Powikłania przeziębień
Tomasz Wypych

Powikłania przeziębień

Przeziębienia, podobnie jak grypa, wywoływane są przez wirusy. Różnica polega na ciężkości choroby i ryzyku powikłań: groźniejsza dla życia i zdrowia jest grypa, ale powikłań przeziębień także nie można lekceważyć.

Nawet zwykłe przeziębienie może skończyć się powikłaniami, bo każda infekcja wirusowa obniża ogólną odporność organizmu. Upośledza zdolności miejscowego zwalczania drobnoustrojów przez błonę śluzową dróg oddechowych. Badania pokazują, że u jednej trzeciej przeziębionych dorosłych czynnikiem etiologicznym są rhinowirusy, koronawirusy, adenowirusy, wirusy paragrypy oraz tzw. wirusy RS.

Jak działają wirusy?

Po podrażnieniu błony śluzowej przez wirusa początkowo występuje rozszerzenie i wzrost przepuszczalności naczyń krwionośnych, później zaś obrzęk błony śluzowej i zwiększenie wydzielania gruczołów, kichania, wodnistego wycieku z nosa, wrażenia zatkania nosa, podrażnienia spojówek, bólu głowy, ból gardła i stanów podgorączkowych (do 38 stopni Celsjusza). Organizm jest wtedy osłabiony i bardzo łatwo o powikłania. U chorych na astmę oskrzelową lub przewlekłe zapalenie oskrzeli zakażenie wirusowe górnych dróg oddechowych może wyzwolić zaostrzenie choroby. Przeziębienia nie należy mylić z grypą, która jest dość ciężką chorobą całego organizmu, a nie tylko górnych dróg oddechowych. Nie wolno także mylić powikłań.

Zapalenie płuc bywa powikłaniem grypy, ale zdarza się także po przeziębieniach. Najczęstszymi jednak powikłaniami są: zapalenie zatok przynosowych i zapalenie ucha środkowego, zapalenie gardła, krtani i oskrzeli.

Zapalenie zatok

U zdrowych ludzi zatoki przynosowe kolonizują różne szczepy bakterii np. Streptococcus pneumoniae, czy Haemophilus influenzae. Jeśli uszkodzeniu lub zamknięciu ulega droga odpływu wydzieliny z zatok, a może to się stać nawet w najprostszym nieżycie górnych dróg oddechowych, dochodzi do nadmiernego rozwoju fizjologicznej i patologicznej flory bakteryjnej. Jej rozrost powoduje rozwój ostrych objawów spowodowanych uciskiem na otaczające tkanki. Do najczęstszych dolegliwości należą bóle głowy, twarzy, ropna wydzielina z nosa i złe samopoczucie ogólne.

Ostre zapalenie zatok powinno być leczone antybiotykiem pod kontrolą lekarza przez dwa tygodnie, a przewlekłe zapalenie przynajmniej o tydzień dłużej.

W leczeniu zapalenia zatok ważne jest upłynnienie zalegającej wydzieliny. Trzeba więc przyjmować leki rozrzedzające wydzielinę, stosować krople do nosa, aerozole, płukanki, saunę, gorące kąpiele i kompresy.

Powiązane produkty

Zapalenie ucha środkowego

To najczęstsze powikłanie przeziębienia u dzieci poniżej 6 lat, szczególnie uczęszczających do przedszkola lub żłobka. Bardziej podatne są dzieci z rozpoznaniem alergii i przerostem migdałka podniebiennego (trzeci migdał). Przyczyną tego stanu jest zakażenie górnych dróg oddechowych wnikające z nosogardła poprzez trąbkę słuchową i jej zaburzona czynność wentylacyjna. Zapalenie ucha środkowego, wywołuje paciorkowiec Streptococcus pneumonice, pałeczka Hamophilus influenzae albo Branhamella catarrhalis.

Klasyczne objawy zapalenia ucha środkowego to nasilony ból ucha, uczucie pełności i rozpierania wewnątrz ucha, a także bóle głowy, gorączka i ogólne rozbicie. U małych dzieci zapaleniu ucha często towarzyszy ból brzucha lub nieżyt żołądkowo-jelitowy o łagodnym przebiegu. Leczenie zapalenia ucha, polega na doborze odpowiedniego antybiotyku. W ciągu 48-72 godzin od rozpoczęcia leczenia objawy powinny ustąpić bez śladu. Brak poprawy po leczeniu, pojawienie się płynu wysiękowego w jamie bębenkowej jest wskazaniem do wizyty u laryngologa. Konieczne może okazać się wykonanie paracentezy, czyli nacięcie błony bębenkowej w celu uwolnienia płynu wysiękowego.

Nieleczone zapalenie ucha może spowodować osłabienie lub utratę słuchu, zapalenie nerwu twarzowego, zapalenie wyrostka sutkowego, a nawet zapalanie opon mózgowych.

Zapalenie krtani

Objawy i przebieg różnią się u dzieci i dorosłych. Zapalenia krtani występuje zwykle w okresie jesienno-wiosennym.

  • Dorośli: Najbardziej powszechne zapalenie krtani, czyli nieżytowe zapalenie krtani, zdarza się po wypiciu zimnych napojów (także w lecie) oraz po nadmiernej eksploatacji głosu. Objawom infekcji wirusowej towarzyszą suchy kaszel, chrypka, drapanie i pieczenie w gardle. Zapalenie krtani przebiegające z zajęciem błony śluzowej tchawicy również spotyka się częściej u dorosłych. Błona śluzowa krtani i tchawicy ulega infekcji wirusowej, a głównym objawem zakażenia jest wzmożone wydzielanie śluzu oraz zaleganie gęstej wydzieliny w tchawicy. Leczenie polega na stosowaniu leków rozrzedzających wydzielinę. Powrotowi do zdrowia sprzyja picie dużej ilości płynów i odpowiednia wilgotność pomieszczeń, szczególnie kiedy włączone jest ogrzewanie. Objawy mijają najczęściej szybko i bez śladu, ale czasami potrzebne jest leczenie szpitalne, najczęściej wtedy kiedy pacjent skarży się na wzmożoną duszność.
  • Dzieci: Odmienność przebiegu zapalenia krtani u dzieci wynika z innej budowy krtani u małego dziecka. Luźna tkanka łączna krtani małego dziecka jest bardzo podatna na obrzęki i stany skurczowe. Dlatego u dzieci prawie zawsze występuje nagła i silna duszność. Zapalenie nagłośni wywołane jest najczęściej przez bakterie, a tzw. podgłośniowe zapalenie krtani - przez wirusy. Są to typowe stany zapalne krtani u dzieci pomiędzy 1. a 7. rokiem życia.
Objawami zapalenia krtani u dzieci są: bardzo szybko narastająca duszność, ostry kaszel, wysoka gorączka i świszczący wdech powietrza. Wymagają natychmiastowej intensywnej pomocy lekarskiej.

Zapalenie oskrzeli

Utrudnieniem w diagnozie jest to, że zapalenie oskrzeli nie daje zmian w badaniu radiologicznym klatki piersiowej. Rozpoznanie opiera się tylko na podstawie przebiegu choroby oraz osłuchiwania płuc. Najłatwiej rozpoznać je po kaszlu, najpierw suchym i męczącym, a następnie mokrym, z wykrztuszaniem wydzieliny. Przy zwężonej w wyniku obrzęku śluzówki nadmierna ilość śluzu może wywołać duszność. Po infekcjach wirusowych, nawet tych bez dodatkowego skurczu oskrzeli, kaszel związany z nadmierną wrażliwością oskrzeli może trwać do kilku tygodni. Zwykle jednak choroba ma przebieg łagodny. Za terapię wystarcza kilka dni w ciepłym łóżku. Przy nadkażeniach bakteryjnych trzeba sięgnąć po antybiotyk. Nadkażenie łatwo poznać po obecności żółtej lub zielonkawej plwociny. Całość kuracji uzupełniają leki wykrztuśne. Pamiętamy jednak, że dla pacjentów osłabionych i z przewlekłymi chorobami układu oddechowego oraz krążenia, zapalenie oskrzeli może groźne i prowadzić wprost do zapalenia płuc.

Zapalenie gardła

Nieleczone przeziębienie może prowadzić do zapalenia gardła, a to z kolei do anginy. Występuje w przebiegu większości zakażeń górnych dróg oddechowych. Zalicza się je do objawów, ale także powikłań przeziębienia. Niebezpieczne może być jesienią i zimą, kiedy zachorowaniom sprzyja wysuszenie błony śluzowej w związku z oddychaniem zbyt ciepłym i niedostatecznie nawilżonym powietrzem. Zapalenie gardła można leczyć płukankami z soli, czy olejków eterycznych albo preparatami do ssania. Bakterią odpowiedzialną za powstanie anginy (stan zapalny gardła i migdałków podniebiennych) jest paciorkowiec Streptococcus pyogenes. Typowymi objawami anginy są wysoka gorączka, nasilony ból gardła często promieniujący do ucha, zaczerwienienie gardła z obecnością ropnych czopów na migdałkach podniebiennych, powiększenie węzłów chłonnych na szyi. Leczenie nie obędzie się bez antybiotyku.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Osteoporoza - cicha choroba

    Nazwa osteoporoza pochodzi z języka greckiego i łacińskiego: greckie osteon oznacza kość, a łacińskie porus to otwór, ubytek, dziura. I już w zasadzie wytłumaczenie pochodzenia nazwy wyjaśnia wszystko.

  • Niebezpieczne drżenie rąk

    Około 60 tysięcy Polaków cierpi na chorobę Parkinsona. Na razie leczenie jedynie spowalnia rozwój i osłabia objawy choroby, ale istnieją grupy wspierające,które pomagają chorym i ich rodzinom łatwiej znosić trudności z nią związane.

  • Cicha epidemia

    Tak często nazywa się wirusowe zapalenie wątroby (WZW). Ta groźna choroba dotyka coraz więcej osób, a tak naprawdę niewiele się o niej mówi. A w tym przypadku mówienie, czyli profilaktyka, równa się zapobieganiu najskuteczniejszemu lekowi przeciwko WZW.

  • Reumatyzm – przyczyny, objawy, leczenie chorób reumatycznych. Fizjoterapia przy reumatyzmie

    Reumatyzm to potoczna nazwa grupy schorzeń o podłożu zapalnym, która obejmuje choroby mięśni, stawów i kości. Najczęściej występujące objawy chorób reumatycznych to ból i obrzęk stawów, sztywność, ograniczenie ich ruchomości. Nieleczony reumatyzm może doprowadzić do znacznego ograniczenia sprawności. Jak wygląda rehabilitacja w schorzeniach reumatoidalnych?

  • Kapary – smak, właściwości i zastosowanie w kuchni

    Kapary to roślina krzewiasta naturalnie występująca w strefie tropikalnej i w basenie Morza Śródziemnego. Pąki kwiatowe kaparów są znane już od wielu lat ze względu na swój charakterystyczny smak oraz działanie wspomagające trawienie i leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Kapary są ważnym źródłem wielu różnych biologicznie aktywnych substancji chemicznych, których właściwości terapeutyczne były już dobrze znane i cenione przez starożytnych Rzymian.

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij