Co powinien zawierać dobry krem do twarzy?
Katarzyna Kuśmierska

Co powinien zawierać dobry krem do twarzy?

Dobór odpowiedniego kremu do twarzy to niełatwe zadanie – należy wziąć pod uwagę typ swojej skóry, ewentualne problemy, z którymi się borykamy (np. wypryski, rozszerzone naczynka) oraz wiek. Bardzo ważny w wyborze kosmetyku jest również stan skóry, który zależy od predyspozycji genetycznych, stylu życia, odżywiania i poziomu stresu. Na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze – ustal swój typ cery

Przede wszystkim ustal swój typ skóry, a dopiero później szukaj kremu według kategorii wiekowej. To bardzo ważne, bo cera dwudziestolatki może być na przykład bardziej przesuszona niż cera czterdziestolatki. Wyróżniamy cztery typy cery: normalną, suchą, tłustą i mieszaną.

Skóra normalna to taka, która występuje zazwyczaj tylko u dzieci przed okresem dojrzewania. Jest napięta, jędrna, dobrze dotleniona, pełna blasku i ma naturalny, zdrowy kolor. To najrzadziej występujący typ skóry u dorosłych.

Pielęgnacja to głównie dostarczenie niezbędnych składników odżywczych, ochrona przed nieprzyjaznymi warunkami środowiska oraz prewencja przeciwzmarszczkowa.

Nieliczni szczęśliwcy z tym typem cery mogą stosować większość kremów, niespecjalnie zwracając uwagę na ich skład. Świetnie tolerują większość olei i maseł kosmetycznych – szczególnie polecany jest olej migdałowy, z pestek moreli, słonecznikowy, z orzechów laskowych, z ogórecznika lekarskiego, wiesiołkowy. 

Skóra sucha zazwyczaj jest cienka, pozbawiona blasku i zgodnie z nazwą wykazuje tendencję do przesuszania się. Często przejawia to się pieczeniem, uczuciem napięcia, ściągnięcia i złuszczaniem naskórka.

Osoby z tym typem skóry najszybciej zauważają u siebie pierwsze zmarszczki.

Kremy dla posiadaczy suchej skóry powinny zawierać substancje łagodzące podrażnienia i swędzenie (np. olej z wiesiołka, z ogórecznika lekarskiego), substancje nawilżające (np. oleje bogate w prowitaminę A i witaminę E) oraz składniki natłuszczające i zatrzymujące wilgoć w środku (np. masło shea, masło z mango, olej jojoba, olej z awokado, czerwony olej palmowy). Z ekstraktów ziołowych sprawdzą się lawenda, róża, lipa, liść babki, liść żywokostu, nagietek, arnika, rumianek, len. 

Skóra tłusta jest błyszcząca, gruba, pokryta warstewką sebum, występują na niej otwarte pory, które bardzo łatwo ulegają zatkaniu, stąd częste problemy z zaskórnikami i wągrami. Właściciele tego typu skóry uskarżają się na ziemisty odcień i szybkie spływanie makijażu. Jednak są i plusy - taka skóra najwolniej się starzeje.

Cera tłusta wymaga nawilżania lekkimi kremami zawierającymi w składzie oleje, które szybko się wchłaniają, np. słonecznikowy, z pestek moreli, z orzechów laskowych, z czarnuszki.

W składzie kosmetyków do tłustej skóry nie może zabraknąć ziół o działaniu przeciwzapalnym oraz lekko ściągającym, jak krwawnik (zwłaszcza kwiat), gwiazdnica lekarska, kwiat bzu czarnego, oczar wirginijski czy kocanka. 

Skóra mieszana charakteryzuje się wyraźną różnicą pomiędzy tłustą „strefą T” (nos i czoło, czasem broda) a wysuszonymi policzkami. Gdy różnice są spore, należy do każdej strefy używać odpowiednich kremów, jeśli natomiast różnice są niewielkie - wybierać kremy jak do skóry normalnej.

Po drugie – poznaj podtyp skóry 

Prócz wymienionych wyżej podstawowych typów cery wyróżniamy pięć podtypów: odwodnioną, naczyniową, wrażliwą, trądzikową i dojrzałą. Pamiętaj, że typ skóry możesz mieć tylko jeden, a podtyp może być jeden, kilka jednocześnie lub... może go nie być w ogóle.

Skóra odwodniona to taka z niskim poziomem nawilżenia (nie mylić ze skórą suchą, która ma niski poziom natłuszczenia). Kremy dla osób z takim typem cery powinny zawierać komponenty nawilżające i zatrzymujące wodę, takie jak np. d-pantenol, kwas hialuronowy czy mocznik (działanie nawilżające w stężeniach 5-10%).  

Skóra naczyniowa jest bardzo łatwa do zdiagnozowania – charakteryzuje się rozszerzonymi  naczynkami (teleangiektazje), mocnym rumieńcem, przemijającymi czerwonymi plamami na twarzy i szyi oraz zaróżowioną cerą. Krem do cery naczyniowej powinien zawierać witaminę C, która jest potrzebna do tworzenia się kolagenu w skórze. Polecanymi składnikami dla tego typu skóry są również ekstrakty z:

  • aceroli - wzmacniają ściany naczyń włosowatych, wspomagają produkcję kolagenu;
  • arniki - łatwo przenikają przez naskórek i docierają do włosowatych naczyń krwionośnych, powodując ich obkurczenie i wzmocnienie ścianek;
  • kasztanowca – chronią sieć naczyń włosowatych, poprawiając ich odporność i elastyczność;
  • róży stulistnej – redukują zaczerwienia i rumień, a także wzmacniają naczynia krwionośnie.

Skóra wrażliwa to skóra nadreaktywna, często dostaje uczulenia, wysypek, świądu i nagłych rumieni. Osoby o tym podtypie skóry nie tolerują wielu kosmetyków i składników aktywnych. W przypadku skóry wrażliwej należy szukać kremów ze składnikami łagodzącymi, takimi jak aloes czy alantonina, a przed użyciem nowego kosmetyku zrobić test skórny.  Polega on na sprawdzeniu, czy nowy kosmetyk nie uczula – należy posmarować cienką warstwą kremu skórę na wewnętrznej stronie przedramienia i obserwować, czy nie pojawia się zaczerwienie, wysypka, swędzenie czy uczucie gorąca.

Skóra trądzikowa często występuje u nastolatków, ale może również pojawiać się na różnych etapach życia i mieć różne przyczyny. Cechuje się uciążliwym trądzikiem. Bardzo ważne w tym typie skóry jest delikatne mycie twarzy oraz niedopuszczanie do tworzenia się zbyt grubej warstwy sebum. Należy unikać wysuszających mydeł i toników oraz mocnych peelingów. Do pielęgnacji warto włączyć wody termalne, które mają działanie chłodzące, kojące, regenerujące, łagodzące, a także przyspieszają gojenie, działają antyoksydacyjnie i antybakteryjnie. Dobrze sprawdzają się również preparaty punktowe na trądzik, które działają antybakteryjnie i przyspieszają gojenie. Oprócz odpowiedniej pielęgnacji dopasowanej do typu skóry najbezpieczniej zasięgnąć porady dermatologa, który zaleci stosowanie odpowiednio dobranego kremu.  

Skóra dojrzała  jest wiotka, mało elastyczna, pojawiają się na niej zmarszczki, a owal twarzy nieco się zmienia. Zazwyczaj jest przesuszona i wrażliwa, ale może wykazywać również cechy skóry mieszanej lub tłustej. Kremy do cery dojrzałej powinny zawierać oleje pielęgnujące i nawilżające, bogate w substancje czynne (np. antyoksydanty) oraz o silnym działaniu regenerującym. Powinny mieć również działanie przeciwzmarszczkowe, czyli w składzie posiadać kolagen, elastynę, alantoinę, folacynę, retinol, witaminy: A, C i E czy kwas glikolowy. Krem do cery dojrzałej powinien także zawierać filtr przeciwsłoneczny, chroniący przed promieniowaniem UV  (przez które w skórze powstają wolne rodniki odpowiadające za jej starzenie się). 

Powiązane produkty

Wybierz krem odpowiedni do wieku 

Pierwsze zmarszczki powstają około 25. roku życia, więc już nastolatki powinny pomyśleć o odpowiednim odżywieniu skóry, aby im zapobiec –  substancje szczególnie skuteczne to witamina E, wyciąg z zielonej herbaty, wyciąg z pestek granatu, kwas hialuronowy, skwalan czy olej jojoba. 

Gdy masz 20-40 lat

Zazwyczaj taka skóra produkuje z roku na rok coraz mniej kolagenu, staje się mniej elastyczna i jędrna, czasami sucha i gorzej odżywiona. Jej stan zależy od prowadzonego stylu życia.

Kremy powinny zawierać substancje zwalczające wolne rodniki (witamina C i E, koenzym Q10, karotenoidy, flawonoidy), retinoidy (ułatwiają usuwanie martwych komórek naskórka), a także algi czy peptydy, które regenerują skórę.

Gdy masz 40-60 lat

Skóra staje się coraz cieńsza, mocno zmiesza się jej jędrność, staje się wiotka i sucha, a mięśnie tracą objętość. Zmarszczki mimiczne mocno się uwidaczniają. Słabną włókna kolagenowe i elastynowe. Kremy powinny zawierać duże ilości retinolu, witaminy C i E, koenzym Q10, a także kwas hialuronowy, który zapewni prawidłowe nawodnienie i wygładzenie.

Gdy masz 60 i więcej lat

Osoby z tej grupy wiekowej zazwyczaj mają skórę jeszcze bardziej wysuszoną i wiotką, więc powinny zaopatrzyć się w kremy zawierające składniki jak dla osób w wieku 40-60 lat, lecz w większych stężeniach, oraz witaminy w bardzo skoncentrowanych ilościach.

W składzie kremów warto szukać substancji liftingujących, jak ekstrakt z algi karmazynowej, olejek szafranowy, olejek z otrębów ryżowych czy masło karite, które stymuluje produkcję lipidów.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl