Pierwsza śmierć powiązana z e-papierosami
Katarzyna Szulik

Pierwsza śmierć powiązana z e-papierosami

Uznawane za zdrowszą alternatywę dla tytoniu, e-papierosy znalazły się w ogniu krytyki po stwierdzeniu pierwszego zgonu bezpośrednio związanego z ich używaniem. Mężczyzna z USA korzystający z e-papierosów zapadł na poważną chorobę płuc, która doprowadziła do jego śmierci. Obecnie szacuje się, że na choroby powiązane z tzw. wapowaniem mogło zapaść około 200 osób w całych Stanach Zjednoczonych, jednak przez wzgląd na różnorodność typów e-papierosów, określenie dokładnej liczby nie jest możliwe.

Papierosy elektroniczne są uważane za zdrowsze od tradycyjnych z powodu braku substancji smolistych, obwinianych o sianie największego spustoszenia w płucach. Palący wdycha nie dym, ale parę wodną, a urządzenie staje się „inhalatorem” do podawania nikotyny. Początkowo nawet lekarze polecali pacjentom e-papierosy jako alternatywę dla zwykłych, często traktując je jako krok na drodze do całkowitego rzucenia palenia. Dziś wiadomo jednak, że wapowanie nie przyczynia się do zerwania z nałogiem nikotynowym, a ujawnione niedawno informacje z USA odsłaniają nieznaną i potencjalnie niebezpieczną stronę e-papierosów. 

Śmiertelnie szkodliwe wapowanie

Pierwszą osobą, która zmarła w wyniku choroby powiązanej z paleniem e-papierosów był mężczyzna ze stanu Illinois w Stanach Zjednoczonych. Podobne symptomy rozpoznano u kolejnych 200 osób z 22 stanów USA, jednak na ten moment nie sposób stwierdzić, czy mowa o identycznej chorobie lub szeregu innych objawów przejawiających się w identyczny sposób. Łączy je fakt, że wszystkie wystąpiły u osób praktykujących wapowanie, a lekarze scharakteryzowali je jako uraz płuc podobny do tych, powstających na tle astmy lub wywołanych kontaktem ze żrącą substancją. 

W związku z pojawianiem się podobnych przypadków, organy związane z amerykańską służbą zdrowia uczulają lekarzy, żeby przy diagnozowaniu schorzeń płuc zwracały uwagę na to, czy pacjenci są użytkownikami papierosów elektronicznych różnego typu. 

E-papieros jako wstęp do nałogu

Walkę z chorobami tego rodzaju może utrudniać fakt, że e-papierosy przyjmują różne formy i zawierają odmienne substancje. Potencjalnie szkodliwe działanie mogą mieć między innymi dodawane do nich chemiczne dodatki smakowe. Z tego względu odradza się stosowanie papierosów elektronicznych między innymi osobom młodym oraz kobietom w ciąży. Tych pierwszych jednak przybywa – już teraz nastolatki, które nigdy nie paliły zwykłych papierosów, stają się targetem firm oferujących ich elektroniczne odpowiedniki. W tym sensie wapowanie staje się po prostu wstępem do nałogu, a nie jego łagodniejszą wersją. 

Papierosy elektroniczne pozostają znacznie zdrowsze od zwykłych, którym przypisuje się negatywny wpływ na niemal wszystkie najpoważniejsze schorzenia występujące u ludzi, z nowotworami i chorobami serca na czele. Jednak zdrowsze nie oznacza zdrowe, a kolejne badania sugerują, że wapowanie szkodzi zdrowiu w znacznie większym stopniu, niż pierwotnie sądzono.

Powiązane produkty

Czy e-papieros może szkodzić?

Podejrzewa się między innymi, że urządzenia dostarczające ogromnych dawek nikotyny mogą zwiększać ryzyko występowania napadów drgawkowych będących konsekwencją zatrucia nikotyną. Inne tezy mówią o negatywnym wpływie wapowania na układ krążenia. Nadmiar nikotyny wprowadzanej do organizmu może aktywować układ współczulny, w efekcie, podnosząc ciśnienie krwi i przyspieszając tętno. Jedno z nowszych badań wzięło pod lupę reakcje komórek śródbłonka na różne płyny do wapowania, różniące się zawartością nikotyny. Okazało się, że taka ekspozycja powoduje niszczenie komórek, a w konsekwencji może prowadzić do zwiększenia ryzyka wystąpienia chorób serca. Palenie papierosów elektronicznych jest kojarzone również z wyższym prawdopodobieństwem wystąpienia ataku serca lub zawału, nawet jeśli e-papieros nie zawiera nikotyny. Ma to związek z faktem, że podgrzewacz będący elementem e-papierosa, emituje mikroskopijne, potencjalnie toksyczne molekuły, które mogą osadzać się między innymi w płucach lub przenikać do krwi. Mowa o acetoaldehydzie, formaldehydzie i akroleinie. 

Badania naukowców z Uniwersytetu w Pennsylwanii również zwracają uwagę na szkodliwość wapowania jako aktywności, niezależnie od stężenia nikotyny lub jej braku. Z ich eksperymentu wynika, że u osób nie mających nałogu tytoniowego, które zaczynają stosować e-papierosy, dochodzi do zmniejszenia przepływu krwi przez naczynia krwionośne oraz upośledzenia funkcji śródbłonka w tętnicy udowej. Jego właściwe działanie jest kluczowe dla zachowania prawidłowego przepływu krwi, a zaburzenie tej czynności to prosta droga między innymi do zawału lub udaru. 

  1. Associated Press, Patient's death could be first in US linked to vaping, officials say "theguardian.com" [online], https://www.theguardian.com/society/2019/aug/24/patient-death-illinois-could-be-first-in-us-linked-to-vaping-officials-say, [dostęp:] 27.08.2019 r.
  2. J. Belluz, Vaping may be more dangerous than we realized "vox.com" [online], https://www.vox.com/science-and-health/2019/3/28/18277658/vaping-health-effects-vs-smoking, [dostęp:] 27.08.2019 r.
  3. University of Pennsylvania School of Medicine, Nicotine-free e-cigarettes can damage blood vessels: Single instance of vaping immediately leads to reduced vascular function, "sciencedaily.com" [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/08/190820101601.htm, [dostęp:] 27.08.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl