Malwa czarna — polski hibiskus

Medycyna ludowa zaleca kwiaty malwy w bolesnym, nieregularnym, skąpym lub przedłużającym się miesiączkowaniu, w zapaleniu macicy i przydatków oraz w menopauzie.

Spis treści

Malwa czarna – wygląd, pochodzenie, morfologia

Malwa czarna (łac. Alcea rosea var. nigra, ang. Black hollyhock) jest osiągającą spore rozmiary byliną należącą do rodziny ślazowatych (Malvaceae). Malwy w Polsce są hodowane głownie ze względu na walory ozdobne – kwiaty rośliny są zebrane w charakterystyczne barwne kwiatostany, które stanowią ozdobę wielu przydomowych ogrodów. Nazywana jest niekiedy polskim hibiskusem i podobnie do niego stosowana. Malwa czarna prawdopodobnie pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego.

Malwa jest rośliną dwuletnią, która wykształca raczej proste, gęsto owłosione i wzniesione pędy. Bylina osiąga zwykle wysokość około 2,5 metra. Dłoniasto klapowane i szorstko owłosione liście są ułożone na łodydze skrętolegle. Kwiaty malwy znajdują się zwykle w kątach liści, formując charakterystyczne groniaste kwiatostany. Kwiaty rośliny mogą mieć rozmaite kolory i często jest to wykorzystywane w hodowli w celu otrzymania jeszcze ciekawszych odmian. Owocem jest rozłupnia.

Surowcem wykorzystywanym w ziołolecznictwie jest kwiat – Flos Malvae arboreae. W celach leczniczych wykorzystywane są jedynie surowce pozyskane z roślin o czarnych kwiatach.

Malwa czarna – zastosowanie i wskazania

Wyciąg z kwiatów malwy czarnej znalazł zastosowanie w leczeniu nieżytu górnych dróg oddechowych. Napary lub płynne wyciągi łagodzą objawy zapalenia krtani, chrypkę i podrażnienie gardła dzięki właściwościom powlekającym. Polisacharydy i pektyny występujące w surowcach działają protekcyjnie na błonę śluzową przewodu pokarmowego, co pozwoliło na wykorzystanie kwiatów malwy we wspomagającym leczeniu choroby wrzodowej żołądka, refluksu, zespołu jelita drażliwego oraz zaparć. Herbata z malwy sprawdzi się w pielęgnacji skóry, jako środek o działaniu przeciwzapalnym. Wyciągi z malwy działają na cerę nawilżająco i łagodzą podrażnienia, wzmacniają drobne naczynia krwionośne. Tradycyjne zastosowanie malwy obejmuje również dolegliwości kobiece. Medycyna ludowa zaleca kwiaty malwy w bolesnym, nieregularnym, skąpym lub przedłużającym się miesiączkowaniu, w zapaleniu macicy i przydatków, a także w menopauzie.

Kwiaty malwy czarnej pochodzą tak naprawdę z gatunku nazywanego malwą różową. Właściwości lecznicze mają jednak tylko czarne kwiaty, których barwa jest ściśle związana ze składem chemicznym – występującymi w nich związkami o działaniu przeciwutleniającym. Ze względu na podobieństwo w wyglądzie pomiędzy prawoślazem, ślazem i malwą są one często mylone. Wzmianki o roślinach zawierających substancje śluzowe znajdziemy nawet w Biblii. Wers z Księgi Hioba wspomina o traktowaniu bliżej nieokreślonej rośliny z rodziny Malvaceae jako pokarmu, niektórzy uczeni wskazują, że mógł być to osobnik pochodzący z rodzaju Alcea.

Malwa czarna – działanie, właściwości, skład

Wyciągi z kwiatów malwy czarnej zawierają związki śluzowe (głównie polisacharydy), pochodne taniny, pektyny oraz garbniki katechinowe. Ponadto w składzie surowca potwierdzono również obecność związków o charakterze antyoksydacyjnym, czyli pochodnych delfinidyny, petunidyny oraz malwidyny. Kwiaty malwy zawierają także niewielkie ilości flawonoidów, głównie pochodnych kwercetyny, kemferolu oraz mirycetyny.

Substancje śluzowe występujące w czarnych kwiatach malwy powlekają błony śluzowe układu oddechowego, chroniąc je przed podrażnieniem oraz ograniczając odruch kaszlowy. Wyciąg z kwiatów malwy działa również rozrzedzająco na zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę, ułatwiając tym samym jej odkrztuszenie. Ponadto działanie osłaniające surowca jest obecne również w układzie pokarmowym, dzięki czemu zmniejszeniu ulegają objawy związane z erozją błony śluzowej żołądka i jelit.

Surowiec wykazuje również lekkie działanie estrogenne, związane prawdopodobnie z występowaniem fitoestrogenów naśladujących działanie kobiecych hormonów płciowych.

Co więcej, niektóre badania wskazują, że dzięki obecności związków o charakterze antyoksydacyjnymi wyciągi z malwy działają przeciwzapalnie oraz uszczelniają drobne naczynia krwionośne.

Malwa czarna – stosowanie i dawkowanie

Z kwiatów malwy czarnej można przygotować napar, który następnie poddaje się krótkiemu procesowi maceracji. Niewielką ilość dobrze wysuszonego surowca należy zalać wrzącą wodą i gotować przez kilka minut. Następnie po upływie 15 minut napar należy przecedzić. Tak przygotowany roztwór można pić kilka razy dziennie podczas zaburzeń jelitowych oraz lekkich infekcji.

Leki i suplementy zawierające wyciągi z kwiatów malwy czarnej powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta ze względu na różną zawartość substancji czynnych w preparatach.

Malwa czarna – interakcje z lekami i ziołami

Związki śluzowe, które są obecne w wyciągach, mogą spowodować spowolnienie wchłaniania niektórych substancji czynnych w przewodzie pokarmowym. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku substancji o wąskim indeksie terapeutycznym, do których zaliczamy między innymi niektóre antybiotyki, glikozydy nasercowe, leki przeciwpadaczkowe i cytostatyki.

Malwa czarna – skutki uboczne, przedawkowanie

Wyciągi z kwiatów malwy czarnej mogą spowodować reakcje alergiczne. Zwykle zgłaszano występowanie drobnych wysypek skórnych, które nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia. Ponadto długotrwałe stosowanie naparów z surowca może być związane z wystąpieniem biegunek, nieżytu przewodu pokarmowego, bólu brzucha.

Ze względu na prawdopodobną obecność związków o działaniu zbliżonym do estrogenów wyciągów z malwy nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Suplementy i wyroby medyczne zawierające malwę czarną

Działanie

  • nawilżające
  • przeciwzapalne
  • powlekające, osłaniające
  • uszczelniające ściany naczyń krwionośnych

Postacie i formy

  • susz
  • syrop
  • płyn doustny
  • tabletki do ssania
  • pastylki do ssania

Substancje aktywne

  • kemferol
  • kwercetyna
  • garbniki
  • pektyny
  • mirycetyna
  • substancje śluzowe
  • kwasy fenolowe
  • delfinidyna
  • petunidyna
  • malwidyna

Surowiec

  • kwiat
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij