Etenzamid – składnik leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Właściwości, przeciwwskazania
Alicja Świątek

Etenzamid – składnik leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Właściwości, przeciwwskazania

Etenzamid, czyli salicylan, to składnik, który często jest łączony z kwasem acetylosalicylowym i kofeiną. Komplet tych związków sprawia, że ich skuteczność przeciwbólowa lub przeciwzapalna jest bardzo wysoka. Zazwyczaj preparaty z tym składnikiem zalecane są w bólach głowy, bólach mięśniowo-szkieletowych, a także bólach o umiarkowanym nasileniu o podłożu zapalnym. Czy u dzieci można stosować etenzamid, jaka jest bezpieczna, maksymalna dawka dzienna tej substancji dla osoby dorosłej i jaki jest mechanizm działania etenzamidu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Etenzamid należy do grupy salicylanów, czyli pochodnych kwasy salicylowego. Wykazuje działanie przeciwbólowe oraz zmniejszające napięcie mięśni szkieletowych. Występuje w licznych preparatach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Zazwyczaj nie jest samodzielnie stosowany, a jedynie w połączeniu z innymi substancjami. Najczęściej są to połączenia z kwasem acetylosalicylowym oraz kofeiną, z którymi wykazuje synergizm działania, dzięki czemu aktywność przeciwbólowa jest spotęgowana.

Etenzamid – co to jest?

Etenzamid (amid kwasu 2-etoksybenzoesowego, etoksybenzamid) zaliczany jest do grupy salicylanów (NLPZ – niesteroidowych leków przeciwzapalnych), ponieważ stanowi pochodną kwasu salicylowego. Mechanizm działania tego związku oparty jest na blokowaniu aktywności enzymu cyklooksygenazy (COX-1). Prowadzi to do zahamowania syntezy prostaglandyn, stanowiących inicjatory prozapalne uczestniczące w rozwoju odczynu zapalnego. W wyniku tego działania następuje zmniejszenie wrażliwości receptorów bólowych na stymulujące je bodźce. Etenzamid stanowi składnik leków przeciwbólowych, ponieważ wykazuje działanie znoszące ból oraz zmniejszające napięcie mięśni szkieletowych. Często łączony jest z kwasem acetylosalicylowym i kofeiną, z którymi wykazuje synergizm działania.

Zazwyczaj preparaty z tym składnikiem zalecane są w bólach głowy, bólach mięśniowo-szkieletowych, a także bólach o umiarkowanym nasileniu o podłożu zapalnym.

Etenzamid – właściwości

Etenzamid jest składnikiem leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Po podaniu doustnym wchłania się szybko i niemalże całkowicie.  Jego stosowanie jest wskazane w bólach głowy oraz innych dolegliwościach bólowych o łagodnym natężeniu, a także do obniżania gorączki. Etoksybenzamid wykorzystywany jest również do produkcji preparatów na przeziębienie oraz leków przeciwbólowych, ale tych wydawanych z przepisu lekarza. Ciekawostką jest, że w Japonii etenzemid jest dostępny w lekach bez recepty do stosowania w bólach zębów, dolegliwościach menstruacyjnych, bólach głowy i gorączce.

Przyjmowanie leków zawierających etenzamid może niekiedy prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych. Wówczas mogą pojawić się: reakcje alergiczne, wysypka, zaczerwienienie skóry, duszności, opuchnięcie twarzy, uszkodzenie wątroby, zaburzenia morfologii, leukopenia, ostra martwica kanalików nerkowych, dyskrazja (zaburzenie składu krwi). W przypadku wystąpienia skutków ubocznych należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dowiedz się więcej o tym, jakie powinny być właściwe wyniki badania morfologii krwi?

Powiązane produkty

Etenzamid – działanie

Etenzamid wykazuje działanie przeciwbólowe. Stosuje się go przede wszystkim w dolegliwościach spowodowanych stanem zapalnym. Dodatkowo zmniejsza napięcie mięśni szkieletowych. Mechanizm działania tej substancji opiera się na hamowaniu enzymu cyklooksygenazy (COX), w wyniku czego następuje blokowanie wytwarzania prostaglandyn prozapalnych w miejscu zapalenia. Powoduje to ograniczenie wrażliwości receptorów bólowych (nocyceptorów) na czynniki bólowe, takie jak: stany zapalne i urazy. Następuje wówczas zmniejszenie obrzęku zapalnego oraz hamowanie procesów zapalnych.

Etenzamid – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania etenzamidu jest nadwrażliwość na tę substancję, salicylany lub inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Niewskazane jest stosowanie tej substancji u osób chorych na astmę oskrzelową, przewlekłe schorzenia układu oddechowego, czynną chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, a także niewydolność wątroby lub nerek.

Etenzanmid jest  bezwzględnie niedozwolony do stosowania w trzecim trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Ponadto nie zaleca się stosowania leków z etenzamidem u dzieci poniżej 12. roku życia.

Etenzamid – dawkowanie

Leki zawierające etenzamid stosowane są doustnie. Należy przyjmować je po posiłku, popijając wodą. Zazwyczaj w jednej tabletce preparatu zawarte jest 100 mg etenzamidu. Wówczas zalecane jest u dzieci powyżej 12. roku życia i dorosłych stosowanie 1–2 tabletek w dawce jednorazowej lub w kilku dawkach przyjmowanych nie częściej niż co 8 godzin. W przypadku dzieci w wieku 12–16 lat nie należy przekraczać 3 tabletek na dobę (300mg substancji czynnej). U dorosłych maksymalna dzienna ilość etenzamidu nie powinna być większa niż 600 mg, czyli 6 tabletek po 100 mg. Preparat przeznaczony jest do przyjmowania doraźnego i przez krótki czas. Nie powinien być stosowany dłużej niż kilka dni.

  1. J. Woroń, Leki łączone w terapii bólu,”akademiamedycyny.pl” [online],   https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2019/07/Woron_2.pdf, [dostęp:] 24.09.2021 r.
  2. M. Zaremba i in., „journals.viamedica.pl” [online],  Niesteroidowe leki przeciwzapalne – fakty, mity i kontrowersje dotyczące ryzyka sercowo-naczyniowego oraz ryzyka powikłań ze strony przewodu pokarmowego, https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/view/19074, [dostęp:] 24.09.2021 r.
  3. M. Gacki, Niesteroidowe Leki Przeciwzapalne – dawniej i dziś, „yadda.icm.edu.pl” [online],   http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-e4473875-715a-448b-9f44-f1a64fceb27d, [dostęp:] 24.09.2021 r.
  4. R. Kasprzykowska i in., Chemiczna analiza środków leczniczych (Leki proste), „chemia.ug.edu.pl” [online],   https://chemia.ug.edu.pl/sites/default/files/_nodes/strona-chemia/33587/files/skrypt_z_chemii_lekow.pdf, [dostęp:] 24.09.2021 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl