
Encyklopedia leków
Xafenor - Fenofibratum
Podstawowe informacje
- Skład
-
fenofibrat
- Postać
-
tabletki powlekane
- Kategoria
-
Układ sercowo-naczyniowy
- Specjalności
-
Kardiologia
- Działanie
-
obniża stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi
Podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, kiedy dieta nie wystarcza do uzyskania ich prawidłowych poziomów we krwi.
Uwaga! Dieta rozpoczęta przed terapią powinna być kontynuowana w trakcie leczenia.
Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania ustala lekarz. Lek może być przyjmowany o każdej porze dnia z posiłkiem lub bez. Tabletkę należy połknąć w całości i popić szklanką wody.
Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.
Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.
Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.
Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem
Gdy masz nadwrażliwość na fenofibrat lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia czynności nerek, przewlekłe lub ostre zapalenie trzustki, choroby pęcherzyka żółciowego lub jeśli stwierdzono u Ciebie uczulenie na światło czy reakcje fototoksyczne podczas stosowania fibratów lub ketoprofen.
Gdy przyjmujesz inne leki obniżające cholesterol, doustne leki przeciwzakrzepowe (nasilenie działania leków przeciwzakrzepowych i wzrost ryzyka krwawień), cyklosporynę. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.
Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Stosowanie leku w okresie ciąży ograniczone jest do przypadków, gdy jest to bezwzględnie konieczne. Nie stosować w okresie karmienia piersią.
Często: zaburzenia trawienne, żołądkowe lub jelitowe (bóle brzuszne, nudności, wymioty, biegunka, wzdęcia z oddawaniem wiatrów). Niezbyt często: rozwój kamieni żółciowych, świąd, wysypka, pokrzywka, nadwrażliwość na światło. Rzadko: stany zapalne trzustki, łysienie, zapalenie i bóle mięśni, osłabienie, zmiany obrazu krwi, zmniejszenie libido, ból głowy.
Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.
Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem