Pas poporodowy – działanie i rodzaje. Pasy poporodowe po cesarce i porodzie naturalnym
Mateusz Burak

Pas poporodowy – działanie i rodzaje. Pasy poporodowe po cesarce i porodzie naturalnym

Pas poporodowy, według wielu świeżo upieczonych mam, ma za zadanie poprawić wygląd mięśni brzucha po ciąży i porodzie, zarówno naturalnym, jak i po cesarskim cięciu oraz optycznie wyszczuplić sylwetkę. Czy gorset poporodowy lub majtki ściągające rzeczywiście umożliwiają szybszy powrót do formy po ciąży? Czy pasy pociążowe naprawdę zapobiegają rozstępowi mięśnia prostego brzucha? Sprawdź, jak działa pas poporodowy i jakie są jego rodzaje.

Pas poporodowy – jak działa?

Pas poporodowy przypomina wyglądem gorset. Jest wykonany z elastycznego materiału i ma działać pozytywnie na brzuch po ciąży – ma powodować wzmacnianie mięśni oraz utrzymywanie odpowiedniej postawy. Pas poporodowy ma za zadanie przeciwdziałać przepuklinie oraz ułatwiać wykonywanie ćwiczeń. Może być również pomocny w częstej dolegliwości kobiet, które niedawno urodziły dziecko, jaką jest rozejście mięśni brzucha (mięśnie brzucha po ciąży są osłabione). 

Gorset poporodowy to także wysmuklenie sylwetki, według wielu kobiet umożliwia powrót do formy sprzed ciąży. Ściśnięcie powłok brzusznych owszem daje taki rezultat, ale może on być bardzo krótkotrwały lub może przynieść wręcz odwrotny skutek. Noszenie pasa ściągającego brzuch obliguje do wykonywania określonych ćwiczeń, w przeciwnym razie będziemy mieli do czynienia z efektem w postaci znacznego osłabienia siły mięśniowej rejonu brzucha. Współwystępować mogą także dysfunkcje innych narządów jamy brzusznej. Dzieje się tak, ponieważ nieustanne ściskanie pasa wyszczuplającego zaczyna niejako zastępować pracę mięśni, zwalniając je z tej funkcji. 

Wykonywanie ćwiczeń podczas noszenia pasa poporodowego jest więc obowiązkowe, tak samo, jak stosowanie się do pozostałych zaleceń odnośnie sposobu i czasu użytkowania. Nie powinno się zaopatrywać samodzielnie w pas ściągający. Nie zawsze jest on konieczny, dlatego warto zasięgnąć najpierw porady specjalisty – lekarza lub fizjoterapeuty.

Pas poporodowy – rodzaje

Pasy poporodowe wykonywane są z tkanin o różnym stopniu elastyczności, materiał z którego są uszyte to zazwyczaj bawełna. Najczęściej są zapinane na rzepy z boku tułowia – jest to rozwiązanie najwygodniejsze, mogą być również jednolite, można je wtedy założyć przez nogi, jak bieliznę. Wadą tych ostatnich jest brak możliwości regulacji, a odpowiednio dobrany rozmiar w przypadku pasa jest niezwykle istotny. Pasy poporodowe przeważnie można prać w pralce. Obecne na rynku produkty są łatwe do ukrycia – można je nosić pod ubraniem, dodatkowo dobra cyrkulacja powietrza nie powoduje dyskomfortu. Pasy poporodowe różnią się wielkością i obwodem, aby wiedzieć, jaki wybrać, trzeba się poznać swój obwód brzucha. 

W przypadku, gdy lekarz lub fizjoterapeuta uzna, że konieczne jest wspieranie funkcji kręgosłupa i stabilizacja, może zalecić sztywny gorset. Tego rodzaju zaopatrzenie należy traktować jako element wsparcia, a nie główny środek leczniczy. W opinii specjalistów pożądany czas noszenia to zaledwie kilka godzin dziennie (lub tylko w określonych sytuacjach – wszystko w zależności od stanu mięśni brzucha). Chcąc należycie dobrać rozmiar i wiedzieć, jaki rodzaj kupić, najlepiej udać się do sklepu medycznego lub apteki – pozwoli to dopasować najlepszy pas poporodowy. Po wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą produkt można także zamówić przez internet. Cena zazwyczaj waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych – zależnie od jakości użytych materiałów. 

Pas poporodowy po cesarce – od kiedy można nosić?

W opinii niektórych specjalistów korzystanie z pasa na brzuch po cesarce pozwala lepiej scalić powłoki brzuszne. Może się to przyczynić do ułatwienia wstawania i podnoszenia. Z drugiej strony świeża blizna pooperacyjna (cesarskie cięcie to przecież rozległa operacja) poddawana uciskowi trudniej się goi, a w jej obrębie może występować ból. Z tego powodu zawsze warto zaczerpnąć porady fachowca na temat konieczności użytkowania pasa po cesarskim cięciu. Zdaniem większości ekspertów pas po cesarce powinno się zakładać nie wcześniej niż po upływie 4 tygodni od cc, przy założeniu, że gojenie przebiega właściwie.

Pas poporodowy po naturalnym porodzie

Kobiety często chcą zmniejszyć obwód brzucha za pomocą pasa poporodowego czy bielizny modelującej już kilka dni po porodzie. Poporodowy pas po porodzie siłami natury można jednak założyć, kiedy upłyną minimum 2 tygodnie od rozwiązania. Zbyt szybkie podjęcie decyzji w sprawie jego zastosowania może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Są to: dolegliwości brzucha, problemy krążeniowo–oddechowe, zaburzenia rytmu obkurczania macicy w okresie połogu. 

Polecane dla Ciebie

Pas poporodowy – opinie lekarzy i fizjoterapeutów

Aktualnie, zdaniem ekspertów, nie ma czegoś takiego, jak medyczne wskazania do użytkowania poporodowych pasów brzusznych i gorsetów po ciąży. O noszeniu decydują zazwyczaj wymogi estetyczne kobiet – chęć odzyskania szczupłej sylwetki i próba uniknięcia rozejścia mięśnia prostego brzucha.

Zdaniem fizjoterapeutów uroginekologicznych korzystanie z pasa, majtek wyszczuplających czy ściągających w okresie połogu może doprowadzić do niekorzystnych zmian, ponieważ rozluźnienie narządów rodnych, przepony moczowo–płciowej i innych struktur ciała w tym czasie jest procesem, który nie powinien być zakłócany. Powinien natomiast być to czas spokojnej, powolnej, przypisanej połogowi, 5–6-tygodniowej regeneracji ciała kobiety. Wzrost ciśnienia śródbrzusznego inicjowany przez działanie ściskające pasa jest czynnikiem zakłócającym ten proces i mogącym rodzić przykre następstwa – również te, pojawiające się później. Z czasem noszenie pasa poporodowego może doprowadzić nawet do obniżenia narządu rodnego, problemów z jego właściwą pracą oraz może skutkować nietrzymaniem moczu.

Nierzadko obserwuje się tendencję do samodzielnego, a co za tym idzie najczęściej niewłaściwego, doboru pasa. Chęć szybkiego wyszczuplenia i powrotu do formy sprzed ciąży sprawia, że jest on zwyczajnie zbyt obcisły. Specjaliści dostrzegają także w gronie swoich pacjentek osoby, które nosiły gorsety wyszczuplające zbyt często i zbyt długo, nie stosując się do zaleceń. Przynosiło to odwrotny skutek i zamiast wspomagać, osłabiły pracę okolicznych mięśni. Równie często pomijano ukierunkowane ćwiczenia – obligatoryjne podczas noszenia pasa, traktując go jako główny i jedyny sposób na pozbycie się wystającego brzucha.

  1. Y. Gielchinsky, N. Laufer, E. Weitman, Pregnancy restores the regenerative capacity of the aged liver via activation of an mTORC1-controlled hyperplasia/hypertrophy switch "Genes & Development" 2010, nr 24, s. 543–548.
  2. M. A. Harvey, Pelvic floor exercises during and after pregnancy: a systematic review of their role in preventing pelvic floor dysfunction, „Journal of Obstetrics and Gynaecology Canada” 2003, nr 25, s. 487–498.
  3. K. Grumbach, T. Bodenheimer, A primary care home for Americans: putting the house in order, „Journal of the American Medical Association” 2002, nr 288, s. 889–93.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij