Citrus aurantium – spalacz tłuszczu. Suplementy z gorzką pomarańczą a odchudzanie
Alicja Świątek

Citrus aurantium – spalacz tłuszczu. Suplementy z gorzką pomarańczą a odchudzanie

Wiele badań naukowych nad preparatami pomagającymi spalać tłuszcz wykazało, że ekstrakt z gorzkiej pomarańczy jest skuteczny i pomaga szybciej spalić niechcianą tkankę tłuszczową. Swoje działanie zawdzięcza synefrynie, która odpowiada za „podkręcenie metabolizmu", wpływając na tempo procesu lipolizy. Pacjenci, którzy przyjmują suplementy z gorzkiej pomarańczy, zauważają, że ich apetyt jest mniejszy, waga maleje, a tkanka tłuszczowa ulega szybszej redukcji. Należy jednak pamiętać, że poprzez przyjmowanie samych spalaczy tłuszczu nie uda się osiągnąć celu w postaci idealnej sylwetki. Produkty te stanowią suplement diety redukcyjnej, której powinna towarzyszyć także większa ilości aktywności fizycznej. Ile kosztuje suszony owoc gorzkiej pomarańczy, jaka jest zalecana dawka dzienna herbaty i kto nie powinien zażywać produktów zawierających ekstrakt z tej rośliny? Odpowiedzi na te pytanie znajdują się w niniejszym artykule.

Citrus aurantium, powszechnie znana jako pomarańcza gorzka charakteryzuje się wielokierunkowymi właściwościami prozdrowotnymi. Preparaty z pomarańczą gorzką wykorzystywane są w terapiach wspomagających leczenie bezsenności, stanów lękowych, zaburzeń żołądkowo-jelitowych oraz otyłości. Główną substancją czynną zawartą w tej roślinie jest p-synefryna, która posiada działanie zbliżone do kofeiny i efedryny. Synefryna zawarta w skórce pomarańczy gorzkiej wpływa na zmniejszenie apetytu oraz pobudzenie metabolizmu, przez co wspomaga redukcję wagi oraz znajduje zastosowanie w produktach odchudzających.

Gorzka pomarańcza – właściwości

Owoc pomarańczy gorzkiej jest obiecującym surowcem roślinnym ze względu na silne właściwości stymulujące organizm. Substancje zawarte w Citrus aurantium wykazują działanie zbliżone do Przęśli (Efedra), która nie jest już stosowana w preparatach aptecznych dostępnych bez recepty, ze względu na dużą zawartość efedryny i związane z nią działania niepożądane. W przeciwieństwie do innych stymulantów pomarańcza gorzka wykazuje znikome ryzyko skutków ubocznych i uznawana jest za stosunkowo bezpieczny produkt.

Ekstrakt z gorzkiej pomarańczy jest źródłem licznych składników biologicznie aktywnych, w tym alkaloidów, flawonoidów, olejku eterycznego oraz witaminy C. Główna substancja czynna, czyli alkaloid – synefryna – odpowiada za wielokierunkowe działanie farmakologiczne. Związek ten łączy się z receptorami adrenergicznymi, w ten sposób wpływając na funkcjonowanie układu krążenia oraz tempo przemian metabolicznych. W efekcie powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, podwyższenie ciśnienia krwi oraz rozluźnienie mięśni oskrzeli. Poprzez pobudzenie receptorów w tkance tłuszczowej następuje zwiększenie procesu lipolizy, czyli rozkładu tłuszczów oraz termogenezy. Dzięki temu następuje przyspieszone spalanie tłuszczu, a proces redukcji wagi jest efektywniejszy. Ekstrakty z owoców pomarańczy gorzkiej wykazują ponadto działanie antyseptyczne, przeciwutleniające, przeciwskurczowe, aromatyzujące, wspomagające trawienie, uspokajające i tonizujące.

Składniki otrzymywane z Citrus aurantium wykorzystywane są również w kosmetyce, zwłaszcza przy produkcji perfum oraz kompozycji zapachowych. Z podgatunku „amara” uzyskuje się olejek eteryczny neroli, zaś z podgatunku „bergamia” olejek bergamotowy.

Gorzka pomarańcza a odchudzanie. Czy suplementy z gorzką pomarańczą pomagają szybciej spalić tłuszcz?

Pomarańcza gorzka jest częstym składnikiem preparatów wspomagających spalanie tłuszczu, nazywanych jako „fat burnery”. W licznych badaniach wykazano, że stosowanie Citrus aurantium wspomaga zmniejszenie apetytu, utratę wagi, redukcję zawartości tkanki tłuszczowej oraz zwiększenie termogenezy. Zawarta w pomarańczy gorzkiej synefryna stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi substancjami pobudza przemianę materii, zwiększa wydatek energetyczny, a tym samym zwiększa skuteczność odchudzania oraz utraty trzewnej tkanki tłuszczowej. Jednocześnie nie zaobserwowano działań niepożądanych typowych dla innych substancji andrenomimetycznych, takich jak efedryna.

Powiązane produkty

Skutki uboczne stosowania suplementów z gorzką pomarańczą

W licznych badaniach wykazano, że zarówno ekstrakt, jak i wyizolowane z pomarańczy gorzkiej substancje czynne podawane w dawkach terapeutycznych nie mają niepożądanych skutków ubocznych u ludzi. Jednakże istnieją również doniesienia naukowe, które wskazują na niebezpieczne działania niepożądane związane z pobudzeniem receptorów adrenergicznych. Odnotowano epizody bólów migrenowych głowy, wzrostu ciśnienia krwi, drgawek. Skutki uboczne po zastosowaniu pomarańczy gorzkiej pojawiały się niezwykle rzadko, jednak mimo wszystko warto zachować ostrożność podczas stosowania preparatów z tym składnikiem.

Dodatkowo preparatów z pomarańczą gorzką, bądź otrzymywaną z niej substancją czynną – synefryną nie należy stosować u kobiet w ciąży i okresie laktacji, osób z nadciśnieniem, a także, u których występują zaburzenia sercowo-naczyniowe.

Który suplement z Citrus aurantium wybrać? Czy dodatkowa suplementacja synefryną wspomaga działanie preparatu z gorzkiej pomarańczy?

W aptekach dostępne są liczne preparaty zawierające ekstrakt z pomarańczy gorzkiej. Przede wszystkim są to produkty wspomagające odchudzanie, nazywane spalaczami tłuszczu, fat burnerami, termogenikami, które z pewnością można stosować w różnych kompozycjach dietetycznych. Wybierając preparat z Citrus aurantium, warto zwrócić uwagę, czy producent podaje zawartość ekstraktu z tej rośliny oraz standaryzację (zapewnienie określonej zawartości związków czynnych preparatu, zarówno tych leczniczych, jak i składników o charakterze niepożądanym) na zawartość głównej substancji czynnej występującej w tej roślinie, czyli synefrynę. W przypadku samodzielnego przygotowywania naparów z suszonej skórki pomarańczy gorzkiej zalecane jest używanie 1–2 g surowca do zaparzenia jednej filiżanki. Zwykle  wskazane jest spożywanie maksymalnie trzech porcji przygotowanego w ten sposób naparu. Preparaty z gorzką pomarańczą (owoc suszony, pomarańcza gorzka niedojrzała) kosztują nie mniej niż około 12 zł.  Stosując suplementy lub inne przetwory z Citrus aurantium, nie należy dodatkowo stosować synefryny, ponieważ może to spowodować nasilenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych i być niebezpieczne dla zdrowia.

  1. M.I.R.Carvalho-Freitas, M. Costa, Anxiolytic and sedative effects of extracts and essential oil from Citrus aurantium,  „czytelniamedyczna.pl” [online], http://www.czytelniamedyczna.pl/2534,nowosci-bibliograficzne.html, [dostęp:] 22.04.2021 r.
  2. I.Süntar, H. Khan i in., An Overview on Citrus aurantium L.: Its Functions as Food Ingredient and Therapeutic Agent, „researchgate.net” [online], https://www.researchgate.net/publication/324917750_An_Overview_on_Citrus_aurantium_L_Its_Functions_as_Food_Ingredient_and_Therapeutic_Agent, [dostęp:] 22.04.2021 r.
  3. J. A. Saonere Suryawanshi, An overview of Citrus aurantium used in treatment of various diseases,  „academicjournals.org” [online], https://academicjournals.org/article/article1380019714_Suryawanshi.pdf, [dostęp:] 22.04.2021 r.
  4. S. H. Moonaz,  Bitter Orange (Citrus aurantium), „academia.edu” [online], https://www.academia.edu/26088063/Bitter_Orange_Citrus_aurantium_, [dostęp:] 22.04.2021 r.
  5. C. Aka, U. Çalişkan,  Pharmacopoeia Analysis of Citrus aurantium L. Ssp. Amara engl. and it’s fixed oil content, „semanticscholar.org” [online], https://www.semanticscholar.org/paper/Pharmacopoeia-Analysis-of-Citrus-aurantium-L.-Ssp.-Aka-%C3%87ali%C5%9Fkan/23703382c79e1ee3d37243215b8bd44efe253280, [dostęp:] 22.04.2021 r.
  6. M. Akhlaghi, G. Shabanian, M. Rafieian-Kopaei, Flor de Citrus aurantium e Ansiedade Pré-Operatória, „scielo.br” [online], https://www.scielo.br/pdf/rba/v61n6/v61n6a02.pdf, [dostęp:] 22.04.2021 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować melatoninę na sen? Czy pomaga zasnąć?

    Melatonina to kluczowy hormon procesu zasypiania. Jej niedobory mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie prawidłowego cyklu okołodobowego, a tym samym przyczyniać się do występowania zaburzeń wielu mechanizmów zachodzących w organizmie. Ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co najbardziej narażone na jej niedobory są osoby starsze. Jakie inne funkcje spełnia hormon snu, jak należy go suplementować i czym objawiają się niedobory melatoniny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Lukrecja – co to za roślina? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

    Któż z nas chociaż jeden raz w życiu nie zetknął się z niezwykłymi, czarnymi cukierkami o ślimakowatym kształcie? Ponoć albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakterystyczny kolor i smak słodycze te zawdzięczają zawartości ekstraktu z lukrecji – rośliny, nad której bogactwem zastosowań warto się pochylić. Czym zatem jest lukrecja, jakie ma właściwości i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń może wpływać na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

    W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Jad pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze?

    Jad wytwarzany przez pszczoły miodne (Apis mellifera) to bezwonna, bezbarwna, gorzka ciecz, zawierająca mieszaninę różnych aktywnych substancji, takich jak peptydy, białka o właściwościach enzymatycznych czy biogenne aminy. Mimo że jest toksyną, która może prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej, to posiada także liczne właściwości prozdrowotne. Jakie są wyniki badań dotyczących jadu pszczelego?

  • Suplementacja przy insulinooporności

    Insulinooporność jest zaburzeniem metabolizmu, które może zamienić się w poważną chorobę, która obecnie może dotyczyć nawet 2 milionów Polaków. Przyczynia się do tego przede wszystkim siedzący tryb życia, przetworzona, wysokoenergetyczna żywność, a także przewlekły stres wpływający na nasze zachowania żywieniowe – „zajadanie” problemów. Insulinooporność nie musi być leczona, niemniej jeśli na czas nie zareagujemy zmianą dotychczasowego stylu życia, może przerodzić się w pełnoobjawowe schorzenie – cukrzycę. Cennym elementem uzupełniającym dietoterapię może być racjonalna, przemyślana suplementacja. Jakie składniki szczególnie wspierają zdrowie metaboliczne?

  • Suplementacja w Hashimoto – jak wpływają na to nutraceutyki?

    Hashimoto, a raczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest coraz powszechniej diagnozowanym schorzeniem. Mówimy o nim wtedy, gdy nasz układ odpornościowy atakuje tarczycę. W chorobie tej może dojść zarówno do podwyższonej czynności gruczołu, jak i normalnej lub obniżonej czynności. Hashimoto dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Wsparciem działania tarczycy, jak i całej terapii, może być racjonalna suplementacja w oparciu o składniki, których skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij