Zaburzenia chodu mogą zwiastować chorobę Alzheimera
Katarzyna Szulik

Zaburzenia chodu mogą zwiastować chorobę Alzheimera

Nie można jej wyleczyć, ale wczesne dostrzeżenie symptomów choroby pozwala spowolnić jej rozwój i zapewnić pacjentom lepszą jakość życia na dłużej. Naukowcy nie ustają w poszukiwaniu nowych sposobów na lepszą opiekę nad osobami z chorobą Alzheimera i zagrożonymi jej wystąpieniem, a ich najnowsze wnioski łączą zaburzenia chodu z postępem degeneracji kognitywnej, co może stanowić jeden z pierwszych symptomów schorzenia.

Zdaniem naukowców publikujących na łamach Journal of Alzheimer’s Disease, badanie osób zagrożonych wystąpieniem choroby Alzheimera powinno obejmować także obserwację sposobu, w jaki się poruszają.

Z badań wynika, że wyraźne spowolnienie chodu powinno być traktowane jako czynnik mogący zwiastować przyszłe problemy na tle kognitywnym. Z tego względu przy badaniu osób w podeszłym wieku należy zwracać uwagę również na zmiany w ich zdolnościach motorycznych.

Niepokój powinno wzbudzać zwłaszcza znaczne spowolnienie chodzenia i problemy z utrzymaniem równowagi, które mogą grozić upadkami. Wnioski naukowców zostały sformułowane na podstawie wyników badań epidemiologicznych prowadzonych w ostatnich dwóch dekadach.

Zmiany widoczne jak na dłoni

Obserwacja ta jest ważna, ponieważ zaburzenia chodu są stosunkowo łatwe do wychwycenia (w zasadzie widoczne gołym okiem), a ich stwierdzenie nie wymaga przeprowadzania skomplikowanych badań. Dostrzeżone w porę powinny zachęcić do przeprowadzenia diagnostyki w kierunku Alzheimera, a jako że pojawiają się na długo przed wejściem w decydującą fazę choroby, pozwalają na podjęcie szybkiej interwencji. Naukowcy sugerują, by włączyć ocenę zdolności motorycznych w poczet rutynowych badań osób w podeszłym wieku wykazujących pierwsze oznaki zaburzeń kognitywnych.

Naukowcy szacują, że spowolnienie tempa chodu o 20 proc. u osób, które już doświadczają zaburzeń tego typu, aż siedmiokrotnie zwiększa ryzyko rozwoju Alzheimera w kolejnych pięciu latach. 

Precyzyjny pomiar pozwala wykryć zaburzenia w porę

O roli chodu w przewidywaniu choroby Alzheimera już w 2018 r. przekonywali naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle. Ich zdaniem dobrym sposobem na ocenę zaburzeń chodu byłoby wykorzystanie sensorów, które są w stanie wychwycić nawet subtelne zmiany w tempie poruszania się. Można je stosować również w domu, dzięki czemu czas i okoliczności pomiaru są bardziej zróżnicowane i wiarygodne. Jak pokazały badania prowadzone przez naukowców z Mayo Clinic, przy ocenie zdolności motorycznych, które mogą wskazywać na zaburzenia kognitywne, warto wziąć pod uwagę zmiany w długości kroków, szybkości chodu, ilości kroków wykonywanych w jednostce czasu, ich miarowość, postawę podczas chodzenia i ruchy ramion towarzyszące chodzeniu. Najlepsze informacje o zmianach widocznych gołym okiem daje analiza komputerowa, ale część zmian można zauważyć gołym okiem. 

Powiązane produkty

50 milionów chorych na świecie

Poszukiwanie nowych sposobów na walkę z demencją i chorobą Alzheimera jest niezwykle ważne ze względu na zakres jest występowania. Szacuje się, że na świecie na tę lub inną formę demencji cierpi około 50 milionów osób, z czego nawet 70 proc. jest zaliczana do spektrum Alzheimera. Choroba skutkuje znaczącym obniżeniem zdolności w zakresie zapamiętywania, orientacji przestrzennej, umiejętności uczenia się i przyswajania informacji oraz adekwatnego postrzegania rzeczywistości i jej oceny. W skrajnych wypadkach chory nie jest w stanie funkcjonować bez asysty, a raz utraconych zdolności kognitywnych nie sposób przywrócić.

Pierwsze zmiany w mózgu mogą pojawić się nawet na 20 lat przed wystąpieniem standardowych objawów choroby Alzheimera, więc każdy sposób na ich przewidzenie jest wart uwagi, ponieważ daje pacjentom nadzieję na lepsze życie. 

  1. M. Montero-Odassoa, G. Perryc, Gait Disorders in Alzheimer’s Disease and Other Dementias: There is Something in the Way You Walk, "Journal of Alzheimer's Disease", vol. 71, no. s1, pp. S5-S14, 2019, DOI: 10.3233/JAD-181157.
  2. A. T. M. Toots, M. E. Taylor, S. R. Lord J. C. T. Close, Associations Between Gait Speed and Cognitive Domains in Older People with Cognitive Impairment, “Journal of Alzheimer's Disease”, vol. 71, no. s1, pp. S15-S21, 2019, DOI: 10.3233/JAD-181173.
  3. IOS PRESS, Looking at the way we walk can help predict cognitive decline, "eurekalert.org" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-10/ip-lat102819.php, [dostęp:] 05.11.2019 r.
  4. R. Mc Ardle, R. Morris, A. Hickey i in., Gait in Mild Alzheimer’s Disease: Feasibility of Multi-Center Measurement in the Clinic and Home with Body-Worn Sensors: A Pilot Study, “Journal of Alzheimer's Disease” 2018; 63 (1): 331 DOI: 10.3233/JAD-171116.
  5. Newcastle University, Gait assessed with body-worn sensors may help detect onset of Alzheimer's disease, "ScienceDaily” [ online], www.sciencedaily.com/releases/2018/05/180503222213.htm, [dostęp:] 05.11.2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl