W kamiennym kręgu
Przemysław Rokicki

W kamiennym kręgu

Kamienie potrzebują tysięcy lat, aby uformować swoją strukturę. Musi być do tego odpowiednia temperatura, ciśnienie i czas.

W ten sposób zamykają w sobie ogromną siłę i magię działania na organizm człowieka. Wiara w lecznicze własności kamieni zrodziła się wiele tysięcy lat temu i była obecna w różnych kręgach kulturowych.

Już w papirusach egipskich około 1600 lat p.n.e. znajdziemy wskazówki o stosowaniu kamieni w lecznictwie. Naszyjniki z lapis lazuli, malachitu i jaspisu zakładane chorym miały zapewnić wyjście choroby z ciała. Podobne wierzenia towarzyszyły przez wieki praktykom okładania kamieniami różnych części ciała, czy noszenia kamiennych amuletów i talizmanów.

Bardzo powszechne było stosowanie mikstur zawierających sproszkowane klejnoty. O klejnotach i ich wpływie na zdrowie człowieka pisali w starożytności Arystoteles, Teofrast, Pliniusz Starszy. Georgius Agricola lekarz i metalurg, w dziele „De re metallica” podjął próbę usystematyzowania mineralogii jako nauki ścisłej, natomiast Paracelsus wskazywał na szkodliwe skutki picia rozpuszczonych w wodzie minerałów.

Podział kamieni

Kamieniami szlachetnymi nazywamy przede wszystkim minerały o dużej twardości, zwykle twardsze od pospolitego kwarcu, wykazujące specyficzne własności optyczne (wysokie współczynniki załamania światła, silny połysk, dobrą przezroczystość), co nadaje im atrakcyjny wygląd, a ponadto takie minerały występują w przyrodzie niezmiernie rzadko.

Kamienie ozdobne nazywane często półszlachetnymi to minerały, a także niektóre skały i substancje mineralne, niespełniające powyższych kryteriów „szlachetności”, ale mające duże walory estetyczne. Do cennych kamieni ozdobnych należy też znany od dawna koral, a zwłaszcza jego czerwona odmiana. Koral to zewnętrzny szkielet morskich zwierząt należących do gromady koralowców i, podobnie jak perła, zbudowany najczęściej z kalcytu i aragonitu, niekiedy z magnezytu (węglan magnezu) oraz konchioliny.

Działanie lecznicze

W dzisiejszym cywilizowanym świecie właściwości kamieni powróciły do łask i służą ludziom w wielu terapiach antystresowych, relaksujących i przeciwbólowych.

W gemoterapii (lecznicza terapia kamieniami) używa się różnych rodzajów kamieni, od najzwyklejszych aż po kamienie szlachetne, półszlachetne i liczne naturalne kryształy. Gemoterapia wykorzystuje też naturalne kolory kamieni, gdyż one są wskaźnikami poziomu minerałów w nich zawartych i świetnie oddziałują na poszczególne czakramy (kolor kamienia musi odpowiadać kolorowi czakramu).

Najczęściej używane kamienie to bazalt (kamienie czarne) i marmur (kamienie białe), które przed aplikacją podgrzewa się lub schładza. Temperatura pomaga w przekazywaniu energii przy jej niedoborze albo w absorbowaniu nadmiaru nagromadzonej energii w chorej części ciała.

Powiązane produkty

Właściwości

Ciepło kamieni silnie rozluźnia mięśnie i likwiduje napięcia, zimno pobudza krążenie silnie relaksując i ułatwiając wydzielanie histaminy, która działa przeciwbólowo. Tak aplikowane kamienie zachowują swoje terapeutyczne właściwości i aplikowane odpowiednią techniką synchronizują się z energią człowieka równoważąc ją i regenerując.

Każdy z kamieni (od zwykłego kamyka aż po diament) emanuje swoją indywidualną energią i po odpowiedniej aplikacji przez doświadczonego terapeutę może zmieniać i poprawiać częstotliwości drgania naszej energii. Poprzez aplikacje kilku kamieni doświadczony terapeuta może dotrzeć do prawdziwej przyczyny problemu, która w większości przypadków ma swoje podłoże emocjonalne (od problemów z reumatyzmem po zmarszczkę pomiędzy brwiami).

Obecnie powstały przeróżne terapie kamieniami, które aplikowane systematycznie polepszają jakość naszego życia dostarczając pozytywnej energii i redukując stres. Efekty nie są natychmiastowe, potrzebują czasu i cierpliwości, ale za to są długotrwałe.

Kamienie w kosmetyce

Starożytni Egipcjanie, używali kamieni szlachetnych do sporządzania cennych jak na owe czasy kosmetyków. Kamieniami szlachetnymi i sporządzonymi z nich elixirami, zajmowali się między innymi święta Hildegarda i Nastrodamus. O ile święta Hildegarda, wykorzystywała kamienie szlachetne głównie do leczenia, to Nastrodamus używał ich także do sporządzania kosmetyków odmładzających cerę i komponowania pachnących wód.

Diana de Poitiers, powiernica i metresa króla Francji Henryka II, zachwycała cały dwór swoją urodą między innymi dzięki kosmetykom z ametystu, sporządzonych specjalnie dla niej przez Nastrodamusa. Oczywiście, magiczne i terapeutyczne właściwości kamieni to sprawa wiary.

Okazuje się jednak, że ich skład chemiczny sprawia, że coraz częściej interesuje się nimi nowoczesna kosmetologia. Są równie cennym składnikiem nawilżających i odmładzających preparatów jak wyciągi z roślin. Być może dlatego, że dostarczają skórze cennych mikro- i makroelementów.

Niestety takie produkty to nadal ewidentna rzadkość. Firma kosmetyczna Gemology specjalizuje się w tworzeniu kosmetyków z dodatkiem kamieni szlachetnych i ozdobnych. Sztandarowy produkt firmy to krem z diamentami, w cenie ok. 150 euro za słoiczek. Natomiast znana z luksusowej biżuterii włoska firma Bulgari opracowała linię kosmetyków zawierających szafiry, turmaliny i malachity.

Najpopularniejsze kamienie

Agat

Wszystkie agaty ułatwiają uzyskanie fizycznego i mentalnego bezpieczeństwa i mogą być używane z innymi kamieniami dla równoważenia ich działania. Poprawia dar wymowy adwokatom, politykom. Amulet chroniący zdrowie i życie. Brązowy na choroby kobiece, białawy na choroby oczu, zielonkawy na niepokoje i kłopoty z oddychaniem.

Akwamaryn – wodny kamień

Jego nazwa oznacza morską wodę. Jest uśmierzający, łagodny, daje ukojenie i pogodę ducha, gdyż odpędza negatywne myśli i uczucie niepokoju. Obniża gorączkę, chroni przed chorobą morską. Zalecany w schorzeniach głowy i szyi. Łagodzi strach i fobie, uspokaja.

Ametyst

Przewodzi, oczyszcza i unosi. Wzmaga intuicję, rozbudza duchowo, wycisza złość. Trzymany pod poduszką pomaga na bezsenność, a umieszczony na środku czoła łagodzi bóle głowy. "Kamień najwyższej mocy magicznej". Uruchamia uczucia, refleks, zabezpiecza przed upijaniem się i nadmiernym gadulstwem. Kamień mądrości.

Awenturyn

Choroby oczu, wypadanie włosów, egzema. Kamień wyciszający awanturników. Wzmacnia system nerwowy, pomaga przy schorzeniach serca, poprawia witalność.

Lazuryt

Pobudza pamięć, uwalnia oporne, długotrwałe blokady w komunikacji. Uruchamia pełny potencjał.

Bursztyn

Pochłania energię negatywną. Umieszczany na splocie słonecznym usuwa napięcia emocjonalne, ma właściwości dezynfekujące, zmniejsza blizny pooperacyjne. Leczy wszelkie niedomagania gardła, zapalenia migdałów, tarczyce i uderzania krwi do głowy. Zalecany wszystkim, którym grozi udar mózgu. Pomocny w bólach głowy i migrenowych, przeziębieniach i grypie, reumatyzmie oraz dolegliwościach układu krążenia.

Chalcedon

Depresje, wypadanie włosów, kruche paznokcie. Uspokaja, pomocny w leczeniu ran i dolegliwości tarczycowych, klimakterium, chorób gardła i krtani oraz chrypki i strun głosowych.

Cyrkon

Światło cyrkonu rozwesela, wnosi harmonię i zadowolenie. Wzmacnia pamięć, przeciwdziała alergią i chorobą płuc.

Cytryn

Należy do rodziny kwarców, jest związany ze słońcem i rozjaśnia umysł. Pozwala usunąć fizyczne i psychiczne trucizny. Stosowany w depresji, nadpobudliwości i zmęczeniu. Ożywia przemianę materii, wspaniały przy dolegliwościach trawiennych. Zalecany do harmonizowania wydzielania insuliny przez trzustkę i przy cukrzycy.

Diament

Wytwarza czyste wibracje, które korzystnie wpływają na pęcherz i nerki. Wydłuża życie, chroni przed obłędem. Działa przeciw schorzeniom kości i gruczołów oraz służy do stymulowania grasicy. Dawniej stosowano go przy zaburzeniach równowagi, epilepsji, cukrzycy, zapaleniu wątroby i gorączce. Dzięki swojej mocy tworzy osłonę przed osobami, które wysyłają do nas negatywne.

Dioptaz

Wzmacnia serce, wyczula intuicję i natchnienie do nowych idei. Ożywia pobudza do walki z chorobą.

Fluoryt

Składa się z wapnia i fluoru. Jest dobry na choroby kości oraz bóle zębów. Leczy niesprawność mózgu, przepracowanie. Odświeża system nerwowy. Łagodzi stres, chroni płuca, wspomaga leczenie nowotworów płuc i wątroby.

Granat (Almandyn)

Jest idealny na wszelkie zatrucia, załamania nerwowe i niedoczynność tarczycy. Pomaga odnieść sukces, wspomaga krążenie szczególnie w przypadku niskiego ciśnienia. Ciemna czerwień almandynu aktywizuje organy rozrodcze, reguluje krążenie krwi i pomaga przy anemii. Czerwony ogień granatu daje siłę napędową, siłę woli, wiarę w sukces i siebie. Pobudza energię seksualną. Ożywia komórki krwi poprawiając krążenie a co za tym idzie popęd płciowy likwidując impotencję.

Hematyt

Skurcze łydek, kłopoty z nerkami, nadciśnienie oczne, bezsenność, regulator ciśnienia, regulator snu, przeciwdziała reumatyzmowi, obniża zbyt wysoką ciepłotę ciała. Przeciwdziała wrzodom. Oczyszcza krew, przynosi ulgę w bólach karku i pleców, wspomaga leczenie anemii, kamień prawników, pomaga wygrywać procesy sądowe.

Jadeit

Nadkwasota, stres, bóle kolan, wrzód żołądka, epilepsja. Leczy kamicę nerkową. Przedłuża życie. Oczyszcza krew. Dodaje uroku.

Jaspis

Kamień antystresowy, strzeże od bólu głowy i letargu, wzmacnia system odpornościowy, poprawia wzrok, słuch, wspomaga leczenie wątroby, śledziony i nerek. Leczy krwotoki wewnętrzne, wylewy krwi. Noszony był przez żołnierzy jako talizman przed śmiertelnym upływom krwi.

Koral

Wspomaga trawienie i przyswajanie pokarmów, leczy choroby dziąseł. Chroni przed negatywnym wpływem innych ludzi. Pobudza, ogrzewa i ożywia. Blednie, gdy osoba nosząca go cierpi na niedokrwistość lub niedożywienie. Wzmacnia siły i wzrost.

Kryształ górski

Krwotoki, reumatyzm, bolesne miesiączki, napięcia nerwowe, angina. Używa się go przy chorobach tarczycy i zawrotach głowy. Zobojętnia szkodliwe promieniowanie, wspomaga leczenie guzów nowotworowych i ciężkich przeziębień.

Krzemień

Przywraca spokój ducha, tłumi niepokój w obliczu kłopotów. Wzmacnia układ odpornościowy.

Kwarc różowy

Niepokoje, biegunki, kłopoty z jelitami, problemy wieku dojrzewania. Kamień mocnego serca. Korzystnie wpływa na schorzenia serca, zaburzenia neurologiczne, nowotwory, negatywne promieniowanie.

Magnetyt

Rwa kulszowa, choroby nerwowe, bóle głowy, młodzieńcza bezpłodność. Złamania kości.

Malachit

Reumatyzm, astma, skleroza złożona, choroba Parkinsona, choroby serca, hemoroidy.

Opal

Odżywia ciało, przywraca ostrość wzroku, uspokaja nerwy, wyrównuje działanie obu półkul mózgowych. Kamień radości życia. Odtruwa organizm, wspomaga leczenie chorób krwi, łagodzi zaburzenia koordynacji ruchu i wzroku.

Perła

Wzmacnia zęby i kości. Obniża poziom cholesterolu. Uważa się, że perła ostrzega przed nadchodzącym nieszczęściem. Perła upiększa każdą kobietę czyniąc ją powabną i piękną.

Rubin

Gorączka, gruźlica, krwawienia, apatia. Wzmacnia serce.

Szafir

Choroby oczu, nerwowość, krwawienia. Stosowany przy obniżeniu gorączki.

Szmaragd

Zanik pamięci, anemia, bezsenność, choroby tropikalne. Przypisuje się mu właściwości bakteriobójcze.

Topaz

Wysokie ciśnienie, wyczerpanie, nerwowość, wysypki, bóle serca, żylaki. Kamień młodości. Opóźnia proces starzenia i odwraca jego skutki, korzystnie wpływa na wrzody, impotencję i astmę.

Turkus

Malkontenctwo, grypa, choroby wątroby i śledziony. Wpływa na błędnik i pomaga w zachowaniu równowagi.

Tygrysie oko

Astma, depresja, skurcze jelit. Ogrzewa ciało i pomaga szybciej pokonać przeziębienia. Wzmacnia ostrość wzroku. Uwalnia blokady emocjonalne. Kamień alergików. Łagodzi objawy alergii, stany zapalne dróg oddechowych.

Literatura źródłowa u autora.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Środki roślinne stosowane w przeziębieniu

    Jesienią i zimą jesteśmy szczególnie narażeni na różnego rodzaju infekcje, czemu sprzyjają zmieniające się – nieraz dość gwałtownie – warunki pogodowe. Jeśli przemarzniemy, a na dodatek spędzamy większość czasu w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach, to o przeziębienie nie trudno.

  • Rośliny lecznicze stosowane w łagodnym przeroście gruczołu krokowego

    Łagodny przerost prostaty jest najczęstszą chorobą gruczołu krokowego i jedną z najczęstszych chorób mężczyzn po 40. roku życia.

  • Pyłek pszczeli - dla zdrowia i urody

    Pyłek pszczeli nazywany często pyłkiem kwiatowym kryje w sobie prawdziwe bogactwo dobroczynnych właściwości. Ze względu na zawartość substancji odżywczych znalazł zastosowanie jako substancja lecznicza. W ostatnim czasie pyłek pszczeli stał się przedmiotem zainteresowania nie tylko medycyny naturalnej, lecz także... kosmetologii.

  • Oparzenia słoneczne – pierwsza pomoc

    Oparzenie słoneczne to nasilony rumień skóry, połączony z uczuciem pieczenia, a nierzadko i pęcherzami, pojawiający się po ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Skóra, zamiast zostać opalona, staje się czerwona i wrażliwa na dotyk. Sezon urlopowy w pełni, ale beztroskie plażowanie może skończyć się dla skóry boleśnie już po pierwszym dniu urlopu. Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym oraz jak radzić sobie, gdy wystąpią?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl