Mikroimplant może przywrócić funkcje ruchowe sparaliżowanym
Katarzyna Szulik

Mikroimplant może przywrócić funkcje ruchowe sparaliżowanym

Współczesna medycyna daje nadzieję tym, którzy utracili zdolność chodzenia. To, co kiedyś uważano za niemożliwe, a więc przywrócenie czucia osobie z przerwanym rdzeniem kręgowym, powoli staje się realne, między innymi dzięki pracy naukowców z Uniwersytetu w kanadyjskiej Albercie. Tamtejsi badacze pracują nad mapowaniem rdzenia kręgowego, które posłuży właściwemu ulokowaniu elektrycznego implantu mającego pomóc odzyskać sprawność.

Celem badaczy jest opracowanie metody umożliwiającej przywrócenie funkcji dolnej części ciała u osób po ciężkich urazach kręgosłupa. Elementem tych prac jest stworzenie mapy rdzenia kręgowego, na której wyodrębnione zostaną partie odpowiedzialne między innymi za ruchy kolan, bioder czy palców u stóp. Drugą składową rozwiązania ma być implant, który po umieszczeniu w kręgosłupie aktywuje jego właściwą część. Pomysł jest efektem współpracy lekarzy i bioinżynierów, a jego twórcy przewidują, że w razie potwierdzenia skuteczności, mógłby zostać wdrożony już za 10 lat. 

Skuteczny impuls elektryczny

Podstawowym wyzwaniem przy przywracaniu funkcji rdzenia kręgowego jest ponowne nawiązanie komunikacji z mózgiem, który wysyła sygnał prowokujący ruch.

Badacze z Kanady twierdzą, że mikroimplant umieszczony w istocie szarej, który wysyła sygnały elektryczne, będzie w stanie ponownie uaktywnić przerwaną sieć sygnałów i w ten sposób doprowadzi do przywrócenia czucia.

Lekarze próbowali robić to już wcześniej, wykorzystując impulsy elektryczne stosowane nie na rdzeń kręgowy ale bezpośrednio na sparaliżowane mięśnie. Efekty, które uzyskano były jednak niezadowalające – nienaturalne i krótkotrwałe.

Wszechstronny rdzeń kręgowy

Zwykło się uważać, że kluczową rolę w tym procesie odgrywa mózg, jednak rdzeń kręgowy kontroluje mnóstwo funkcji motorycznych i czuciowych, podczas gdy mózg jedynie daje mu sygnał do aktywacji konkretnych czynności. Mimo to, połączenie z pniem mózgu jest warunkiem koniecznym jego właściwego funkcjonowania.

Mapowanie miałoby pomóc w precyzyjnym wskazaniu tych partii rdzenia kręgowego, do których miałyby docierać sygnały. Na modelu zwierzęcym mapowanie udało się przeprowadzić bardzo precyzyjnie, jednak by móc ocenić jego trafność u ludzi, konieczne jest przeprowadzenie badań klinicznych, uwzględniających również wykorzystanie implantu. W pierwszej kolejności ich przedmiotem będą zwierzęta. Jeśli wyniki będą zadowalające, rozwiązanie bezie można przetestować na ludziach. 

Polecane dla Ciebie

Przywrócenie zdrowia lub poprawa jakości życia

Przywrócenie częściowej kontroli nad staniem i chodzeniem miałoby wpływ między innymi na zdrowie kości, funkcjonowanie jelit czy pęcherza moczowego. Osoby sparaliżowane znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia chorób sercowo–naczyniowych, które również można by zminimalizować dzięki przywróceniu im przynajmniej częściowej sprawności. W przypadku osób z mniej poważnymi urazami kręgosłupa, implant może zastąpić żmudną, wielomiesięczną rehabilitację, która nie zawsze daje pożądane efekty. 

By to mogło się ziścić, konieczne jest dopracowanie sprzętu, dokładnie miniaturyzacja stymulatora, by zmieścił się w rdzeniu. Niezbędne jest również uzyskanie zgody Health Canada i FDA na badania kliniczne. 

Naukowcom z Case Western Reserve University w 2018 r. udało się przywrócić funkcje oddechowe oraz część funkcji kończyn przednich u myszy ze zniszczonym rdzeniem kręgowym. Nowa terapia miałaby uaktywniać konkretne typy komórek nerwowych, które mogłyby regenerować aksony w uszkodzonym rdzeniu kręgowym. Dzięki jej wykorzystaniu u myszy z rdzeniem kręgowym przeciętym do połowy na wysokości drugiego kręgu szyjnego można było odzyskać wszystkie funkcje przepony i częściowo odnowić ruchomość w kończynie górnej. 

  1. A. Toossi, D. G. Everaert, S. I. Perlmutter, V. K. Mushahwar, Functional organization of motor networks in the lumbosacral spinal cord of non–human primates, “Scientific Reports” 2019; 9 (1) DOI: 10.1038/s41598–019–49328–1.
  2. University of Alberta Faculty of Medicine & Dentistry, Micro implants could restore standing and walking "sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/12/191203094810.htm, [dostęp:] 12.12.2019.
  3. P. M. Warren, S. C. Steiger, T. E. Dick i in., Rapid and robust restoration of breathing long after spinal cord injury, “Nature Communications” 2018; 9 (1) DOI: 10.1038/s41467–018–06937–0.
  4. Case Western Reserve University, Researchers restore breathing, partial forelimb function in rats with spinal cord injuries: Promising results provide hope for humans suffering from chronic paralysis, "sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2018/11/181127131559.htm, [dostęp:] 12.12.2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń wpływa na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

    Sproszkowane ziele wąkrotki azjatyckiej, czyli adaptogenu nazywanego także gotu kola lub brahmi, zaleca się stosować u osób mających problemy z koncentracją i pamięcią. Wąkrotkę można przyjmować zarówno w formie kapsułek, czyli dojelitowo, jak i bezpośrednio na skórę w przypadku wystąpienia problemów dermatologicznych. Gotu kola działa także przeciwlękowo, łagodzi napięcie i niepokój. Jak dawkować gotu kola, ile kosztuje ten adaptogen i czy kobiety w ciąży mogą przyjmować wąkrotkę azjatycką? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

    Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

    Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

  • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

  • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

    Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

  • Na co stosować szafran? Właściwości lecznicze, dawkowanie

    Już w starożytności wykorzystywano szafran do poprawiania smaku jedzenia, do barwienia tkanin, a także w lecznictwie. Szafran stanowi najdroższą przyprawę świata. Posiada charakterystyczny smak oraz barwę. Jego walory smakowe doceniane są w kuchni, a ostatnimi czasy zainteresowanie wzbudzają jego właściwości lecznicze. Warto jednak podkreślić, że szafran można przyjmować doustnie jedynie w niewielkich ilościach, ponieważ jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij