Mikroimplant może przywrócić funkcje ruchowe sparaliżowanym
Katarzyna Szulik

Mikroimplant może przywrócić funkcje ruchowe sparaliżowanym

Współczesna medycyna daje nadzieję tym, którzy utracili zdolność chodzenia. To, co kiedyś uważano za niemożliwe, a więc przywrócenie czucia osobie z przerwanym rdzeniem kręgowym, powoli staje się realne, między innymi dzięki pracy naukowców z Uniwersytetu w kanadyjskiej Albercie. Tamtejsi badacze pracują nad mapowaniem rdzenia kręgowego, które posłuży właściwemu ulokowaniu elektrycznego implantu mającego pomóc odzyskać sprawność.

Celem badaczy jest opracowanie metody umożliwiającej przywrócenie funkcji dolnej części ciała u osób po ciężkich urazach kręgosłupa. Elementem tych prac jest stworzenie mapy rdzenia kręgowego, na której wyodrębnione zostaną partie odpowiedzialne między innymi za ruchy kolan, bioder czy palców u stóp. Drugą składową rozwiązania ma być implant, który po umieszczeniu w kręgosłupie aktywuje jego właściwą część. Pomysł jest efektem współpracy lekarzy i bioinżynierów, a jego twórcy przewidują, że w razie potwierdzenia skuteczności, mógłby zostać wdrożony już za 10 lat. 

Skuteczny impuls elektryczny

Podstawowym wyzwaniem przy przywracaniu funkcji rdzenia kręgowego jest ponowne nawiązanie komunikacji z mózgiem, który wysyła sygnał prowokujący ruch.

Badacze z Kanady twierdzą, że mikroimplant umieszczony w istocie szarej, który wysyła sygnały elektryczne, będzie w stanie ponownie uaktywnić przerwaną sieć sygnałów i w ten sposób doprowadzi do przywrócenia czucia.

Lekarze próbowali robić to już wcześniej, wykorzystując impulsy elektryczne stosowane nie na rdzeń kręgowy ale bezpośrednio na sparaliżowane mięśnie. Efekty, które uzyskano były jednak niezadowalające – nienaturalne i krótkotrwałe.

Wszechstronny rdzeń kręgowy

Zwykło się uważać, że kluczową rolę w tym procesie odgrywa mózg, jednak rdzeń kręgowy kontroluje mnóstwo funkcji motorycznych i czuciowych, podczas gdy mózg jedynie daje mu sygnał do aktywacji konkretnych czynności. Mimo to, połączenie z pniem mózgu jest warunkiem koniecznym jego właściwego funkcjonowania.

Mapowanie miałoby pomóc w precyzyjnym wskazaniu tych partii rdzenia kręgowego, do których miałyby docierać sygnały. Na modelu zwierzęcym mapowanie udało się przeprowadzić bardzo precyzyjnie, jednak by móc ocenić jego trafność u ludzi, konieczne jest przeprowadzenie badań klinicznych, uwzględniających również wykorzystanie implantu. W pierwszej kolejności ich przedmiotem będą zwierzęta. Jeśli wyniki będą zadowalające, rozwiązanie bezie można przetestować na ludziach. 

Powiązane produkty

Przywrócenie zdrowia lub poprawa jakości życia

Przywrócenie częściowej kontroli nad staniem i chodzeniem miałoby wpływ między innymi na zdrowie kości, funkcjonowanie jelit czy pęcherza moczowego. Osoby sparaliżowane znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia chorób sercowo–naczyniowych, które również można by zminimalizować dzięki przywróceniu im przynajmniej częściowej sprawności. W przypadku osób z mniej poważnymi urazami kręgosłupa, implant może zastąpić żmudną, wielomiesięczną rehabilitację, która nie zawsze daje pożądane efekty. 

By to mogło się ziścić, konieczne jest dopracowanie sprzętu, dokładnie miniaturyzacja stymulatora, by zmieścił się w rdzeniu. Niezbędne jest również uzyskanie zgody Health Canada i FDA na badania kliniczne. 

Naukowcom z Case Western Reserve University w 2018 r. udało się przywrócić funkcje oddechowe oraz część funkcji kończyn przednich u myszy ze zniszczonym rdzeniem kręgowym. Nowa terapia miałaby uaktywniać konkretne typy komórek nerwowych, które mogłyby regenerować aksony w uszkodzonym rdzeniu kręgowym. Dzięki jej wykorzystaniu u myszy z rdzeniem kręgowym przeciętym do połowy na wysokości drugiego kręgu szyjnego można było odzyskać wszystkie funkcje przepony i częściowo odnowić ruchomość w kończynie górnej. 

  1. A. Toossi, D. G. Everaert, S. I. Perlmutter, V. K. Mushahwar, Functional organization of motor networks in the lumbosacral spinal cord of non–human primates, “Scientific Reports” 2019; 9 (1) DOI: 10.1038/s41598–019–49328–1.
  2. University of Alberta Faculty of Medicine & Dentistry, Micro implants could restore standing and walking "sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/12/191203094810.htm, [dostęp:] 12.12.2019.
  3. P. M. Warren, S. C. Steiger, T. E. Dick i in., Rapid and robust restoration of breathing long after spinal cord injury, “Nature Communications” 2018; 9 (1) DOI: 10.1038/s41467–018–06937–0.
  4. Case Western Reserve University, Researchers restore breathing, partial forelimb function in rats with spinal cord injuries: Promising results provide hope for humans suffering from chronic paralysis, "sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2018/11/181127131559.htm, [dostęp:] 12.12.2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Karagen – czy E407 jest szkodliwy?

    Karagen to polisacharyd pochodzenia naturalnego, szeroko stosowany w różnych gałęziach przemysłu, takich jak produkcja żywności, farmaceutyków i kosmetyków. Poniższy tekst odpowiada na kluczowe pytania: Czym jest karagen? W jaki sposób się go pozyskuje? Gdzie można go znaleźć? Dlaczego dodaje się go do śmietany? Czy jego spożycie jest bezpieczne?

  • Chelaty – czym są chelatowane formy minerałów?

    Minerały to składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Uczestniczą w wielu procesach fizjologicznych, m.in. w przewodnictwie nerwowym, skurczach mięśni czy w utrzymywaniu równowagi elektrolitowej. Ich wchłanianie może być utrudnione przez różne czynniki, w tym np. przez postać chemiczną pierwiastka. Z tego względu rośnie zainteresowanie minerałami w formie chelatów – są to związki, w których jon metalu (np. cynku, żelaza, magnezu) jest połączony z aminokwasem lub kwasem organicznym. Takie połączenia mogą poprawiać biodostępność, ponieważ są stabilniejsze w środowisku żołądkowym i mogą wykorzystywać alternatywne mechanizmy transportu w jelitach. Czy minerały w formie chelatów rzeczywiście są lepiej przyswajalne? Jakie znaczenie w suplementacji mają formy chelatowane?

  • Formy magnezu – które są najlepiej przyswajalne? Jaki rodzaj magnezu wybrać?

    Magnez to jeden z pierwiastków odgrywających kluczową rolę w naszym organizmie – bierze udział w wielu procesach metabolicznych, wpływa na układ nerwowy, mięśnie, serce i poziom energii. Dostępne są różne formy magnezu, z których każda ma inne właściwości i stopień przyswajalności. Które z nich warto wybrać? Jaki magnez jest najlepiej przyswajalny?

  • Jak czytać ulotki leków – na co zwrócić uwagę?

    Jakie informacje można znaleźć w ulotce leku? Czym różni się zwykła ulotka znajdująca się w opakowaniu od Charakterystyki Produktu Leczniczego? I czy należy obawiać się wszystkich wypisanych działań niepożądanych? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę, zanim zażyjesz zalecony lub przepisany preparat.

  • Witaminy metylowane – kiedy i dlaczego wybrać taką formę?

    Coraz częściej na etykietach suplementów diety można znaleźć informację, że dany preparat zawiera „witaminy w formie metylowanej”. Choć brzmi to skomplikowanie, metylowane witaminy to po prostu biologicznie aktywne formy niektórych składników odżywczych, które mogą być lepiej przyswajalne i skuteczniejsze w działaniu – szczególnie u osób z określonymi zaburzeniami metabolicznymi. Kiedy warto sięgnąć po takie preparaty? Czy są bezpieczne dla każdego?

  • Nowa lista leków refundowanych od 1 lipca – co się zmienia?

    Od 1 lipca 2025 roku wchodzi w życie nowa i trzecia w tym roku lista leków refundowanych, która przynosi istotne zmiany dla wielu pacjentów w Polsce. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło objęcie refundacją 41 nowych terapii, w tym 18 onkologicznych, z czego siedem dotyczy chorób rzadkich. Pozostałe 23 terapie objęte nową refundacją dotyczą chorób nieonkologicznych, w tym pięciu chorób rzadkich. Wprowadzono również zmiany cenowe oraz rozszerzono wskazania refundacyjne dla niektórych leków.

  • Kosmetyki z filtrem UV wycofane ze sprzedaży. Ograniczenia w stosowaniu homosalatu

    Unia Europejska regularnie aktualizuje przepisy dotyczące bezpieczeństwa stosowanych przez ludzi kosmetyków. Jednym z ostatnich przykładów jest Rozporządzenie Komisji (UE) 2022/2195, które wprowadziło istotne zmiany w zasadach stosowania m.in. filtrów UV, w tym homosalatu. Nowy limit stężenia substancji obowiązuje od początku lipca 2025 roku.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl