Inteligentny plaster dla cukrzyków
Katarzyna Szulik

Inteligentny plaster dla cukrzyków

Wykrywa poziom glukozy, zmniejsza go podając lek i przesyła dane pomiarowe na smartfona. Naukowcy z Instytutu Badań Podstawowych w Seulu opracowali inteligentny opatrunek, który może zrewolucjonizować dotychczasowe zwyczaje cukrzyków.

Cukrzycy muszą pobierać krew z palców po kilka razy dziennie, by na tej podstawie monitorować stan glukozy i aplikować odpowiednie dawki insuliny. Ta czynność, choć konieczna dla zachowania zdrowia, nie należy do wygodnych czy przyjemnych. Naukowcy pracują więc nad mniej inwazyjnymi metodami pomiaru.

Plaster naszpikowany igłami

Grupa naukowców z Seulu opracowała plaster o podwójnym zastosowaniu, który potrafi monitorować poziom glukozy we krwi i w razie potrzeby dostarczać lekarstwo obniżające wysoki poziom cukru. Informacja o prototypie pojawiła się w czasopiśmie Nature Nanotechnology.

Opatrunek potrafi określić poziom glukozy we krwi na podstawie analizy składu potu. Gdy wykryje, że poziom cukru jest zbyt wysoki, aplikuje lekarstwo za pomocą sieci mikroigieł.

Grafen i złoto

Do stworzenia plastra użyto grafenu, niezwykle wytrzymałego i elastycznego materiału wykonanego z atomów węgla. Grafen już wcześniej służył do tworzenia podobnych opatrunków, jednak jego cechy uniemożliwiały skuteczne wykrywanie poziomu cukru we krwi. By zmodyfikować i zwiększyć jego możliwości, naukowcy wzbogacili grafen o cząsteczki złota oraz wykonaną z nich siatkę.

Powiązane produkty

Wygodnie i bezboleśnie

Dzięki temu, gdy cukrzyk nałoży plaster, urządzenie przechwytuje pot z jego skóry. Sensory zintegrowane z opatrunkiem odczytują jego pH oraz zmiany temperatury, na podstawie których można wykryć wysoki poziom glukozy we krwi. Gdy tak się stanie, „grzejniczki” zawarte w plastrze stapiają jego dolną warstwę, odsłaniając mikroigły, które wówczas uwalniają lek – metforminę, regulującą i redukującą wysoki poziom cukru we krwi. Iniekcja jest niemal niewyczuwalna, więc cały proces odbywa się bezboleśnie. Odczyty poziomu cukru we krwi są również transmitowane metodą bezprzewodową na wybrane urządzenie mobilne, gdzie mogą zostać odczytane.

Naukowcy mają nadzieję, że kombinacja monitoringu i dostarczania leku pomoże diabetykom w lepszej kontroli nad zmianami poziomu cukru we krwi w ciągu dnia.

Działanie plastra jak na razie testowano na myszach oraz dwóch dorosłych mężczyznach chorych na cukrzycę. Przy kolejnych badaniach klinicznych konieczna będzie modyfikacja zdolności leczniczych plastra tak, by mógł wszczepiać dawki preparatu dostosowane do potrzeb ludzi.

Konieczne dalsze badania

Zdaniem naukowców oceniających projekt, plaster przybliża nas do nieinwazyjnego systemu monitorowania i kontroli poziomu cukru we krwi. Mimo to urządzenie wymaga dalszych badań, które pozwolą odpowiedzieć na pytania o skuteczność plastra na przykład w sytuacjach wzmożonego wysiłku fizycznego, gdy ciało produkuje więcej potu. Niewiadomą jest również długość jego działania (czy jest w stanie monitorować stan cukru przez 24 godziny?) oraz czy możliwa jest modyfikacja mechanizmu dostarczającego metforminę, pozwalająca na użycie mniejszej liczby mikroigieł lub redukcję wielkości opatrunku.

Jeśli naukowcom uda się znaleźć rozwiązania powyższych kwestii, inteligentny plaster może znacząco zwiększyć komfort życia diabetyków.

Źródło: Popsci.com

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl