Pierwsza śmierć powiązana z e-papierosami
Katarzyna Szulik

Pierwsza śmierć powiązana z e-papierosami

Uznawane za zdrowszą alternatywę dla tytoniu, e-papierosy znalazły się w ogniu krytyki po stwierdzeniu pierwszego zgonu bezpośrednio związanego z ich używaniem. Mężczyzna z USA korzystający z e-papierosów zapadł na poważną chorobę płuc, która doprowadziła do jego śmierci. Obecnie szacuje się, że na choroby powiązane z tzw. wapowaniem mogło zapaść około 200 osób w całych Stanach Zjednoczonych, jednak przez wzgląd na różnorodność typów e-papierosów, określenie dokładnej liczby nie jest możliwe.

Papierosy elektroniczne są uważane za zdrowsze od tradycyjnych z powodu braku substancji smolistych, obwinianych o sianie największego spustoszenia w płucach. Palący wdycha nie dym, ale parę wodną, a urządzenie staje się „inhalatorem” do podawania nikotyny. Początkowo nawet lekarze polecali pacjentom e-papierosy jako alternatywę dla zwykłych, często traktując je jako krok na drodze do całkowitego rzucenia palenia. Dziś wiadomo jednak, że wapowanie nie przyczynia się do zerwania z nałogiem nikotynowym, a ujawnione niedawno informacje z USA odsłaniają nieznaną i potencjalnie niebezpieczną stronę e-papierosów. 

Śmiertelnie szkodliwe wapowanie

Pierwszą osobą, która zmarła w wyniku choroby powiązanej z paleniem e-papierosów był mężczyzna ze stanu Illinois w Stanach Zjednoczonych. Podobne symptomy rozpoznano u kolejnych 200 osób z 22 stanów USA, jednak na ten moment nie sposób stwierdzić, czy mowa o identycznej chorobie lub szeregu innych objawów przejawiających się w identyczny sposób. Łączy je fakt, że wszystkie wystąpiły u osób praktykujących wapowanie, a lekarze scharakteryzowali je jako uraz płuc podobny do tych, powstających na tle astmy lub wywołanych kontaktem ze żrącą substancją. 

W związku z pojawianiem się podobnych przypadków, organy związane z amerykańską służbą zdrowia uczulają lekarzy, żeby przy diagnozowaniu schorzeń płuc zwracały uwagę na to, czy pacjenci są użytkownikami papierosów elektronicznych różnego typu. 

E-papieros jako wstęp do nałogu

Walkę z chorobami tego rodzaju może utrudniać fakt, że e-papierosy przyjmują różne formy i zawierają odmienne substancje. Potencjalnie szkodliwe działanie mogą mieć między innymi dodawane do nich chemiczne dodatki smakowe. Z tego względu odradza się stosowanie papierosów elektronicznych między innymi osobom młodym oraz kobietom w ciąży. Tych pierwszych jednak przybywa – już teraz nastolatki, które nigdy nie paliły zwykłych papierosów, stają się targetem firm oferujących ich elektroniczne odpowiedniki. W tym sensie wapowanie staje się po prostu wstępem do nałogu, a nie jego łagodniejszą wersją. 

Papierosy elektroniczne pozostają znacznie zdrowsze od zwykłych, którym przypisuje się negatywny wpływ na niemal wszystkie najpoważniejsze schorzenia występujące u ludzi, z nowotworami i chorobami serca na czele. Jednak zdrowsze nie oznacza zdrowe, a kolejne badania sugerują, że wapowanie szkodzi zdrowiu w znacznie większym stopniu, niż pierwotnie sądzono.

Powiązane produkty

Czy e-papieros może szkodzić?

Podejrzewa się między innymi, że urządzenia dostarczające ogromnych dawek nikotyny mogą zwiększać ryzyko występowania napadów drgawkowych będących konsekwencją zatrucia nikotyną. Inne tezy mówią o negatywnym wpływie wapowania na układ krążenia. Nadmiar nikotyny wprowadzanej do organizmu może aktywować układ współczulny, w efekcie, podnosząc ciśnienie krwi i przyspieszając tętno. Jedno z nowszych badań wzięło pod lupę reakcje komórek śródbłonka na różne płyny do wapowania, różniące się zawartością nikotyny. Okazało się, że taka ekspozycja powoduje niszczenie komórek, a w konsekwencji może prowadzić do zwiększenia ryzyka wystąpienia chorób serca. Palenie papierosów elektronicznych jest kojarzone również z wyższym prawdopodobieństwem wystąpienia ataku serca lub zawału, nawet jeśli e-papieros nie zawiera nikotyny. Ma to związek z faktem, że podgrzewacz będący elementem e-papierosa, emituje mikroskopijne, potencjalnie toksyczne molekuły, które mogą osadzać się między innymi w płucach lub przenikać do krwi. Mowa o acetoaldehydzie, formaldehydzie i akroleinie. 

Badania naukowców z Uniwersytetu w Pennsylwanii również zwracają uwagę na szkodliwość wapowania jako aktywności, niezależnie od stężenia nikotyny lub jej braku. Z ich eksperymentu wynika, że u osób nie mających nałogu tytoniowego, które zaczynają stosować e-papierosy, dochodzi do zmniejszenia przepływu krwi przez naczynia krwionośne oraz upośledzenia funkcji śródbłonka w tętnicy udowej. Jego właściwe działanie jest kluczowe dla zachowania prawidłowego przepływu krwi, a zaburzenie tej czynności to prosta droga między innymi do zawału lub udaru. 

  1. Associated Press, Patient's death could be first in US linked to vaping, officials say "theguardian.com" [online], https://www.theguardian.com/society/2019/aug/24/patient-death-illinois-could-be-first-in-us-linked-to-vaping-officials-say, [dostęp:] 27.08.2019 r.
  2. J. Belluz, Vaping may be more dangerous than we realized "vox.com" [online], https://www.vox.com/science-and-health/2019/3/28/18277658/vaping-health-effects-vs-smoking, [dostęp:] 27.08.2019 r.
  3. University of Pennsylvania School of Medicine, Nicotine-free e-cigarettes can damage blood vessels: Single instance of vaping immediately leads to reduced vascular function, "sciencedaily.com" [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/08/190820101601.htm, [dostęp:] 27.08.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.