Wszawica może dotknąć każdego, niezależnie od przestrzegania zasad higieny. Szczególnie narażone są dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. W sytuacji, gdy pojawi się taki problem, można sięgnąć po dostępne bez recepty preparaty na wszy. Są to m.in. szampony na wszy, spraye przeciw wszom oraz specjalistyczne płyny i żele. Zobacz, jak wybrać skuteczny preparat na wszy.
Szampony na wszy i gnidy – najczęściej wybierana forma
Szampon na wszy to jeden z najpopularniejszych typów preparatów stosowanych przy zwalczaniu wszawicy. Składniki wyrobów medycznych oraz leczniczych należących do tej kategorii to przede wszystkim:
- oleje mineralne, które pozbawiają wszy dostępu do tlenu;
- permetryna, która uszkadza osłonkę zewnętrzną pasożytów.
W efekcie pozwala to wyeliminować szkodniki.
Szampon na wszy i gnidy bardzo łatwo zastosować – zwykle wystarczy pozostawić go na włosach przez określony czas.
Po użyciu skutecznego szamponu na wszy konieczne jest dokładne wyczesanie włosów specjalnym grzebieniem, aby usunąć martwe pasożyty. Warto podkreślić, że szampon na wszy dla dzieci ma zazwyczaj łagodniejszą formułę, dostosowaną do wrażliwej skóry głowy najmłodszych.
Więcej informacji: Wszy u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie wszawicy
Spraye i płyny przeciw wszom – alternatywa dla szamponu
Osoby, które szukają innego rozwiązania niż szampon, mogą wybrać spray na wszy lub płyn na wszy. Te rodzaje preparatów:
- zapewniają precyzyjną aplikację formuły, także za uszami czy na karku;
- równomiernie pokrywają skórę głowy i włosy;
- często mają przyjemniejszy zapach niż tradycyjne szampony.
Spray przeciw wszom najczęściej zawiera dimetikon i/lub cyklometikon – substancje, które szczelnie otaczają pasożyty, odcinając im dostęp do tlenu i prowadząc do ich obumarcia. Spray na wszy dla dzieci często wzbogacony jest o łagodne składniki, które minimalizują podrażnienia skóry głowy.
Płyn na wszy może zawierać zarówno składniki syntetyczne, jak i naturalne. Niektóre preparaty są wzbogacone np. o ziele ostróżeczki czy kwas octowy, tradycyjnie stosowane przy wszawicy.
Preparaty na wszy i gnidy – z wyczesywaniem lub bez
Na rynku dostępne są dwa typy preparatów na wszy i gnidy:
- wymagające wyczesywania po aplikacji;
- preparat na wszy i gnidy bez wyczesywania.
Klasyczne preparaty przeciw wszom wymagają dokładnego rozczesania włosów po zastosowaniu, co pomaga mechanicznie usunąć martwe pasożyty. Ten etap jest niezwykle ważny dla skuteczności kuracji.
Istnieją jednak także preparaty na wszy bez wyczesywania. Docenią je np. rodzice małych dzieci, które mogą być „niechętne do współpracy” przy wyczesywaniu gnid, a także maluchów o bardzo bujnych, gęstych włosach. Takie preparaty zawierają substancje, które nie tylko zabijają dorosłe osobniki, ale także rozpuszczają substancję klejącą, którą gnidy przyczepiają się do włosów. W ich składzie znajdują się np. olej silikonowy czy penetrol. Dzięki ich obecności wszy można po prostu „wypłukać” z głowy po zastosowaniu preparatu.
Najskuteczniejszy środek na wszy i gnidy to zwykle ten, który łączy działanie chemiczne z mechanicznym usuwaniem pasożytów i ich jaj.
Co na wszy i jakie preparaty zapobiegawcze wybrać?
Rodzice często zastanawiają się co na wszy wybrać, aby skutecznie zwalczyć problem i zapobiec jego nawrotom. Oprócz preparatów leczniczych, dostępne są również środki profilaktyczne.
- Preparat na wszy zapobiegawczo – często w formie sprayu lub płynu do spryskiwania włosów przed wyjściem do szkoły czy przedszkola – może być sposobem na zmniejszenie ryzyka rozwoju wszawicy u dziecka. Co wybrać?
- Spray odstraszający wszy – zawiera olejki eteryczne, takie jak lawendowy, geraniowy czy z drzewa herbacianego, które tworzą na włosach środowisko nieprzyjazne dla pasożytów i pomagają w ich odstraszaniu.
- Szampon zapobiegawczy na wszy – do regularnego stosowania w okresach zwiększonego ryzyka zarażenia również zawiera podobne olejki eteryczne.
Warto przy tym podkreślić, że wbrew stereotypom, tabletki na wszy nie są skuteczną metodą zwalczania wszawicy. Leczenie musi odbywać się poprzez bezpośrednie działanie na pasożyty.
Pamiętaj! Oprócz stosowania preparatów na włosy warto zadbać też o odkażenie przedmiotów osobistego użytku, takich jak grzebienie, szczotki, czapki czy pościel. Dostępne są specjalne preparaty na wszy przeznaczone do prania tkanin, które pomagają kompleksowo rozwiązać problem.
Każdy produkt lub lek na wszy powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami na opakowaniu lub wskazaniami lekarza czy farmaceuty.