Etenzamid – składnik leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Właściwości, przeciwwskazania
Alicja Świątek

Etenzamid – składnik leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Właściwości, przeciwwskazania

Etenzamid, czyli salicylan, to składnik, który często jest łączony z kwasem acetylosalicylowym i kofeiną. Komplet tych związków sprawia, że ich skuteczność przeciwbólowa lub przeciwzapalna jest bardzo wysoka. Zazwyczaj preparaty z tym składnikiem zalecane są w bólach głowy, bólach mięśniowo-szkieletowych, a także bólach o umiarkowanym nasileniu o podłożu zapalnym. Czy u dzieci można stosować etenzamid, jaka jest bezpieczna, maksymalna dawka dzienna tej substancji dla osoby dorosłej i jaki jest mechanizm działania etenzamidu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Etenzamid należy do grupy salicylanów, czyli pochodnych kwasy salicylowego. Wykazuje działanie przeciwbólowe oraz zmniejszające napięcie mięśni szkieletowych. Występuje w licznych preparatach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Zazwyczaj nie jest samodzielnie stosowany, a jedynie w połączeniu z innymi substancjami. Najczęściej są to połączenia z kwasem acetylosalicylowym oraz kofeiną, z którymi wykazuje synergizm działania, dzięki czemu aktywność przeciwbólowa jest spotęgowana.

Etenzamid – co to jest?

Etenzamid (amid kwasu 2-etoksybenzoesowego, etoksybenzamid) zaliczany jest do grupy salicylanów (NLPZ – niesteroidowych leków przeciwzapalnych), ponieważ stanowi pochodną kwasu salicylowego. Mechanizm działania tego związku oparty jest na blokowaniu aktywności enzymu cyklooksygenazy (COX-1). Prowadzi to do zahamowania syntezy prostaglandyn, stanowiących inicjatory prozapalne uczestniczące w rozwoju odczynu zapalnego. W wyniku tego działania następuje zmniejszenie wrażliwości receptorów bólowych na stymulujące je bodźce. Etenzamid stanowi składnik leków przeciwbólowych, ponieważ wykazuje działanie znoszące ból oraz zmniejszające napięcie mięśni szkieletowych. Często łączony jest z kwasem acetylosalicylowym i kofeiną, z którymi wykazuje synergizm działania.

Zazwyczaj preparaty z tym składnikiem zalecane są w bólach głowy, bólach mięśniowo-szkieletowych, a także bólach o umiarkowanym nasileniu o podłożu zapalnym.

Etenzamid – właściwości

Etenzamid jest składnikiem leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Po podaniu doustnym wchłania się szybko i niemalże całkowicie.  Jego stosowanie jest wskazane w bólach głowy oraz innych dolegliwościach bólowych o łagodnym natężeniu, a także do obniżania gorączki. Etoksybenzamid wykorzystywany jest również do produkcji preparatów na przeziębienie oraz leków przeciwbólowych, ale tych wydawanych z przepisu lekarza. Ciekawostką jest, że w Japonii etenzemid jest dostępny w lekach bez recepty do stosowania w bólach zębów, dolegliwościach menstruacyjnych, bólach głowy i gorączce.

Przyjmowanie leków zawierających etenzamid może niekiedy prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych. Wówczas mogą pojawić się: reakcje alergiczne, wysypka, zaczerwienienie skóry, duszności, opuchnięcie twarzy, uszkodzenie wątroby, zaburzenia morfologii, leukopenia, ostra martwica kanalików nerkowych, dyskrazja (zaburzenie składu krwi). W przypadku wystąpienia skutków ubocznych należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dowiedz się więcej o tym, jakie powinny być właściwe wyniki badania morfologii krwi?

Powiązane produkty

Etenzamid – działanie

Etenzamid wykazuje działanie przeciwbólowe. Stosuje się go przede wszystkim w dolegliwościach spowodowanych stanem zapalnym. Dodatkowo zmniejsza napięcie mięśni szkieletowych. Mechanizm działania tej substancji opiera się na hamowaniu enzymu cyklooksygenazy (COX), w wyniku czego następuje blokowanie wytwarzania prostaglandyn prozapalnych w miejscu zapalenia. Powoduje to ograniczenie wrażliwości receptorów bólowych (nocyceptorów) na czynniki bólowe, takie jak: stany zapalne i urazy. Następuje wówczas zmniejszenie obrzęku zapalnego oraz hamowanie procesów zapalnych.

Etenzamid – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania etenzamidu jest nadwrażliwość na tę substancję, salicylany lub inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Niewskazane jest stosowanie tej substancji u osób chorych na astmę oskrzelową, przewlekłe schorzenia układu oddechowego, czynną chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, a także niewydolność wątroby lub nerek.

Etenzanmid jest  bezwzględnie niedozwolony do stosowania w trzecim trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Ponadto nie zaleca się stosowania leków z etenzamidem u dzieci poniżej 12. roku życia.

Etenzamid – dawkowanie

Leki zawierające etenzamid stosowane są doustnie. Należy przyjmować je po posiłku, popijając wodą. Zazwyczaj w jednej tabletce preparatu zawarte jest 100 mg etenzamidu. Wówczas zalecane jest u dzieci powyżej 12. roku życia i dorosłych stosowanie 1–2 tabletek w dawce jednorazowej lub w kilku dawkach przyjmowanych nie częściej niż co 8 godzin. W przypadku dzieci w wieku 12–16 lat nie należy przekraczać 3 tabletek na dobę (300mg substancji czynnej). U dorosłych maksymalna dzienna ilość etenzamidu nie powinna być większa niż 600 mg, czyli 6 tabletek po 100 mg. Preparat przeznaczony jest do przyjmowania doraźnego i przez krótki czas. Nie powinien być stosowany dłużej niż kilka dni.

  1. J. Woroń, Leki łączone w terapii bólu,”akademiamedycyny.pl” [online],   https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2019/07/Woron_2.pdf, [dostęp:] 24.09.2021 r.
  2. M. Zaremba i in., „journals.viamedica.pl” [online],  Niesteroidowe leki przeciwzapalne – fakty, mity i kontrowersje dotyczące ryzyka sercowo-naczyniowego oraz ryzyka powikłań ze strony przewodu pokarmowego, https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/view/19074, [dostęp:] 24.09.2021 r.
  3. M. Gacki, Niesteroidowe Leki Przeciwzapalne – dawniej i dziś, „yadda.icm.edu.pl” [online],   http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-e4473875-715a-448b-9f44-f1a64fceb27d, [dostęp:] 24.09.2021 r.
  4. R. Kasprzykowska i in., Chemiczna analiza środków leczniczych (Leki proste), „chemia.ug.edu.pl” [online],   https://chemia.ug.edu.pl/sites/default/files/_nodes/strona-chemia/33587/files/skrypt_z_chemii_lekow.pdf, [dostęp:] 24.09.2021 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl