×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Lantus OptiSet - Insulinum glargine - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład insulina glargina
Postać roztwór do wstrzykiwań
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Diabetologia
Działanie obniża poziom cukru we krwi

Wskazania do stosowania

Cukrzyca u dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6 roku życia wymagająca leczenia insuliną.

Dawkowanie

Podskórnie w powłoki brzuszne, udo lub mięsień naramienny. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na insulinę glargine lub pozostałe składniki preparatu, choroby wątroby i/lub nerek.

 

Gdy przyjmujesz doustne leki przeciwcukrzycowe, inhibitory momoaminooksydazy MAO, nieselektywne leki blokujące receptory beta adrenergiczne, inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę, salicylany, steroidy anaboliczne, sulfonamidy. Leki te mogą zmniejszać zapotrzebowanie na insulinę. Natomiast przyjmowanie doustnych leków antykoncepcyjnych, tiazydów, glukokortykosteroidów, hormonów tarczycy czy symaptykomimetyków może prowadzić do zmniejszenia zapotrzebowania na insulinę.

Leki blokujące receptory beta-adrenergiczne mogą maskować objawy hipoglikemii.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. W razie konieczności można rozważyć stosowania preparatu w okresie ciąży.

Skutki uboczne

Niedocukrzenie, odczyny w miejscu wstrzyknięcia (zaczerwienienie, ból, świąd, pokrzywka, obrzęk, stan zapalny), zanik tkanki tłuszczowej w miejscu stosowania, reakcje nadwrażliwości, zaburzenia widzenia, obrzęki.

 

Zdolność do koncentracji i szybkość reakcji pacjentów z cukrzycą może ulec upośledzeniu w następstwie hipoglikemii lub hiperglikemii oraz z powodu pogorszenia widzenia. Należy skontaktować się z lekarzem w celu dokładnego rozważenia możliwości prowadzenia pojazdów mechanicznych lub obsługiwania urządzeń w przypadku występowania częstych stanów hipokglikemii lub w przypadku trudności w rozpoznawaniu jej objawów.