Wyjazd do sanatorium - krok po kroku
Aneta Andrychowicz

Wyjazd do sanatorium - krok po kroku

Wyjazd do sanatorium to szansa na podreperowanie zdrowia. Jednak, obok leczniczych zabiegów czy dobrodziejstw miejscowego mikroklimatu, taka podróż daje także możliwość poznania nowych miejsc oraz interesujących osób.

Turnus w sanatorium powinien trwać nie krócej niż 21 dni – tyle czasu potrzeba, aby stosowane zabiegi przyniosły zamierzony efekt, który utrzyma się dłużej. Taki wyjazd można zorganizować na własną rękę, dowolnie planując czas i miejsce – będzie to świetna alternatywa dla zwykłych wczasów. Wszystkie koszty jednak, łącznie z zabiegami i opieką medyczną, ponosi sam pacjent. Aby więc ograniczyć wydatki, warto postarać się o skierowanie na leczenie sanatoryjne w ramach NFZ.

Skierowanie

Na leczenie w uzdrowisku może skierować lekarz pierwszego kontaktu, rodzinny lub specjalista – ważne, aby miał podpisaną umowę z wojewódzkim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia. Skierowania wydane przez prywatne gabinety lekarskie, które nie zawarły umów z NFZ, nie są refundowane. Kierując pacjenta do sanatorium, lekarz bierze pod uwagę jego stan zdrowia, opierając się oczywiście na aktualnych badaniach. Nie trzeba ich dołączać do wniosku – wystarczy, że lekarz wpisze wyniki w odpowiednim formularzu. Niezbędne jest jednak aktualne ubezpieczenie zdrowotne.

Decyzja NFZ

Skierowanie musi trafić do oddziału NFZ właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pacjenta. Można je doręczyć osobiście, wysłać pocztą lub poprosić lekarza kierującego o przekazanie. Na rozpatrzenie skierowania Fundusz (a dokładnie lekarz balneolog, czyli specjalista leczenia uzdrowiskowego i zabiegów fizykoterapii) ma 30 dni. W przypadku wątpliwości może zażądać od lekarza kierującego uzupełnienia dokumentacji medycznej lub zlecić dodatkowe badania. Wtedy czas na rozpatrzenie skierowania może się wydłużyć maksymalnie o kolejne 14 dni. Jeśli opinia balneologa będzie pozytywna, pacjent zostanie o tym poinformowany drogą listowną – dotrze do niego skierowanie do konkretnego zakładu lecznictwa uzdrowiskowego (NFZ sam wskazuje ośrodek i rezerwuje miejsce), nie później jednak niż 14 dni przed rozpoczęciem turnusu. W przypadku gdy we wskazanej placówce nie ma wolnych miejsc, kierowana osoba będzie wciągnięta na listę oczekujących, o czym NFZ również zawiadomi listownie, określając przybliżony termin turnusu.

Skierowanie na leczenie sanatoryjne ważne jest 18 miesięcy. Jeśli w tym czasie nie zostanie ono wykorzystane (np. z powodu braku wolnych miejsc), NFZ odsyła je do lekarza kierującego w celu ponownej weryfikacji. O opinii negatywnej powinni zostać poinformowani zarówno pacjent, jak i wojewódzki oddział Funduszu (w ciągu 30 dni). Lekarz, który skierowanie potwierdza, jest zobowiązany w ciągu 30 dni odesłać je z powrotem do NFZ, gdzie zostanie ono poddane ponownej ocenie. W przypadku decyzji pozytywnej pacjent nie traci swojego miejsca na liście oczekujących.

Wojewódzki oddział NFZ może oczywiście uznać, że stan zdrowia pacjenta nie kwalifikuje go do leczenia sanatoryjnego i wtedy skierowanie zostanie odrzucone, o czym Fundusz poinformuje chorego drogą listowną.

Pamiętajmy! W przypadku rezygnacji z pobytu w sanatorium należy jak najszybciej wysłać do NFZ pismo z podaniem jej przyczyn. Jeśli rezygnacja będzie uzasadniona (np. wypadek losowy, nagła choroba), fundusz wyznaczy nowy termin wyjazdu. W sytuacji gdy NFZ nie uzna uzasadnienia, konieczne będzie uzyskanie nowego skierowania.

Powiązane produkty

Miejsce w kolejce

Wyjazd do sanatorium w ramach NFZ przysługuje nie częściej niż raz na półtora roku, choć w praktyce wszystko zależy od czasu oczekiwania w poszczególnych wojewódzkich oddziałach Funduszu. Na oficjalnej stronie NFZ można w każdej chwili sprawdzić swoje miejsce w kolejce. Wystarczy wpisać w odpowiednim polu numer skierowania.

Wydatki

Pobyt w sanatorium w ramach NFZ jest częściowo odpłatny. Koszty opieki lekarskiej i trzech rodzajów zabiegów dziennie pokrywa Fundusz, natomiast za dojazd, część kosztów wyżywienia i zakwaterowania musimy zapłacić sami. Co ważne, opłaty za pokoje są z góry określone przez Ministra Zdrowia (cennik zamieszczony jest na stronie NFZ).

Co ze sobą zabrać

Wybierając się do sanatorium w ramach NFZ, należy mieć przy sobie: skierowanie potwierdzone przez oddział NFZ, dowód tożsamości, aktualny dowód ubezpieczenia zdrowotnego, dokumentację medyczną, leki przyjmowane na stałe. Dodatkowo, oprócz ubrań czy przyborów higienicznych, warto spakować: strój kąpielowy i czepek, duży ręcznik, pantofle lub klapki, szlafrok, strój sportowy.

Turnus czas start!

Leczenie sanatoryjne trwa 21 dni. Pierwszego dnia pobytu odbywa się spotkanie z lekarzem, który - po przeprowadzeniu wywiadu i zapoznaniu się z wynikami badań - zaleci odpowiednie zabiegi. W ramach pobytu w sanatorium uzdrowiskowym pacjent ma prawo do:

  • wstępnego, cotygodniowego oraz końcowego badania lekarskiego,
  • codziennego dostępu do opieki lekarskiej i pielęgniarskiej,
  • nie mniej niż trzech zabiegów fizykalnych dziennie przez sześć dni zabiegowych w tygodniu,
  • wykupienia dodatkowych zabiegów,
  • otrzymania recept na leki,
  • posiłków dietetycznych,
  • leków pierwszej potrzeby, gdyby nagle zachorował.

Uzdrowiska – co dla kogo?

Mianem uzdrowiska określa się teren, który został wydzielony w celu ochrony i wykorzystania znajdujących się na jego obszarze naturalnych, leczniczych surowców.

Polskie uzdrowiska można podzielić na:

  • nizinne: Augustów, Busko-Zdrój, Ciechocinek, Goczałkowice-Zdrój, Gołdap, Horyniec-Zdrój, Inowrocław, Konstancin, Krasnobród, Nałęczów, Połczyn-Zdrój, Przerzeczyn-Zdrój, Solec-Zdrój, Supraśl, Swoszowice, Uniejów, Wieniec-Zdrój;
  • nadmorskie: Dąbki, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Ustka, Sopot, Świnoujście;
  • podgórskie: Cieplice, Czerniawa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Muszyna-Zdrój, Polanica-Zdrój, Polańczyk, Rymanów-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Ustroń, Wapienne;
  • górskie: Jedlina-Zdrój, Krynica-Zdrój, Lądek-Zdrój, Rabka-Zdrój, Szczawnica, Świeradów-Zdrój, Żegiestów-Zdrój.

Szczegółowa lista obiektów z podziałem uwzględniającym leczone schorzenia znajduje się na oficjalnej stronie NFZ.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pielęgnacja psa – jak dbać o sierść, pazury i higienę czworonoga

    Regularne wizyty u lekarza weterynarii, szczepienia, badania okresowe i odpowiednia dieta to podstawy opieki nad psem. W utrzymaniu dobrostanu zwierzęcia ogromną rolę grają również higiena i odpowiednia pielęgnacja.

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

  • Czym jest rozluźnianie mięśniowo-powięziowe? Jakie daje efekty?

    Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe (RMP) to technika terapeutyczna, która zyskuje coraz większą popularność w leczeniu różnych dolegliwości bólowych oraz w poprawie ogólnej sprawności ciała. Metoda ta ma na celu zwiększenie mobilności i zmniejszenie napięcia zarówno w mięśniach, jak i w powięzi, czyli tkance łącznej otaczającej wszystkie struktury w ciele. Na czym polega rozluźnianie mięśniowo-powięziowe? Jakie są wskazania do stosowania tej metody?

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Dieta NiMe – zasady i korzyści dla zdrowia. Na czym polega dieta na poprawę mikrobiomu?

    Dieta NiMe (ang. Non-Industrialised Microbiome Restore) to nowy sposób odżywiania, który według naukowców może wpłynąć na poprawę mikrobiomu jelitowego, w znaczny sposób zredukować ryzyko wielu chorób metabolicznych oraz poprawić samopoczucie. Dieta NiMe inspirowana jest tradycyjnym stylem życia mieszkańców Papui-Nowej Gwinei. Na czym polega dieta NiMe?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl