Najczęściej uczulające alergeny
Piotr Rapiejko

Najczęściej uczulające alergeny

Zaczerwienione oczy, katar, wysypka to najczęściej skutki unoszących się w powietrzu alergenów.

Babka

Stężenie jej pyłku nigdy nie osiąga bardzo wysokich wartości. Kwitnie w maju, czerwcu i lipcu. W ostatnich 30 latach w Polsce obserwujemy stały spadek stężenia pyłku babki w atmosferze miast. Najprawdopodobniej ma to związek z wykorzystywaniem do obsiewania trawników na terenach miejskich mieszanek traw nie zanieczyszczonych nasionami innych roślin

Brzoza

Pyłek brzozy osiąga bardzo wysokie stężenie w atmosferze (do 4 - 5 tys. ziaren w 1 m3 powietrza), a w pobliżu kwitnącego drzewa stężenie może przekraczając 16,2 mln. ziaren pyłku w 1 m3 powietrza). Pyłek brzozy jest po pyłku traw najczęstsza przyczyna pyłkowicy w Polsce. Brzoza kwitnie w drugiej połowie kwietnia.

Powiązane produkty

Bylica

Bardzo popularny w całej Europie chwast wiatropylny. Jest roślina pionierska, zasiedla nowe tereny, place budowy i nasypy. Tuż nad ziemia stężenie jej pyłku jest bardzo wysokie i często przekracza 400 - 500 ziaren pyłku w 1 m3 powietrza. Ma duże znaczenie kliniczne (po trawach i brzozie). Odpowiada za większość objawów pyłkowicy poenym latem.

Dąb

Dąb szypułkowy to drzewo występujące pospolicie w całym kraju (w górach - do wysokości 600 - 700 m n.p.m). Kwitnie w maju, dwa tygodnie przed dębem bezszypułkowym. Dąb bezszypułkowy występuje w Polsce poza obszarami górskimi i północno-wschodnia częścią kraju, która leży poza zasięgiem jego występowania.

Komosa

Jest chwastem pospolitym w całej Europie, jednak stężenie jej pyłku nie osiaga wysokich wartości. Kwitnie w lipcu i sierpniu.

Leszczyna

Wysoki krzew lub drzewo. Początek jej kwitnienia oznacza botaniczne przedwiośnie. Kwitnie od końca stycznia do połowy marca. Stężenia pyłku leszczyny w atmosferze są zwykle średnie, rzadko wysokie.

Olcha, olsza

Drzewo lub krzew (olsza zielona). Zakwita przed rozwinięciem się liści lub równocześnie z nimi - pomiędzy początkiem marca a połową kwietnia. Alergen pyłku olchy wykazuje reakcje krzyżowe z alergenami pyłku brzozy i leszczyny.

Sosna, świerk, jodła, modrzew

Alergeny pyłku drzew iglastych uczulają wyjątkowo rzadko. Stężenia pyłku w atmosferze są bardzo wysokie. Po krótkotrwałych deszczach w maju, gdy kwitnie sosna, jej pyłek widoczny jest na brzegach kałuż w postaci żółtego osadu.

Topola

Drzewo dwupienne (kwiaty męskie i żeńskie występują na oddzielnych okazach). Sadząc wyłącznie okazy żeńskie, możemy wpływać na zmniejszenie stężenia pyłku, produkowanego wyłącznie przez okazy męskie. Kwiaty rozwijają się w marcu i kwietniu, krotko przed rozwinięciem liści. Na przełomie maja i czerwca na okazach żeńskich dojrzewają owoce zawierające nasiona opatrzone pęczkiem miękkiego, śnieżnobiałego puchu, który jest roznoszony przez wiatr. Okres owocowania topoli zbiega się w czasie z początkiem pylenia traw. Wielu chorych uczulonych na pyłek traw sadzi, że przyczyna ich dolegliwości jest biały puch topoli. Pojawiające się masowo duże ilości puchu mogą działać drażniąco na błonę śluzowa nosa i spojówki, nie maja jednak właściwości uczulających.

Trawy

Alergeny pyłku traw są najczęstszą przyczyną pyłkowicy w naszym klimacie. Pomiędzy alergenami poszczególnych gatunków traw wykazano wysoka reaktywność krzyżowa. W Polsce, oprócz traw dzikich, znaczne obszary porasta żyto (trawa uprawna). Główny okres pylenia traw przypada w Europie Centralnej na druga połowę maja, czerwiec i pierwsza połowę lipca.

Zarodniki grzybów pleśniowych

Grzyby z rodzaju Alternariai Cladosporium, a w dalszej kolejności Penicilliumi Aspergillussa najważniejszym źródłem alergenów pleśniowych. Najczęstsza przyczyna uczulenia jest gatunek Alternaria alternata, aczkolwiek u większości chorych współistnieje nadwrażliwość na kilka gatunków grzybów. Zarodniki grzybów swoja liczebnością znacznie przewyższają liczbę ziaren pyłku obecnego w powietrzu, są mniejsze niż wchodzące wraz z nimi w skład naturalnego bioaerozolu ziarna pyłku. Obecność 3 tys. zarodników gatunku Cladosporium herbarum w 1 m3 powietrza, uważane jest za stężenie odpowiedzialne za wystąpienie objawów choroby alergicznej u osób uczulonych na ten alergen. Sezon najbardziej obfitego zarodnikowania Cladosporium, a tym samym najbardziej nasilonych objawów u osób uczulonych, obejmuje okres od czerwca do sierpnia. Szczyt sezonu zarodnikowania dla rodzaju Alternaria przypada natomiast na lipiec i sierpień. Stężenie zarodników Alternaria alternata o wartości 100 w 1 m3 powietrza uważane jest za stężenie progowe odpowiedzialne za wystąpienie objawów chorobowych u osób uczulonych na ten gatunek.

Roztocze kurzu domowego

Roztocze - to drobne pajęczaki o wymiarach ok. 0,1 - 0,2 mikrometra. Są powszechnie spotykane w naszych domach. Alergeny wytwarzane przez roztocze są deponowane w dywanach, wykładzinach, pościeli, meblach tapicerowanych. Alergeny roztoczy są po alergenach pyłku traw najczęstsza przyczyna alergii dróg oddechowych.

Alergeny zwierząt

Główne źrodła alergenow sa zrożnicowane w zależności od gatunkow zwierzęcia. Może nim byc naskorek, wydzielina gruczo- łow, potowych i łojowych, mocz, ślina, surowica. Najczęściej spotykane jest uczulenie na alergeny kota, psa, świnki morskiej, myszy, szczura, chomika.

Wyniki pomiarów stężenia alergenów

Wyniki te publikowane sa od kilku lat w telewizji, radiu i prasie. Podają je też niektore serwisy internetowe, np. www.alergen. info.pl, www.astma.edu.pl Informacje o aktualnym i prognozowanym stężeniu pyłku roślin wykorzystywane sa w diagnostyce, planowaniu i ocenie skuteczności terapii.

(Artykuł jest fragmentem prezentacji, przygotowanej na warsztaty prasowe Cztery pory roku z Beconase. Producentem Beconase jest firma GlaxoSmithKline)

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Blue Monday – co to jest? Kiedy wypada? Czy Blue Monday to mit?

    Blue Monday to termin określający rzekomo najbardziej depresyjny dzień w roku. Według wyliczeń twórcy tej teorii przypada on na trzeci poniedziałek stycznia. To właśnie w tym dniu we wszystkich mediach słyszymy o niebieskim poniedziałku. Wiele osób zastanawia się wówczas, ile jest prawdy w teorii Blue Monday.

  • Niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Objawy, leczenie, suplementacja

    W praktyce medycznej niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto są ze sobą ściśle powiązane, dlatego ich wzajemne zrozumienie jest kluczowe dla właściwego leczenia oraz skutecznej terapii. Niedoczynność tarczycy, niezależnie od przyczyny, prowadzi do zaburzenia produkcji hormonów tarczycy, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Choroba Hashimoto jest natomiast jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy.

  • Wirus hMPV – jakie są objawy zakażenia? Kto jest szczególnie narażony? Jak leczyć?

    Zimowe miesiące to okres wzmożonego ryzyka chorób układu oddechowego, który często nazywany jest sezonem wysokim. Ostatnio coraz częściej mówi się o wirusie hMPV, szczególnie w Chinach. Od kilkunastu godzin temat ten zyskuje na znaczeniu również w Europie – pierwsze przypadki infekcji wirusem wykryto w Portugalii.

  • Jak skutecznie chronić psa lub kota przed pasożytami? Praktyczne porady

    Pasożyty stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia naszych pupili - psów i kotów. Zarażenie nimi może prowadzić do groźnych chorób, a nawet do stanów zagrażających życiu – szczególnie u młodych zwierząt. Dowiedz się, jak skutecznie dbać o profilaktykę, regularne odrobaczanie oraz ochronę przed pchłami i kleszczami.

  • Odpowiednia liczba kroków dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji

    Wykonywanie 7,5 tysiąca kroków dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji aż o 43% – wynika z analizy kilkudziesięciu badań naukowych, w których wzięło udział prawie 100 tysięcy pacjentów. Według badaczy aktywność fizyczna nie tylko pomaga w zapobieganiu depresji, ale także wspiera pacjenta w procesie terapeutycznym, redukując objawy choroby.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Jakie są przyczyny samobójstw i jak im zapobiegać?

    Statystyki wskazują, że coraz więcej młodych ludzi odbiera sobie życie, choć problem ten dotyczy osób w każdym wieku i niezależnie od płci. Jak można zapobiegać samobójstwom? Co zrobić, gdy bliska osoba wyraża chęć odebrania sobie życia?

  • Zagrożenie pryszczycą wraca. Czy jest się czego obawiać?

    Pierwszy raz od 1988 roku pryszczyca znowu stała się zagrożeniem. Wykryto pierwsze przypadki tej wirusowej choroby wśród bydła w Brandenburgii w Niemczech. Czy choroba jest groźna także dla ludzi? Jakie są objawy zakażenia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.