Fentikonazol, Fenticonazolum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o fentikonazolu

Rok wprowadzenia na rynek
1992
Substancje aktywne
azotan fentikonazolu, fentikonazol
Działanie fentikonazolu
przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwpierwotniakowe
Postacie fentikonazolu
kapsułki dopochwowe, krem dopochwowy
Układy narządowe
układ płciowy żeński
Specjalności medyczne
Ginekologia i położnictwo
Rys historyczny fentikonazolu

Fentikonazol został wprowadzony na rynek decyzją Swissmedic (Swiss Agency for Therapeutic Products). Podmiotem odpowiedzialnym był Vifor Consumer Health. 

Wzór sumaryczny fentikonazolu

C24H20Cl2N2OS

Spis treści

Wybrane produkty lecznicze dopuszczone do obrotu w RP zawierające fentikonazol

Wskazania do stosowania fentikonazolu

Fentikonazol stosowany jest w przypadku wystąpienia stanów zapalnych sromu oraz pochwy wywołanych przez drożdżaki oraz w leczeniu infekcji intymnych o charakterze mieszanym (fentikonazol oprócz działania przeciwgrzybiczego wykazuje skuteczność wobec bakterii oraz pierwotniaka Trichomonas vaginalis). Najnowsze badania kliniczne dowodzą niemal 100% skuteczność fentikonazolu w leczeniu łupieżu pstrego. 

Dawkowanie fentikonazolu

Fentikonazol dawkuje się głeboko dopochwowo najczęściej raz na dobę, wieczorem przed położeniem się spać. W szczególnych przypadkach lek w postaci kapsułek dopochwowych podaje się częściej (dwa razy na dobę) przez krótszy okres czasu. Zwykle stosowana maksymalna dawka fentikonazolu to 600 mg dopochwowo. Po podaniu dawki maksymalnej, kolejną aplikacje leku można powtórzyć po upływie 3 dni.  Dawkowanie dla dzieci poniżej 16 roku życia nie zostało ustalone. U osób po 60 roku życia należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii fentikonazolem. 

Należy pamiętać, że dawka stosowana fentikonazolu w leczeniu infekcji zależna jest od wieku, masy ciała, chorób towarzyszących. 

Przeciwskazania do stosowania fentikonazolu

Przeciwwskazaniem do stosowania fentikonazolu jest nadwrażliwość na tę substancję czynną. 

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania fentikonazolu

Fentikonazol należy ostrożnie stosować u kobiet powyżej 60 roku życia. Nie jest znane bezpieczeństwo stosowania u dziewcząt poniżej 16 roku życia, dlatego preparat nie powinien być przez nie stosowany. 

Jeśli infekcji intymnej towarzyszy gorączka, ból, nudności i cuchnące upławy należy skonsultować się z lekarzem. Pacjentki powinny zwrócić się do lekarza również wówczas gdy występują upławy z domieszką krwi oraz bolesne oddawanie moczu. 

Fentikonazol należy podawać z ostrożnością u osób które po raz pierwszy leczą infekcję intymną, ale także u pacjentów którzy przeszli  co najmniej 4 incydenty zakażeń intymnych w ciągu roku. Ponad to, konsultacja lekarska jest wymagana gdy w obrębie sromu widoczne są rany i owrzodzenia. 

Jeśli kuracja fentikonazolem nie przynosi efektów po tygodniu leczenia należy zwrócić się do lekarza.

Wpływ fentikonazolu na prowadzenie pojazdów

Fentikonazol stosowany miejscowo nie wywiera wpływu na prowadzenie samochodów i innych pojazdów mechanicznych. 

Inne rodzaje interakcji

Fentikonazol w lecznictwie jest stosowany w postaci kremu dopochwowego i kapsułek dopochwowych. Składniki tych postaci leków zawierają oleje które obniżają skuteczność mechanicznych środków antykoncepcyjnych (prezerwatyw).  

Wpływ fentikonazolu na ciążę

Przeprowadzono badania z wykorzystaniem zwierząt doświadczalnych, które potwierdziły przenikanie fentikonazolu przez łożysko i jego toksyczny wpływ na płód. Mimo braku badań u ludzi, nie zaleca się stosowania fentikonazolu przez kobiety ciężarne. Fentikonazol powodował wydłużenie okresu ciąży u zwierząt oraz zaburzenie zwane niewspółmiernością szyjkową (dystocja szyjkowa). 

Wpływ fentikonazolu na laktację

Fentikonazol oraz produkty przemian metabolicznych fentikonazolu przenikają do mleka, co udowodniono w badaniach przeprowadzonych z wykorzystaniem zwierząt doświadczalnych. Mimo braku analogicznych badań u ludzi, nie zaleca się stosowania fentikonazolu przez matki karmiące. 

Wpływ fentikonazolu na płodność

Badania z wykorzystaniem zwierząt doświadczalnych udowodniły brak wpływu fentikonazolu na czynność narządów rozrodczych. Wiadomo jednak, że fentikonazol w dużych dawkach działał uszkadzająco na płód. Fentikonazol powodował u szczurów i królików małowodzie, zaburzenia w procesie kostnienia czaszki płodu oraz uszkodzenia nerek (działanie fetotokyczne). 

Należy zrezygnować ze stosowania fentikonazolu u kobiet w wieku rozrodczym, które planują ciążę. 

Inne możliwe skutki uboczne

Najczęściej pojawiającym się działaniem niepożądanym jest uczucie pieczenia w pochwie czy w obrębie sromu podczas aplikacji kremu bądź globulki dopochwowej zawierającej fentikonazol. Bardzo rzadko pojawiają się reakcje nadwrażliwości organizmu na stosowanie fentikonazolu, głównie przy długo trwającej terapii. Są to reakcje skórne takie jak wysypka, rumień i uczucie świądu skóry. 

Objawy przedawkowania fentikonazolu

Nie są znane przypadki przedawkowania fentikonazolu. 

Mechanizm działania fentikonazolu

Fentikonazol to substancja wykorzystywana w leczeniu miejscowym, która wykazuje działanie przeciwgrzybicze (grzybobójcze i grzybostatyczne wobec dermatofitów i drożdżaków), przeciwbakteryjne i przeciwpierwotniakowe. Mechanizm działania fentikonazolu polega na hamowaniu uwalniania proteinazy przez drożdżaka Candida albicans, uszkadzaniu błony komórkowej grzybów oraz blokowaniu cytochromowych enzymów przeprowadzających reakcje utleniania. Fentikonazol działa przeciwbakteryjnie, co ma swoje zastosowanie w leczeniu infekcji grzybiczych nadkażonych przez bakterie. Wykazuje działanie przeciwpierwotniakowe wobec rzęsistka pochwowego (Trichomonas vaginalis).

Wchłanianie fentikonazolu

Fentikozazol wykazuje słabe wchłanianie ogólnoustrojowe. Po podaniu dopochwowym kumuluje się w komórkach błony śluzowej co umożliwia jego rzadsze podanie. Stopień wchłonięcia leku po podaniu dopochwowym pacjentkom z infekcją grzybiczą wynosił 1,81% podanej dawki fentikonazolu. 

Wydalanie fentikonazolu

Okres półtrwania w fazie eliminacji dla fentikonazolu podanego drogą dopochwową został określony jako 26,510 godzin. Minimalne ilości fentikonazolu wchłoniętego ogólnoustrojowo były mierzalne w moczu i kale. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.