Spraye na rany, środki do odkażania i dezynfekcji ran

2 produkty info
Podsumowanie
2 produkty info

Najczęściej wybierane marki w kategorii: Odkażanie

Wszelkiego rodzaju rany, w tym drobne otarcia, wymagają odkażenia. Prawidłowo przeprowadzona procedura zmniejsza ryzyko, że miejsce, w którym została przerwana ciągłość skóry, zostanie zainfekowane. Dostępny jest szeroki wybór środków do odkażania ran.

Rodzaje środków do dezynfekcji ran w ofercie DOZ.pl

W ofercie DOZ.pl jest dostępna bogata gama leków oraz wyrobów medycznych, które są przeznaczone do odkażania ran. Poszczególne preparaty różnią się:

  • formą podania – dostępne są przede wszystkim spraye na rany oraz płyny antyseptyczne, ale również preparaty w postaci maści;
  • składem – w poszczególnych środkach do odkażania ran zastosowano w odpowiednich stężeniach m.in. oktenidynę, fenoksyetanol, nadtlenek wodoru, jodek potasu, podchloryn sodu, kwas borny czy mleczan etakrydyny;
  • zastosowaniem – inne środki antyseptyczne są wskazane do stosowania przy trudno gojących się ranach, a inne przy doraźnej dezynfekcji niewielkich otarć itp.

Dlatego warto zapoznać się ze specyfiką dostępnych środków przy uzupełnianiu domowej apteczki. Kompletując jej wyposażenie warto zwrócić także uwagę na niezbędne materiały opatrunkowe, w szczególności plastry opatrunkowe, kompresy oraz gazy.

Spraye na rany

Spraye na rany to preparaty do odkażania ran, które zapewniają szybką i wygodną aplikację substancji na skórze, ale również na innych powierzchniach. Często używa się ich np. do dezynfekowania przyborów, jak również akcesoriów różnego rodzaju. Są też wykorzystywane do płukania jamy ustnej, np. przy aftach lub podrażnieniach wywołanych noszeniem aparatu ortodontycznego.

W składzie sprayu antyseptycznego mogą się znaleźć np. oktenidyna, ale również alkohol izopropylowy czy srebro koloidalne.

Płyny do odkażania i dezynfekcji ran

Płyny antyseptyczne sprawdzają się m.in. przy dezynfekcji skóry przed zabiegami, a także w sytuacji, gdy konieczne jest zaaplikowanie środka do odkażania ran na gazę lub inny materiał opatrunkowy. Wykorzystuje się je więc m.in. przy pielęgnacji trudno gojących się ran. Ta postać preparatu może też pomóc w przemyciu przerwanej skóry i wstępnym usunięciu z niej zanieczyszczeń.

W składzie płynów antyseptycznych często pojawiają się np. jod, etanol, kwas borny, chlorek sody, chlorheksydyna czy fiolet gencjanowy.

Środki antyseptyczne – czym są i jak działają?

Zasadniczo preparaty do odkażania ran mają za zadanie zneutralizowanie drobnoustrojów oraz innych czynników zakaźnych, które mogłyby doprowadzić do rozwoju zakażenia. Przykładowo:

  • oktenidyna wykazuje działanie bakterio-, wiruso- i grzybobójcze;
  • kwas borny, zazwyczaj w postaci roztworu 3% wykazuje działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne;
  • jodyna wykazuje działanie odkażające;
  • woda utleniona może wspierać odkażanie ran; może być też stosowana w rozcieńczeniu do płukania jamy ustnej przy chorobach przyzębia oraz dziąseł;
  • podchloryn sodu wykazuje szerokie działanie przeciwdrobnoustrojowe.

Jak prawidłowo odkazić ranę?

Jak i czym odkazić ranę? Aby ten proces przebiegł poprawnie, ważne są:

  • oczyszczenie rany z zanieczyszczeń;
  • jej dezynfekcja z zastosowaniem środka antyseptycznego;
  • opatrzenie miejsca, w którym doszło do uszkodzenia skóry i, ewentualnie, zastosowanie środków przyspieszających gojenie ran.

Warto podkreślić, że sposób postępowania z raną zależy od specyfiki uszkodzenia – miejsca jego powstania, a także głębokości czy zajmowanej przez nie powierzchni. Warto dowiedzieć się jakie są etapy gojenia ran i w jaki sposób przyspieszyć ten proces. Przy poważniejszych ranach należy skonsultować się ze specjalistą.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl