Jak dbać o siebie w trakcie ciąży?
Roland Wilk

Jak dbać o siebie w trakcie ciąży?

Higiena w trakcie trwania ciąży nie tylko w wąskim tego słowa rozumieniu, ale i higiena „życia” (uprawianie sportu, prawidłowe odżywianie się, odpowiednia długość snu i odpoczynku) nie dotyczy tylko kobiety, która spodziewa się dziecka, ale ma również duży wpływ na rozwijający się w jej ciele płód. Podczas 9 miesięcy ciąży, organizm kobiety obciążony rozwijającym się płodem staje się bardziej podatny na różnego rodzaju schorzenia i niedogodności.

Praca

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo i prowadzący ją lekarz nie stwierdził żadnych przeciwwskazań, to wówczas kobieta może pracować przez cały okres trwania ciąży. Praca wpływa korzystnie na ciężarną i płód, nie jest ona odizolowana od społeczeństwa, co zapewnia komfort psychiczny i satysfakcję, pod warunkiem, że praca nie jest ciężka i nie odbywa się w warunkach szkodliwych. Jeśli w pracy występują szkodliwe warunki, wówczas pracodawca obowiązany jest do zapewnienia ciężarnej takich, które nie stwarzają zagrożeń, nie zmniejszając przy tym płacy kobiety.

Podróżowanie

Podróżowanie w ciąży nie powinno być zbyt obciążające. Kobieta nie powinna wówczas prowadzić samochodu, lecz siedzieć na miejscu pasażera, przypięta pasami bezpieczeństwa, tak aby dolna część pasa przechodziła pod brzuchem ciężarnej. W trakcie podróży powinno robić się możliwie często przerwy, dzięki czemu podróżowanie staje się mniej uciążliwe. Loty samolotem, jeżeli trwają nie dłużej niż 2-3 godziny nie obciążają również kobiety i jej dziecka. Długie loty, szczególnie podczas ostatnich 4-6 tygodni ciąży spowodować mogą rozpoczęcie przedwczesnej czynności porodowej. Zalecanym czasem do wyjazdu na urlop są 6-7 miesiąc ciąży, ponieważ przed i po zwiększa się ryzyko kolejno poronienia i porodu przedwczesnego. Dobrym pomysłem na urlop są tereny niezbyt gorące, a sposób odpoczynku wykluczać powinien znaczny wysiłek fizyczny.

Powiązane produkty

Aktywność fizyczna

Kobieta spodziewająca się dziecka nie powinna rezygnować z wysiłku fizycznego (jeśli lekarz nie zaleci inaczej). Dobrym sposobem są spacery, ćwiczenia dla kobiet w ciąży i pływanie. Wysiłek fizyczny poprawia krążenie, wspomaga układ oddechowy, zwiększa odporność, nie wspominając o spalaniu zbędnego, nagromadzonego w trakcie trwania ciąży tłuszczu. Ciężarne unikać powinny sportów ekstremalnych oraz takich, w których nie trudno o kontuzje.

Dieta

Dieta w tym okresie nie powinna różnić się zbytnio od diety każdego zdrowego człowieka, pamiętać należy o odpowiedniej podaży węglowodanów, tłuszczów i białek, witamin i minerałów przyjętych wraz z pokarmem (a jeśli to konieczne ich suplementacji). Dieta ciężarnej powinna być możliwie maksymalnie zróżnicowana, bogata w mięsa i nabiał, ryby, ciemne, razowe pieczywo, warzywa i owoce, produkty pszenne, kasze, ryż itp. Apetyt ciężarnej powinien być zaspokajany według jej potrzeb i gustów. Masa kobiety ciężarnej nie powinna zwiększyć się o więcej niż o 20 % jej masy wyjściowej (masy kobiety sprzed ciąży).

Higiena

Podczas ciąży kobieta powinna poświęcić więcej uwagi zdrowiu i higienie jamy ustnej, ponieważ stan ten predysponuje do wystąpienia lub nasilenia się próchnicy zębów. Należy myć zęby rano, wieczorem i po każdym posiłku, używać płynu do higieny jamy ustnej, nitek dentystycznych i wykałaczek oraz przy każdej wizycie w toalecie płukać zęby wodą. Znacznie częściej powinno się odwiedzać lekarza dentystę, pomaga także żucie gumy.

Używki

Palenie tytoniu, picie alkoholu oraz przyjmowanie narkotyków wykazują szereg bardzo niekorzystnych działań na rozwijające się dziecko, dlatego ciężarna powinna zrezygnować z korzystania z tych używek. Podobnie leki przyjmowane podczas ciąży w różnym stopniu przechodzą przez łożysko i oddziaływają na płód, dlatego kobieta w ciąży powinna z nich zrezygnować lub ograniczyć ich przyjmowanie do niezbędnego minimum, co należy konsultować ze swoim lekarzem.

Bielizna, jak również reszta garderoby powinna być wykonana z materiałów naturalnych i przewiewnych, np. z lnu, z bawełny. Większości kobiet w ciąży jest bardziej gorąco, dlatego stroje powinny być wygodne i nieopinające.

Wzmożona potliwość i uczucie gorąca u kobiety ciężarnej wymagają zachowania szczególnej higieny. Kobiety w ciąży powinny brać prysznic 1-2 razy dziennie, kąpiel w wannie nie jest często zalecana, ponieważ pozycja jest niewygodna, a wstawanie z wanny niebezpieczne, należy również zwrócić uwagę na temperaturę wody, zbyt wysoka wywołać może czynność porodową. Podczas kąpieli bakterie z innych okolic skóry dostawszy się do wody mogą kolonizować również pochwę doprowadzając do zmiany flory i ewentualnego zapalenia. Do mycia się kobieta powinna używać delikatnych środków myjących, najlepiej dla niemowląt. W trakcie ciąży zmianie ulega pH pochwy, stając się bardziej zasadowe, stwarza to warunki do jej zasiedlenia przez niekorzystną florę bakteryjną. Żeby temu zapobiec kobieta powinna stosować preparaty doustne lub dopochwowe, zawierające odpowiednie szczepy bakterii (pałeczek kwasu mlekowego) i również przestrzegać kilku zasad, np. mieć swój i tylko swój ręcznik do celów intymnych, nie używać gąbki, myć intymne miejsca od przodu ku tyłowi, podmywać się 4-5 razy dziennie, najlepiej rozcieńczonymi naparami ziołowymi o działaniu odkażającym i łagodzącym. Podczas codziennego mycia nie należy zapomnieć o dokładnym umyciu piersi i spłukaniu ich przez dłuższy czas chłodną lub letnią wodą pod dużym ciśnieniem przy użyciu prysznica. Wzmacnia to utkanie piersi i czyni je bardziej jędrnymi. Po kąpieli i po osuszeniu ciała pamiętać należy o nasmarowaniu całego ciała balsamem lub oliwką, a szczególnie brzucha i piersi, zapobiegnie to powstaniu sino-czerwonych rozstępów skórnych.

W trakcie trwania ciąży kobieta powinna być świadoma zagrożeń wynikających z jej nieprawidłowych zachowań, dlatego też jeszcze przed zajściem w ciążę powinna poznać podstawowe zasady higieny dla ciężarnych, których stosowanie zapewni prawidłowy rozwój płodu i jej lepsze samopoczucie.

Seks

Współżycie płciowe podczas ciąży nie jest przeciwwskazane, jeżeli oboje partnerów ma na to ochotę. Jedną z niedogodności jest konieczność zmiany pozycji, inną niedogodnością jest suchość pochwy, zapobiegać temu można poprzez zastosowanie odpowiednich środków nawilżających pod postacią żeli i kremów ogólnie dostępnych i dopuszczonych do tego celu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij