Nowy lek może wspomóc leczenie złamań kości
Katarzyna Szulik

Nowy lek może wspomóc leczenie złamań kości

Każde złamanie kości jest uciążliwe, a jego leczenie to kwestia czasu i rehabilitacji. Niektórzy z nas, w tym pacjenci z cukrzycą, muszą liczyć się z dłuższym dochodzeniem do zdrowia w związku z naruszeniem struktury kości. Proces ten może przyspieszyć nowy lek bazujący na wyciągu z sałaty, opracowany przez naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii. Jak pokazały badania na modelu zwierzęcym, jest on skuteczny i łatwy w stosowaniu, ponieważ droga przyjęcia jest doustna. 

Sałata na wzmocnienie kości?

Za stworzeniem nowego leku stoją naukowcy związani z uczelnianym wydziałem stomatologii. Jest to substancja na bazie białka roślinnego pozyskanego z sałaty, która po zażyciu stymuluje wzrost komórek odpowiedzialnych za odbudowę kości, wspierając regenerację tych, które ucierpiały w wyniku urazu. Wspomniane białko to białkowy insulinopodobny czynnik wzrostu, znany pod nazwą IGF-1. Wytwarzanie wspomnianego leku jest możliwe dzięki specjalnej platformie stworzonej przez współautora badań. Pozwala ona na wprowadzenie interesującej naukowców proteiny do komórek roślin, co umożliwia ekspresję genową w ich komórkach, co z kolei prowadzi do produkcji zmodyfikowanej proteiny o działaniu leczniczym, którą można pozyskać i wykorzystać do podania pacjentom. W toku tego procesu naukowcom udało się uzyskać proteinę IGF-1, kluczową dla zdrowia mięśni oraz kości, której niedobór znacząco podnosi ryzyko złamania. 

Naukowcy wyszli z założenia, że konkretna, wczesna forma proteiny IGF, zawierająca e-peptydy, działa lepiej od dojrzałej postaci IGF-1, która jest ich pozbawiona, a przy okazji glikozylowana, a więc wzbogacona o węglowodany, co zmniejsza ich aktywność. W procesie opracowywania leku połączyli ją z proteiną CTB, która ułatwia przedostawanie się substancji aktywnych do krwiobiegu.

Wspomniane białko stało się naturalnym budulcem liści sałaty, które następnie zebrano, zamrożono i przekształcono w puder o trwałości sięgającej niemal trzech lat. To oznacza, że sałata to faktyczna postać leku, co dodatkowo ułatwia jego przyswajanie zarówno przez zwierzęta, jak i ludzi. Po udanych próbach na modelu zwierzęcym, skuteczność leku sprawdzono również na komórkach ludzkich, potwierdzając ich pozytywne efekty na różnych typach komórek. Lek przeszedł testy także na myszach z cukrzycą, u których spowodował poprawę gęstości oraz objętości kości , co świadczy o poprawie procesu regeneracji. 

Nadzieja dla diabetyków

Zdaniem naukowców lek ten może znaleźć zastosowanie zwłaszcza u pacjentów z cukrzycą, w przypadku których leczenie urazów kości często wymaga długiej hospitalizacji i podawania leków w formie zastrzyków. W tym wypadku wystarczy ustne podanie leku raz dziennie, by uzyskać imponujący efekt regeneracyjny. 

W kolejnych latach naukowcy maja zamiar udoskonalać uprawę roślin zawierających IGF-1 z myślą o zastosowaniu go nie tylko z myślą o wsparciu leczenia złamań, szczególnie u chorych na cukrzycę, ale również w celu pomocy pacjentom z osteoporozą i uszkodzeniami kości na tle nowotworowym. 

Powiązane produkty

Kolejny lek wzmacniający kości

Prace nad lekiem wspomagającym regenerację kości po urazach prowadzą także naukowcy z Purdue University. Stworzyli oni preparat w formie zastrzyku, który nie tylko przyspiesza regenerację kości po urazach, ale również wzmacnia te nienaruszone. Lek NOV004 aktualnie znajduje się na etapie badań przedklinicznych, które mają wejść w fazę kliniczną jeszcze w 2020 r.

Jeśli próby na pacjentach potwierdzą skuteczność leku, może on znaleźć zastosowanie u osób z rozmaitymi urazami kości, zarówno incydentalnymi, jak i związanymi z postępem chorób. Naukowcy przewidują, że może on okazać się pomocny także w procesie regeneracji zębów oraz tworzeniu rozmaitych protez kostnych, w tym endoprotez stawu biodrowego. 

  1. J. Park, G. Yan, K.-C. Kwon i in., Oral delivery of novel human IGF-1 bioencapsulated in lettuce cells promotes musculoskeletal cell proliferation, differentiation and diabetic fracture healing. "Biomaterials" 2020, 119591 DOI: 10.1016/j.biomaterials.2019.119591, [dostęp:] 25.02.2020 r.
  2. University of Pennsylvania, A promising new strategy to help broken bones heal faster, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2020/02/200224133835.htm, [dostęp:] 25.02.2020 r.
  3. Purdue University, Injectable drug for faster healing of bone fractures prepares for clinical trials, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2020/02/200211140946.htm, [dostęp:] 25.02.2020 r.
  4. S. Salka, Injectable drug for faster healing of bone fractures prepares for clinical trials, "purdue.edu" [online], https://www.purdue.edu/newsroom/releases/2020/Q1/injectable-drug-for-faster-healing-of-bone-fractures-prepares-for-clinical-trials.html, [dostęp:] 25.02.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.