Inteligentny plaster dla cukrzyków
Katarzyna Szulik

Inteligentny plaster dla cukrzyków

Wykrywa poziom glukozy, zmniejsza go podając lek i przesyła dane pomiarowe na smartfona. Naukowcy z Instytutu Badań Podstawowych w Seulu opracowali inteligentny opatrunek, który może zrewolucjonizować dotychczasowe zwyczaje cukrzyków.

Cukrzycy muszą pobierać krew z palców po kilka razy dziennie, by na tej podstawie monitorować stan glukozy i aplikować odpowiednie dawki insuliny. Ta czynność, choć konieczna dla zachowania zdrowia, nie należy do wygodnych czy przyjemnych. Naukowcy pracują więc nad mniej inwazyjnymi metodami pomiaru.

Plaster naszpikowany igłami

Grupa naukowców z Seulu opracowała plaster o podwójnym zastosowaniu, który potrafi monitorować poziom glukozy we krwi i w razie potrzeby dostarczać lekarstwo obniżające wysoki poziom cukru. Informacja o prototypie pojawiła się w czasopiśmie Nature Nanotechnology.

Opatrunek potrafi określić poziom glukozy we krwi na podstawie analizy składu potu. Gdy wykryje, że poziom cukru jest zbyt wysoki, aplikuje lekarstwo za pomocą sieci mikroigieł.

Grafen i złoto

Do stworzenia plastra użyto grafenu, niezwykle wytrzymałego i elastycznego materiału wykonanego z atomów węgla. Grafen już wcześniej służył do tworzenia podobnych opatrunków, jednak jego cechy uniemożliwiały skuteczne wykrywanie poziomu cukru we krwi. By zmodyfikować i zwiększyć jego możliwości, naukowcy wzbogacili grafen o cząsteczki złota oraz wykonaną z nich siatkę.

Powiązane produkty

Wygodnie i bezboleśnie

Dzięki temu, gdy cukrzyk nałoży plaster, urządzenie przechwytuje pot z jego skóry. Sensory zintegrowane z opatrunkiem odczytują jego pH oraz zmiany temperatury, na podstawie których można wykryć wysoki poziom glukozy we krwi. Gdy tak się stanie, „grzejniczki” zawarte w plastrze stapiają jego dolną warstwę, odsłaniając mikroigły, które wówczas uwalniają lek – metforminę, regulującą i redukującą wysoki poziom cukru we krwi. Iniekcja jest niemal niewyczuwalna, więc cały proces odbywa się bezboleśnie. Odczyty poziomu cukru we krwi są również transmitowane metodą bezprzewodową na wybrane urządzenie mobilne, gdzie mogą zostać odczytane.

Naukowcy mają nadzieję, że kombinacja monitoringu i dostarczania leku pomoże diabetykom w lepszej kontroli nad zmianami poziomu cukru we krwi w ciągu dnia.

Działanie plastra jak na razie testowano na myszach oraz dwóch dorosłych mężczyznach chorych na cukrzycę. Przy kolejnych badaniach klinicznych konieczna będzie modyfikacja zdolności leczniczych plastra tak, by mógł wszczepiać dawki preparatu dostosowane do potrzeb ludzi.

Konieczne dalsze badania

Zdaniem naukowców oceniających projekt, plaster przybliża nas do nieinwazyjnego systemu monitorowania i kontroli poziomu cukru we krwi. Mimo to urządzenie wymaga dalszych badań, które pozwolą odpowiedzieć na pytania o skuteczność plastra na przykład w sytuacjach wzmożonego wysiłku fizycznego, gdy ciało produkuje więcej potu. Niewiadomą jest również długość jego działania (czy jest w stanie monitorować stan cukru przez 24 godziny?) oraz czy możliwa jest modyfikacja mechanizmu dostarczającego metforminę, pozwalająca na użycie mniejszej liczby mikroigieł lub redukcję wielkości opatrunku.

Jeśli naukowcom uda się znaleźć rozwiązania powyższych kwestii, inteligentny plaster może znacząco zwiększyć komfort życia diabetyków.

Źródło: Popsci.com

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl