Naukowcy: poród w wodzie jest równie bezpieczny, jak tradycyjny
Katarzyna Szulik

Naukowcy: poród w wodzie jest równie bezpieczny, jak tradycyjny

Podczas porodu priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa matce i dziecku, czego gwarantem ma być przyjście dziecka na świat w szpitalu. Nie oznacza to jednak, że poród musi odbyć się na stole operacyjnym czy nawet na fotelu ginekologicznym – coraz więcej placówek udostępnia ciężarnym również sale z wannami do rodzenia w wodzie. Ta zyskująca uznanie metoda przy okazji budzi także kontrowersje, które po części rozwiewa badanie naukowców z Uniwersytetu w Michigan.

Badacze z Michigan postanowili porównać porody w wodzie z tradycyjnymi, by ocenić poziom bezpieczeństwa każdego z nich. Jednym z poważniejszych zarzutów stawianych pod adresem porodów w wodzie jest właśnie potencjalne ryzyko z nimi związane. Nie dotyczy ono jednak uduszenia, ale zwiększonego ryzyka zerwania pępowiny lub zakażenia drogą wodną. Podczas porodu dzieci biorą pierwszy oddech dopiero po wyjęciu ich z wanny, do tego czasu ich płuca są wypełnione wodą, która przemieszcza się w chwili, gdy zostają wyjęte z wody. Do tego momentu transportem tlenu zajmuje się pępowina, co zapewnia bezpieczeństwo. W tej sytuacji nie można jednak zanurzać dziecka w wodzie ponownie tuż po porodzie, ponieważ wówczas nie będzie ono w stanie oddychać. 

Wodne porody równie bezpieczne jak tradycyjne

Naukowcy przeanalizowali przebieg niemal 300 porodów wodnych i ponad 2000 tradycyjnych. By zwiększyć dywersyfikację badania, przyszłe mamy pochodziły z dwóch różnych klinik położniczych. Analiza nie wykazała żadnych różnic między typami porodów pod względem zwiększonej liczby przypadków hospitalizacji na oddziale intensywnej opieki noworodków czy częstotliwości występowania krwotoków poporodowych. W obu grupach wspomniane zdarzenia wystąpiły w podobnej proporcji w stosunku do ogółu narodzin bez komplikacji.

Nie wykazano więc, żeby porody w wodzie stwarzały większe ryzyko od tych, przebiegających w tradycyjnych warunkach. Warto jednak zaznaczyć, że w eksperymencie uwzględniono porody odbywające się pod opieką lekarzy w szpitalu, a nie w warunkach domowych. 

Długa droga do wdrożenia

Podczas porodu wodnego kobieta zamiast na szpitalnym łóżku rodzi w wypełnionej wodą wannie. W części szpitali dopuszcza się przebywanie ciężarnej w wodzie tuż przed porodem, w celu rozluźnienia i uśmierzenia bólu, jednak obawy związane z porodem wodnym sprawiają, że w wielu z nich kobieta musi opuścić wannę przed rozpoczęciem właściwej akcji porodowej. Wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Michigan sugerują, że powinno się odejść od tej praktyki, ponieważ nic nie wskazuje na to, by poród wodny wiązał się z większymi zagrożeniami od tradycyjnego. By upowszechnić tę metodę, potrzebne są jednak wytyczne, które można by wdrożyć w szpitalach, co z kolei wymaga dalszych badań nad długofalowymi skutkami porodów wodnych oraz poziomem ich akceptacji przez same rodzące. 

Powiązane produkty

Położne nie widzą problemu z wodnym porodem

Wspomniane badania stanowią potwierdzenie wniosków wyciągniętych już wcześniej, między innymi przez naukowców z Oregon State Univeristy. W 2016 r. przedstawili wyniki badań, które dementują przekonanie, że porody tego rodzaju są niebezpieczne dla dzieci. Wnioski te zostały sformułowane na podstawie analizy 6500 relacji położnych, które brały udział w porodach wodnych na terenie Stanów Zjednoczonych. Nie zaobserwowały one, aby porody tego typu wiązały się z niższym wynikiem w skali Apgar lub większą częstotliwością hospitalizacji.

W okresie badawczym, czyli między 2004 a 2009 r., położne przyjęły porody od niemal 17 000 kobiet, spośród których ponad 6500 rodziło w wodzie, w warunkach domowych lub w tzw. centrach porodowych (niebędących szpitalami). Wspomniana analiza pokazała, że poród w wodzie zwiększa o 11 proc. ryzyko rozerwania krocza, jednak badania naukowców z Michigan nie wykazały takiego związku. Z drugiej strony, takie ryzyko można rozważyć chociażby ze względu na fakt, że wodny poród jest również sposobem na złagodzenie bólu, gdy kobieta nie chce lub nie może przyjąć znieczulenia ogólnego. 

  1. U. Menakaya, S. Albayati, E. Vella i in., A retrospective comparison of water birth and conventional vaginal birth among women deemed to be low risk in a secondary level hospital in Australia, "Women and Birth" 2013; 26 (2): 114 DOI: 10.1016/j.wombi.2012.10.002.
  2. University of Michigan, Water births are as safe as land births for mom, baby "sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/12/191210111659.htm, [dostęp:] 11.12.2019 r.
  3. M. L. Bovbjerg, M. Cheyney, C. Everson, Maternal and Newborn Outcomes Following Waterbirth: The Midwives Alliance of North America Statistics Project, 2004 to 2009 Cohort, "Journal of Midwifery & Women's Health" 2016; DOI: 10.1111/jmwh.12394.
  4. Oregon State University, No evidence that water birth poses harm to newborns "sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2016/01/160121190918.htm, [dostęp:] 11.12.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    Współcześnie wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij