w odstępach od 4 do 6 godzin. Nie należy podawać więcej niż 4 dawki (co jest równoważne 4 g paracetamolu i 102,4 mg półwodnego fosforanu kodeiny) w ciągu 24 godzin.

Minimalny odstęp między dawkami: 4 godziny.
Jeżeli ból lub gorączka trwa dłużej niż 3 dni albo wystąpiło pogorszenie lub inne objawy, leczenie należy przerwać i skonsultować się z lekarzem.

Osoby z zaburzeniami czynności nerek i/lub wątroby mogą wymagać innego schematu dawkowania. Wskazana jest konsultacja z lekarzem.

Działanie

Lek działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.

Wskazania

Lek Solpadeine Forte jest wskazany w krótkotrwałym uśmierzaniu umiarkowanego bólu, np. głowy, migreny, bólu zęba, mięśni, stawów i kości po urazach i związanego ze stanem zapalnym oraz w bolesnym miesiączkowaniu i rwie kulszowej.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku lub inne leki opioidowe oraz u kobiet karmiących piersią, u pacjentów z szybkim metabolizmem CYP2D6, depresja oddechową lub cierpiących na przewlekłe zaparcia. Stosowanie jest przeciwwskazane u pacjentów pediatrycznych (poniżej 18 roku życia) w okresie okołooperacyjnym migdałków podniebiennych i/lub gardłowych.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Należy przerwać stosowanie leku i natychmiast poinformować lekarza o wystąpieniu takich objawów, jak: uczucie suchości w jamie ustnej, nudności i wymioty w przypadku niedawnej operacji wycięcia woreczka żółciowego; ostre zapalenie trzustki (stan zapalny trzustki), które może skutkować poważnym bólem żołądka; reakcje alergiczne, które mogą mieć ciężki przebieg i mieć postać wysypki skórnej lub owrzodzeń w jamie ustnej, czasem z objawami grypopodobnymi lub świądem, czasem z obrzękiem ust lub twarzy albo zadyszką, łuszczeniem się skóry; problemy z oddychaniem. Te objawy są bardziej prawdopodobne, jeśli występowały u pacjenta wcześniej w czasie stosowania innych leków przeciwbólowych, jak ibuprofen i kwas acetylosalicylowy; niewyjaśnione powstawanie siniaków lub krwawienia; nudności, nagły spadek masy ciała, utrata apetytu i zażółcenie oczu i skóry; trudności w oddawaniu moczu; mętny mocz.

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów): trombocytopenia, wstrząs anafilaktyczny, alergie,  skurcz oskrzeli u pacjentów uczulonych na aspirynę i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), zaburzenia czynności wątroby, skórne reakcje nadwrażliwości, w tym wysypka skórna, świąd, potliwość, plamica, pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy, toksyczne martwicze oddzielenie się naskórka (TEN), zapalenie skóry wywołane lekami, zespół Stevensa-Johnsona (SJS), mętny mocz.

Częstość nieznana: nerwowość, zawroty głowy, zaparcia, nudności, wymioty, niestrawność, uczucie suchości w jamie ustnej, ostre zapalenie trzustki u pacjentów z obecnością cholecystektomii w wywiadzie, świąd, potliwość, trudności w oddawaniu moczu.

W przypadku przedłużonego stosowania kodeiny w wyższych dawkach może wystąpić uzależnienie od leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem przyjmowania leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli: u pacjenta występuje choroba wątroby lub nerek albo alkoholowa choroba wątroby czy zespół Gilbert’a (rodzinna niehemolityczna żółtaczka), pacjent posiada problemy jelitowe, w tym niedrożność jelita, u osób po operacji usunięcia woreczka żółciowego, pacjenta choruje na astmę i jest nadwrażliwy na aspirynę, u pacjenta występuje niedociśnienie, niedoczynność tarczycy, uraz głowy albo podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe. Należy zachować ostrożność u pacjentów odwodnionych i przewlekle niedożywionych oraz o masie ciała poniżej 50 kg.

Solpadeine Forte zawiera kodeinę, która może uzależniać przy ciągłym zażywaniu przez ponad 3 dni, ponadto po przerwaniu jej stosowania mogą wystąpić objawy odstawienia.

Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C, w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony produktu przed wilgocią.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Szczególnie istotna jest informacja jeśli pacjent stosuje: metoklopramid lub domperidon, kolestyraminę, leki przeciwdepresyjne, nasenne i uspakająjace, przeciwzakrzepowe, probencyd,

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Stosowanie w ciąży jest możliwe wyłącznie na zalecenie lekarza. Leku nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Leku Solpadeine Forte nie należy stosować u dzieci i młodzieży po zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych lub gardłowych w związku z zespołem obturacyjnego bezdechu śródsennego a także przy zaburzeniach oddychania.

Nie podawać Solpadeine Forte dzieciom w wieku poniżej 12 lat.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

W przypadku zaobserwowania zawrotów głowy lub nadmiernego uspokojenia czy senności nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Cechy produktu

Polecane artykuły
  • Choć dostrzegano różnice w odczuwaniu bólu przez kobiety i mężczyzn, nie było wystarczających dowodów na to, że mechanizmy wywołujące ból są odmienne w zależności od płci. Nowe badanie pozwoliło zidentyfikować różnice w funkcjonowaniu receptorów bólu (nocyceptorów), co może w przyszłości pomóc opracować bardziej precyzyjne metody walki z rozmaitymi dolegliwościami.

  • Szacuje się, że w Polsce z powodu migreny cierpi około 8 milionów ludzi, a średnio co 3 człowiek na świecie po 35 r.ż. mierzy się z tzw. napięciowymi bólami głowy. Przyczyn obu typów pierwotnego bólu głowy wyróżnia się kilka – stres, obciążenie genetyczne lub czynniki środowiskowe. Właśnie znaleziono kolejną. O czym mowa?

  • Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.